IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Старословенски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Старословенски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 02:58
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

А каде си видел ти православен свештеник да пее за време на проповед?!?!?!?!


   Поповите пеат.Не проповедаат и не подучуваат.Така и народот ги цени поповите според квалитетот на пеењето.Кога доаѓаат дома за слави,за погреби,за крштевки,осветување куќи станови и разни угостителски објекти.
   Сите овие церемонии се одвиваат уз песна.


Уште еден доказ за целосното ваше непознавање на православието и неговите принципи... И уште еден доказ дека единствената цел ви е да пишувате против само колку да бидете против, па било тоа аргументирано или не.
Поповите пеат кога се одржува литургија и при некои други служби. Потоа, по секоја литургија проповедаат. А по завршувањето на службата, подучуваат - се разбира, оние кои сакаат да се запознаат подобро со православието.
Ако било кога си бил на било која православна служба и си седел до крај - ќе знаеше за ова. Сигурно има и некои исклучоци, но јас до сега не сум сретнал поп кој само држи литургија, без да има проповед потоа - а сум бил во стотици православни цркви на три континенти, во барем 7-8 држави.
Сите проповеди, предавања, поучувања - се одвиваат на македонски јазик (или на соодветниот јазик во соодветната земја). Литургијата се одржува на македонски јазик, со исклучок на одредени мали делови.
Бидејќи очигледно немате никакво познавање за оваа тема (што се докажа со коментарите за пеењето на проповеди ), подобро е да се запознаете барем малку, пред да критикувате.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 02:58
големо%20гушкање

Изменето од Tetratka - 24.Октомври.2008 во 03:04
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 03:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тоа што ние го наведуваме како проблем (неразбирливоста), тие го проценуваат како доблест, како подобра певливост на изумрениот јазик (небаре Христос и апостолите пеејќи ја ширеле Радосната Вест).


Хммм.... сега ми текна нешто. Кога пред 2 месеца лично бев поканета од твојот брат АлДра да ви се придружам во вашиот верски центар на Благој Давков, а јас му објаснував нешто за византиската музика (она што се пее в црква), тој ми се изјасни со овие зборови „Мене повеќе ми се допаѓаат ПЕСНИЧКИТЕ што ние си ги пееме“. Епа изгледа дека не сме единствени што службите ги вршат преку молитвени славословија.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 04:14
Маран Ата - дискусијата за посетеноста ја префрлив во Општи разговори. Има стотици теми - ставајте ги коментарите во соодветните!
Евангелос - можеш да одговориш таму ако милуваш.
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 04:20
Погрешно си разбрала. Во библиските цкркви проповедниците не проповедаат пеејќи, туку проповедаат проповедајќи. Си ги помешала конците, поповите и православните ткн. свештеници се тие што го пеат словото.
Господ се слави со песни, но словото се проповеда си проповед. Така правеле и Мојсеј, и Давид, и пророците, и Исус, и Апостолите, така прават и христијаните потоа.
И зошто се надмудруваш на оваа тема? Па има ли човек постар од 3 годинки на кого не му е јасно ова? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 04:46
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Погрешно си разбрала. Во библиските цкркви проповедниците не проповедаат пеејќи, туку проповедаат проповедајќи. Си ги помешала конците, поповите и православните ткн. свештеници се тие што го пеат словото.
Господ се слави со песни, но словото се проповеда си проповед. Така правеле и Мојсеј, и Давид, и пророците, и Исус, и Апостолите, така прават и христијаните потоа.
И зошто се надмудруваш на оваа тема? Па има ли човек постар од 3 годинки на кого не му е јасно ова? среќа


HBC Radosna Vest - izvor http://www.crkva.org.mk/



Sakam gitari



Изменето од Maran Ata - 24.Октомври.2008 во 04:49
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 05:07

Јас воопшто тука не гледам проповедник што проповеда пеејќи како вашите попови и свештеници? Таа слика е од крштевањето во црквата "Радосна Вест" каде што тоа свечено се извршува придружено со посебен музички тим за славање. Но тоа е само еден дел од свеченоста. Има и друг дел каде што проповедникот одржува кратка проповед за крштевањто и при тоа проповедање тој НЕ ПЕЕ како поповите и свештениците, туку проповеда јасно и гласно, на современ разбирлив јазик, онака како што проповедале Христос и апостолите.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 05:25
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас воопшто тука не гледам проповедник што проповеда пеејќи како вашите попови и свештеници? Таа слика е од крштевањето во црквата "Радосна Вест" каде што тоа свечено се извршува придружено со посебен музички тим за славање. Но тоа е само еден дел од свеченоста. Има и друг дел каде што проповедникот одржува кратка проповед за крштевањто и при тоа проповедање тој НЕ ПЕЕ како поповите и свештениците, туку проповеда јасно и гласно, на современ разбирлив јазик, онака како што проповедале Христос и апостолите.



А ти од каде го знаеш сево ова?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 05:32
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас воопшто тука не гледам проповедник што проповеда пеејќи како вашите попови и свештеници? Таа слика е од крштевањето во црквата "Радосна Вест" каде што тоа свечено се извршува придружено со посебен музички тим за славање. Но тоа е само еден дел од свеченоста. Има и друг дел каде што проповедникот одржува кратка проповед за крштевањто и при тоа проповедање тој НЕ ПЕЕ како поповите и свештениците, туку проповеда јасно и гласно, на современ разбирлив јазик, онака како што проповедале Христос и апостолите.



Каде си видел православен свештеник да проповеда пеејќи?!?!
Ова го повторуваш веќе неколку пати во темава. Ова е или твое незнаење (се надевам) или повторно е јавно изречена лага - без да имаш намера да се извиниш за тоа!
Свештениците одржуваат литургија и служба пеејќи - во Слава Божја, во Чест на Христос. Проповедаат зборувајќи. Ако ти не разликуваш едно од друго - тоа е друга работа... ако воопшто знаеш за што точно зборуваш тука.
Пак ќе прашам - каде си видел православен свештеник да проповеда пеејќи?!?! Сум посетил стотици цркви - никогаш не сум видел некој да проповеда со пеење...
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 05:36
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


А ти од каде го знаеш сево ова?
 
Јас знам многу работи, и за православието, и за католицизмот, и за библиските цркви, и за протестантските цркви, и за Исламот, и за Јеховините Сведоци, и за другите верски заедници и за односите меѓу сите нив, и за литературата нивна, и за објектите нивни итн. Јас живеам во Скопје, јас живеам околу она за што збориме тука. Јас не ги дознавам како тебе информациите од Австралија преку интернет. Јас ги знам работите од прва рака и затоа моите коментари, објективно, имаат поголем кредибилитет од твоите прекуокенски шпекулирања и претпоставки.
Се сложуваш?

Изменето од EvAngelos - 24.Октомври.2008 во 05:37
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 05:44
И каде тоа виде православен свештеник да држи проповед пеејќи?!?! Во Скопје?
Или ти се сони?
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 05:55
zidarski, сето она што и го кажав на Maran Ata, важи и за тебе. Само замени го зборот "Австралија" со Америка намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 06:03
Евангелос - јас сум во Канада само 3 години. Претходно живеев во Македонија и воопшто не сум заборавил како е таму.
И за разлика од тебе - имам поминато во речиси сите цркви и манастири во Македонија и Бугарија, многу цркви и манастири во Грција, Турција (и во Мало-Азискиот дел), во Србија, Црна Гора, Романија, Унгарија, Албанија, Австрија... И се разбира - во САД и Канада...
Во многу од нив имам снимано документарни филмови и сум правел доста детални проучувања...
Ниеднаш до сега не сретнав православен свештеник кој држи проповед пеејќи!
Кажи ми те молам - каде виде таков свештеник?! Само еден пример!
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 06:08

Залудни се зборови со тебе zidarski. Кога ќе наминуваш за Mакедонија, титни ми па ќе се договориме и ќе си докажуваме со помош на дела, а не на зборови намигнување

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,098 секунди.