IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 25>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 01:23
Во ред, тоа е сосема друго...
Иако - колку што можам да најдам сега на нет - во неколку исламски земји, граѓанската казна за менување на верата е смрт...
Но - дали во случајов жената ја напуштила верата? Што ако сака да остане муслиманка, а да биде мажена за неверник?
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 01:26
Originally posted by deshad deshad напиша:

Има логика. Побарај ја истата во соодветна тема од типот на : Ако Бог ги одредил моите дела,зошто тогаш ме повикува на одговорност. Ако нема таква тема, отвори и со задоволство ќе продискутираме за ова прашање.

Според христијанското учење кое јас го прифаќам(прахристијанска заедница Универзален живот) и како Христос повторно ни објаснува во денешно време преку пророчка уста - Бог не ги одредил и не ги одредува нашите дела, туку ние самите. Тоа е така бидејќи имаме слободна волја. Слободната волја пак значи сносење на последиците од нашите постапки. Илустративен пример: Ако ти ме опоменеш да не ја ставам раката во оган оти ќе се изгорам, а јас не те послушам - тогаш опекотините не се казна од тебе, туку последица на мојата одлука и дело.

Originally posted by deshad deshad напиша:

П.С. Мајка Џеллешануху значи Возвишен ,а не Милозлив.

Ер Рахман е Милостив!

Ете... толку знам арапски, хаха. Но сепак К у р а н о т го спомнува Аллах џ.ш. и како милозлив.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 01:26
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Што значи да се покае? Да се разведе?

А ако не се разведе, тогаш се смета дека го напуштила исламот, или? Благодарам.


Да, да се покае значи да увиде дека погрешила и да се разведе.А ако не се разведе се смета дека го напуштила Исламот и направила голем грев за кој ќе сноси санкција пред Аллах џ.ш. на Судниот Ден.


Ne znaev deka ako edna muslimanka se omazhi za nevernik avtomatski stanuva nevernichka (go napushta Islamot). Sekogash bev cvrsto uveren deka musliman/ka mozhe da si ostane muslimanski vernik bez obzir vo kakov brak vleguva.

Spored ova sto go navede sega:  ...А ако не се разведе се смета дека го напуштила Исламот и направила голем грев за кој ќе сноси санкција пред Аллах џ.ш. на Судниот Ден.    proizleguva deka spored K*ranot zhena koja se omazhila za nevernik dobiva ovozemna smrtna kazna.


Не,не.Овосветска смртна казна за одметништво од Исламот може да добие само човек во исклучителни околности,како напуштање на воено поле,или јавна кампања против исламот и неговите вредности. Иако,за ова фетва/одлука носат исламските учени.Додека ако жена доброволно премине во друга религија или се омажи за немуслиман,нејзе и се дава простор за да размисли убаво за нејзината одлука,и ако не се покае,тогаш никој не може да ја спречи, нити санкционира. Едноставно таа направила голем грев според Исламот,за кој ќе одговара пред Бога.


Do sega tolku pati muabetevme za islamskiot zakon (sheriatot) koj veli deka onoj koj go napushta Islamot dobiva smrtna kazna (sigurno se sekjavash koga Efendija navede deka sekoe vleguvanje vo Islamot si nosi "svoi obvrski" , a sega odednash izlaga deka toa ne e taka...

Interesno...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 01:30
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Во ред, тоа е сосема друго...
Иако - колку што можам да најдам сега на нет - во неколку исламски земји, граѓанската казна за менување на верата е смрт...
Но - дали во случајов жената ја напуштила верата? Што ако сака да остане муслиманка, а да биде мажена за неверник?


И јас сум слушнал дека во Иран и Авганистан се применувале такви казни,сум слушнал дека такви отпадници се протеруваат од тие земји итн., иако не сум доволно упатен во истото.

Без разлика дали таа останала муслиманка или не,нејзе и е забрането најстрого да се мажи за немуслиман ,затоа што колку и да е добар тој брак на почетокот,подоцна со раѓањето на децата настануваат и проблемите,што ќе бидат тие деца,какви имиња ќе носат итн.

Дури и во Исламот е препорачано муслиман да не зема за жена немуслиманка,иако може,во случајов да земе христијанка и да и даде полна слобода во исповедувањето на нејзината вера,ама сепак и тука проблемите ќе искрснат со појавата на децата.

Секако овде зборуваме за луѓе верници, не атеисти.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 01:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Што значи да се покае? Да се разведе?

А ако не се разведе, тогаш се смета дека го напуштила исламот, или? Благодарам.


Да, да се покае значи да увиде дека погрешила и да се разведе.А ако не се разведе се смета дека го напуштила Исламот и направила голем грев за кој ќе сноси санкција пред Аллах џ.ш. на Судниот Ден.


Ne znaev deka ako edna muslimanka se omazhi za nevernik avtomatski stanuva nevernichka (go napushta Islamot). Sekogash bev cvrsto uveren deka musliman/ka mozhe da si ostane muslimanski vernik bez obzir vo kakov brak vleguva.

