IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4243444546 97>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 21:18
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

  a  koja  e  filozofijata  nekoj  da  e  otfrlen  od  civilniot  zivot  i  da  e  'primoran  da  zivee   nadvor  od  civilizacija  vo  suma  -  vo  manastir
   inaku  jas  sum  kandidat  za  zamonasuvajne  ama  kaj  mene  pricina  e  sto  od  mene  se  odkazal  celiot  svet  -  me  progonil  i  sega  edinstven  izlez  za  da  preziveam  e  manastirot-inaku  manstir  znaci  izgonuvac  na  mani  kaj  edna  licnost


Погледни го постот што му го пратив во одговор на Православен во врска со идејата за замонашување. И престанете со ситни и бесмислени измислици.
Do what is right, come what may...
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 22:21
Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

toa prasanje e istorisko prasanje, a ova e tema za veroispoved. ako sakate takva diskusija, jas ke ve prasam uste porano: koj vo prviot vek bil pripadnik na tvoeto veruvanje?

Она кое е вистина може да се докажува врз разни основи. Историскиот доказ е еден од нив. Во случајот со христијанските Цркви, Христовата Црква ќе го покаже својот континуитет се до Христа и до овластувањето добиено од Христос Бог. За да се докаже дека првите христијани се припадници на верувањето на Црквата на која и припаѓаме потребно е да се покаже на оние кои припаѓале и во основа верувале како нас во сите векови подоцна до ден денес. Преку оние на кои можеме да покажеме од втори, трети, четврти... и сите векови до денес имаме полно право да кажеме дека христијаните од првите векови од кои можеме многумина да наброиме по име, верувале или ја имале основата на верата која се збогатувала со знаењата се до денешното верување. Тоа т.н. преемство го имаат Православната Црква, Римокатолиците и Старокатолиците. Останатите немаат можност да бидат во право, затоа што ги нема 15 века. Тотална демонска заблуда е да се верува дека Христовата Црква не постоела цели 15 века.

Матеј 16:18 А Јас тебе ти велам: ти си Петар и на тој камен ќе ја изградам црквата Своја, и вратите на пеколот нема да ја надвладеат.

Како може да се повикувате дека правилно сте го сфатиле изворното христијанство кога немате континуитет со него. Не може да ја напаѓате Православната Вера за погрешно верување кога Православното Христијанско верување лесно го докажува континуитетот, поврзаноста со изворното христијанство!?
Нашата Православна Црква е Христова Црква и може да ја докаже поврзаноста се до Господовата земска проповед. Дали може „црквата“ на која и припаѓаш да го покаже континуитет се до Господовото овластување дадено на апостолите, на Црквата?


Изменето од sard - 03.Октомври.2008 во 22:58
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 22:25
ја имат читано некој “светата тајна на темпларите“? како шо таму со „факти“ против Христијанството се оди така и овие против Православието, абе Бога да чува
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 23:32
Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

sto e ova sega ke kopiras isti raboti po 10 pati?


jas rekov, ima i cesni monasi koi zamonasuvaat od iskreni verski pobudi.

za zal, mnozinstvoto ne e taka. ako sum vo pravo, dovolno se lazete, ako ne sum, ne znam zosto tolku ve boli pa da mi objasnuvate.


Pa vidis objasnuvame zasto bas tie kako tebe (sega samiot dokaza) sto neamaat cuvstva si zimaat za parvo da zboruvaat za nesto za sto nie cuvstvuvame....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 23:34
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

  a  koja  e  filozofijata  nekoj  da  e  otfrlen  od  civilniot  zivot  i  da  e  'primoran  da  zivee   nadvor  od  civilizacija  vo  suma  -  vo  manastir
   inaku  jas  sum  kandidat  za  zamonasuvajne  ama  kaj  mene  pricina  e  sto  od  mene  se  odkazal  celiot  svet  -  me  progonil  i  sega  edinstven  izlez  za  da  preziveam  e  manastirot-inaku  manstir  znaci  izgonuvac  na  mani  kaj  edna  licnost



Ti LAZES be brat i ti nikogas nema da bides kandidat nitu pak monah zatoa sto ti be brat nemas mooda za takvo nesto ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 23:35
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

ја имат читано некој “светата тајна на темпларите“? како шо таму со „факти“ против Христијанството се оди така и овие против Православието, абе Бога да чува



Templarite nikogas ne bile protiv Hirstijanstvoto, od kade sega pak toa - a toa sto vo razni knigi nekoj se igra so imeto na Templarite toa e sepak beletristika, zabava...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 23:38
секоја чест и почит кон монасите, каква самоконтрола е потребна,толеранција, силен дух и пресилна верба. Секоја чест
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 00:13
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па некои работи се повеќе од очигледни, освен ако Јован Крстител немал некои пречки со дигестивниот систем, алергии на млеко и млечни производи, глутен и слично, па морал да јаде мед и скакулци само.
 

 
ma ne se voopsto ocigledni. tebe ti odgovara da go nareces toa post, sto Biblijata ne go narekuva post. tvoe pravo da dodavas.

