Испечати | Затвори го прозорот

ПРАВОСЛАВНИ,КАТОЛИЦИ,ИЗВОРНИ ХРИСТИЈАНИ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8103
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 00:17
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ПРАВОСЛАВНИ,КАТОЛИЦИ,ИЗВОРНИ ХРИСТИЈАНИ
Постирано од: аџија
Наслов: ПРАВОСЛАВНИ,КАТОЛИЦИ,ИЗВОРНИ ХРИСТИЈАНИ
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 01:59
БИДЕЈЌИ МНОЗИНА СЕ ВО НЕЗНАЕЊЕ КАДЕ СЕ ОТСТАПУВАЊАТА НА ПРАВОСЛАВИЕТО ОД УЧЕЊЕТО НА ХРИСТОС, АПОСТОЛИТЕ И НА ЦРКВАТА, ЕВЕ ЕДНО КРАТКО НО ЈАСНО ПОЈАСНУВАЊЕ ЗА ДОМА... СЛОБОДНО МОЖЕТЕ ДА ГО ПЕЧАТИТЕ, КОПИРАТЕ И НА ДРУГИ МЕСТА И ДА ГО КОРИСТИТЕ КАДЕ ШТО ЌЕ ВИ ТЕКНЕ...



 

ПРАВОСЛАВИЕ

КАТОЛИЦИЗАМ

ИЗВОРНО ХРИСТИЈАНСТВО

Врховен авторитет

Помесниот синод, црква, епископ.

Последици: една црква прогласува еден за светец, другата го анатемисува. Измислување на нови верувања, непостоечки во учењето на Христос, бидејќи не е важен Христос, ниту Св. Писмо, туку што локалниот поп мисли.

Папата

 

Последици: истите како православието.

Божјиот збор: отелотворен во Христос, овековечен во Св. Писмо

Примарен фокус

Профит. Секундарен фокус: Одржување на националните и политичките интереси на локалната група на граѓани што ја застапуваат, со цел популистичко задржување на профитот. Не егзистира добро во подредена ситуација, поточно изумира.

Морален живот,  со примеси на окултизам кон папството и светците.

Духовна и морална преобразба на светот

Еклезиологија

Секој е паша на својата нива. Епископот може да ги игнорира одлуките на сите други, па и на Соборите, но затоа никој под него не смее да го игнорира него.

Строго хиерархиски систем, на чиј врв е папата, сите други се негови поданици.

Христос е главата, ние сме неговото тело, еднакви пред него и едни со други.

Сотериологија

Механичко извршување на некои акти на побожност.

 

Последици: не е битно дали веруваш, запали ја свеќата, баци ја иконата, дај паричка и извади го подготвеното утринско кафе, упс духовност. Бог е претворен во некаков робот, кој е активиран со притисакање на одреени командни копчиња, најмногу на копчето: дај пари за попот.

Механичко извршување на некои акти на побожност.

Вера, која делува преобразително и го променува начинот на кој човекот живее, мисли и делува.

Хагиографија

Воздигнување на секој великодостојник од црквата, на позиција еднаква или повисока од онаа на Христос. Кон него/неа се упатуваат молитвите, тој/таа е изворот на нашето спасение/осуда, и тој/таа е заштитник/проколнувач на нас како луѓе

Исто како православниот став.

Христос е единствениот без грев, како што учи Св. Писмо, а ние сме осветени преку Неговата светост. Идолопоклнство е да му се придава на човек, БИЛО КОЈ, статус макар и сличен на статусот на ЕДИНСТВЕНИОТ Божји Син и Спасител. Нашите браќа и сестри починати, се во Негова придружба, и ние треба да го следиме нивниот пример на вера, а не да ги обожуваме нив кои и самите признавале дека не се достојни за обожување.

ИСТОРИСКИ ПРЕСЕК

Тотален дисконтинуитет. Едно се верувало во 1, друго во 3, трето во 4, десето во 10, 20-то во 20-ти век. Мерило за правоверието е: кој е на власт во моментот.

Дисконтинуитет до средниот век, кога всушност католицизмот каков што го знаеме денес, се устоличува и со мали измени останува ист до денес.

Единствениот вид на христијанство што е ист низ сите векови. Единствен кој беше тука од почетокот (од Христос) и кој секогаш имал и има следбеници.

ПОЛИТИЧКО ДЕЛУВАЊЕ

Локално, националистичко, спротивно на интересите дури и на другите православни во соседните земји. Во тотална спротивност со „нема веќе ни грк, ни Евреин, туку сите сме едно во Христа“

Националистичко, но со солидарност кон сите братски (католички) народи.

Ограничено на социјалниот и моралниот аспект. Компромиси со Цезарот не се дозволени, бидејќи ЕДЕН е Нашиот Цар.

ЕДИНСТВО/РАЗЕДИНЕТОСТ

Видливо неединство, но и невидливо. Меѓу помесните признати и непризнати православни групи и подгрупи, постојат бројни расколништва, непризнавања, анатемисувања итн.

Видливо единство, невидлива разединетост. И покрај сите обиди да се спречи било каков глас против, во Католицизмот сепак постојат многу гласово на спротивставување со официјалната догма.

Видливо неединство, невидливо единство. Видливо христијаните се организирани во многу различни деноминации, со свои локални организации, но меѓу нив постои огромна соработка, љубов и подршка.

СОГЛАСНОСТ СО ХРИСТОВОТО УЧЕЊЕ

Се прекршуваат бројни Христови заповеди: идолопоклонството, неединството, материјализам, еклезиолошките слабољубија, итн.

Исто како и во православието.

Со постојана проверка и преиспитување, се минимизираат отстапувањата од Христовата наука.

ИЗВОРИ НА ВЕРАТА

Житијата на НЕКОИ од "старите Отци", селективно следење на одлуките на вселенските Собори 7 се основните - границите на христијанската вера), учењето на локалниот поп.

Житијата на "старите Отци" (не се сите исти како и правосланите "стари отци"), Одлуките на вселенските собори, заради поголемата и централна хиерархија имаат помала девијација во локалните учења, и Библијата + 9 дефтероканонски книги.

Библијата (Божјиот Канонизиран Збор)

НАЧИН НА БОГОСЛУЖБА

Литургиско со голема доза на мистицизам, проповедањето е во форма на пеење и што понеразбирливо за верниците тоа подобро.

Слично како Православието - Миса.

Апостолски начин. Проповедањето е јасно и гласно на разбирлив мајчин јази, од поучен и изградбен карактер како во раната црква.

ПРИЧЕСТУВАЊЕ

Трансупстанција. Лебот и Виното буквално се претвораат во телото и крвта Христова. Примателите се канабалисти.

Исто како православниот став.

