IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Молитва кон Пресвета Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Молитва кон Пресвета Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 23>
Автор
Порака
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

E kako begas od tema koga ne ti odgovara. Pa kako ne e megu drugoto i tema dete-roditel? M?

Ne mi mrdaj-vrdaj levo desno. Ti kazav od kade doslo toa bukvalisticko tolkuvanje, od nekoi so sosem razlicni semejni (ne)vrednosti.

Ili toa deka Marija imala deca posle Isus, nim taka im odgovaralo...zasto pregolem akcent stavaat na seksot i seksualnata #sloboda#, pa si dozvoluvaat premnogu...


   Ke mora da se povtoruvame.
Nemas nieden citat kade pisuva:"Blagodarenie na Marija, Isus napravi taka i taka.
   A deka Marija rodila drugi deca pisuva vo Noviot Zavet.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:14
Nema da se povtoruvame, zasto jas tuka ce prekinam so ova, ti rekov, vie se sfacate pokniznicki, pofarisejski, dodeka nie tolkuvame so Duhголемо%20гушкање
 
Samo ce ti recam, batali gi tie radosnovesnici i moderni tolkuvaci, koi solat pamet i pokrstuvaat krsteni luge. големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:17
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Nema da se povtoruvame, zasto jas tuka ce prekinam so ova, ti rekov, vie se sfacate pokniznicki, pofarisejski, dodeka nie tolkuvame so Duhголемо%20гушкање

Samo ce ti recam, batali gi tie radosnovesnici i moderni tolkuvaci, koi solat pamet i pokrstuvaat krsteni luge. големо%20гушкање


    Verojatno duhot sto ve vodi koga tolkuvate e nekoj "opasen".
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:23
I zdrav razum bi dodala. Malku da se zadlaboci covek pa da vidi, se ce mu strane jasno. Da se zaprasa: cekaj bre, ovoj kako zivi, sto pravi u zivotov, KADE dosol, ima li pojma...pa da naucam nesto od nego.
 
Da mi dojde nekoj narkos i zlostavuvan od brat/tatko od majcina mu i da mi kazuva kako e ova se u strvari isto, ama, znaes, Marija imala deca po Isus, Marija vaka taka, nebare drugarka im e Marija...Pogolemo omalovazuvanje na nekoj bibliski lik ne sum sretnala. I muslimanite imaat pogolema pocit kon Nea od vas, izvorni.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:26
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

I zdrav razum bi dodala. Malku da se zadlaboci covek pa da vidi, se ce mu strane jasno. Da se zaprasa: cekaj bre, ovoj kako zivi, sto pravi u zivotov, KADE dosol, ima li pojma...pa da naucam nesto od nego.


Da mi dojde nekoj narkos i zlostavuvan od brat/tatko od majcina mu i da mi kazuva kako e ova se u strvari isto, ama, znaes, Marija imala deca po Isus, Marija vaka taka, nebare drugarka im e Marija...Pogolemo omalovazuvanje na nekoj bibliski lik ne sum sretnala. I muslimanite imaat pogolema pocit kon Nea od vas, izvorni.



Nema potreba od posebni tolkuvanja vo slucajov se si e jasno i precizno zapisano.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:29
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Nema da se povtoruvame, zasto jas tuka ce prekinam so ova, ti rekov, vie se sfacate pokniznicki, pofarisejski, dodeka nie tolkuvame so Duhголемо%20гушкање
 
Samo ce ti recam, batali gi tie radosnovesnici i moderni tolkuvaci, koi solat pamet i pokrstuvaat krsteni luge. големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Vetil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vetil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:31

izvoren, ti voopshto NEmozes da rasuduvash,
a uste pomalku da CITAS RAZUMNO, bash tuka kade jasno i citko e napisano, no kako li ne ako pak se potcinis na ova togash kje treba da poveruvash vo ona sto pravoslavnite go tvrdat! A toa sekomu ne mu se dopagja!

sekako toa e jasno!

