IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Веронаука по изворно Христијанство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Веронаука по изворно Христијанство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 02:34
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Јас се извинувам на честитеките, ама првата тема што ја отворив беше оваа и навистина многу се радувам на макариос (многу, многу, многу). Но сепак мислам дека не е проблемот до честитката, туку до тоа што го обвини макариос дека сум јас, а сега двајцата не гледаш во исто време онлајн и се разобличи твојата лага.

 


Maran Ata, за да бидеш со две кориснички имиња во исто време он-лајн, доволно е да имаш два компјутера или пак едниот да го регистрираш преку Internet Explorer, а другиот преку Firefox или некој друг интернет прелистувач. Навлегуваш во доменот на мојата специјалност, затоа поштедиме од тие твои "разобличувања". Колку човек повеќе се брани, толку повеќе си ја има мувата на капата намигнување



А бе јас не знам што толку си ласкаш. Оти мислиш дека до толку ќе губам време со некој што нема врска што зборува?
Моите ставови се искажани, а на многу од нив немаш одговор. А и интересно е што секогаш кога се појавува некој православен кој си ја знае верата, ти мислиш дека сум јас. Затоа, те молам, не ми ваѓај муабети рекла-казала.

А и не добив одговор какво е тоа христијанско предавање кое не завема никаков одреден став од било која вероисповед, а од друга страна проповеда верувања на баптистите?

Изменето од Maran Ata - 21.Октомври.2008 во 02:37
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 02:44
Христијанското предавање завзема одреден став - тоа е ставот на изворното Христијанство. Тоа не треба да ти го кажувам, самата тема "Веронаука по изворно христијанство" го кажува ставот на кyрсевите.
На предавањата нема да се проповедаат верувања на никакви баптисти, туку ќе се проповеда Светото Писмо кое не е сопственост на баптистите, туку на Бог.
 
Сувишно е да правиме муабет што ќе се предава на кyрсевите, бидејќи тие сеуште не се започнати, и секоја твоја претпоставка (клевета) за она што ЌЕ СЕ предава, е неоснована, бидејќи ти ниту знаеш, ниту можеш да знаеш што во ИДНО ВРЕМЕ ќе се предава.
Јас, бидејќи сум ги следел кyрсевите, имам каков таков кредибилитет да кажам што ќе се предава, бидејќи веќе сум ги слушал тие кyрсеви. А ти не си ги слушала и затоа твоите препоставки се неосновани.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 03:00
Еве да речеме, дека и јас еднашка бев на тие к*рсеви, и дека знам што се предава. збунетост
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 03:35
Originally posted by makarios makarios напиша:

Еве да речеме, дека и јас еднашка бев на тие к*рсеви, и дека знам што се предава. збунетост
 
Ајде да видиме дали ја говориш вистината, или пак лажеш.
Кажи ми кога и на кој кyрс си присуствувал? Кажи ми каде се одржувал тој кyрс, кој го водел тој кyрс?
Доколку не одговориш на овие прашања сите ќе видат дека користите подли лаги за да клеветите нешто за што немате никакви информации. Ајде да те видам сега.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 03:49
1998 година во Претор. Еден ден пред да си одиме од кампот се играше финалето на Светско првенство во фудбал.

Американци го држеа к*рсот и се нарекуваа христијани. Главен и одговорен уредник беше Ерик Палмквист, и невестата му Беки, а „пастор“ беше Мајк Гортон.

к*рсот лукаво беше подметнат како Studying Advanced English, али на крај испадна, како је Мали Џокица замишљао хрисчанство.

Ми подарија и нараквица WWJD (what would Jesus do).

Хепи?


Изменето од makarios - 21.Октомври.2008 во 03:51
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 04:07
Здружението "Божилак" никогаш, од моментот на своето основање, немало држено кyрсеви во Претор. Поточно, никогаш нема држено кyрсеви надвор од Скопје голема%20насмевка
Исто така и имињата кои ги спомнуваш прв пат ги слушам и немаат никаква допирна точка со здружението "Божилак", ниту пак со кyрсевите за кои што збориме тука.
Или зборуваш за нешто сосема петнаесто, што благе везе нема со темава, или пак злонамерно клеветиш. И во едниот и во другиот случај ќе ги замолам модераторите да те опоменат да не продолжуваш во таа насока.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 04:16
Јас не реков дека сум бил на к*рсеви на Божилак, туку на к*рсеви на луѓе кои се нарекуваат христијани.

Имено, Маран Ата не прашува, какво предавање ќе одржува Божилак, туку се прашува, какво е тоа предавње, што не зазема став од ниедна вероисповед.
Јас сум бил на такви предавања (и не реков дека било организирано од Божилак). Пошто и тие тврдеа дека се non denominational Christians, а и ти го тврдиш истото, а вие библиските христијани се повикувате на Библијата, тогаш, предавањата на Божилак, би требало да се исти со предавањата на кои шо бев. Или... да не има раскол меѓу библиските христијани, пошто преѓе видов во Македонија има две баптистички цркви голема%20насмевка (да не ги спомињам методистите, евангелистите, методистите ет кетери, ет кетери...)
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 05:14
Макариос - последниот пост веќе ја одвлекува дискусијата во сосема друг правец.
Темата тука се к*рсевите на Божилак. Коментирајте само за тоа!
Do what is right, come what may...
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 14:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Се чудам зошто Maran Ata се мачела да врши истрага околу здружението "Божилак". Можела слободно да ме праша се што ќе посака и како што ви одговорав вам до сега, така ќе и одговорев и неа.


Eve sega imam navistina interesno prasanje za tebe (moze i da se nekolku). Velis deka

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

од каде идејата дека јас ги знам имињата на предавачите? Јас не сум член на тоа друштвото,


A od druga strana pravis copy paste na site tekstovi sto se zalepeni na stranata na Bozilak sto ja promoviras.

Za ikonite

za svekite

za mostite

a drugite vi se vo obrabotka.
E sega, od ova jas imam nekolku opcii na zaklucok:

1. Se propovedaat baptisticki filoZofii na ovoj k*rs po veronauka (sto nema vrska so izvornoto hristijanstvo)
2. Ti si clen na "drustvoto" i odlicno gi poznavas predavacite (nema da me cudi ako eden od niv e i g-din Grozdanov)
3. So tvojata copy-paste poteg samo potvrdi deka apsolutno se vodis po nekoe predanie
4. Gledajki vi gi tekstovite, mi izgleda deka si nemate druga rabota osven da napagate i da gi sudite drugite veri (pred se, PRAVOslavieto)

E sega zaprasaj se koj bi sakal da dojde na edno takvo predavanje koe namesto da siri neutralni pogledi na hristijanstvoto i ljubov, se zastapuva za napagjanje i jadenje na bratot, i se nametnuva pod naivna slatkoreciva maska od tvoja strana?

Ete vo sto e razlikata pomegu pravoslavieto i "izvornoto" hristijanstvo - site nasi PRAVOslavni web strani se orientirani za pouka na narodot i za sirenje na ljubovta, dodeka pak stranite na "izvornoto" hristijanstvo se nameneti samo za naoganje maani kaj drugiot.

Zaklucok od sevo ova: Ama pouka ke izvlecam..... da osuduvam!


p.s. ako ne sum vo pravo - argumentirano i so fakti popravi me!

Изменето од Maran Ata - 21.Октомври.2008 во 14:58
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 18:00
Мене најмногу ми е чудно, срамот да се признае дека предавањата се потпираат на баптистичките верувања. Денеска разговарав со еден пријател, кој не е теолог, ниту монах, а најобичен мирјанин, со благослов да присуствува на таквите предавања. Во едно од таквите предавања бил и во куќата кај Дебар Маало. Моите сомнежи беа оправдани...Секако, идентитетот на мојот пријател нема да го откријам, но не бевме удостоени да ги чуеме имињата на предавачите, така што, сега сме еднакви. голема%20насмевка


*внимавајте со терминологијата

Изменето од zidarski - 21.Октомври.2008 во 19:27
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 18:15
Па, што е тогаш страшно тоа да се каже? Не е тајно нешто. Мислам да има плакати низ градот-а човек да не знае каде оди и кој ќе предава?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 18:22

Prethodnata nedela me posetija isto nekoi lugje od "Izvorno Hristijanstvo"-Dopisna Bibliska skola slucajno mi naidoja za da mi dadat materijal za nekakvi slicni predavanja na ovie pogore.

I tokmu toa za cudenje zasto SITE se krijat zad imeto HRISTIJANSKO a ne si napishat adventistichko biblisko dvizenje..i kako da pojdes na predavanja a neznaes ni koi se shto se...
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 18:24
голема%20насмевка
Зар мора па се да се знае...кој денес прашува некого.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 18:33

EvAngelos, se veli deka koga chovek ednash ke ja izgubi doverbata, povekje nema sto da izgubi...

Na prvata strana od temava najiskreno vi chestitav na isplaniranite predavanja i te prashav koj se predavachite na ovie k*rsevi.

Tvojot odgovor beshe:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Messenger, од каде идејата дека јас ги знам имињата на предавачите? Јас не сум член на тоа друштвото...



Sega, na ovaa stranica velish:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Здружението "Божилак" никогаш, од моментот на своето основање, немало држено кyрсеви во Претор. Поточно, никогаш нема држено кyрсеви надвор од Скопје голема%20насмевка
Исто така и имињата кои ги спомнуваш прв пат ги слушам и немаат никаква допирна точка со здружението "Божилак", ниту пак со кyрсевите за кои што збориме тука...


Ne govorenjeto vistina ne samo sto ne e hristijanski, ne samo sto ne e Biblisjki, ne samo sto ne e vrednuvano nitu od edna vera i religija, vkluchuvajki gi i paganskite, tuku ne e vrednuvano nitu od posledniot ateista.

Da mi odgovoreshe deka poradi nekoja prichina ne sakash sega da gi dadesh iminjata, potpolno ke te razberev. Vaka se diskretitira i kako chovek i kako chlen na ovoj sajt.

A ako me izmami sega, togash kakva garancija imam deka ne si mamel i porano i deka nema da mamish i vo idnina?

Ova navistina ne ti trebashe...

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.