IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3940414243 97>
Автор
Порака
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 12:58
Koj e izlecen?

onoj sto e se uste vo karantin kade sto nema droga? Ili onoj sto so droga sekade okolu nego e SILEN vo Bozjata sila da ne mu pretstavuva iskusenie?
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 13:34
Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

Koj e izlecen?

onoj sto e se uste vo karantin kade sto nema droga? Ili onoj sto so droga sekade okolu nego e SILEN vo Bozjata sila da ne mu pretstavuva iskusenie?




Јас сеуште го очекувам одговорот на моето прашање.

ggs: „jas istoto go prasuvam. ako nemalo na pocetokot molenje na lugje, na lesevi, odenje i skapuvanje po bunari, vozdignuvanje na srebroljubieto i na nacionalnata omraza, ako nemalo palenje na sveki, ako nemalo crtanje na sliki i potoa nivno obozuvanje, ako go nemalo seto toa na pocetokot, togas jasno e deka TAA CRKVA ne e od Hrista, i taa e laznata crkva za koja se zboruva vo Otkrovenieto.“

sard: Одговори кои се тие кои ги имало од почеток до денес? Каде се припадниците на твоето верување? Можеш ли некого да посочиш по име во 2, 5, 9, 13 век.


„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 13:51
toa prasanje e istorisko prasanje, a ova e tema za veroispoved. ako sakate takva diskusija, jas ke ve prasam uste porano: koj vo prviot vek bil pripadnik na tvoeto veruvanje?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 14:56
Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

toa prasanje e istorisko prasanje, a ova e tema za veroispoved. ako sakate takva diskusija, jas ke ve prasam uste porano: koj vo prviot vek bil pripadnik na tvoeto veruvanje?


A da odogovris prvo pa potoa da prasuvas ???? e more .........
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 15:13
Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

toa prasanje e istorisko prasanje, a ova e tema za veroispoved. ako sakate takva diskusija, jas ke ve prasam uste porano: koj vo prviot vek bil pripadnik na tvoeto veruvanje?


Eeee брат, ако ја имаше вашата вероисповед уште во првите векови ќе имаше и историски докази за неа, како што се знае за православието (пример - Историја на Византиско Царство)
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 16:01
Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

Koj e izlecen?

onoj sto e se uste vo karantin kade sto nema droga? Ili onoj sto so droga sekade okolu nego e SILEN vo Bozjata sila da ne mu pretstavuva iskusenie?


Togas, zaklucuvam, deka edinstveno ti si izlecen, koga "drogite" na ovoj svet ne ti pretstavuvaat iskusenie. Na nas SLABITE se uste ni treba lekar.

A, vo posledno vreme da ne slusas nekoi glasovi, mozebi...
tre, tri, tra
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 16:19
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

toa prasanje e istorisko prasanje, a ova e tema za veroispoved. ako sakate takva diskusija, jas ke ve prasam uste porano: koj vo prviot vek bil pripadnik na tvoeto veruvanje?


Eeee брат, ако ја имаше вашата вероисповед уште во првите векови ќе имаше и историски докази за неа, како што се знае за православието (пример - Историја на Византиско Царство)


mnogu e interesno prasanjeto. Vsushnost i vo samoto nego se gleda deka nikade ve nemalo vo 1 vek. hahaha, kolku e providno!
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 16:20
Originally posted by Karamazov Karamazov напиша:

Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

Koj e izlecen?

onoj sto e se uste vo karantin kade sto nema droga? Ili onoj sto so droga sekade okolu nego e SILEN vo Bozjata sila da ne mu pretstavuva iskusenie?


Togas, zaklucuvam, deka edinstveno ti si izlecen, koga "drogite" na ovoj svet ne ti pretstavuvaat iskusenie. Na nas SLABITE se uste ni treba lekar.