No, Po molitvite na Presvetata Vladicica koja se moli neprestano pred prestolot Bozji neka si spomne za site koi ne ja pocituvate da Bog da ve prosvetli, da vi dade razum a uste povekje duhovni oci cisto srce ta da razberete.amin.



Raduvaj se ti si go rodila Ucitelot na zabludenite!
Raduvaj se Nevesto nenevesnaja!







Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:37
    Ova sto go nudis i ne e za rasuduvanje ednostavno slika.Mnogu udrivte so umetnicki dela kako dokazen materjal za ispravnost na verata.
    
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:42
Дури и титулата Мајка Божја која многумина денес ја негираат се користела за Дева Марија уште од раното христијанство (ова го пишува во Енциклопедија Енкарта).
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:54
Изворен, еве ти нешто повеќе тоа дали Марија имала деца. Го преведував ова од англиски на македонски па може да се случи да има и некоја печатна грешка.


Постојат повеќе стихови во Светото Писмо кои алудираат на Исусови браќа и сестри.

Матеј 13,55: Не е ли Овој син на дрводелецот? Мајка му не се ли вика Марија, и браќата негови- Јаков и Јосија, Симон и Јуда?
Матеј 13,56: И сестрите Негови не се ли сите меѓу нас? Од каде, пак, сето тоа при Него?

Има еден традиционален одговор кој вели дека тие се деца од претходниот брак на Јосиф. Истотака некогаш се вели дека станува збор за роднини на Исус ( братучеди и сл.)

Многу е важно да се спомене дека во времето на Христос во Палестина се користел арамејскиот јазик. Во арамејскиот јазик, користен во тоа време, не постоел збор за означување на братучед.Поради тоа Евреите биле принудени да го користат зборот брат за близок роднина од машки пол. И денес во некои јазици се користи зборот брат за братучед. На пример во српскиот јазик се користи брат, иако Србите додаваат брат од чичко, тетка итн. Но, во арамејскиот тоа го немало.

Има ли доказ за тоа?

Прва книга Мојсеева 14,14: A кога Авраам чу дека му е заробен братанецот Лот, го вооружа слугите свои, триста и осумнаесет, кои се родија во неговата куќа и тргнаа во потера до Дан.

Значи се користи зборот братанец. Во македонскиот јазик постои зборот братанец кои асоцира на некое сродство или голема блискост, но сепак не е исто со зборот брат. Во другите јазици немаат таков збор и затоа се користи зборот брат, иако знаеме дека Лот му бил внук на Авраам. Истото е и случајот со арамејскиот јазик каде немаат збор како што имаме ние во македонскиот стандарден јазик.

Но, Новиот Завет бил напишан на грчки, каде има збор за братучед.

Да, но постојат докази од Раното Христијанство дека Евангелието по Матеј имало и арамејска верзија, која била достапна за Светите Отци кои сведочеле за нејзиното постоење. Истотака, луѓето во Палестина говореле на арамејски, па затоа нормално би било првите документи за Исус да бидат на арамејски. Со зборот брат во арамејски се означувал братот, братучедот, близок роднина од машки пол и секој кој бил многу близок. Значи зборот брат од арамејски бил преведен на грчки. Тоа се случило и со Првата Книга Мојсеева каде зборот братанец ја добил формата брат во многу јазици, кои немале соодветен збор.

Кои се "браќата" на Исус?

а) Додека Јаков и Јосиј се споменати како браќа на Исус во Матеј 13,55 појаснето е во Матеј 27,56 и Марко 15,40 дека нивна мајка е друга Марија.

Матеј 27,56: Меѓу нив беа Марија Магдалина и Марија, мајка им на Јакова и Јосија, и мајката на Зеведеевите синови.

Марко 15,40: Имаше и жени што гледаа одалеку;меѓу нив беше и Марија Магдалина, и Марија, мајката на малиот Јаков и на Јосија, и Саломија.

Другата Марија е убаво објаснета во Јован 19,25: При крстот Исусов стоеја мајка му Негова и сестрата на мајка Му, Марија Клеопова, и Марија Магдалина.

