IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАВОСЛАВНИ,КАТОЛИЦИ,ИЗВОРНИ ХРИСТИЈАНИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАВОСЛАВНИ,КАТОЛИЦИ,ИЗВОРНИ ХРИСТИЈАНИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 41>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 12:21
Мараната, и доста зборуваш за мене. Доколку сакаш нешто мене да ми кажеш пиши ми лична порака. А тука зборувај на темата.
Ќе ми "покажеш" ли нешто од доленаведеното? големо%20гушкање
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Зарем грешам што не се молам пред икони, што не се поклонувам пред икони?
Покажи ми каде тоа го правеле Христос или апостолите и јас уште од вечерва ќе почнам да го правам тоа среќа
Покажи ми каде Христос или апостолите осветувале вода?
Покажи ми каде Христос или апостолите се молеле на покојни верници?
Покажи ми каде Христос или апостолите се молеле на Мојсеј, Авраам, Исак, Јаков, Ное, Лот, Илија, Еремија, Исаија, Јован Крстител итн?
Покажи ми каде Христос или апостолите користеле икона од некој од горенаведениве?
Покажи ми каде Христос или апостолите се поклонувале на лешевите од верниците (мошти)?
Покажи ми каде Христос или апостолите принесувале свеќи за живи, за мртви, за здравје и сл?
Покажи ми каде Христос или апостолите и се молеле на Марија? Каде ја нарекле најголема, пресвета, преблагословена, владичица?
Покажи ми каде апостолите дозволиле да им се поклонуваат? (А од друга страна има јасен цитат каде што апостол Петар одбива поклонување)
Покажи ми каде на апостолите им бацувале раце?
Покажи ми каде апостолите носеле свештенички одора, великодостојнички мантии и огромни златни крстови на нив?
Покажи ми каде Христос или апостолите проповедале етнофилетизам?
Покажи ми каде Христос или апостолите се прекрстувале со рацете?
Покажи ми каде Христос или апостолите мафтале со кандила?
Покажи ми каде Христос или апостолите се мешале во политика?
Покажи ми каде Христос или апостолите се побратимувале со власта?
Итн.
 
Покажи ми каде во Светото Писмо Христос или апостолите направиле било што од горенаведениве и јас уште од вечерва ќе го правам тоа. А ако не најдеш ништо од тоа во Светото Писмо, тогаш немој да ме судиш затоа што се држам до изворното, библиско, Христово и апостолско христијанство.
 
"За божествените и светите верувања на нашата вера, не смееме да дадеме ниту најмала забелешка, ако таа не е потврдена од Светото Писмо... Не ми верувајте затоа што ви кажувам нешто, освен ако истото не е потврдено од Светото Писмо. Нашето спасение, кое е нашата вера не е мудро размислување, туку е докажана преку Светото Писмо.“
(Катехизам на Кирил Александриски, Лекција 4:17)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
icxcnika Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај icxcnika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 12:34
koga gi prasa Hristos ucenicite svoi: za sto me mislam lugeto? tie odgovorija: nekoi za jeremija, nekoi za mojsej, nekoi za eden od prorocite. Hristos go prasa Petar: a ti za kogo me mislis? Petar odgovori i rece: ti si Hristos, sin Bozji. Hristos rece: tokmu taka, toa ti go kaza mojot Otec koj e na nebesata. I ti velam na toj kamen ke ja izdignam mojata crkva i se so ke svrzete i se so ke razvrzete na zemjata, ke bide svrzano i razvrzano na neboto.
Od ova se gleda deka Hristos saka da ja osnova svojata Crkva i malku po malku ja osnova.
Od ova se gleda deka bez vera vo Hristos kako Sin Bozji nemoze da postoi Crkva.
Od ova se gleda deka Hristos im ja dava seta vlast na apostolite (denes svestenicite,monasite,vladicite)za da upravuvaat so Crkvata Hristova na zemjata i kako ke kazat svestenite lica taka i ke bide (poso tie se postaveni od Boga po Crkvite i Manastirite)
Кон врв
icxcnika Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај icxcnika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 12:37
evangelos bratce zemi procitaj nekoe zitie za nekoj svetec pa moze ke svatis kolku se vazni ikonite i mostite od svetitelite,kolku e vazen krstot itn.
Кон врв
GospodBog Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GospodBog Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 12:43
Originally posted by icxcnika icxcnika напиша:


Od ova se gleda deka Hristos im ja dava seta vlast na apostolite (denes svestenicite,monasite,vladicite)za da upravuvaat so Crkvata Hristova na zemjata i kako ke kazat svestenite lica taka i ke bide (poso tie se postaveni od Boga po Crkvite i Manastirite)


Постои само Еден што може да посредува меѓу Бог и луѓето: тоа е човекот Исус Христос
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 12:57
icxcnika (или кој и да си, не можам веќе да ве запомнам, постојано нови никови пререгистрирате голема%20насмевка), не си ласкај дека Христос им ги дал клучевите од Царството Небесно на православните "владици". Воопшто не си го разбрал/а горецитираниот стих. Како што Христос не ја изградил БУКВАЛНО Својата Црква врз Петар (туку врз Петровата изјава), така Христос и БУКВАЛНО не му ги дал клучевите на Петар (леле ова ме потсеќа на Македонските народни приказни каде што Петар стој со еден голем привезок на клучеви пред портите на Рајот газење%20од%20смеење)
Леле да не сте вие православните, не знам што ќе правам јас. Господ да ве поживее, ми го разубавувате денот среќа
 
Originally posted by icxcnika icxcnika напиша:

evangelos bratce zemi procitaj nekoe zitie za nekoj svetec pa moze ke svatis kolku se vazni ikonite i mostite od svetitelite,kolku e vazen krstot itn.
 
icxcnika братче (или сестриче), земи прочитај некое евангелие или послание и покажи ми каде тоа Христос или апостолите користеле, се поклонувале, бацувале, се молеле, осветувале, продавале итн икони? Каде тоа Христос или апостолите се поклонувале пред мошти?
Петар не дозволил пред него жив да му се поклонат, а камо ли по неговата смрт среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 13:02
Евангелос, не размислуваш правилно
По твојата логика, ти покажи ми каде пишува во Библијата, над Баптистичка и Евнгелска Црква да има КРСТ што свети со плава боја

Ако нешто не пишува во Библијата, не значи дека е погрешно
Сите горенаведени прашања симболично ја претставуваат нашата вера во Господ Исус Христос

Исто како што Крстот што Силно светинад Баптистичка Црква симболично ја претставува верата во Господ, кој бил распнат на Крст
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 13:11
A бе EvAngelosче, пак нешто матиш погрешно. Па ти мила душичке, не знаеш што значи IC XC NI KA????
Ете ти ја ппвата клевета што ќе ти ја наведам

icxcnika (или кој и да си, не можам веќе да ве запомнам, постојано нови никови пререгистрирате

Не се занесувај, ние православните не функционираме по ваша шема!!!


LOVE YA

p.s. А останатиот дел ти го подготвувам!

Изменето од Maran Ata - 18.Септември.2008 во 13:11
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 13:13
И уште нешто, брат, Господ не рекол дека Црквата ќе ја основа на *Петровата изјава*, туку на Петровата ВЕРА!!!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 13:14
Nikki, споредбава ти е трагикомична. Над некои баптистички и евангелски цркви има крст, а над некои нема. А и над тие што го има, може и да го нема. Крстот е таму ставен само како симбол и ништо повеќе од тоа. Никој не го осветува тој крст, никој не му се моли на тој крст, никој не верува дека тој крст брка демони, ѓаоли итн.
Повели кога сакаш во баптистичка црква и јас ќе го исклучам крстот намигнување за да ти докажам дека тој не е фетиш како што е тоа случајот во православната црква.
 