Лебот и Виното симболично го претставуваат Телото и Крвта Христови, за Негов Спомен - како што Тој заповеда. Фокусот на симболичната вечера е Исус Христос.

ИКОНОПОКЛОНСТВО

Иконите и покрај стриктните библиски забрани, се ЗАПОВЕДАНИ во православието, заради собирање на доход, заради популизам (полесно се држат луѓето во незнаење ако ги продолжат паганските традиции) и заради градење на сопствените култови на свештениците.

Исто, само вообичаено се во 3Д, а не 2Д.

Строго се следи Божјата забрана за идолопоклонство.

МАРИЈАНСТВО

Марија е поважна од Христос, таа има поголема моќ од него, бидејќи ако таа нешто одлучи, Христос не може да ја одбие. Иако била само човек според Библиските списи, воздигната е на ниво на божица. Тоа е идолопоклноство.

Уште поголемо идолопоклонство кон Марија од тоа на православните.

Се следи Библискиот збор, кој вели дека Марија била благословена што била избрана да го донесе на свет Исус Христос, но живеела и умрела како обичен човек, на кој исто така му е потребна Христовата Спасителна Милост. Нема никаква моќ.

МОЛИТВА

Верникот нема слобода да ги искажува своите потреби пред Бог. Тој мора да рецитира молитви составени од други луѓе, и криво се насочува да ги упатува молитивте не кон Семоќниот Бог, туку кон луѓе (марија, отци, попови).

Слично.

Како што учеше Христос, можеме СЛОБОДНО да му се обраќаме на Бога низ молитва, со сите наши потреби, стравови, сомнежи, каења, благодарности и искушенија. Тој сака да го чуе нашето срце, а не рецитација од некој друг. Молитва исклучиво кон Бога.




Коментари:
Постирано од: ZakHay
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 02:23
ej adzija temavata tie edna od najdobrite so si gi postiral do sega,nego zborot mi bese kolku  dokazi da postirame se nekoj ke se najde i kje dokaze sprotivno (ova go stavam vo navodnici)i!Ej mnogu e tesko da se odbrani ona vo sto veruvas posebno vo sredina so toku atesiti i bogohulnici i muslimani pa i budisti pa i hare krishna i us mn, drugi!!!
Do viduvanje!


Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 12:24
Одлично!LOLLOLLOL Се е кажано. Ама недокажано.Clap

-------------
Без коментар


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 12:40

Протестанската ,,вера,, стара само неколку векови 3-4 кој знае како дојдоа до вистината за Христа!!!!LOLLOLLOL интересно ---ShockedShockedShocked
И нај чудно од се е дека и нивниот учител Мартин Лутер  бил католик пред да го направи ПРОТЕСТОТ И НЕПОСЛУШНОСТА КОН ПАПАТА

значи од вкорен ерес


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 12:44
Барем имале чиста памет да кажат не на папата..а не ние ќе ги правдаме сите владики и попови по ред само да им се умилкувамеShockedморе тој што не е во право има да му се каже па макар и господин господин да биде....или ќе мижиме пред бедотијата... само на бОГ МУ ОДГОВАРАМ ЗА СВОИТЕ ДЕЛА..НА НИКОЈ ДРУГWink

П.С.ИЛИ НЕКОЈ МИСЛИ ДЕКА НА ПАПАТА ТРЕБА ДА МУ КОЛЕНИЧИМЕDead


-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 12:47
Е Аџија колку ме израдува што си ја отворил оваа тема! Мислам дека ти и секој кој ќе ја чита ќе може многу да научи.
Но да одиме по ред.

Кажи ми за која протестантска догма ние сме „кривославие“ и зошто сме еретици?




-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 12:50
Многу лаги кажани за Православието. А кој е татко на лагата??? Одговорот е во Библијата. 

-------------
Без коментар


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 12:57
сарде,

за протестантите имаш друга тема... Ова е за христијанството како споредба со католицизмот и кривославието...


-------------


Постирано од: ZakHay
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 12:57
More lugje(mislam na vas pravoslavni katolici i site nexristijani),kako da vi se razjasni deka verbata vo Boga e sloboda na zdraviot razum i deka si so veruva na svoj nacin i preku toa se doblizuva kon,sto posilna verba tolku e zivotot poubav more...
I ti Mali pa sto bre ako Luther bil Katolic a?Pa  bil vo pravo sto protestiral zatoa sto se svestil ej!!!Pa koj pameten covek vo toa vreme mozel da gi istrpi tie inkvizitorski-katolicki  kazni i terori!E toj bil Heroj brakja i ne samo toj tuku i mnogu drugi...Kalvin,Zwingli,Wesly Arminius,St.Erazmo i mnogu drugi..
Pozdrav!!!


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 12:57
Originally posted by beleg beleg напиша:

или ќе мижиме пред бедотијата... само на бОГ МУ ОДГОВАРАМ ЗА СВОИТЕ ДЕЛА..НА НИКОЈ ДРУГWink




кажи ми кога бог ке ти одговори и како и како ке знаеш дека е од Бога одговорот??????


.или ќе мижиме пред бедотијата.(ова го најдов во твојов пост)


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: ZakHay
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 12:59
ej pa toa e mnogu ednostvano ,i mnogu lesno
Ednostavno kje znaes bratu...no samo treba da se posvetis na verata....
Samo toj te vodi.....


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 13:03
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

Originally posted by beleg beleg напиша:

или ќе мижиме пред бедотијата... само на бОГ МУ ОДГОВАРАМ ЗА СВОИТЕ ДЕЛА..НА НИКОЈ ДРУГWink




кажи ми кога бог ке ти одговори и како и како ке знаеш дека е од Бога одговорот??????


.или ќе мижиме пред бедотијата.(ова го најдов во твојов пост)



па кажи ми ти кога тебе ќе ти каже Бог дека она попчено чија жена гледа на кафе за пари е во правоWinkмене Бог ми даде СИЛА И РАЗУМ И СРЦЕ ДА ВИДАМ ДЕКА Е ГРЕШЕН...ама МПЦ сеуште не виделаCryCryCryCryCryCryнесакам ни да верувам дека знае а ништо не преземаCryCryCryCryCryCryCryCry


-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 13:05
Originally posted by ZakHay ZakHay напиша:

More lugje(mislam na vas pravoslavni katolici i site nexristijani),kako da vi se razjasni deka verbata vo Boga e sloboda na zdraviot razum i deka si so veruva na svoj nacin i preku toa se doblizuva kon,sto posilna verba tolku e zivotot poubav more...
I ti Mali pa sto bre ako Luther bil Katolic a?Pa  bil vo pravo sto protestiral zatoa sto se svestil ej!!!Pa koj pameten covek vo toa vreme mozel da gi istrpi tie inkvizitorski-katolicki  kazni i terori!E toj bil Heroj brakja i ne samo toj tuku i mnogu drugi...Kalvin,Zwingli,Wesly Arminius,St.Erazmo i mnogu drugi..
Pozdrav!!!