Значи другата Марија е Марија Клеопова, која ако ја погледнеме паралелата во стиховите на сите евангелисти кои ја опишуваат сцената на крстот ќе видиме дека е мајка на Јакова и Јосија. Значи од ова следува дека Јаков и Јосиј не се синови на Дева Марија и не се Исусови браќа.

Б) Ако го погледнеме Јован 19,25 ќе видиме дека Марија Клеопова е наречена сестра на Дева Марија. Бидејќи знаеме дека никој кој има две ќерки не ги крштева со името Марија двете, произлегува дека Марија Клеопова не е сестра на Дева Марија. Значи и тука ја имаме истата ситуација како со “ браќата” на Исус.

В) Во соборното послание на Светиот Апостол Јуда, апостолот се претставува како слуга на Исуса Христа, а брат на Јакова ( Јуда 1,1). Ако Јуда бил брат Исусов зар немало да се претстави така? Тој во своето послание јасно се идентификува како брат на Јаков, а слуга на Исус. Ако тој се идентификувал како брат Исусов тоа ќе значело многу, но сепак тој никаде не се идентификувал така. Сите ние ја знаеме причината зошто не се идентификувал така. Тоа е затоа што и во Светото Писмо тој од Матеј 27,56 и Марко 15,40 е идентификуван како брат на Јаков и Јосиј. Значи од ова следува дека и Јуда е син на Марија Клеопова.

Д) Јаков е идентификуван како еден од Апостолите во посланието на Апостол Павле до Галатјаните. Од наведеното погоре знаеме дека ниеден од Апостолите кој се викал Јаков не бил син на Марија. Па затоа Јаков не може да биде брат на Исус.Тој е всушност Јаков, син на Алфеј ( за Алфеј се мисли дека е прекат на Клеоп). Од ова следува дека Јаков е братанец на Исус, а не брат.

Други факти кои укажуваат дека Марија немала други деца:


Во Лука 2,41-51 дванаесетгодишниот Исус оди со Мајка Му и Јосиф во Ерусалим на прославата, но потоа се одвојува со нив и се губи, за по три дена да биде најден во Храмот. Сепак туак се споменува само Исус, Марија и Јосиф. Не се споменуваат други деца, иако целата фамилија одела во Ерусалим. Ако сите оние кои се споменуваат кај Матеј се вистински браќа на Исус, тогаш Марија би имала уште 6-7 други деца, помлади од Исус, за кои би требало да се грижи. Всушност, Марија и Јосиф брзаат назад за Ерусалим, иако изминале еден ден пат, за да го најдат Исус, по патишта кои во тоа време биле полни со разни опасности, нешто што не би можеле да го направат доколку имале помали деца за кои би требало да се грижат.

Луѓето од Назарет го нарекуваат Исус “Синoт на Марија” ( Марко 6,3),а потоа стои брат на Јаков, Јосиј, Јуда и Симеон. Ако и овие биле нејзини синови, зар не ќе рекле: Зар не е овој еден од децата на Марија, брат на Јосиј,Јуда, Јаков и Симеон. Само тој е наречен СИНОТ на Марија, а не тие.

Доколку овие биле синови на Марија зошто би му ја доверил Исус, Дева Марија на Јован да ја чува? Според тогашните еврејски обичаи доколку најстариот син починел, мајката ја земал вториот син. Доколку таа имала други деца едноставно ќе ја чувале тие а не Јован. Исус не би ја лишил Марија од другите деца, со што дополнително ќе предизвикал срам за своето семејство, за Марија и за “браќата” негови.

Кон врв
Vetil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vetil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:55
izvoren, mi skokna eden post;) nenamerno ok
a za vtoriov se fati a..?

macedon alex..bravos bratce pa kako da ne ja narekuvale Deva Marija koja pred vo i po ragjanjeto ostanala deva i sekako ja narekuvale majka Bozja zasto ne se protivela na Bozjata promisla i se vselil bezvremeniot bezpocetniot vo utrobata na marija i se rodil za da go ponese grevot na svetot do posledniot!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 23:08
Originally posted by Vetil Vetil напиша:

izvoren, mi skokna eden post;) nenamerno ok
a za vtoriov se fati a..?

macedon alex..bravos bratce pa kako da ne ja narekuvale Deva Marija koja pred vo i po ragjanjeto ostanala deva i sekako ja narekuvale majka Bozja zasto ne se protivela na Bozjata promisla i se vselil bezvremeniot bezpocetniot vo utrobata na marija i se rodil za da go ponese grevot na svetot do posledniot!