Во Библијата не е напишано ни да си ги миеме забите, па сепак ние си ги миеме. Но не станува збор за такви "напишани" работи. Тука збориме за нешта кои се во дирекна релација со нашата вера. За молење на светци, за поклонување пред икони, лешеви - работи кои се строго забранети во Светото Писмо.
Па толку ли не разбирате мајќе му, ако Петар НЕ ДОЗВОЛИЛ да му се поклонуваат додека бил жив, како тоа вие сега му се поклонувате кога тој е мртов. Зарем не ви дал од јасен појасен пример дека не треба да се поклонувате на луѓе? А вие и згора на тоа се поклнувате и на мртви лешеви. Бог да чува! Па деца да бевте ќе разберевте. Ах што ви направи тоа православие, како перде ви стои пред Божјиот Збор и не можете да разберете толку јасни работи во Библијата.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 13:24
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

A бе EvAngelosче, пак нешто матиш погрешно. Па ти мила душичке, не знаеш што значи IC XC NI KA????
 
"Исус Христос владее".
 
Ај сега пошо ми се праиш фраерка, одговори ти како бил запишан твојот ник во оригинална форма: Маран Ата, Марана Та, Мараната, или Мара Ната? голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 14:33
Брат, на Маран Ата веќе го имаш мојот одговор. Те замолив да имаш милост и да не ме замараш да ти копирам и повторувам.
Не ме интерсира ни на еврејски ни на латински ни на грчки како бил запишан, туку ме интересира суштината - неговото значење.

п.с. еве ти само еден пример како се преведува (ако сакаш ќе ти дадам и други)

на грчки - κ α ι   ε ι κ σ ν α   τ σ ν    π σ ν η ρ σ ν (4 збора)
превод на македонски - по образ на лукавиот (4 збора)
превод на англиски - in the image of the evil one (7 збора)

На некој американец ама баш ич нема да го интересира како било напишано на грчки или на еврејски и од колку букви се состои, туку ќе му значи ако го знае зборот што означува на англиски и како се спелува.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 15:03
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Брат, на Маран Ата веќе го имаш мојот одговор. Те замолив да имаш милост и да не ме замараш да ти копирам и повторувам.
Не ме интерсира ни на еврејски ни на латински ни на грчки како бил запишан, туку ме интересира суштината - неговото значење.


Маран `атха е на арамејски јазик и значи: „нашиот Господ дојде!„ но се среќава и како марана тха „Дојди Господи наш!„. Првата варијанта била својствена за постарите црковните автори, додека втората варијанта е почесто употребувана подоцна од теолозите. И едната и другата се молитва за второто Христово доаѓање. Но има и авторикои го пишувале како Маранатха (на пр. хрватскиот А.Г.Матош)


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

на грчки - κ α ι   ε ι κ σ ν α   τ σ ν    π σ ν η ρ σ ν (4 збора)

Така напишано би се читало „ каи еикСна тСн пСнерСн„ додека: και εικονα των πονερων има повеќе смисла - каи еикона тоон понероон.

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


На некој американец ама баш ич нема да го интересира како било напишано на грчки или на еврејски и од колку букви се состои, туку ќе му значи ако го знае зборот што означува на англиски и како се спелува.
Да, иако за американците владее генерално мислење дека се глупави, сепак за некои работи се попаметни. Знаат честопати да се фатат за смислата, т.е. она што е битното а не за зборот сам.

Изменето од Majkl - 18.Септември.2008 во 15:04
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 15:43
Евангелос, Свети Кирил Александриски го бранел Светото Писмо, но тој истотака ја бранел честа на Пресвета Дева Марија, која ја нарекол Богородица. Значи Свети Кирил ги чувал преданијата.

И другите Црковни Отци кои го бранеле Светото Писмо ( за што некогаш плаќале и со глава ) ги чувале и преданијата. Свети Атанасиј Велики дури и го запишал житието на Антониј Велики ( Ава Антониј, кое е навистина прекрасно ), што значи ги почитувал светците. Инаку тој допринел и за канонот на Библијата многу.

Значи кога се повикуваш на Црковните Отци не заборавај дека тие го држеле преданието.

Поздрав
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 15:49


Браво macedon_alex, секоја чест, секоја чест...

А бе ЕвАнгелосче ЕвАнгелосче, со отворено срце те чекам да ми станеш братче по Христа во онаа Црква каде почива Едниот и Единствен Свет Дух.

Изменето од Maran Ata - 18.Септември.2008 во 15:51
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 41>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.