Spored ova sto go navede sega:  ...А ако не се разведе се смета дека го напуштила Исламот и направила голем грев за кој ќе сноси санкција пред Аллах џ.ш. на Судниот Ден.    proizleguva deka spored K*ranot zhena koja se omazhila za nevernik dobiva ovozemna smrtna kazna.


Не,не.Овосветска смртна казна за одметништво од Исламот може да добие само човек во исклучителни околности,како напуштање на воено поле,или јавна кампања против исламот и неговите вредности. Иако,за ова фетва/одлука носат исламските учени.Додека ако жена доброволно премине во друга религија или се омажи за немуслиман,нејзе и се дава простор за да размисли убаво за нејзината одлука,и ако не се покае,тогаш никој не може да ја спречи, нити санкционира. Едноставно таа направила голем грев според Исламот,за кој ќе одговара пред Бога.


Do sega tolku pati muabetevme za islamskiot zakon (sheriatot) koj veli deka onoj koj go napushta Islamot dobiva smrtna kazna (sigurno se sekjavash koga Efendija navede deka sekoe vleguvanje vo Islamot si nosi "svoi obvrski" , a sega odednash izlaga deka toa ne e taka...

Interesno...


Како што реков,тоа се посебни прилики и моменти каде се нарушува функционирањето на исламската хармонија,како пример ти посочив дезертирање од военото поле, јавна кампања против исламот (како случајот со Салман Ружди исл), но, сепак за санкција со смртна казан треба да има голема и оправдана причина,плус за тоа постојат исламските учени кои ја испитуваат дадената состојба и соодветно на неа носат и шеријатски решенија. Ако реално погледнеме има доста случаи каде муслиманки се омажиле за христијани,а никој не им извршил смртна пресуда. Додека за обврските кои ги спомна,тоа е нормално,и не само во исламот туку и во било која друга религија, нејзиното прифаќање со себе нормално носи и обврски,а нејзиното повредување и санкции, некои овосветски ( типично за шеријатските држави) а некои оносветски каде еден ден Бог ќе ни суди на сите.

А наводот на ефендија,искрено не сум го прочитал,ако знаеш да ми посочиш каде ,повели,со задоволство ќе го прочитам.
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 16:20
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ако христијанка се омажи за муслиман, тоа е како од патека со рози да згазнала баш на трњата.


A ti ova od iskustvo, ili?
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 21:47
Ve chitam i se chudam...

Gospod e eden, a vie stavete mi kakvo sakate ime...

Nie site sme negovi kreacii i vo site nas lezhi negoviot zarodish...

Vo mozhnostite na nashata limitiranost se obiduvame da go osoznaeme Boga i da go objasnime preku nash*te religii i teologii...

I vmesto da se gledame megjusebno prvenstveno kako mozaik od edna celina, kako brakja i sestri od eden tatko, kako unikatni i besceneti Bozhji manifestacii - nie se separirame, klasificirame, rangirame i vrednuvame spored religiite i teologiite, proizvedeni od nashiot ogranichen um, vo koi sme spadnale spored sluchajnosta na nasheto ragjanje ili ogranichenosta na nashata svest !

Ubavo e sto gi cenite Isusovite zborovi, no ushte poubavo bi bilo ako zhiveete spored niv, a ne spored nivnite interpretatori ili spored onie koi, sakajki ili ne, gi iskrivile za da odgovaraat na nivnite sitni zemni interesi.

Ako ne go sakate svojot sosed (nikade Isus ne rekol deka toj mora da bide so istata vera kako i vas) kako sto se sakate i sebe si, togash vie ne zhiveete spored Negoviot zbor, bez obzir kako se deklarirate megju lugjeto.

No toa e vash izbor, informiran ili dezinformiran, i bidete srekni so nego.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 23:37
Месинџер, а бе ова многу убаво звучи на теорија... ајде да одиме со еден практичен пример.
Значи - имаме еден муслиман и една христијанка.
Муслиманот е многу предан муслиман, се моли пет пати дневно, оди секој ден в џамија, ги следи сите правила и прописи. Муслиманот верува дека единствен начин да се биде во рајот е да се биде муслиман и да се следи зборот на Алах.
Христијанката е многу предана христијанка. Оди редовно в црква, живее праведен, христијански живот. Верува дека единствен начин да се биде во рајот е да се биде крстен и да се следи зборот на Исус.
Се заљубуваат и решаваат да се оженат.
Муслиманот живее со жена која многу ја сака, од се срце, но верата негова му вели дека таа нема да се спаси и нема место во рајот. Џабе му се девици, џабе му се наслади таму горе - тој сака таа да биде со него и тука и таму...
Христијанката живее со маж кој многу го сака, од се срце, но верата нејзина (не догмата, не книгата, а личната вера и убедување) и вели дека ако не се покрсти тој до неа, нема да има место во рајот. Џабе и се ангелски песни, вечен живот, кога таа сака вечен живот за него, а не за себе...
Имаат деца... Христијанката од љубов и почит кон мажот, дозволува тие да бидат муслимански воспитани... и цел живот живее со мислата и сознанието дека тие деца нема да имаат место во рајот... дека нема да се спасат... дека нема да имаат вечен живот и вечен благослов...