Токму така Ветил, а почитувањето на Дева Марија во многу енциклопедии стои дека потекнува од времето на Апостолите ( пример за тоа е Енциклопедија Енкарта 2006)
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 23:28
СМИРЕТЕ ја малку дискусијата!
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 00:04
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Изворен, еве ти нешто повеќе тоа дали Марија имала деца. Го преведував ова од англиски на македонски па може да се случи да има и некоја печатна грешка.


Постојат повеќе стихови во Светото Писмо кои алудираат на Исусови браќа и сестри.

Матеј 13,55: Не е ли Овој син на дрводелецот? Мајка му не се ли вика Марија, и браќата негови- Јаков и Јосија, Симон и Јуда?
Матеј 13,56: И сестрите Негови не се ли сите меѓу нас? Од каде, пак, сето тоа при Него?

Има еден традиционален одговор кој вели дека тие се деца од претходниот брак на Јосиф. Истотака некогаш се вели дека станува збор за роднини на Исус ( братучеди и сл.)

Многу е важно да се спомене дека во времето на Христос во Палестина се користел арамејскиот јазик. Во арамејскиот јазик, користен во тоа време, не постоел збор за означување на братучед.Поради тоа Евреите биле принудени да го користат зборот брат за близок роднина од машки пол. И денес во некои јазици се користи зборот брат за братучед. На пример во српскиот јазик се користи брат, иако Србите додаваат брат од чичко, тетка итн. Но, во арамејскиот тоа го немало.

Има ли доказ за тоа?

Прва книга Мојсеева 14,14: A кога Авраам чу дека му е заробен братанецот Лот, го вооружа слугите свои, триста и осумнаесет, кои се родија во неговата куќа и тргнаа во потера до Дан.

Значи се користи зборот братанец. Во македонскиот јазик постои зборот братанец кои асоцира на некое сродство или голема блискост, но сепак не е исто со зборот брат. Во другите јазици немаат таков збор и затоа се користи зборот брат, иако знаеме дека Лот му бил внук на Авраам. Истото е и случајот со арамејскиот јазик каде немаат збор како што имаме ние во македонскиот стандарден јазик.

Но, Новиот Завет бил напишан на грчки, каде има збор за братучед.

Да, но постојат докази од Раното Христијанство дека Евангелието по Матеј имало и арамејска верзија, која била достапна за Светите Отци кои сведочеле за нејзиното постоење. Истотака, луѓето во Палестина говореле на арамејски, па затоа нормално би било првите документи за Исус да бидат на арамејски. Со зборот брат во арамејски се означувал братот, братучедот, близок роднина од машки пол и секој кој бил многу близок. Значи зборот брат од арамејски бил преведен на грчки. Тоа се случило и со Првата Книга Мојсеева каде зборот братанец ја добил формата брат во многу јазици, кои немале соодветен збор.

Кои се "браќата" на Исус?

а) Додека Јаков и Јосиј се споменати како браќа на Исус во Матеј 13,55 појаснето е во Матеј 27,56 и Марко 15,40 дека нивна мајка е друга Марија.

Матеј 27,56: Меѓу нив беа Марија Магдалина и Марија, мајка им на Јакова и Јосија, и мајката на Зеведеевите синови.

Марко 15,40: Имаше и жени што гледаа одалеку;меѓу нив беше и Марија Магдалина, и Марија, мајката на малиот Јаков и на Јосија, и Саломија.

Другата Марија е убаво објаснета во Јован 19,25: При крстот Исусов стоеја мајка му Негова и сестрата на мајка Му, Марија Клеопова, и Марија Магдалина.