па тоа братче сака да ти кажам до каде забегала таа суета на католиците поготово на папата  па потоа овие кои протестирале........

вистината е брат во единството во еднаквоста во рамноправноста


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: sard
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 13:09
Originally posted by аџија аџија напиша:

сарде,

за протестантите имаш друга тема... Ова е за христијанството како споредба со католицизмот и кривославието...

Сите сте сведоци како јас си поставив нормално прашање кое е во склоп со темата, ама некого го боли да му биде одговорено, сака само да  ги лаже и измамува оние кои не ја прочитале добро Библијата и другите само да викаат Да, Да, така е.

Но еве
Што ќе кажеш да пишувам на оваа тема за тоа ќе пишувам на темава Аџија.
Ете да видам кои се моите слободи за пишување на овој топик.


-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: ZakHay
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 13:10
eh kolku si cuden bre MAli...Dali nekogas si bil vo drustvo na protestanti i reformisti za da vidis sto znaci nivniot zivot so Boga a>
Te molam kazi mi,od kade donesuvas takvi slabi odluki?Se glea imas  vlijanie od pravoslavna losa propaganda!Izvini ama mislam sum vo pravo..
 


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 13:14

извинето, мисли така тоа е твојата слобода.


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 13:15
Originally posted by sard sard напиша:


Кажи ми за која протестантска догма ние сме „кривославие“ и зошто сме еретици?



каде тоа другар ти виде протестантизам во темава???

постави го убаво прашањето, на пример: „за која христијанска догма ние сме кривославие..“ ако толку те интересира... а за протестантите на друга тема...


-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 13:23
Originally posted by ZakHay ZakHay напиша:

More lugje(mislam na vas pravoslavni katolici i site nexristijani),kako da vi se razjasni deka verbata vo Boga e sloboda na zdraviot razum i deka si so veruva na svoj nacin i preku toa se doblizuva kon,sto posilna verba tolku e zivotot poubav more...
I ti Mali pa sto bre ako Luther bil Katolic a?Pa  bil vo pravo sto protestiral zatoa sto se svestil ej!!!Pa koj pameten covek vo toa vreme mozel da gi istrpi tie inkvizitorski-katolicki  kazni i terori!E toj bil Heroj brakja i ne samo toj tuku i mnogu drugi...Kalvin,Zwingli,Wesly Arminius,St.Erazmo i mnogu drugi..
Pozdrav!!!

Интересна работа, што Лутер се скарал со најблискиот Калвин и секој си оформил своја „црква“ и свое учење, потоа Калвин се скарал со Цвингли и Цвингли оформил свое учење и „црква“, Ст. Еразмо всушност никогаш целосно не го напуштил католицизмот и не бил многу почитуван од Лутер. И така се карале и делеле. Секој си толкувал по свое. Денес ги има на илјадници „христијански“ „цркви“ и учења што докажува дека без Светиот Дух не постои единство во верата и учењето.


-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: sard
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 13:25
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by sard sard напиша:


Кажи ми за која протестантска догма ние сме „кривославие“ и зошто сме еретици?



каде тоа другар ти виде протестантизам во темава???

постави го убаво прашањето, на пример: „за која христијанска догма ние сме кривославие..“ ако толку те интересира... а за протестантите на друга тема...

А не, не еретику, нема да ме натераш еретизмот да го наречам христијанство.
Како што ти имаш право да го нарекуваш Православното Христијанство за кривославие, дотолку повеќе јас имам право протестантизмот да го нарекувам протестантизам што и е прифатен назив од протестантите и не звучи погрдно како што звучи кривославие.



-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 13:27
ајде назад на темата... (инаку лутер и калвин не се скарале, туку едниот бил во германија, а другиот во франција и швајцарија...ама вие за „отците“ врска немате, а не па за реформаторите...)


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 13:28
никој не те тера да нарекуваш било што како што нејќеш... Единствено што те замолувам, е да се држиш до темата...Wink

-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 13:35
Originally posted by аџија аџија напиша:

ајде назад на темата... (инаку лутер и калвин не се скарале, туку едниот бил во германија, а другиот во франција и швајцарија...ама вие за „отците“ врска немате, а не па за реформаторите...)

Затоа сега постои и Лутеранска и Калвинистичка протестантска „црква“.




-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 13:42
па да... затоа што реформацијата е синхронизирано од ГОРЕ придвижување на Духот Божји и симултано се развивала на големо географско подрачје... Ако не знаеш географија, не сум ти јас крив...

после ова, само он топик ќе стои...


-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 13:46

значи реформацијата е дело на Бог а ???????LOLLOLLOLLOLLOLLOL


што се нема да слушнам на овој форум!!!!


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 13:47

ајде де кажија догмата која сард те праша а не само да бришеш постови!!!!!!!!!


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 14:16
ако некого го интересира во кои ереси заглавило кривославието, нека ја погледне првата страна... Таму е се документирано...

-------------


Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 14:18
Историјата на протестот против Папата е позната. Резултат - безброј секти. Всушност - таму секој човек е посебна секта (секта значи одвоено). Секој по свое и секој мисли дека нему Бог се му кажал.

-------------
Без коментар


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 14:23
ако некој е секта, тоа е мпц. И тоа секта со Тапија дека е секта од сите: од католици, од протестанти, од православни и од изворното христијанство... LOLLOLLOLLOL


и реков! САМО ОН ТОПИК!


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 15:57
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

Историјата на протестот против Папата е позната.
 
Историјата вели дека и Православната (Византиска) црква извршила своевиден протест против Папата во 1054год. одвојувајќи се од Мајката Црква (престолнината Рим) и создавајќи нова црква во Цариград.
 
Резултат - безброј секти.
 
Според погоре кажаното, една од тие секти е и Православието. Wink
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: arif tuljulju
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:11
eeejjjj da bi ve nemalo...LOLLOLLOL   sega razbrav deka i sekta sme bileShockedShockedShocked

-------------
road to hell??? thru this gateway of demonic artifacts... I'm the bouncer


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:12
секта СО ТАПИЈА: од католиците, од православните, од протестантите и од христјианите... LOLLOLLOLLOL

-------------


Постирано од: arif tuljulju
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:14
dali pripadnici so broj nad 300.000.000 se sekta ???? definiraj sekta????
 
Zarem ne znajsh deka glasot na narodot e Bozji glas//??


-------------
road to hell??? thru this gateway of demonic artifacts... I'm the bouncer


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:15
uuuscoooomeeeeeee..........najde!LOL


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:18
според официјалните фигури 217 милиони, да бидеме попрецизни...