И? Како го гледаш ти тој брак? Како ја гледаш таа врска да опстои и да има иднина?
Овде убаво беше кажано - зборуваме за такви случаи - на вистински предани верници, кои искрено, од сесрце, со целата душа и битие веруваат во Христа (односно во Алах). Да, ќе се заљубат, да ќе ги победат предрасудите на средината и семејствата нивни... но како ќе ја победат сопствената душа и битие кои се посветени на Бога и веруваат во Едното спасение?

Изменето од zidarski - 20.Август.2008 во 23:39
Do what is right, come what may...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 00:14
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Месинџер, а бе ова многу убаво звучи на теорија... ајде да одиме со еден практичен пример.
Значи - имаме еден муслиман и една христијанка.
Муслиманот е многу предан муслиман, се моли пет пати дневно, оди секој ден в џамија, ги следи сите правила и прописи. Муслиманот верува дека единствен начин да се биде во рајот е да се биде муслиман и да се следи зборот на Алах.
Христијанката е многу предана христијанка. Оди редовно в црква, живее праведен, христијански живот. Верува дека единствен начин да се биде во рајот е да се биде крстен и да се следи зборот на Исус.
Се заљубуваат и решаваат да се оженат.
Муслиманот живее со жена која многу ја сака, од се срце, но верата негова му вели дека таа нема да се спаси и нема место во рајот. Џабе му се девици, џабе му се наслади таму горе - тој сака таа да биде со него и тука и таму...
Христијанката живее со маж кој многу го сака, од се срце, но верата нејзина (не догмата, не книгата, а личната вера и убедување) и вели дека ако не се покрсти тој до неа, нема да има место во рајот. Џабе и се ангелски песни, вечен живот, кога таа сака вечен живот за него, а не за себе...
Имаат деца... Христијанката од љубов и почит кон мажот, дозволува тие да бидат муслимански воспитани... и цел живот живее со мислата и сознанието дека тие деца нема да имаат место во рајот... дека нема да се спасат... дека нема да имаат вечен живот и вечен благослов...

И? Како го гледаш ти тој брак? Како ја гледаш таа врска да опстои и да има иднина?
Овде убаво беше кажано - зборуваме за такви случаи - на вистински предани верници, кои искрено, од сесрце, со целата душа и битие веруваат во Христа (односно во Алах). Да, ќе се заљубат, да ќе ги победат предрасудите на средината и семејствата нивни... но како ќе ја победат сопствената душа и битие кои се посветени на Бога и веруваат во Едното спасение?



Ako e se taka kako sto velis mislam i dvaicata se predani na verata tolku togas mnogu tesko deka ce se zaljubat a kamoli da stapat vo brak, a i ako toa se sluci ce propadne mnogu brgu poradi muslimanskoto neprifacanje ... moe mislenje
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 00:17
Темплариус - погледни го убаво примерот кој го дадов... дури и муслиманот да прифати (не гледам каква би била разликата меѓу прифаќањето на едниот или другиот), христијанката ќе има сериозен проблем, до чисто духовна природа...
Do what is right, come what may...
Кон врв
realna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај realna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 01:11
НЕ!!!!!
како пр може да се земе мислењата и ставовите од Калеш Анѓа
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 01:14
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Темплариус - погледни го убаво примерот кој го дадов... дури и муслиманот да прифати (не гледам каква би била разликата меѓу прифаќањето на едниот или другиот), христијанката ќе има сериозен проблем, до чисто духовна природа...



Pa zatoa i velam deka mnogu tesko bi doslo do ljubov i prifacanje samo sto jas mislam deka sepak muslimanot bi imal mnogu povece probelemi okolu prifacanjeto ne poradi toa sto toj e pogolem vernik tuku poradi pritisokot sto toj bi go imal od muslimanskoto opstestvo od koe proizleguva..
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 01:17
Сепак - тоа се веќе социјални елементи, кои иако имаат огромно влијание, сепак - се од второстепено значење за основниот проблем, а тоа е личната вера. А само заради дискусијава, тргнуваме со претпоставка дека таа и кај двајцата е подеднакво силна.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 01:25
Vo red - ako i kaj dvaicata e podednakvo silna togas se somnevam deka tie voopsto bi dosle do nivo na vljubuvanje - sega toa e moe mislenje, no da receme i deka dojde do toa togas brakot sigurno mnogu brzo ce im se pretvori vo pekol - ne mozes da mesas zejtin i voda ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.