IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАВОСЛАВНИ,КАТОЛИЦИ,ИЗВОРНИ ХРИСТИЈАНИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАВОСЛАВНИ,КАТОЛИЦИ,ИЗВОРНИ ХРИСТИЈАНИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 41>
Автор
Порака
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 01:20
navistina tesko e da go gledas svojot narod kako e zabluden vo iskrivenite patista sto mu gi nudat nasite popovi i vladici.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 04:09
Ke moze da mi bojasni nekoj pojasno za nesto sto me interesira ... a sto ne mozam da go svatam, a sakam da go znam!???
Zasto vo sekoja crkva? ili manastir Kade sto jas sum gi posetila... sekade ima Ikoni??? a tuka kazuvate deka zborot ''ikona'' ne e zastapen vo Noviot Zavet?
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 05:17
Различни убедувања во врска со иконите и нивната примена меѓу православните и католиците од една страна и протестантите од друга...
Do what is right, come what may...
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 09:57
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

Ke moze da mi bojasni nekoj pojasno za nesto sto me interesira ... a sto ne mozam da go svatam, a sakam da go znam!???
Zasto vo sekoja crkva? ili manastir Kade sto jas sum gi posetila... sekade ima Ikoni??? a tuka kazuvate deka zborot ''ikona'' ne e zastapen vo Noviot Zavet?


za zal, nie ja imame 'cesta' da izrasneme i da ziveeme vo edno ikonopoklonicko opstestvo. da si roden ili da zivees vo nekoja druga hristijanska zemja, osven malkute pravoslavni se razbira, ikonite nemase voopsto da ti padnat na pamet.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 14:03
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

Ke moze da mi bojasni nekoj pojasno za nesto sto me interesira ... a sto ne mozam da go svatam, a sakam da go znam!???
Zasto vo sekoja crkva? ili manastir Kade sto jas sum gi posetila... sekade ima Ikoni??? a tuka kazuvate deka zborot ''ikona'' ne e zastapen vo Noviot Zavet?
 
Тоа е затоа што ти си ги посетувала православните цркви и манастири. Доколку посетиш некоја библиска црква во неа нема да најдеш ниту една икона. Доколку ми кажеш од кој град си (не мора тука, може и по ЛП) ќе ти кажам каде имаш библиска црква во твојот крај.
Да, точно е тоа дека иконите не се застапени кннигите на Новиот Завет, освен во последната Новозаветна книга - Откровението, но иконата што е спомната таму е всушност иконата на Ѕверот голема%20насмевка
Но од друга страна, ниту Исус, ниту апостоите, ниту учениците, тие ниту цртале, ниту продавале, ниту осветувале, ниту се молеле пред икони, ниту се поклонувале пред икони, ниту користеле воопшто икони. Иконите се јавуваат многу подоцна во некои цркви, а подоцна остануваат во источната (византиска) црква, која подоцна ќе го добие и името православна црква т.е. (по нивната поделба) група на православни цркви.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 15:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

Ke moze da mi bojasni nekoj pojasno za nesto sto me interesira ... a sto ne mozam da go svatam, a sakam da go znam!??? Zasto vo sekoja crkva? ili manastir Kade sto jas sum gi posetila... sekade ima Ikoni??? a tuka kazuvate deka zborot ''ikona'' ne e zastapen vo Noviot Zavet?

 

Тоа е затоа што ти си ги посетувала православните цркви и манастири. Доколку посетиш некоја библиска црква во неа нема да најдеш ниту една икона. Доколку ми кажеш од кој град си (не мора тука, може и по ЛП) ќе ти кажам каде имаш библиска црква во твојот крај.

