IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Веронаука по изворно Христијанство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Веронаука по изворно Христијанство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 19:53
Евангелос, јас постирав слика, која го тврди спротивното.
А, ќе ги молам администраторите, во иднина да се спречат вакви напади против МПЦ.... и да се дискутира за работи вон темата.
Прашањата беа јасни и гласни, наместо одговор, следуваа напади, и неповрзани дискусии од типот: збунити непријатеља.

Е па, мојот логичен заклучок, не, нема да одам на предавањата, затоа што ми мириса на нешто гнило - во старт беа скриени некои информации, а откако се разобличија (ај да не бидам толку строг - разоктрија), пак се негираат.
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 19:56
eve jas ako bidam vo moznost ke se potrudam da otidam, za da ne nedostasuva otsustvoto na makarios.
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 19:59


Регистриран: 21.Април.2006
Локација:
United States
Онлајн статус: Онлајн
Пораки: 2926
Тема: KODEKS NA ODNESUVANJE
    Испратена: 09.Октомври.2008 во 19:27
Sekoe potcenuvanje, potsmevanje ili kritiziranje na chlenovite vrz osnova na nacionalna, rasna , drzhavna i religijska opredelba ne e dozvoleno i kako takvo ke bide sankcionirano.

Izbegnuvajte sekakvo etiketiranje, klasificiranje, sortiranje i psihoanaliziranje na chlenovite od ovoj forum. Nas ne ne interesiraat vash*te eventualni psiholoshki ili psihijatarski talenti, tuku vash*te razmisluvanja i veruvanja od sferata na interesot na ovoj forum.

Restriktirajte se od advokatskata uloga i ne se nafakjajte za “odbrana” ili “napad” na chlenovite samo zatoa sto mislite deka toa vi e nekakva sveta dolzhnost, deka nekoj toa go ochekuva od vas ili zatoa sto nekoj ne go deli veruvanjeto vo vashata dogma.


Изменето од Messenger - 09.Октомври.2008 во 20:28


Ова интересно звучи нели модетарори - па редно е да банирате некој ...
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 20:01
Па.. во секој од нас се крие по некое демонче.. највеќе во мене.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 20:02
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

eve jas ako bidam vo moznost ke se potrudam da otidam, za da ne nedostasuva otsustvoto na makarios.


Стево, се ни е дозволено, но не ни е се полезно голема%20насмевка Или како беше... (пајажините).
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 20:05
Назад на тема!
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 23:39
Друг кyрс што сакам да ви го претставам во рамките на кyрсевите по изворно Христијанство е кyрсот "Христијанска Етика".
 
 
Христијанска етика е систем од принципи изведени врз основа на христијанското учење, според кои сериозниот христијанин ги управува своите постапки. При соочување со низа одлуки и дилеми во својот живот, христијанската етика му дава на христијанинот водилки за тоа, што треба и што не треба да прави, односно, што е богоугодно, а што не е.
Во овој кyрс ќе се обработат интересни теми како: лична етика, етика на говорот, сексуална етика, работна етика, развивање и практикување на етичките доблести, неетички појави во карактерот, етика на бракот и семејството, биоетика, екоетика, медицинска етика, општествена етика, етика во меѓуверските односи и уште многу други етички теми и дилеми.
 


Изменето од EvAngelos - 20.Октомври.2008 во 23:40
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 23:41
Сето тоа на изворно христијанство се базира?
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 23:55
Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by stevompc stevompc напиша:

eve jas ako bidam vo moznost ke se potrudam da otidam, za da ne nedostasuva otsustvoto na makarios.
Стево, се ни е дозволено, но не ни е се полезно голема%20насмевка Или како беше... (пајажините).


Се испитувајте, за доброто држете се!
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 00:04
Originally posted by makarios makarios напиша:

Здраво Евангелос.Не знам кој/а е Маран Ата, и зошто ме поврзуваш со него/неа.За сите организации наведе што се, освен за Божилак, кое испаѓа дека е во рамките на издавачката дејност на баптистичката црква Радосна  Вест.Тоа е исто како да кажеме дека периодиките Троичник и Премин, и книгите  издадени од Воведение  Вељуса  си немаат „благе везе“ со МПЦ?Исто така, Премин, не го издава МПЦ, но, сепак, не се срамиме да кажеме, дека во Премин се застапени теми од православната духовност.Се срамиш да кажеш дека предавањата се засноваат на баптистичките убедувања, или се плашиш, дека ако така кажеш, бројот на посетители ќе се намали?Полувистините и недоречените вистини...