а јас зборував конкретно за мпц, дека е од сите призната, со ТАПИЈА секта...


-------------


Постирано од: arif tuljulju
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:21
kako be 217 ....???? ama ajde neka ti e.... kolku sme tolku sme za site ostanati dovolno sme.....
dali 217 milioni narod e sekta?????
 
PS Samo rusija imat 160 milioni.....


-------------
road to hell??? thru this gateway of demonic artifacts... I'm the bouncer


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:24
русија имат, ама православието немит....LOLLOLLOL

(податоците се од 1995)

мпц, реков е секта со ТАПИЈА, имаш нешто да тидообјаснам по ова прашање?


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:26
Originally posted by arif tuljulju arif tuljulju напиша:

dali pripadnici so broj nad 300.000.000 se sekta ???? definiraj sekta????
 
 
Дали Христос рече дека малкумина се оние кои ја наоѓаат "тесната врата" или многумина? LOL
 
Дали Христос ги нарече своите МАЛО СТАДО или ГОЛЕМО СТАДО? LOL
 
Првата христијанска заедница била наречена секта, поточно Сектата на Патот (Дела 24:14)
 
Ајде ти дефинирај ми сега што е секта? Wink


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: arif tuljulju
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:26
Originally posted by аџија аџија напиша:

русија имат, ама православието немит....LOLLOLLOL

(податоците се од 1995)

мпц, реков е секта со ТАПИЈА, имаш нешто да тидообјаснам по ова прашање?
 
 
dali ova lichit na odgovor???? osobeno prviot del???
i kako mojsh da go klasificirash ko sekta, mnozinskata religija vo zemjata kade sho ziveesh?????
 
 
PS kolku te plaket zapadnite katolichki babi... za da vakov eres shirish????


-------------
road to hell??? thru this gateway of demonic artifacts... I'm the bouncer


Постирано од: arif tuljulju
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:28
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by arif tuljulju arif tuljulju напиша:

dali pripadnici so broj nad 300.000.000 se sekta ???? definiraj sekta????
 
 
Дали Христос рече дека малкумина се оние кои ја наоѓаат "тесната врата" или многумина? LOL
 
Дали Христос ги нарече своите МАЛО СТАДО или ГОЛЕМО СТАДО? LOL
 
Првата христијанска заедница била наречена секта, поточно Сектата на Патот (Дела 24:14)
 
Ајде ти дефинирај ми сега што е секта? Wink
 
 
mislam deka mu borchish intelegencija na Gospoda....
 
sekta se gomnari koi za pari shirat eres,,,,...po moe a za citati ne sakam... sakam lichno vashe mislenje...


-------------
road to hell??? thru this gateway of demonic artifacts... I'm the bouncer


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:29
ПА АКО ПОПОИТЕ НЕ ШИРАТ ЕРЕС ЗА ПАРИ, ОНДАК НЕ ЗНАМ КООООООООЈ.....LOLLOLLOLLOLLOL


-------------


Постирано од: arif tuljulju
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:32
za to ke platet pred Gospoda, a toj avatarot tvj e sigurno od Noviot zavet????Embarrassed

-------------
road to hell??? thru this gateway of demonic artifacts... I'm the bouncer


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:36
Originally posted by arif tuljulju arif tuljulju напиша:

a toj avatarot tvj e sigurno od Noviot zavet????Embarrassed


љубомората е порок, знаеш нели? EmbarrassedEmbarrassedEmbarrassedBig%20smile


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:52
Originally posted by arif tuljulju arif tuljulju напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by arif tuljulju arif tuljulju напиша:

dali pripadnici so broj nad 300.000.000 se sekta ???? definiraj sekta????
 
 
Дали Христос рече дека малкумина се оние кои ја наоѓаат "тесната врата" или многумина? LOL
 
Дали Христос ги нарече своите МАЛО СТАДО или ГОЛЕМО СТАДО? LOL
 
Првата христијанска заедница била наречена секта, поточно Сектата на Патот (Дела 24:14)
 
Ајде ти дефинирај ми сега што е секта? Wink
 
 
mislam deka mu borchish intelegencija na Gospoda.... (Тука си во право, немам јас ништо, освен она што сум го добил од Господа.)
 
sekta se gomnari koi za pari shirat eres (Апостолите биле наречени секта, ама според твојата дефиниција тие не се секта, ама затоа МПЦ-ДПМНЕ совршено се вклопува во таа дефиниција LOL),,,,...po moe a za citati ne sakam (Добредојде меѓу кривославните!)... sakam lichno vashe mislenje...
Види пријателе, кога станува збор за верата, правилното нејзино славање, библиските доктрини, одбрана од ересите, ние ретко имаме "свое мислење", туку Божјиот Дух зборува преку нас и тоа најчесто од Својот - Божјиот Збор - Библијата.
 
Не грижете се однапред што ќе зборувате, туку она што ќе ви биде дадено во тој час, зборувајте го тоа, зашто нема да зборувате вие, туку Светиот Дух. Марко 13:11
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 16:56
aha
toa znaci
ako lepo te opsujam sega
toa ne sum jas nego svetiot duh?
a ti nema da se lutis na mene nego na svetiot duh?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Ангелче
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 18:19
Originally posted by аџија аџија напиша:

БИДЕЈЌИ МНОЗИНА СЕ ВО НЕЗНАЕЊЕ КАДЕ СЕ ОТСТАПУВАЊАТА НА ПРАВОСЛАВИЕТО ОД УЧЕЊЕТО НА ХРИСТОС, АПОСТОЛИТЕ И НА ЦРКВАТА, ЕВЕ ЕДНО КРАТКО НО ЈАСНО ПОЈАСНУВАЊЕ ЗА ДОМА... СЛОБОДНО МОЖЕТЕ ДА ГО ПЕЧАТИТЕ, КОПИРАТЕ И НА ДРУГИ МЕСТА И ДА ГО КОРИСТИТЕ КАДЕ ШТО ЌЕ ВИ ТЕКНЕ...



 

ПРАВОСЛАВИЕ

КАТОЛИЦИЗАМ

ИЗВОРНО ХРИСТИЈАНСТВО

Врховен авторитет

Помесниот синод, црква, епископ.

Последици: една црква прогласува еден за светец, другата го анатемисува. Измислување на нови верувања, непостоечки во учењето на Христос, бидејќи не е важен Христос, ниту Св. Писмо, туку што локалниот поп мисли.

Папата

 

Последици: истите како православието.

Божјиот збор: отелотворен во Христос, овековечен во Св. Писмо

Примарен фокус

Профит. Секундарен фокус: Одржување на националните и политичките интереси на локалната група на граѓани што ја застапуваат, со цел популистичко задржување на профитот. Не егзистира добро во подредена ситуација, поточно изумира.

