IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - pomos
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

pomos

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 17:35

Papce

Canon 40d ili 50d kje bidat znacitelna nadgradba vo odnos na 400-kata. Kolegive od forumov malku oreteruvaat koga velat deka razlikata e zanemarliva i ako vistinski sakas nekakov napredok vo fotografskiot alat togas ful frejmot e vistinskata rabota

Ocekuvam da me raspnat za ovoj moj stav, ama slobodno kupi si 40/50d -razlikata e ogromna i vednas kje ja zabelezis!
 
- Dinamickiot opseg na 40-kata e eden od najgolemite megju DSLR aparatite, a maliot DR uzasno mnogu mi smetase kaj 400-kata.
 
- Ergonomijata na teloto, kako i negovata golemina i tezina, se prednost vo odnos na maloto telo na 400-kata, pa filingot e sosem poinakov. Ednostavno elementite se rasporedeni za prakticna i dolgotrajna rabota. Toa osobeno se zabelezuva koga kje mu montiras pogolem objektiv!
Goleminata i tezinata na 5-kata ponekogas mozat da bidat tovar.
 
- Ako ti e vazna brzinata togas 6,5 frejma vo sekunda se vazna nadgradba vo odnos na 400kata i nejzinite 3,5 frejma.
 
 
I znam deka 400-kata i 40-kata imaat ist senzor, no cuvstvoto e deka 40-kata e alat za rabota, dodeka 400-kata e igracka so koja moze i da se raboti.
 
IMHO edinstvenata prednost na FF e DOF-ot i filmskiot izgled na fotografiite, no toa doagja so "price tagot" na objektivite koi bi mozele da go "nahranat" FF senzorot.
 
Zasega sum srekjen so 40-kakta, a za Full frame tuka mi e Canon A-1
 
koga kje kupam 5-ka, 40-kata sekogas ke funkcionira kako odlicen backup
Кон врв
Papce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Септември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Papce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 18:01
Fala vi mnogu na site za komentarite t.e SOVETITE ke ispadni deka go poslusav dimi no naracav 40ka od canon po mnogu povolna cena pa ke vidime koga ke stigni kako ke se pokazi. Inaku i jas mnogu bi sakal da imam 5ka ili pojak ali sepak kolku se isplajka za svadbi da go koristis so ogled na denesnava cena na svadbite pogotovo kaj nas vo bt
kade sekoj koj stignal do aparta (kako i jas samiot) stana slikar po svadbi. Samo da naglasam deka jas barem vlozuvam vo sebe i vo opremata za razlika od drugive BITOLSKI SVADBARI
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 18:25
Jas mislev deka ima 400D, pa sega saka nesto podobro.
Za svadbite. Kaj nas retko koristat FF DSLR. I sum 100% siguren deka ako kupis 5D i serozno dobro go rabotis, togas razlikata kje ja vidat i klientite намигнување.
A 5-6000 evra za profesionalen alat e bagatela, DZABE. Jas da slikav svadbi, utre zimam kredit i komu ide намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 18:58
svadbarive se pretezno na nikon D200 i D80 momentalno (proverena rabota)
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Papce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Септември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Papce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 23:02
pa pred se 400d go menuvam zaradi problemot koj mi se javi znaci err99.I ako nekoi ovde mi rekoja deka da smenam objektiv i bi bilo se ok. citav po forumi i kontaktirav ovde so impegna od kade e kupen i dobiv pa 10 varijanti so moze da mu bide a i ne mi se isplajka da go popravam.Pa ako racunam tocno 102 vikendi odnosno 205 svadbi ke mi treba da gi odrabotam za da gi izvadam parite za alatot barem kako stojat rabotite ovde vo BT.Tocno deka site svadbari se na nikon posebno kaj nas vo bt se 80 i 40 od nikonite. ali jas definitivno sega ke go imam 40d od canon
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 23:11
Originally posted by dimi dimi напиша:

IMHO edinstvenata prednost na FF e DOF-ot i filmskiot izgled na fotografiite, no toa doagja so "price tagot" na objektivite koi bi mozele da go "nahranat" FF senzorot.
 


