IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАВОСЛАВНИ,КАТОЛИЦИ,ИЗВОРНИ ХРИСТИЈАНИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАВОСЛАВНИ,КАТОЛИЦИ,ИЗВОРНИ ХРИСТИЈАНИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 41>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 11:30

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


А и според тоа што го велиш, тогаш цел свет е во идолопоклонство. Знаеш дека секој дома си има албум со слики на кои ги има најмилите. И сега ако јас го бакнам човекот на сликата од што ми е мил и го љубам, тогаш сум идолопоклоник, а?

 

Не, туку ако почнеш да им се молиш на тие слики, да ги бакнуваш како богови, да им се клањаш, да ги осветуваш, да им палиш свеќи, кандила итн. е тогаш ќе бидеш идолопоклоник.

Туку, ако ти на тие слики (иконите) гледаш исто како и на твоите најмили во албумите (бидејќи со нив ги споредуваш), тогаш зошто не ги ставиш твоите слики од иконите во албумот, а овие од албумот да ги закачиш во рамките од иконите и да ги "чествуваш" секој ден? голема%20насмевка

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 11:34
Затоа што, пред се, едните се слики на осветени Божји луѓе (кои го осветиле и телото и духотн и се на многу повисок степен од нас кои сеуште сме со падната природа) и кои апсолутно ги следат Божјите заповеди, како што се вели во Светото Писмо, а другите се луѓе кои или не ја почитуваат верата, или се атеисти, или се забегани... но поради Христа и таквите ги сакаш.

Дете, ај да не трескаме глупости од тој тип, дај како зрел пиши нешто оддржливо.

Затоа, Христа ради и тебе те љубам


Сепак, нели љубовта покрива многу гревови!!!

Изменето од Maran Ata - 17.Септември.2008 во 11:39
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 11:56
Епа зошто тогаш ги споредуваш тие сликите од најмилите со твоите икони? Очигледно е дека едните ти се обични слики, фотографии, а другите ти се објект на твоето поклонување, медиум за твоите молитви итн.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 12:30
[QUOTE=EvAngelos]
 

Абе што фајде ако ти простам, кога и понатаму правиш грешки. Со сила сакаш да извлечеш нешто што го нема во Библијата.

Знаеш ли ти воопшто што значи тоа "скинија на сведоштвото? среќа Тој архаичен збор "скинија" всушност значи "Шатор", а "скинијата на сведоштвото" всушност, подобро преведено, е "Шаторот на Средбата". Тоа претставувал привремениот ХРАМ на евреите додека тие патувале 40 години низ пустината до Ветената Земја. Така што тие (Мојсеј и Арон) не отишле да се поконат пред некој "објект" (идол, икона), туку во храмот каде што Господ се среќавал со нив. Еве ти го целиот контекст:

 

"Зошто нè изведовте од Египет, за да нè доведете во незгодново место; место во кое нема ни жито, ни смокви, ни грозје, ни калинки? Нема ни вода за да пиеме.”

Мојсеј и Арон отидоа од народот кон влезот во Шаторот на средбата и паднаа на своите лица (се поклонија со главите до земја). Господовата слава им се јави тогаш. И Господ му рече на Мојсеја: „Земи го жезалот, па - ти и твојот брат Арон - соберете го општеството... "(Броеви 20:5-8)

 

Значи како што можеш да видиш, Мојсеј и Арон имале спор со народот и затоа отишле во привремениот Храм (Шаторот на Средбата) и таму му се поклониле на ГОСПОД и ТОЈ им се јавил им им дал неколку упатства.

Ах до кога ќе бидам со вас, до кога ќе ви го џвакам словото Божјо



Сега и преводот ли не чини? Светото Писмо кое го имам колку што можам да видам поседува и доста зборови кои се од македонскиот народен јазик, затоа и употребувам такви зборови, а не дека јас си ги измислувам. Целта на тоа што го напишав беше дека Божјата заповед не е апсолутна и не забранува слики, бидејќи доколку постои апсолутна забрана за слики не би требало воопшто да користиме слики.

Инаку никој не пали свеќи пред иконите ( и погоре наведов дека има свеќник за свеќите ), а кандило има, но сепак тоа не значи дека и палиме на иконата или пак дека таа ни е медиум, посредник или нешто којзнае што.

Се надевам дека ја виде сликата на Пресвета Богородица од вториот век , преку линкот кој ти го дадов. Значи и во раното христијанство имало икони ( поточно фрески во катакомбите ). Раните христијани користеле слики кои од некаде мора да ги виделе зар не? И ги почитувале светителите како што е Пресветата Дева Марија ( ова не го тврдам јас туку историските извори, меѓу кои и овој кој ти го наведов ).