Морален живот,  со примеси на окултизам кон папството и светците.

Духовна и морална преобразба на светот

Еклезиологија

Секој е паша на својата нива. Епископот може да ги игнорира одлуките на сите други, па и на Соборите, но затоа никој под него не смее да го игнорира него.

Строго хиерархиски систем, на чиј врв е папата, сите други се негови поданици.

Христос е главата, ние сме неговото тело, еднакви пред него и едни со други.

Сотериологија

Механичко извршување на некои акти на побожност.

 

Последици: не е битно дали веруваш, запали ја свеќата, баци ја иконата, дај паричка и извади го подготвеното утринско кафе, упс духовност. Бог е претворен во некаков робот, кој е активиран со притисакање на одреени командни копчиња, најмногу на копчето: дај пари за попот.

Механичко извршување на некои акти на побожност.

Вера, која делува преобразително и го променува начинот на кој човекот живее, мисли и делува.

Хагиографија

Воздигнување на секој великодостојник од црквата, на позиција еднаква или повисока од онаа на Христос. Кон него/неа се упатуваат молитвите, тој/таа е изворот на нашето спасение/осуда, и тој/таа е заштитник/проколнувач на нас како луѓе

Исто како православниот став.

Христос е единствениот без грев, како што учи Св. Писмо, а ние сме осветени преку Неговата светост. Идолопоклнство е да му се придава на човек, БИЛО КОЈ, статус макар и сличен на статусот на ЕДИНСТВЕНИОТ Божји Син и Спасител. Нашите браќа и сестри починати, се во Негова придружба, и ние треба да го следиме нивниот пример на вера, а не да ги обожуваме нив кои и самите признавале дека не се достојни за обожување.

ИСТОРИСКИ ПРЕСЕК

Тотален дисконтинуитет. Едно се верувало во 1, друго во 3, трето во 4, десето во 10, 20-то во 20-ти век. Мерило за правоверието е: кој е на власт во моментот.

Дисконтинуитет до средниот век, кога всушност католицизмот каков што го знаеме денес, се устоличува и со мали измени останува ист до денес.

Единствениот вид на христијанство што е ист низ сите векови. Единствен кој беше тука од почетокот (од Христос) и кој секогаш имал и има следбеници.

ПОЛИТИЧКО ДЕЛУВАЊЕ

Локално, националистичко, спротивно на интересите дури и на другите православни во соседните земји. Во тотална спротивност со „нема веќе ни грк, ни Евреин, туку сите сме едно во Христа“

Националистичко, но со солидарност кон сите братски (католички) народи.

Ограничено на социјалниот и моралниот аспект. Компромиси со Цезарот не се дозволени, бидејќи ЕДЕН е Нашиот Цар.

ЕДИНСТВО/РАЗЕДИНЕТОСТ

Видливо неединство, но и невидливо. Меѓу помесните признати и непризнати православни групи и подгрупи, постојат бројни расколништва, непризнавања, анатемисувања итн.

Видливо единство, невидлива разединетост. И покрај сите обиди да се спречи било каков глас против, во Католицизмот сепак постојат многу гласово на спротивставување со официјалната догма.

Видливо неединство, невидливо единство. Видливо христијаните се организирани во многу различни деноминации, со свои локални организации, но меѓу нив постои огромна соработка, љубов и подршка.

СОГЛАСНОСТ СО ХРИСТОВОТО УЧЕЊЕ

Се прекршуваат бројни Христови заповеди: идолопоклонството, неединството, материјализам, еклезиолошките слабољубија, итн.

Исто како и во православието.

Со постојана проверка и преиспитување, се минимизираат отстапувањата од Христовата наука.

ИЗВОРИ НА ВЕРАТА

Житијата на НЕКОИ од "старите Отци", селективно следење на одлуките на вселенските Собори 7 се основните - границите на христијанската вера), учењето на локалниот поп.

Житијата на "старите Отци" (не се сите исти како и правосланите "стари отци"), Одлуките на вселенските собори, заради поголемата и централна хиерархија имаат помала девијација во локалните учења, и Библијата + 9 дефтероканонски книги.

Библијата (Божјиот Канонизиран Збор)

НАЧИН НА БОГОСЛУЖБА

Литургиско со голема доза на мистицизам, проповедањето е во форма на пеење и што понеразбирливо за верниците тоа подобро.

Слично како Православието - Миса.

Апостолски начин. Проповедањето е јасно и гласно на разбирлив мајчин јази, од поучен и изградбен карактер како во раната црква.

ПРИЧЕСТУВАЊЕ

Трансупстанција. Лебот и Виното буквално се претвораат во телото и крвта Христова. Примателите се канабалисти.

Исто како православниот став.

Лебот и Виното симболично го претставуваат Телото и Крвта Христови, за Негов Спомен - како што Тој заповеда. Фокусот на симболичната вечера е Исус Христос.

ИКОНОПОКЛОНСТВО

Иконите и покрај стриктните библиски забрани, се ЗАПОВЕДАНИ во православието, заради собирање на доход, заради популизам (полесно се држат луѓето во незнаење ако ги продолжат паганските традиции) и заради градење на сопствените култови на свештениците.

Исто, само вообичаено се во 3Д, а не 2Д.

Строго се следи Божјата забрана за идолопоклонство.

МАРИЈАНСТВО

Марија е поважна од Христос, таа има поголема моќ од него, бидејќи ако таа нешто одлучи, Христос не може да ја одбие. Иако била само човек според Библиските списи, воздигната е на ниво на божица. Тоа е идолопоклноство.

Уште поголемо идолопоклонство кон Марија од тоа на православните.

Се следи Библискиот збор, кој вели дека Марија била благословена што била избрана да го донесе на свет Исус Христос, но живеела и умрела како обичен човек, на кој исто така му е потребна Христовата Спасителна Милост. Нема никаква моќ.

МОЛИТВА

Верникот нема слобода да ги искажува своите потреби пред Бог. Тој мора да рецитира молитви составени од други луѓе, и криво се насочува да ги упатува молитивте не кон Семоќниот Бог, туку кон луѓе (марија, отци, попови).

Слично.

Како што учеше Христос, можеме СЛОБОДНО да му се обраќаме на Бога низ молитва, со сите наши потреби, стравови, сомнежи, каења, благодарности и искушенија. Тој сака да го чуе нашето срце, а не рецитација од некој друг. Молитва исклучиво кон Бога.