Да, точно е тоа дека иконите не се застапени кннигите на Новиот Завет, освен во последната Новозаветна книга - Откровението, но иконата што е спомната таму е всушност иконата на Ѕверот голема%20насмевка

Но од друга страна, ниту Исус, ниту апостоите, ниту учениците, тие ниту цртале, ниту продавале, ниту осветувале, ниту се молеле пред икони, ниту се поклонувале пред икони, ниту користеле воопшто икони. Иконите се јавуваат многу подоцна во некои цркви, а подоцна остануваат во источната (византиска) црква, која подоцна ќе го добие и името православна црква т.е. (по нивната поделба) група на православни цркви.

Druze jas sum od Strumica i me zainteresira diskusijata koja ja vodite so Shaxito i kazi mi koja e najbliskata bibliska crkva na Strumica.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 17:15
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:


Druze jas sum od Strumica i me zainteresira diskusijata koja ja vodite so Shaxito i kazi mi koja e najbliskata bibliska crkva na Strumica.
 
Во Струмица има еден куп библиски цркви. И во градот, и по околните села. Чудно како не си сретнал до сега некоја. Или пак си сретнал, а не си знаел дека е тоа.
Имаш една на улица "братство и единство", евангелска црква е таа. Секоја недела од 11 часот имаат проповеди.
Ако 11 часот ти е рано, има и попладневни служби. Знам дека има една заедница што се собира во 20часот секоја недела во културниот дом. Посети ги и двете (во оваа вторава можеш да отидеш дури и вечер) и види од прва рака како изгледаат библиските цркви и службите во нив.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 19:17
Originally posted by evangelec evangelec напиша:

navistina tesko e da go gledas svojot narod kako e zabluden vo iskrivenite patista sto mu gi nudat nasite popovi i vladici.


uste potesko  e da go gledas kako ---go zaluduvaat nacisto razni sekti uvezeni od nadvor.......    

i so traenje od dve -tri decenii na ovie prostori......pa gazat i plukaaat na tradicijata i veruvanjeto koe stoi tuka 2000 god........

strasno!
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 19:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:


Druze jas sum od Strumica i me zainteresira diskusijata koja ja vodite so Shaxito i kazi mi koja e najbliskata bibliska crkva na Strumica.
 
Во Струмица има еден куп библиски цркви. И во градот, и по околните села. Чудно како не си сретнал до сега некоја. Или пак си сретнал, а не си знаел дека е тоа.
Имаш една на улица "братство и единство", евангелска црква е таа. Секоја недела од 11 часот имаат проповеди.
Ако 11 часот ти е рано, има и попладневни служби. Знам дека има една заедница што се собира во 20часот секоја недела во културниот дом. Посети ги и двете (во оваа вторава можеш да отидеш дури и вечер) и види од прва рака како изгледаат библиските цркви и службите во нив.


Vo kulturen dom sluzbi sega vo 21 vek koga hristijanskata vera  e slobodna,

EvAngelos???
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 21:25
Originally posted by aladin aladin напиша:


Originally posted by evangelec evangelec напиша:

navistina tesko e da go gledas svojot narod kako e zabluden vo iskrivenite patista sto mu gi nudat nasite popovi i vladici.
uste potesko  e da go gledas kako ---go zaluduvaat nacisto razni sekti uvezeni od nadvor.......     i so traenje od dve -tri decenii na ovie prostori......pa gazat i plukaaat na tradicijata i veruvanjeto koe stoi tuka 2000 god........strasno!


cunki covek da pomisli deka hristijanstvoto se registrira na patriotska fiskalna smetka, oti ristos bese tetoec, a apostolite mariovci...
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 00:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

Ke moze da mi bojasni nekoj pojasno za nesto sto me interesira ... a sto ne mozam da go svatam, a sakam da go znam!??? Zasto vo sekoja crkva? ili manastir Kade sto jas sum gi posetila... sekade ima Ikoni??? a tuka kazuvate deka zborot ''ikona'' ne e zastapen vo Noviot Zavet?


Тоа е затоа што ти си ги посетувала православните цркви и манастири. Доколку посетиш некоја библиска црква во неа нема да најдеш ниту една икона. Доколку ми кажеш од кој град си (не мора тука, може и по ЛП) ќе ти кажам каде имаш библиска црква во твојот крај.