Поздрав
Кон врв
GospodBog Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GospodBog Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 14:58
Вистина, вистина ви велам: Кој верува во Мене има живот вечен.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 15:22
macedona alex, православието е љубов, затоа што Бог е Љубов, но на некои тоа не им е познато. Да ги љубиме и загубените овчички, та може еден ден и тие да се прибројат кон Христовото стадо.

ЕвАнгелос, како и секогаш, кога нема аргументи, се фаќа за најпоследните работи, за да го избегне она најважното.
Сепак, регистрираните на форумов не се глупави, читаат што се пишува. (доколку сум во грешка, слободно може некој да ми го предочи тоа - ама само со цврсти и реални факти, а не како произволните објасненија на ЕвАнгелос)

Поздрав на сите
и баш ме интерсира мислењето од други од страна во однос на тоа дали само јас халуцинирам дека ЕвАнгелос ја избегнува суштината, или тоа навистина е така

Господ со нас +
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 15:30
      
  • Епа зошто тогаш ги споредуваш тие сликите од најмилите со твоите икони? Очигледно е дека едните ти се обични слики, фотографии, а другите ти се објект на твоето поклонување, медиум за твоите молитви итн.


Прво, иконите како материјал не ми се битни, тоа ти го објаснија и други посетители на форумов, во некои од претходните коментари. Мене битен ми е човекот кој е изобразен на тие икони. Исто како што не ми е битна на каква хартија е испечатена сликата, и дали е во боја или црно бела, туку битна ми е личноста која е на неа.

Со примерот кој ти го дадов, ако бакнам слика од некој мој мил ближен, не значи дека хартијата ја бакнувам, туку ја принесувам мојата љубов кон оној што е на сликата.

Брат, разбери, СУШТИНАТА е битна!!!!!!!!!!!

Уште малу и ќе зарипнам од повторување на истото

Ако, иако грлово веќе почнува да ме боли, сепак те сакам и покрај тоа, и ако треба пак истото и истото ќе ти го повтарам се додека не ти стане јасно
(а бе ќе повтарам, ама ќе правам copy paste на веќе кажаното)

LOVE YA

Изменето од Maran Ata - 17.Септември.2008 во 15:50
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 16:15
History of Orthodox Icons

Icons History

Icons have their origin in the funerary portraits of the Egyptians. These portraits were literally likenesses of the deceased. However, the images used in religious icons are symbolic in nature. Icons traditionally depict the people and events from the Bible.

Iconography was developed in the 4th Century A.D. in the great city of Byzantium, the Eastern part of the Roman Empire. This was possible thanks to the Christian Emperor Constantine (274[?]-337) who recognized Christianity as a legitimate religion throughout the Roman Empire through the Edict of Milan (313 A.D.) The Church was then free to create new ways to communicate the word of the Gospels to its great numbers of new converts most of whom couldn't read. As a result, the Christian message was no longer confined to the understanding of a few, as was the case with the Christian art of the catacombs. It took about two hundred years, during the time of Justinian (483{?}-565), for the Church to develop the symbolic language of the image to it's definitive form. The result was the creation of a symbolic language that expressed the Christian faith by way of images--a visual theology.

In the 7th century, the Roman Empire lost Syria, the Holy Land, Egypt, and North Africa. For a time, the economies of the region were the only thing overrun leaving intact many of the Byzantine institutions. However, iconography was soon threatened by the Iconoclastic controversy which began in 721 A.D. In very simple terms, the Iconoclasts claimed that the use of images in the Christian religion was a return to paganism and idolatry. They also were worried that by representing the Savior in human form, His human and Divine nature were being separated.

In response to these issues, the supporters of images affirmed that the veneration of icons was not directed at the physical icon but at the prototype of which the image was a symbol. With regards to the representation of Christ, St. John of Damascus the defender of Images, argued that it was right to represent Christ in human form because He became incarnate, He "became visible in the flesh." (On the Divine Images)

It was during the iconoclastic controversy that the Church, through its Ecumenical Councils, developed a clear theological foundation for iconography. This foundation is reflected in the writings of St. John of Damascus and St. Theodore the Studite. The result was the development of canons, or rules, of representation and the definition of symbols used in iconography, as well as, the role that sacred art was to play in the Church.

During this time of turmoil (between 8th & 9th centuries,) the use of icons was prohibited. Many monks and faithful lost their lives defending the Holy images and many icons were destroyed. It wasn't until 842 AD that the veneration of images was finally re-established. This event is known as the triumph of Orthodoxy.