 
FALA TI ZA POSTOT ADZHIJA TongueClap
Mnogu mi pomogna vo rasvetluvanje na pravoslavieto, katolicizmot i Izvornoto Hristijanstvo. Se e taka kako sto pisuvas, bez razlika sto na nekoi toa ne im e slatko na ushinjata LOL


-------------
1 2 3


Постирано од: sard
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 18:32
Аџија издвој ми една од догмите заради која Православните се еретици?

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 18:35
една?

уф тешко е само една... ама ако мора, ајде нека биде Хагиографијата... Светкувањето на луѓето кои се наши БРАЌА И СЕСТРИ (не наши татковци, ТАТКО Е САМО БОГ), што ДИРЕКТНО (од апла поапла) крши многу Библиски заповеди и принципи....


-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 18:40
Добро да одиме по ред: Дали се спасуваме по вера или по дела или и двете?

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 18:41
каков ред? праша прашање, ти одговорив, ако имаш што да кажеш дискутирај за тоа, а не постојано да ги менуваш темите, мислејќи дека така некого ќе занесеш да не сфати ништо...

СВЕТКУВАЊЕ НА ЛУЃЕ Е ИДОЛОПОКЛОНСТВО!
ерес во православието...


-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 18:42
Ама мора да утврдиме дали е ерес и дали имате догма?

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 18:47
ерес е! утвредено е.... Ако мислиш дека не е ерес, објасни каде во Изворното христијанство се практикувало молење на Светци... објасни зошто Исус вели молете се кон Отецот Небесен, а не кон Мојсеј, Давид, итн., да објасниш зошто е ЗАБРАНЕТО од устата на Христос било кој освен Бог да се нарекува наш духовен Татко (Отец) итн.....

значи голема задача имаш пред себе, почнувај...Wink


-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 18:50
Originally posted by аџија аџија напиша:

ерес е! утвредено е.... Ако мислиш дека не е ерес, објасни каде во Изворното христијанство се практикувало молење на Светци... објасни зошто Исус вели молете се кон Отецот Небесен, а не кон Мојсеј, Давид, итн., да објасниш зошто е ЗАБРАНЕТО од устата на Христос било кој освен Бог да се нарекува наш духовен Татко (Отец) итн.....

значи голема задача имаш пред себе, почнувај...Wink

Веќе си познат како голем измрдувач на работите затоа ќе одиме по прашања. Ти не плаши се, ако се мислиш дека си во право. Јас ќе те прашувам ти одговарај, онаму каде што ќе згрешам ќе ми дадеш одговор на кој ќе немам што да кажам? Или обратно.


-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 18:55
ти ги измрдуваш сарде... во очајнички обид да се сочува вашата еретичка вера...

значи не си ти овде поставен да прашуваш, а јас да одговарам... Ако имаш што да презентираш, како одговор на документираните тези во првиот пост, презентирај, ако не.... тогаш СТАНИ ХРИСТИЈАНИН! Big%20smile


-------------


Постирано од: ubav
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 18:58
a koj toa zbranuva vo pravoslavieto direktno da se molime kon gospod ili direktno da mu se obrakame kaj go pisuva toa tuka nekoj vistina gi izmesal loncinjata ili neznam koja e celta volkava upornost da se tvrdi nesto bez argumenti ova mora da ima nekoja pozadina a najstrasno e sto nekoj clenovi od forumov pocnaa da im veruvaat na ereticive.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 19:03
за кривославието НЕМА АРГУМЕНТИ!

кажете ми, каде има одобрување да им се молиме на луѓе во Св. Писмо? КАДЕ???? Каде имаме пример на молитва до Мојсеј, Давид, Соломон????



-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 19:06
Од што се плашиш бе Аџија? Од тоа дека пак твојата еретичка и беспринципиелна вера пак ќе биде фатена во лага? Така е! Мислиш дека многу знам. Не знам, ама моето рационално знаење не е битно, битно е дали ја имам поткрепата од Светиот Дух.

Еве ти поставувај прашања јас ќе одговарам низ кои ќе ми ја докажеш погрешната догма на Православието?


-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 19:09
видиш сарде, во тоа е разликата меѓу мене и тебе. Јас немам вознемиреност во себе, јас сум РАСЧИСТИТИЛ со еретиците самонаречени православни... Јас не се возбудувам, ниту се замарам со нивните лажни тврдења, ниту пак веќе ме копка која следна лага/изговор ќе го кажат...

А ти си толку растревожен, што Евангелието во неговата сила конечно ДОПИРА до македонецот. Епа, жал ми е што е така. Жал ми е што како самонаречена „црква“ си го навлековте проклетството:

„Ако некој ви проповеда ДРУГО евангелие (а вие проповедата не друго, туку СКРОООООС ДРУГО) нека биде вечно проклет“ гал. 1.8




-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 19:12
Немој, да се возгордејуваш дека аџија се плаши од кривоерци како тебе сарде... Но не дозволувам да бегаш од темите, е тоа е разликата... А толку си во паника, толку бегаш од се што е кажано и поставено како тема, да тоа е веќе смешно... КОлку членови ми се пожалија на ова, не си ни свесен...LOLLOLLOL Но нормално е, секаде кажувам и сега пак ќе повторам, дека лагата не сака да игра на рамен терен со вистината... Затоа тебе НЕ ТИ ОДГОВАРААТ ТЕМИТЕ....WinkWinkWink

-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 19:38
Ти погоре постави „погрешни учења“ на Православието и римокатолицизмот. Јас сакав за тие „погрешни учења“ да зборуваме. Каде избегав од темата? Еве сите читаат и сите се сведоци!

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: ZakHay
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 19:53

Sare ti izgleda si vo golema zabluda prijatele znaes...Neznam zosto no se mi se cini deka mnogu pogresno ja svakjas verata i sslovoto Gospodovo,ej najiskreno ti kazuvam!Mislam deka nema potreba da ti davam fakti i dokazi zatoa sto mislam deka nesakas nitu da se potrudis da svatis nekoi mnogu vazni raboti! Izvini ama nisto licno...

Pozdrav


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 20:49
па јас сарде цело време морам како некој возач, постојано да те насочувам да не се одалечиш, затоа што постојано бараш да се дискутира за се и сешто, освен за темата... Ете ти ги тезите на почетокот, дебатирај по нив ако сакаш, ако нејќеш не мораш... Всушност СЛОБОДА, ако сакаш еве, понатаму продолжи да се вртиш во круг, а мое претчувство е дека со кружно движење не се стигнува далеку...

-------------


Постирано од: ZakHay
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 20:50
Еден Господ, Еден Спасител, Една Вистина, Една Црква, Еден живот, Една љубов
ova moto mi izgleda mnogu anti katolcki anti pravoslavno!
Pa sea ti vidi!
 