Значи другата Марија е Марија Клеопова, која ако ја погледнеме паралелата во стиховите на сите евангелисти кои ја опишуваат сцената на крстот ќе видиме дека е мајка на Јакова и Јосија. Значи од ова следува дека Јаков и Јосиј не се синови на Дева Марија и не се Исусови браќа.

Б) Ако го погледнеме Јован 19,25 ќе видиме дека Марија Клеопова е наречена сестра на Дева Марија. Бидејќи знаеме дека никој кој има две ќерки не ги крштева со името Марија двете, произлегува дека Марија Клеопова не е сестра на Дева Марија. Значи и тука ја имаме истата ситуација како со “ браќата” на Исус.

В) Во соборното послание на Светиот Апостол Јуда, апостолот се претставува како слуга на Исуса Христа, а брат на Јакова ( Јуда 1,1). Ако Јуда бил брат Исусов зар немало да се претстави така? Тој во своето послание јасно се идентификува како брат на Јаков, а слуга на Исус. Ако тој се идентификувал како брат Исусов тоа ќе значело многу, но сепак тој никаде не се идентификувал така. Сите ние ја знаеме причината зошто не се идентификувал така. Тоа е затоа што и во Светото Писмо тој од Матеј 27,56 и Марко 15,40 е идентификуван како брат на Јаков и Јосиј. Значи од ова следува дека и Јуда е син на Марија Клеопова.

Д) Јаков е идентификуван како еден од Апостолите во посланието на Апостол Павле до Галатјаните. Од наведеното погоре знаеме дека ниеден од Апостолите кој се викал Јаков не бил син на Марија. Па затоа Јаков не може да биде брат на Исус.Тој е всушност Јаков, син на Алфеј ( за Алфеј се мисли дека е прекат на Клеоп). Од ова следува дека Јаков е братанец на Исус, а не брат.

Други факти кои укажуваат дека Марија немала други деца:


Во Лука 2,41-51 дванаесетгодишниот Исус оди со Мајка Му и Јосиф во Ерусалим на прославата, но потоа се одвојува со нив и се губи, за по три дена да биде најден во Храмот. Сепак туак се споменува само Исус, Марија и Јосиф. Не се споменуваат други деца, иако целата фамилија одела во Ерусалим. Ако сите оние кои се споменуваат кај Матеј се вистински браќа на Исус, тогаш Марија би имала уште 6-7 други деца, помлади од Исус, за кои би требало да се грижи. Всушност, Марија и Јосиф брзаат назад за Ерусалим, иако изминале еден ден пат, за да го најдат Исус, по патишта кои во тоа време биле полни со разни опасности, нешто што не би можеле да го направат доколку имале помали деца за кои би требало да се грижат.

Луѓето од Назарет го нарекуваат Исус “Синoт на Марија” ( Марко 6,3),а потоа стои брат на Јаков, Јосиј, Јуда и Симеон. Ако и овие биле нејзини синови, зар не ќе рекле: Зар не е овој еден од децата на Марија, брат на Јосиј,Јуда, Јаков и Симеон. Само тој е наречен СИНОТ на Марија, а не тие.

Доколку овие биле синови на Марија зошто би му ја доверил Исус, Дева Марија на Јован да ја чува? Според тогашните еврејски обичаи доколку најстариот син починел, мајката ја земал вториот син. Доколку таа имала други деца едноставно ќе ја чувале тие а не Јован. Исус не би ја лишил Марија од другите деца, со што дополнително ќе предизвикал срам за своето семејство, за Марија и за “браќата” негови.



macedon_alex, ЕЛОАХ да те награди за твојот труд!


Во ИСУС е клучот !
Кој ја има Светлината на *ДУХОТ БОЖЈИ, *ОТЕЦОТ – и МАЈКАТА – на Животот, која се очовековечи во *ИСУСА ХРИСТА, тој ја има во Него (во Неговото Свето ТЕЛО) и ДЕВА Марија, најБЛАГОРОДНАТА Мајка родителка, во целиот безкраен универзум!

Да се помолиме на БОГА ГОСПОДА (ЕЛОАХ АДОНАИ)!

       



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.