Several political, social and economic factors influenced the decisions of religious and political leaders either for or against images. Furthermore, as these Ecumenical Councils were taking place a widening gap began to emerge between the Eastern and Western Churches with regards to the canons of iconography and other theological issues. Both the East and the West agreed on the veneration of holy images; however, the mystical element so important to the Eastern Church was not present in the Western Church.

Since then, icons have been an integral part of the liturgy of the Eastern Churches; they enhance its meaning and are used as instruments of prayer, veneration and contemplation which is also part of the Eastern mystical tradition. While the Western Churches view them moreover as a symbol of faith.
Кон врв
GospodBog Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GospodBog Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 16:59
Ако се сакате еден со друг, луѓето ќе знаат дека сте Мои ученици
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 22:16
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


и баш ме интерсира мислењето од други од страна во однос на тоа дали само јас халуцинирам дека ЕвАнгелос ја избегнува суштината, или тоа навистина е така


Izgleda debelo haluciniras. Evangelos zboruva bas za sustinata, ama vie toa ne moze da go vidite zatoa sto pomegju vas i sustinata ima eden kup paganski rituali, sueveria i kultizam. Vas da vi gi odzemat molitvenicite i ikonite nema da znaete ni kako da mu se pomolite na GOSPOD. Zavisni ste od nadvoresnata poboznost.
Ti najde da zboruvas i da go ocrnuvas Evangelos koj cela godina pisuva na forumov i preku negovite postovi se imaat promeneto mnogu lugje. Edna od niv sum i jas. Jas porano bev ateistika i zabludena od pravoslavieto se ezev koga ke mi go spomnea gospod. Imav duri i odbivnost prema religijata. Se dodeka ne pocnav da se "karam" i jas kako tebe so evangelos za najposle da ja vidam sustinata na cistata hristijanska vera i da napravam razlika megju toa sto e pravoslavie i toa sto e cisto blagorodno hristijanstvo.

Evangelos samo prodolzi prijatelce. Nemoj da pagjas na vakvi provokacii. Iako jas ne pisuvas vo posledno vreme zatoa sto sum do gusha so obvrski, sepak odvreme navreme naminuvam i UZIVAM citajki te.
Bubcinja do tebe бакнежбакнежбакнеж


Изменето од Lolita - 17.Септември.2008 во 22:18
Your sweetest nightmare
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 01:05
Lolita големо%20гушкање Одамна те немам видено и многу ми е мило што те гледам пак. Навистина недостсасува твојот шарм на форумов и твоите скокотливи и предизвикувачки прашања среќа Немој да ја караш Мараната, иако не се согласуваме со неа за многу работи, сепак таа е наш френд, мила душа, иста како беличка бакнеж
 
Мараната, не знам зошто цело време велиш дека јас немам правилна вероисповед, дека сум еретик, дека сум во заблуда итн. Јас сум посветен на евангелието и на изворното библиско христијанство проповедано од Христос и апостолите и доследно се држам до Божјиот пишан и канонизиран збор - Библијата.
 
Зарем грешам што не се молам пред икони, што не се поклонувам пред икони?
Покажи ми каде тоа го правеле Христос или апостолите и јас уште од вечерва ќе почнам да го правам тоа среќа
Покажи ми каде Христос или апостолите осветувале вода?
Покажи ми каде Христос или апостолите се молеле на покојни верници?
Покажи ми каде Христос или апостолите се молеле на Мојсеј, Авраам, Исак, Јаков, Ное, Лот, Илија, Еремија, Исаија, Јован Крстител итн?
Покажи ми каде Христос или апостолите користеле икона од некој од горенаведениве?
Покажи ми каде Христос или апостолите се поклонувале на лешевите од верниците (мошти)?
Покажи ми каде Христос или апостолите принесувале свеќи за живи, за мртви, за здравје и сл?
Покажи ми каде Христос или апостолите и се молеле на Марија? Каде ја нарекле најголема, пресвета, преблагословена, владичица?
Покажи ми каде апостолите дозволиле да им се поклонуваат? (А од друга страна има јасен цитат каде што апостол Петар одбива поклонување)
Покажи ми каде на апостолите им бацувале раце?
Покажи ми каде апостолите носеле свештенички одора, великодостојнички мантии и огромни златни крстови на нив?
Покажи ми каде Христос или апостолите проповедале етнофилетизам?
Покажи ми каде Христос или апостолите се прекрстувале со рацете?
Покажи ми каде Христос или апостолите мафтале со кандила?
Покажи ми каде Христос или апостолите се мешале во политика?
Покажи ми каде Христос или апостолите се побратимувале со власта?
Итн.
 