Постирано од: sard
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 21:41
Originally posted by аџија аџија напиша:

па јас сарде цело време морам како некој возач, постојано да те насочувам да не се одалечиш, затоа што постојано бараш да се дискутира за се и сешто, освен за темата... Ете ти ги тезите на почетокот, дебатирај по нив ако сакаш, ако нејќеш не мораш... Всушност СЛОБОДА, ако сакаш еве, понатаму продолжи да се вртиш во круг, а мое претчувство е дека со кружно движење не се стигнува далеку...

Да де сакам да дебатирам за темите со тебе! Може да дебатираме за  нив?


-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 21:52
абе зошто правиш реторички акробациии цело време... ДИСКУТИРАЈ, ако имаш што да кажеш, земи една догма, разработи ја, па ќе дебатираме... 

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 23:47
ЕВЕ ЕДНО ПРАШАЊЕ:

ЗОШТО ВО ПРАВОСЛАВНАТА (т.е. кривославната) ЦРКВА ИМА СТРАВ ДА СЕ КАЖЕ ИСТОРИЈАТА КАКВА ШТО Е?

ЗОШТО? хРИСТОС ЛИ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ? ЦРКВАТА ЛИ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ? ЗОШТО СТРАВ?


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 00:24
АЈДЕ, ова нема храбри да одговорите...

Можеби следново:

КОГА ЧОВЕК ЌЕ ДОЈДЕ ДО ОТКРИВАЊЕ, КАКО ЌЕ ЗНАЕ ДЕКА ТОА Е ОД СВ. ДУХ А НЕ ОД ЛАЖНИОТ?



-------------


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 00:54
Originally posted by аџија аџија напиша:

една?

уф тешко е само една... ама ако мора, ајде нека биде Хагиографијата... Светкувањето на луѓето кои се наши БРАЌА И СЕСТРИ (не наши татковци, ТАТКО Е САМО БОГ), што ДИРЕКТНО (од апла поапла) крши многу Библиски заповеди и принципи....


Ама бре Аџи пак лажеш. Агиографијата не е догма туку наука.


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 00:56
Originally posted by аџија аџија напиша:

каков ред? праша прашање, ти одговорив, ако имаш што да кажеш дискутирај за тоа, а не постојано да ги менуваш темите, мислејќи дека така некого ќе занесеш да не сфати ништо...

СВЕТКУВАЊЕ НА ЛУЃЕ Е ИДОЛОПОКЛОНСТВО!
ерес во православието...


Би било ерес доколку ги сметаме за богови, а ние тоа не го правиме ние имаме еден Бог - Света Троица. а светителите - самото име ти кажува луѓе кои достигнале да станат светила пред Бога.

Пак лажеш.


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 00:57
појаснив што мислам под хагиографија (мислам) светкување на луѓе како богови...

ако тоа е наука, тогаш Галилејо бил вештерка....LOLLOLLOL



-------------


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 00:58
Originally posted by аџија аџија напиша:

видиш сарде, во тоа е разликата меѓу мене и тебе. Јас немам вознемиреност во себе, јас сум РАСЧИСТИТИЛ со еретиците самонаречени православни... Јас не се возбудувам, ниту се замарам со нивните лажни тврдења, ниту пак веќе ме копка која следна лага/изговор ќе го кажат...



Ако беше навистина така како што вели немаше да те има на форумов, нели? и да рипаш како зелен за стап на се што ќе каже некој православен.

Пак лажеш.


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 01:01
Всушност, гледаш ли зошто си тука? Признај си! Зар не е затоа што сакаш да видиш што аџија има да каже? Колку и да си го негираш тоа, јасно е зошто си овде...LOLLOLLOLLOL

А тебе, сард, и другите, ве имало или ве немало, НИШТО нема да ми смени...WinkWinkWink


-------------


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 01:05
ГОРДОСТА Е ГРЕВ АЏИ исто како и САМОЉУБИЕТО.

-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 01:06
голем грев!


ама кажете им го тоа на попоиве и архидепископиве... ем среброљупци, ем самољупци...


-------------


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 01:07
ХИХИХ АМАН ТИЕ ТИ СЕ КРИВИ СЕГА. LOLLOLLOLClapClapClap

-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: ubav
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 01:07
a demek bez tebe i forumov ke propadne abe adjio treba da odis na adjilak do erusalim da se prosvetlis malku pa sektaskive idei moze i ke ti se oprostat.


Постирано од: rome
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 01:12
eh neznam na koj im treba oprostuvanje i za sto.vie ste tie sto ste gordlivi ama vo lagata .ako ja znaete vistinata ke bidete so nas,

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 01:12
Кај си Аџи, да не отиде да бараш некој свештеник!?

-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: ubav
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 01:16
za sto svestenik da go krsti vreme mu e valjda veke e golem moze sam da odlucuva.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 03:48
Originally posted by sard sard напиша:

Аџија издвој ми една од догмите заради која Православните се еретици?
 
Originally posted by Аџија Аџија напиша:

една?
уф тешко е само една... ама ако мора, ајде нека биде Хагиографијата... Светкувањето на луѓето кои се наши БРАЌА И СЕСТРИ (не наши татковци, ТАТКО Е САМО БОГ), што ДИРЕКТНО (од апла поапла) крши многу Библиски заповеди и принципи....
 
Ако мислиш дека не е ерес, објасни каде во Изворното христијанство се практикувало молење на Светци... објасни зошто Исус вели молете се кон Отецот Небесен, а не кон Мојсеј, Давид, итн., да објасниш зошто е ЗАБРАНЕТО од устата на Христос било кој освен Бог да се нарекува наш духовен Татко (Отец) итн.....
значи голема задача имаш пред себе, почнувај...
 
Почнувај сарде почнувај, ајде сите "право"славни на тебе се надеваат, голем авторитет си им, сите се повлекоа од неколку блиц прашања, само ти остана - најупорниот квази-реторички акробат LOL
Ајде, во тебе се се надеваат "право"славните, почнувај...


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 11:59
Вангеле оти го цитираш Аџи? Агиографија отвори било кој речник ќе видиш што значи и наука за што е. Или повторно си толкувате како што вам ви одговара?

-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 12:03
да бе бронхи, во право си, не се секирај, не сум јас тој што треба да учи...Embarrassed

хагиографија е составена од два збора (хагиос - светец; графија - пишување).. т.е. пишување за светците. Но мислам дека појаснив на што мислам: НА СВЕТКУВАЊЕТО, на идолопоклонството што го правите. Е сега ако не ви одговара да дискутираме за тоа, знам, тактиката ви е цело време да се вртиме околу дефиницијата...LOLLOLLOL


-------------


Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 12:32
Аџо, дали разликуваш идолопоклонство и, она што ти го нарекуваш, светкување? Има или нема разлика?