Да, точно е тоа дека иконите не се застапени кннигите на Новиот Завет, освен во последната Новозаветна книга - Откровението, но иконата што е спомната таму е всушност иконата на Ѕверот голема%20насмевка

Но од друга страна, ниту Исус, ниту апостоите, ниту учениците, тие ниту цртале, ниту продавале, ниту осветувале, ниту се молеле пред икони, ниту се поклонувале пред икони, ниту користеле воопшто икони. Иконите се јавуваат многу подоцна во некои цркви, а подоцна остануваат во источната (византиска) црква, која подоцна ќе го добие и името православна црква т.е. (по нивната поделба) група на православни цркви.


EvAngelos ... nema vrska od Kaj sum ti samo kazi KAj postoj takva crkva vo Blizina na Gostivar i jas ke ja posetam
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 01:22
Originally posted by belichka belichka напиша:


Vo kulturen dom sluzbi sega vo 21 vek koga hristijanskata vera  e slobodna,

EvAngelos???
 
Тие го користат Културниот Дом затоа што немаат свој храм (верски објект). Тие слободно си се собираат таму и никој не им пречи. Не знам каква врска има тоа со "слободата"? збунетост
Нека им даде државата пари од буџетот (како што и дава на МПЦ) и овие ќе си изградат не еден, туку десет храмови. Мислиш тие не сакаат да имаат свој храм? Мислиш сакаат да плаќаат секој месец кирија? Тоа што државата е неправедна, го крши уставот и секуларитетот, со тоа само треба да се срамите вие, а не да се фалите.
 
 
Shaxito, баш во Гостивар не знам каде има библиска црква, ама ќе се распрашам деновиве и ќе ти пишам.
Поздрав големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 02:03
EvAngelos kazi mi vo Skopje nekoja... ke imam moznost da posetam.
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 21:11
Hristos Sam ja osnoval Svojata Crkva, koja shto postoela pred Svetoto Pismo, koe e napishano od Crkvata. Site t.n. narecheni "hristijani", koishto ne se aktivni chlenovi na Hristovata Crkva, nemaat nikakvo pravo da se povikuvaat na Svetoto Pismo i da go tolkuvaat, bidejki e zloupotreba na Slovoto Bozhje.

Na pochetokot postoele pet crkovni upravi, koishto gi osnoval Sv. Apostol Petar, vo Erusalim, Aleksandrija, Antiohija i Rim. Po padot na Rim i podelbata na Rimskoto Carstvo, Konstantinopol stanal Nov Rim, vo koj bila osnovana petatta crkovna uprava. Znachi, navedenite pet crkovni upravi ja sochinuvale Crkvata Hristova. Rimskata crkva potpolno otpadnala vo XI vek, poradi eres, a Hristovata Crkva (Erusalimska, Antiohiska, Aleksandriska i Konstantinopolska) ostanala ista do denes. Taa se razlikuva po svojata forma i golemina, no ne i po svojata sushtina, t.e. verata e ista - neizmenliva. Sega, od kade li izlegoa ovie t.n. "izvorni hristijani", koi na sekoj mozhen nachin ja napagjaat Pravoslavnata Crkva? Zoshto na svetot mu e potrebna nova t.n. evangelska crkva, t.e. chovechka tvorba, pokraj postoechkata Hristova Crkva? Istorijata i vistinata se sostojat od realni fakti. Pred da izrechat zbor vo odnos na Pravoslavnata Crkva, neophodno e da se pretstavat t.n. "izvorni Hristijani" i da ja obrazlozhat istorijata i doktrinata na nivnata "crkva". Za pochetok neka odgovorat od koe vreme (godina i vek) datiraat nivnite crkvi, i koi se nivnite osnovachi i vodachi?



Изменето од Asya - 15.Септември.2008 во 21:26
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 41>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.