 

“Дојде Јован, кој не јаде ниту пие, а велат -Бес има. Дојде Синот Човечки кој јаде и пие а велат “Еве човек ненаситен и пијаница, пријател на митниците и грешниците“, Мат. 11, 16-19

 

А што сакал ртогашм да каже Исус за Св. Јован Крстителот кога рекол дека “ниту јаде ниту пие“? Нели е повеќе од очигледно дека постел?

Или пак мислиш дека бил анорексичен?

 

А што баш во пустина? СДалеку од овоземните искушенија?

 

Како што гледаш ниту додадов ниту одземав нешто, но работата е што виое си ја толкувате библијата по швајцарски, американски, германски и какви не упатства....А се е убаво протолкувано.

 

 

 

Ова ќе го п-рефрлам и кај тема Пост па може и таму да зборуваме.


ok vo pravo si.

sega uste da gi ubedis tvoite pravoslavni sestri i braka deka treba da postat so jadenje skakulci, posto taka e pravilno.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 00:15
ОВА Е ЛИЧНА НАВРЕДА!!!
 
ИНТРОСПЕКТИВНИТЕ НАШТА НЕ СЕ ТОЛКУВААТ ....
 
ДА НЕ ЗНАЕ ЛЕВАТА ШТО ПРАВИ ДЕСНАТА ...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 00:42
pa ne, stvarno ne znam STO saka da dokaze gospogjicata pogore.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 12:48
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

  a  koja  e  filozofijata  nekoj  da  e  otfrlen  od  civilniot  zivot  i  da  e  'primoran  da  zivee   nadvor  od  civilizacija  vo  suma  -  vo  manastir
   inaku  jas  sum  kandidat  za  zamonasuvajne  ama  kaj  mene  pricina  e  sto  od  mene  se  odkazal  celiot  svet  -  me  progonil  i  sega  edinstven  izlez  za  da  preziveam  e  manastirot-inaku  manstir  znaci  izgonuvac  na  mani  kaj  edna  licnost



Ti LAZES be brat i ti nikogas nema da bides kandidat nitu pak monah zatoa sto ti be brat nemas mooda za takvo nesto ....


Ajde prestanete da se prepukuvate koga ne znaete koj kakvi zamisli ima. Ako deteto ima nepravilna zamisla za monastvoto i toa ke mu se razjasni preku duhovniot otec. Ostajte go na mira nego licno - zboruvajte za monastvoto!!!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 14:15
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па некои работи се повеќе од очигледни, освен ако Јован Крстител немал некои пречки со дигестивниот систем, алергии на млеко и млечни производи, глутен и слично, па морал да јаде мед и скакулци само.
 

 


ma ne se voopsto ocigledni. tebe ti odgovara da go nareces toa post, sto Biblijata ne go narekuva post.
tvoe pravo da dodavas.
 
“Дојде Јован, кој не јаде ниту пие, а велат -Бес има. Дојде Синот Човечки кој јаде и пие а велат “Еве човек ненаситен и пијаница, пријател на митниците и грешниците“, Мат. 11, 16-19
 
А што сакал ртогашм да каже Исус за Св. Јован Крстителот кога рекол дека “ниту јаде ниту пие“? Нели е повеќе од очигледно дека постел?
Или пак мислиш дека бил анорексичен?
 
А што баш во пустина? СДалеку од овоземните искушенија?
 
Како што гледаш ниту додадов ниту одземав нешто, но работата е што виое си ја толкувате библијата по швајцарски, американски, германски и какви не упатства....А се е убаво протолкувано.
 
 
 
Ова ќе го п-рефрлам и кај тема Пост па може и таму да зборуваме.
 
Г-н Стефан, мачка да не ти го голтна јазикот?трепкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 14:52
Maria_Magdalena, Јован не бегал во пустина од овоземните искушенија. Тој имал посебен, уникатен повик, посебна служба, да го навести Месијата, да го "израмни Неговиот пат". Ако Марија имала служба да го приготви Христовото тело, Јован имал уште поголема служба, да ја приготви Христовата служба, да Го крсти Исус, да Му припреми ученици итн.
Тој имал старозаветен повик да оди во пустина и да крштева таму и да го приготвува патот на Спасителот. Тој бил еден и единствен за таа служба. Новиот Завет никаде не повикува да бидеме како Јован. Новиот Завет никаде не повикува да ја следиме службата на Јован, туку на Христос, А Христос никаде не повикувал на физичко одвојување од светот, туку напротив, на одење во светот, на проповедање на евангелието ОДЕЈЌИ меѓу неверниците, меѓу грешниците, меѓу болните.
 
Од друга страна, Бог ветил дека никој (од Неговите верни) нема да добие искушение поголемо од она што може да го издржи, и затоа, доколку се има вера и ДОВЕРБА во Бог, нема причина за страв, нема причина за бегство по планини, пештери или, како што прочитавме во некои од житијата, бегство во суви бунари.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 15:24
maria, ti bese odgovoreno. ne znam zosto ne go procita toa.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4243444546 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.