-------------
Без коментар


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 12:34
ги знам сите православни заврзлами кои ги измислувате (демек тоа не било обожување) ама не се доволни...

Ако на некого му се молите, ако некого го почитувате и спомнувате почесто од бога, ако некого го цртате на слики на кои лепите пари, палите свеќи и ги бакнувате, тогаш тоа е идолопоклонство, па како сакате викајте го.

Кривото учење никогаш нема да си стави име „Криво Учење“. Затоа и за идолопоклонството мора да изнајдете друг термин, бидејќи едноставно кој е луд да го нарече идолопоклонство...


-------------


Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 12:52
Па еве - можеби тој што го нарече сето ова идолопоклонство - тој е лудWink! Отвори посебна тема (а може и на оваа, не е проблем).
Како кон модератотр - навистина имам една забелешка. Темиве премногу се разводнуваат. Верувам дека и ти ќе се сложиш дека е така. Се дозволува секој се да пишува. Добро е да има посетители, да се пишува и кажува, ама ај води сметка текстовите да бидат во врска со темите. Па за некои теми и преку 50 страни се напишаа, ама однос на квалитет - квантитет????


-------------
Без коментар


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 12:53
Reakt e potpolno vo pravo..vistina gi zabeguvame temiteEmbarrassed

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 12:55
така е...
ама кога ќе кажам да се држиме до насловот на темата, веднаш почнуваат кукулелекања дека сум воведувал диктатура...LOLLOL

а од такви обвинувања ми е доста...Ouch


-------------


Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 12:59
Не мора сега да се срамиш од диктаторството. Тоа е една од задачите на модераторите  - да диктираат. Само ако е правилно и праведно нема никој да ти кукулека. А и до сега имало Censored, па никому ништо. Ајде аџо, покажи се!


-------------
Без коментар


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 13:01
не можам да се срамам од нешто што не сум го направил. Бар ти добро знаеш што се кажуваш, и никој не ти забранил, ниту ти се заканил...


-------------


Постирано од: Vlade
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 13:20
Sakam javno da mu se pozalam na moderatorot deka ovde povekepati mi se zakanuvaa so pekol. Molam povikaj gi na odgovornost. 


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 13:23
Originally posted by Vlade Vlade напиша:

Sakam javno da mu se pozalam na moderatorot deka ovde povekepati mi se zakanuvaa so pekol. Molam povikaj gi na odgovornost. 


 LOL  LOL LOL кој е тој што знае кој оди во пеколот а кој не, нека се пријави за бан! Big%20smile


-------------


Постирано од: Vlade
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 13:28
Mozebi gospod ke ti pose nekoja porakaStar


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 13:32
Originally posted by аџија аџија напиша:

да бе бронхи, во право си, не се секирај, не сум јас тој што треба да учи...Embarrassed

хагиографија е составена од два збора (хагиос - светец; графија - пишување).. т.е. пишување за светците. Но мислам дека појаснив на што мислам: НА СВЕТКУВАЊЕТО, на идолопоклонството што го правите. Е сега ако не ви одговара да дискутираме за тоа, знам, тактиката ви е цело време да се вртиме околу дефиницијата...LOLLOLLOL


Пак си толкуваш како што ти одговара. Едно значи -  убаво е што знеш штое, ама пошто не ти се допаѓа тоа му даде друго значење.
ИМАЛИ ПОГОЛЕМ ОД АЏИ? НЕМА!Wink


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 13:40
дали не бев повторно во право (цитат):

„Е сега ако не ви одговара да дисктуриаме за тоа, знам, тактиката ви е цело време да се вртиме околу дефиницијата...“


case closed


-------------


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 13:43
Originally posted by аџија аџија напиша:

дали не бев повторно во право (цитат):

„Е сега ако не ви одговара да дисктуриаме за тоа, знам, тактиката ви е цело време да се вртиме околу дефиницијата...“


case closed


Не е до дефиницијата, туку до тоа дека за да има дискусија - разговор, дијалог најпрво треба да се знае што значи нешто. Има некои правила... ако за сите Агиографија е едно, а за тебе 10то бидејќи ти друго си мислел, тогаш нема дијалог, нема разговор. Туку Аџи како пишува нов Толковен речник - АџиевLOL


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 13:46
абе доста бегаш од темата... Ова е ептен кукавички... Докаж и покажав дека повеќе знам од тебе, сега доста се занимаваш со мене, каже зошто сте идолопоклоници? кој ти е тебе лично најомилениот изговор?

-------------


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 13:52
Аџи, ама се жештиш хиии.

Мојот изговор е ЈАС СУМ ПРАВОСЛАВЕН ХРИСТИЈАНИН, ЧЛЕН НА ХРИСТОВАТА ЦРКВА, ОСНОВАНА ОД ГОСПОДА ИСУСА ХРИСТА А РАКОВОДЕНА НИЗ ВРЕМЕТО ОД СВЕТИОТ ДУХ СЕ ДО МИГОТ НА НЕГОВОТО ВТОРО СЛАВНО ДОАЃАЊЕ

Изворново христијанство како која секта е регистрирано во Македонија?


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 13:55
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

Аџи, ама се жештиш хиии.

Мојот изговор е ЈАС СУМ ПРАВОСЛАВЕН ХРИСТИЈАНИН, ЧЛЕН НА ХРИСТОВАТА ЦРКВА, ОСНОВАНА ОД ГОСПОДА ИСУСА ХРИСТА А РАКОВОДЕНА НИЗ ВРЕМЕТО ОД СВЕТИОТ ДУХ СЕ ДО МИГОТ НА НЕГОВОТО ВТОРО СЛАВНО ДОАЃАЊЕ

Изворново христијанство како која секта е регистрирано во Македонија?


секој може да каже Јас сум христијанин... Ама не секој што вика Господе, Господе ќе влезе во Царството Божјо, туку ОНОЈ кој ја извршува волјата на Мојот Отец Небесен.... Ти текнува?

А што беше волјата на Отецот?

Немај други богови освен Мене.
Не прави си слики ни идоли, ни од тоа што е на земјата, ни од тоа што е на небото. Не клањај им се и не служи им.

case closed...
даље?


-------------


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 13:57
Знаев дека нешто ти се измешани лончињата ама не знаев кои. Кога ти треба тогаш арен е Стариот завет, а ако ти е контра тогаш само Нов заветLOL По потреба.
Туку не ми одговори: ИЗВОРНОВО ХРИСТИЈАНСТВО (од насловот) како која секта е регистрирано во Македонија?


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 13:58
ако немаш одговор, не мора веднаш да ги кривиш сектите... WinkWink

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 14:03
а успат, можеш и да одговориш, под кое име беше РЕГИСТРИРАНО христиајнството од 1-313 година... Wink

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk