IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Старословенски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Старословенски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 02:55
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

И не е тоа никаква реформа - а е редовен процес на развој.

 

Ајде дефинирај ми го терминот "реформа". Баш ме интересира што е тоа реформа според тебе.


Зборот реформа се употребува во контекст на напуштање на неправилни и погрешни методи на работа (делување) и применување на сосема нови.
Употребата на старо-словенскиот не била неправилна метода, ниту погрешна - напротив, била многу правилна за своето време. Станува анахронизам, и со тоа, има потреба од нејзино усовршување, како дел од природниот развој на православната црква (кој трае од самиот почеток до денес).
Do what is right, come what may...
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 03:18
Црковно-словенскиот јазик навистина бил наменет за луѓето во тоа време да ја разбираат богослужбата. Токму затоа и е направен да може да биде певлив и да може да се крои. Денеска, бидејќи црковно-словенскиот јазик не е разбирлив за македонскиот народ, би требало богослужбата да е на разбирлив јазик.
Меѓутоа, сметам дека некои делови кои се разбирливи, како Господи помилуј, Пресвјатаја Богородица, треба да останат такви какви што се, а исто така и оние делови кои се повторуваат - Чеснејшују, припевите (како во 135 псалм) и слично.
Но, не може ниту да се обвинува МПЦ дека тој процес не го започнала, затоа што по црквите, како што кажаа некои пред мене, молитвите кои ги чита свештеникот се на македонски јазик, а неретко и останатите се на разбирлив јазик.
Во Австралија, буквално (ова буквално сфатете го како вистински буквално), сите молитви се на наш јазик. Неодамна, бев лично присутна на промоцијата на првиот том на Минеј за месеците од септември до февруари (а верувајте ми дека таа богослужбена книга има најмалку 1000 страни), а веќе и вториот том се очекува да излезе, само треба да се направат доподготоките.

Ми се допадна објаснувањето на зидарски за реформата (ме испревари).

И за крај, сакам само да ја нагласам користа на црковно-словенскиот јазик во богослужбите. Слушајќи го тој јазик, успеав да го научам и да можам да го разбирам. Затоа, сега каде и да одам - Бугарија, Србија, Русија, Хрватска, Украина... јас ја разбирам богослужбата, додека пак, на оние кои ја знаат само на македонски, потешко им е. Тоа може да се почувствува и како соборност.
Се е до тоа колку ние сме волни да даваме се од себе за Господ. Ако јас нешто не разбирам, а е за Господ, мојата љубов кон Него ќе ми помогне во поимањето на работите.

Изменето од Maran Ata - 09.Декември.2008 во 06:35
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 03:22

zidarski, употребата на старо-словенскиот не била погрешна метода во своето време, но е погрешна метода во денешно време. МПЦ го употребува старо-словенскиот јазик во своите литургии денес во 21 век. Но таа МНОГУ полека почна да ја напушта таа погрешна метода на работа (делување) и да го употребува македонскиот современ јазик. Значи, согласно твојата дефиниција на терминот "реформа", МПЦ го прави токму тоа, полека се реформира.

А зошто полека? Затоа што се плаши од зборот "Реформација" намигнување
И психолозите потврдуваат дека стравот е емоција која парализира. Тоа најдобро може да се види во конзервативноста и инертноста за промени во МПЦ.
 
Но сепак, затоа сме ние тука, да и помогнеме во реформацијата.големо%20гушкање Библиските христијани со нивната библиска едукација, ја подигаат свеста кај народот за изворното библиско христијанство, а МПЦ не може да остане рамнодушна на тоа, и сакала или не, мора да се реформира мечтаење
 
Секако, и реформираните цркви имаат потреба од постојана реформација. Реформацијата не е еднаш за секогаш момент, туку е континуален процес кај сите цркви и има за цел постојано да ја навраќа црквата кон изворните библиски учења во моментите кога таа ќе почне да закривува.
 
Светото Писмо е Боговдахновениот духовен компас кој никогаш не застранува и неговата стрекла секогаш покажува кон апсолутната вистина. Затоа, секоја реформација треба да биде во насока на Светото Писмо.
 
"Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање (реформација) и за воспитување во правдата, за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело."
(2 Тимотеј 3:16-17)


Изменето од EvAngelos - 23.Октомври.2008 во 03:22
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 03:27
Старо-словенскиот јазик не доживува пишана форма. Јазикот кој делумно се користи во некои од помесните Цркви се нарекува црковно-словенски, и се разликува од старо-словенскиот.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 03:38
Ако мислиш дека МПЦ се реформира заради новите цркви кои се отвораат кај нас - грешка си.
А колку до брзината со која се средуваат работите - народот убаво вели - брза кучка, слепи кучиња раѓа. Ова многу пати се потврдило низ историјата, во најразлични случаи.
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 03:44
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


И за крај, сакам само да ја нагласам користа на црковно-словенскиот јазик во богослужбите. Слушајќи го тој јазик, успеав да го научам и да можам да го разбирам. Затоа, сега каде и да одам - Бугарија, Србија, Русија, Хрватска, Украина... јас ја разбирам богослужбата, додека пак, на оние кои ја знаат само на македонски, потешко им е. Тоа може да се почувствува и како собоност.
 
Ете, читаш zidarski, православните се дури и горди што нивните служби се на светиот ткн. црковно-словенски јазик. Тие конзервативноста кон него ја сметаат дури и за доблест, а не за уназадување и недостапност на Божјата порака до обичниот човек како што сметале нашите словенски браќа реформаторите Кирил и Методиј.
Кирил и Методиј направиле токму тоа - реформација во источното (сеуште официјално неподелено) крило на католичката црква. Тие сфатиле дека не е убаво Божјата порака да им се проповеда на луѓето на неразбирливиот грчки јазик, и извршиле јазична РЕФОРМА за проповедање на Божјата порака на разбирлив народен јазик.
Кирил и Методиј направиле реформа од која многумина од денешните православци се ежат.
Се прашувам, да беа денес живи Кирил и Методиј, дали и тие ќе застана на страната на Maran Ata и да велат дека "одредени црковно-словенски делови треба да си останат на тој јазик."
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Се е до тоа колку ние сме волни да даваме се од себе за Господ. Ако јас нешто не разбирам, а е за Господ, мојата љубов кон Него ќе ми помогне во поимањето на работите.
 
Да да да, така викаше и Римокатоличката црква за светиот латински јазик. Таа им велеше на луѓето: "Па што ако не разбирате. Литургиите се за Господ, а не за вас. Битно е Господ да разбира, а не вие. Вие само викајте Амин на се што ќе ви кажеме ние и уживајте во латинската филхармонија за Господ."
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 03:48
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

МПЦ го употребува старо-словенскиот јазик во своите литургии денес во 21 век.



Имаш една голема грешка - ние немаме илјадници Литургии, туку само една, која секој пат се актуализира и никогаш не завршува.
А таа една е секогаш иста. Ако тој што е до толку голем верник, од милион пати посетена Литургија која секогаш се служи на ист начин, верувај ми, не само што ќе ја научи на памет, не само што ќе ја научи и на двата јазика (македонски и црквено-словенски), туку ќе може да ти каже и кој дел што означува.

Повторувањето е мајка на знаењето, а секој кој не е редовен во црква на богослужба (верник???), нормално дека нема ништо да знае. Пак ќе ти повторам, се е до љубовта кон Бога.

Изменето од Maran Ata - 23.Октомври.2008 во 03:59
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 03:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


[Ете, читаш zidarski, православните се дури и горди што нивните служби се на светиот ткн. црковно-словенски јазик. Тие конзервативноста кон него ја сметаат дури и за доблест, а не за уназадување и недостапност на Божјата порака ...


Да, јас се радувам што Бог ни ги дал светите браќа Методиј и Кирил да ја создадат азбуката и да ни ја пренесат верата. Е сега ти, како човек со словенско потекло, запрашај се како и која вера ја проповедале на твоите предци. Нели „изворните“ се држеле само до Светото Писмо, ама мене не ми е јасно што ќе му е на некој Свето Писмо дома ако не знае да чита. И запрашај се поради кој ти денеска си писмен (?).


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да да да, така викаше и Римокатоличката црква за светиот латински јазик. Таа им велеше на луѓето: "Па што ако не разбирате. Литургиите се за Господ, а не за вас. Битно е Господ да разбира, а не вие. Вие само викајте Амин на се што ќе ви кажеме ние и уживајте во латинската филхармонија за Господ."


Убаво го ставив погоре прашалникот кога ти реков да се запрашаш поради кој ти денеска си писмен. Јас ти реков дека апсолутно ја разбирам Литургијата, а ајде нека се јават и другите нека кажат дали разбираат тоа што се пее на црковно-словенски или не. (зборуваме за верници кои редовно одат на богослужба и кои се трудат да слушаат). А проповедта, јасно е дека свештеникот не ја кажува на кинески, туку на македонски јазик. Сакаш да чуеш некоја проповед? Може ќе се поучиш нешто... само ако сакаш да слушаш!