Покажи ми каде во Светото Писмо Христос или апостолите направиле било што од горенаведениве и јас уште од вечерва ќе го правам тоа. А ако не најдеш ништо од тоа во Светото Писмо, тогаш немој да ме судиш затоа што се држам до изворното, библиско, Христово и апостолско христијанство.
 
"За божествените и светите верувања на нашата вера, не смееме да дадеме ниту најмала забелешка, ако таа не е потврдена од Светото Писмо... Не ми верувајте затоа што ви кажувам нешто, освен ако истото не е потврдено од Светото Писмо. Нашето спасение, кое е нашата вера не е мудро размислување, туку е докажана преку Светото Писмо.“
(Катехизам на Кирил Александриски, Лекција 4:17)


Изменето од EvAngelos - 18.Септември.2008 во 01:09
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 01:45
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

И уште нешто... батка, ако си против иконите (изобразбите, ликовите, сликите), па што си ја ставил оваа претстава како Господ му помага на Петар кој тоне на твојот профил????
Уффф, пак контрадикторност....
Кој те чита со здрав разум, ќе сфати дека твојата вероисповед нема никаква суштинска врска со реалната и живата Христова Црква, за жал.


Благодарам за големата слика Маран Ата, сега јасно се гледа што е на неа.

Едно прашање: Зошто некој би одбрал таква за аватар? Што е тоа што им се порачува, или дури и сугерира сликовно на форумџиите и посетителите? И потписот е мошне симптоматичен!

Евангелос, не ти е некако непријатно да се китиш со таква слика, ник и потпис?



Изменето од Majkl - 18.Септември.2008 во 01:46
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 08:40
Еххххх, Лолитче, душиче Господово, баш ми е жал што не си успеала во суштина да ја спознаеш ПРАВОславната наша вера. Во рано – христијанскиот период христијаните гинеле за верата. Биле мачени и убивани само затоа што се нарекувале христијани и ниту со збор не се откажувале од верата, а камоли со дела, ама денеска.......... за жалење сме!

Сепак, повикав на коментари кои се издржани... Не ми значи ништо тоа што ти си ја сменила верата, тоа не е знак дека во ПРАВОславата Црква не почива Светиот Дух Кој е Еден, како што и Крштението е едно и верата е една. Ако ми ги читаше моите претходни постови, ќе видиш дека неколку пати имам напоменато дека и јас некогаш бев на ваше место, но по милоста Божја, откога престанав да терам инает и ги резонирав сите факти, самата видов дека мнооооооооогуу сум била во грешка.

За жал, од вашиет коментари се гледа кој има врска со суштината – коментари од кои може да се почувствува само гнев, омраза, нетрпение, нељубов... И да сакате да ме привлечето кон вашата вероисповед – не можете токму поради тоа. ЕвАнгелос, откако му го предочив тоа, си ја смени малку тактитката (и тоа е напредок). Јас не знам зошто тоа е така, ако вие сте Христови следбеници??!! Зарем Бог не е Љубов? Седнавте на местото на фарисеите и исполнувате правила (тоа е во ред), но пред се, не требаше да ја заборавите љубовта. Оти зборувате, а звучите како кимвал што ѕвечи. Треба повеќе внимание да обрнете на 1 Послание до Коринтјаните глава 13. ЕвАнгелос изрече еден куп клевети, лаги, навреди...а ниту еднаш не побара прошка, како што другите кога ќе згрешат јавно се извинуваат. Сите имаат нешто за што да им се прости, а тој нема (?). Не одат така работите... Дури и еден ден ако живееме, сепак ќе направиме грев и Бог ќе се оправда во Својата Премудрост.

Јас многу пати реков дека не сакам никого да навредувам, а најмалку пак никого да осудувам, само водам дискусија која е поткрепена со факти и аргументи. И повторно, барам прошка ако некој за нешто се навредил.
Не одам против човекот, туку против извитопереното проповедање!!!

И за она што ЕвАнгелос го пиша во еден од неговите коментари, во смисла дека од некоја дигнал раце, но со мене сеуште има надеж, јас му велам ДА – има надеж да ми биде пријател, но не и да го прифатам неговото верување.

Сепак, какви-такви, ве сакам зашто го носите Божјиот лик во себе!!!



Majkl, поздрав до тебе – посочи навистина разумна перцепција.



Изменето од Maran Ata - 18.Септември.2008 во 08:42
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 12:18
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

ЕвАнгелос изрече еден куп клевети, лаги, навреди...
 
Мило, доколку не наведеш докази за горенаведените осуди, ќе добиеш ти една пријава за лажна клевета од мене намигнување
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 41>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.