A, vo posledno vreme da ne slusas nekoi glasovi, mozebi...


ke prestanes da slusas glasovi koga ke bides izlecen. dotogas prodolzi so terapija.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 18:30
Човекот беше создаден како Храм Божји но откако Адам ги приклони своите желби кон пропадливото и страсното во од неговото срце отстапи Бог и во него се вселија страстите И ние постанавме нивни робови и нашата цел е да се ослободиме од нив.

затоа и свети апостол Павле ќе речи дека го прави она што не го сака затоа што во него има спротивен закон од оној на внатрешниот човек и во него има духовна борба и уште, дека е прв меѓу грешниците и кога тој вели дека е немокен и се бори со својот грешен човек тогаш колку повеќе ние обичните смртници.

За жал. факт е дека сме болни од гревот и за да го победиме гревот во себе ке можеме ако умреме за светот. Тоа умирање за светот може стопроцентно да се постигне само со бегање од него но и тоа не е доволно ако светот не умре во нас според зборовите на истиот апостол кој вели дека светот се распна за него и тој се распна за светот.


Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 01:12
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Тоа умирање за светот може стопроцентно да се постигне само со бегање од него
 
Павле не избегал од светот, а сепак бил "мртов за светот". Упссссс контрадикција трепкање
 
"А јас сум далеку од тоа да се фалам со нешто друго, освен во крстот на нашиот Господ Исус Христос, преку Кого светот е распнат за мене и јас за светот"
(Павле во Галатјаните 6:14)
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 01:43
Јас пак ќе ти повторам ЕвАнгелос, дека под свет во православната теологија се мисли на гревот, на страстите, а не на луѓето, како што ти тоа го промовираш.
Монасите постојано се заедно со луѓето, и да не се навраѓаме пак на истото, туку читај ги претходните коментари и посети ги веб страните што ги посочив.
А доказ дека за светот односно за гревот не можеш да умреш доколку не се тргнеш од него, побарај прво во себе и во луѓето околу тебе - (знаеш што зборувам ).
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 01:50
Евангелос - токму цитатот кој го даваш потврдува дека "светот" e токму израз за грев и материјалност, а не свет во буквална смисла...
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 02:54

Вашите изговори се утописки. Од осумгодишник до осумдеседгодишник знае на кој начин бегаат православните монаси од светот намигнување Да живеев на Марс, ќе осознавам преку линкови за православните монаси, но јас живеам во Македонија и точно знам како бегаат православните монаси од светот. Точно знам како избегал од "гревовите и страсите" оној Јован пустиникот кога се пикнал во сув бунар (наводно) десетина години за да умре потоа таму. Се ми е јасно, продолжете да си верувате дека монасите се шетаат по улиците низ градот и проповедаат евангелие, додека ние ги гледаме само по манастирите и никогаш не сме ги сретнале во градот како проповедаат.

п.с. Maranata, воопшто не знам за што ми зборуваш збунетост 

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 03:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Вашите изговори се утописки. Од осумгодишник до осумдеседгодишник знае на кој начин бегаат православните монаси од светот намигнување Да живеев на Марс, ќе осознавам преку линкови за православните монаси, но јас живеам во Македонија и точно знам како бегаат православните монаси од светот. Точно знам како избегал од "гревовите и страсите" оној Јован пустиникот кога се пикнал во сув бунар (наводно) десетина години за да умре потоа таму. Се ми е јасно, продолжете да си верувате дека монасите се шетаат по улиците низ градот и проповедаат евангелие, додека ние ги гледаме само по манастирите и никогаш не сме ги сретнале во градот како проповедаат.


п.с. Maranata, воопшто не знам за што ми зборуваш збунетост 



Ако толку точно знаеш како бегаат монасите во Македонија, зошто не посочи ниту еден пример на име на монах со кој ти си разговарал или си имал непосреден контакт?
Јас ти набројав еден куп монаси кои ги знам и кои со делата ми потврдиле дека не бегаат од мене, а сега запрашај се чии одговори се утопски.

А за тоа што ти зборувам - не се секирај, ќе дознаеш еден ден како да си ја гледаш својата греда во окото, милом или силом
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3940414243 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.