Изменето од Maran Ata - 23.Октомври.2008 во 03:58
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 04:03
Евангелос - некои сметаат дека е убаво да има литургија на црковно-словенски, некои не. Маран Ата даде многу убаво објаснување зошто смета дека е убаво да остане црковно-словенскиот - затоа што може во различни земји, да присуствува на литургијата и да ја разибра. Јас лично не мислам дека треба да е така, затоа што поважно е да ја разбираат луѓето кои одат в црква во својата земја, а не за исклучоците. Секој има право на мислење, зарем не? Тоа не го гледам како нешто негативно - а, напротив - како позитивна работа.
Do what is right, come what may...
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 04:15
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 04:17
Еееееј, не реков така. Стоп!

Јас реков дека мене помил ми е црковно-словенскиот јазик и дека со мој вложен труд успеав колку-толку да го научам и да го разбирам, и затоа ми е лесно кога одам на служба во други земји. А напоменав и дека секој може да го направи тоа ако редовно оди в црква, затоа што Литургијата е една та иста.
Но, за оние кои не разбираат, треба да биде на македонски разбирлив јазик, освен оние делови каде се повторуваат и кои се слични со нашиот современ јазик.

Сега јасна сум?



Изменето од Maran Ata - 23.Октомври.2008 во 04:18
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 10:19
Евангелос, ке те прашам едно и основно прашање: Дали ти некогаш си бил во некоја храм на богослужба?
 
Јас сум убеден дека не знаеш што е тоа Утрена, Вечерна, Повечерие, Света Литургија, Панихида, Полуноќница, Бдение и т.н....
 
и затоа ќе те молам без потреба да не коментираш на оваа тема:
 
Демек МПЦ се плашела од реформација или ова она ...
 
Кога ке научиш некои основни работи за богослужбениот устав - Типик, тогаш да коментираш на оваа тема ...
 
Според можностите и Божјата просветленост (сите знаеме на што мислам тука), клириците на МПЦ, кој колку што може и умее го практикова македонскиот современ јазик.
Светата Литургија гарантирам дека скоро во сите храмови се служи на македонски јазик (само дел од песнопенијата се на црковно словенски, бидејќи тоа е дел од традицијата и народот тие кратки песнопенија ги разбира/ нормално тука мислам на оној што оди во црква, и нема никаков проблем), затоа што преводите на богослужбените книги се со паралелен текст. Од едната страна е црковнословенски, од другата македонски, така да оној што сака да разбери дури и во моментот да се пее на црковно словенски, не му е тешко да го види паралелниот македонски текст ....
 
ама ова важи за оној што сака да разбере,......
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 10:33
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Евангелос, ке те прашам едно и основно прашање: Дали ти некогаш си бил во некоја храм на богослужба?
 

Јас сум убеден дека не знаеш што е тоа Утрена, Вечерна, Повечерие, Света Литургија, Панихида, Полуноќница, Бдение и т.н....

 

и затоа ќе те молам без потреба да не коментираш на оваа тема:

 

Демек МПЦ се плашела од реформација или ова она ...

 

Кога ке научиш некои основни работи за богослужбениот устав - Типик, тогаш да коментираш на оваа тема ...

 

Според можностите и Божјата просветленост (сите знаеме на што мислам тука), клириците на МПЦ, кој колку што може и умее го практикова македонскиот современ јазик.

Светата Литургија гарантирам дека скоро во сите храмови се служи на македонски јазик (само дел од песнопенијата се на црковно словенски, бидејќи тоа е дел од традицијата и народот тие кратки песнопенија ги разбира/ нормално тука мислам на оној што оди во црква, и нема никаков проблем), затоа што преводите на богослужбените книги се со паралелен текст. Од едната страна е црковнословенски, од другата македонски, така да оној што сака да разбери дури и во моментот да се пее на црковно словенски, не му е тешко да го види паралелниот македонски текст ....

 

ама ова важи за оној што сака да разбере,......


Tokmu toa i go zboruvam, brat mi. Thanks na dopolnuvanjeto.   
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 10:56
Jas sum odel na tie liturgii i eve sto sum videl:
   
   -nerazbirlivo peenje
   -zapaleni sveki(miris na vosok)
   -tropanje so kadilnikot i miris na temjan
   -ritualni dvizenja na popovite,a ponekogas i na vernicite
   -poklonuvanje pred ikonite i popovite i vernicite


   Zaklucok:vernikot izleguva od objektot apsolutno zbunet bez nikakvo soznanie za Bog ili slepo gi prifaka ritualnostite i e ubeden deka osnova na verata se ritualite sto gi izveduvaat popovite i nivnite volsebni zborovi sto gi koristat za vreme na ritualnosta.

Изменето од izvoren - 23.Октомври.2008 во 10:59
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.