Добро утро, брат макариос. (поточно добра вечер за вас)
Многу се радувам што те читам (иако не знам кој си) затоа што го имаш нај-нај-нај-најпрекрсаниот ник на свет (за мене). Моето омилено име.

Инаку, не грижи се за ЕвАнгелос, тој секогаш знае да ме поистовети со некој нов член и не му е јасно дека немам навика да правам лукавштини. Или како што велат Светите Отци - тој што има одредена грешна навика во себе ја бара и во другите   

Добре дојде на форумов, навистина многу се радувам за тебе, се надевам дека понатаму ќе се запознаеме подобро.

А што се однесува до к*рсов, браво за нив, навистина е добро што превземаат активности, уште да ни кажат зошто ако се к*рсеви по христијанство (неопределено) објаснувањата на темите се косат со православната теологија (на пример - за причеста).
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 00:18
Јас се извинувам на честитеките, ама првата тема што ја отворив беше оваа и навистина многу се радувам на макариос (многу, многу, многу). Но сепак мислам дека не е проблемот до честитката, туку до тоа што го обвини макариос дека сум јас, а сега двајцата не гледаш во исто време онлајн и се разобличи твојата лага.

Ајде, нејсе, не ти е прв пат.
Сепак, да се вратиме на темата. Мене ме интересира зошто ако предавањата се само од неопределена христијанска гледна точка, целата догматика и теологија е земена од веб страната на црквата Радосна Вест? Еве, да речеме дека јас сакам да дојдам да го посетам к*рсот, ама како да дојдам кога откако ќе излезам од тие предавања целата ќе бидам збунета што е вистината - одам на причест и го чувствувам Вистионскиот Христос, Висстинските Тајни Христови, пречистото Тело и животворната Крв Негови (кои делуваат на сите во преобразување на умот и срцето и очистување од гревовите), а овде мене ќе ми велат дека тоа било само симболично? Како да го сварам тоа?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 00:19
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

А што се однесува до к*рсов, браво за нив, навистина е добро што превземаат активности, уште да ни кажат зошто ако се к*рсеви по христијанство (неопределено) објаснувањата на темите се косат со православната теологија (на пример - за причеста).


ha, interesno.

ne znam, ama pretpostavuvam zatoa sto pravoslavnoto objasnuvanje se kosi so hristijanskoto.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 01:49
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Јас се извинувам на честитеките, ама првата тема што ја отворив беше оваа и навистина многу се радувам на макариос (многу, многу, многу). Но сепак мислам дека не е проблемот до честитката, туку до тоа што го обвини макариос дека сум јас, а сега двајцата не гледаш во исто време онлајн и се разобличи твојата лага.
 
Maran Ata, за да бидеш со две кориснички имиња во исто време он-лајн, доволно е да имаш два компјутера или пак едниот да го регистрираш преку Internet Explorer, а другиот преку Firefox или некој друг интернет прелистувач. Навлегуваш во доменот на мојата специјалност, затоа поштедиме од тие твои "разобличувања". Колку човек повеќе се брани, толку повеќе си ја има мувата на капата намигнување
Но, по налогот на модераторот, јас повеќе не зборувам за такви работи на темите тука, туку доколку уловам доволно докази, ќе реагирам кај администраторите.
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Како да го сварам тоа?
 
Тоа ти е сварено на темата "Православни, Католици и Изворни Христијани"
Не гледам причина зошто тамошната дискусија би ја продолжувале овде.
 
п.с. Модератори, ако бришете мои оф-топик коментари, забележете дека тие се одговори на оф-топик коментар кој вие, случајно или не, сте го оставиле.
Пак ќе речам, да не ја затворевте темата "Off Topic" јас таму ќе одговарав на оф-топиците и личните обраќања кон мене, но вака, ем не успевате да ги избришете, ем се буните кога одговарам на нив. Ни се водите, ни се терате.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 02:01
Евангелос - престани да изигруваш полицаец!
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.