?

a shum? a per pixel sharpness? a dinamicki opseg? golemiot senzor nosi mnogu prednosti. se znae - ako sakas kvalitet na slika, ides na sto pogolem senzor, ako ti treba pragmaticnost, togas imas i drugi parametri vo igra...
Кон врв
mobicom Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 65
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mobicom Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 02:23
eve ja razlikata medju 450d i 40d, iako ne e predmet na razgovor 450d
http://www.dpnotes.com/comparisons/canon40dxsi450d.php
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 11:16
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

Originally posted by dimi dimi напиша:

IMHO edinstvenata prednost na FF e DOF-ot i filmskiot izgled na fotografiite, no toa doagja so "price tagot" na objektivite koi bi mozele da go "nahranat" FF senzorot.
 


?

a shum? a per pixel sharpness? a dinamicki opseg? golemiot senzor nosi mnogu prednosti. se znae - ako sakas kvalitet na slika, ides na sto pogolem senzor, ako ti treba pragmaticnost, togas imas i drugi parametri vo igra...
 
Ama na covekot mu treba aparat za svadbi... ne veruvam deka klientite kje ja zabelezat razlikata vo per pixel sharpness, nutu pak deka kje gi koristi visokite iso vrednosti, za pomaliot sum da dojde do izraz...
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 11:19
ok, jas mislev deka zboruvas generalno koja e prednosta na FFсреќа
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 11:53
Originally posted by Papce Papce напиша:

Inace zaboraviv da naglasam deka 400d go menuvam zaradi Err99 koja pocna da mi se javuva vo posledno vreme.
 
Папче, таа грешка е поради објективот не поради апаратот.
можеби треба да си набавиш нов објектив или да се среди постојниот.
Ако треба нешто по конкретно ти стојам на располагање.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 11:58
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Toa bi bilo najdobro seka. I dvete firmi se odlichni, no istovremeno imat razlichen priod kon dizajniranjeto na kamerite. Canon e poinovativen, dodeka Nikon e potradicionalen. Tehnichki denes stojat mnogu blizu eden do drug i nema nekoja golema razlika megju nivnite kameri vo istite kategorii. Edno veme Nikon beshe podobar so kit objektivite, vo poslednive meseci Canon pravi uspeshni potezi vo taa nasoka i ja minimizira taa razlika. Ako smetash na kupuvanje objektivi od tret proizvoditel, togash toa ne igra nikakva uloga za tebe. Edinstveno neshto vo sto mozham jas da vidam kako nekakva razlika (iako ne e tolku golema kako porano) e flash sistemot. Dokolku imash namera da koristish flash (blic) malu pochesto i pointenzivno, togash nekoja prednost bi imal Nikon.

Znachi, se na se, nema da pogreshish so izborot na bilo koja strana, ostanuva samo tvojot afinitet so koja firma ke se "venchash"
 
Зоран ,живо ме заинтересира оваа реченица, може мало објаснување зошто?молитва
 
Благодарам.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 12:04
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Jas mislev deka ima 400D, pa sega saka nesto podobro.
Za svadbite. Kaj nas retko koristat FF DSLR. I sum 100% siguren deka ako kupis 5D i serozno dobro go rabotis, togas razlikata kje ja vidat i klientite намигнување.
A 5-6000 evra za profesionalen alat e bagatela, DZABE. Jas da slikav svadbi, utre zimam kredit i komu ide намигнување
 
Тегла, дај биди реален. намигнување Што вика Папче со денешниве свадби, т.е. цени тешко дека ќе можеш во наредните 2-3 год. да си ги вратиш парите, а камо ли да заработиш нешто.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 12:06
Originally posted by hypertech hypertech напиша:

svadbarive se pretezno na nikon D200 i D80 momentalno (proverena rabota)
 
Само да дополнам, и на Canon 300D, 350D, 400D, 450D, многу поретко, 10D, 20D, 30D...
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 12:15
Ne velam deka CLS e kojznae kolku podobar od drugite sistemi, ama da ne se pravime na 3,1415...
---- Nikon Flash System - CLS ----
Procitajte ovde:
Ovde



Изменето од mdeni - 21.Октомври.2008 во 13:04
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.