IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 25>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 22:07
Objasnete mi, bidejki navistina nemozham da razberam: kade ja gledate razlikata megju Ljubovta i "erotskata ljubov" megju mazh i zhena koi imaat isto versko ubeduvanje ili koi nemaat isto versko ubeduvanje? Kade ja gledate razlikata megju eroticizmot i verata ?

Koga mazh ili zhena ke bidat privlecheni od sprotivniot pol, prepoznavajki svesno ili nesvesno deka toa e onoa sto im nedostasuva da go finaliziraat svoeto sebstvo, kako mozhe da vlijae religijskoto veruvanje vo toa? Toa chuvstvo na vzaemna privlechnost i pripadnost se javuva ushte pred da se doznaat site detali na umstveniot make-up na drugiot. I sto ochekuvate, koga ke se doznae deka ne se ima potpolno isto veruvanje, deka taa silna i nenadminliva privlechnost za sebeostvaruvanje ke ja snema ???

Zarem se vljubuvate i dozhivuvate erotska privlechnost ili odbojnost poradi verskite ubeduvanja ??? Dali nekogash navistina ste bile Vljubeni ? Dali nekogash navistina ste ja nashle svojata druga polovina koja vi nedostasuvala za da se nadopolnite i da go realizirate vasheto sebstvo ili samo ste lutale od edna do druga lichnost mislejki deka toa e zaljubuvanje i toa e Ljubov ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 22:45
Originally posted by Kristin969 Kristin969 напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

Незнам дали смее христијанка за муслиман. Но, бев сведок кога од љубов муслиманка стана христијанка и тоа овие денови, во црквата во село Лешок си ја смени верата, а вчера се регистрираа и сега се сопружници. Мојот колега е пресреќен од причина што и таа е среќна. Значи љубовта не признава вера.
 
Samo Ljubovta gi spojuva lugjeto, gi brise razlikite megju niv i im ovozmozuva da osoznaat deka site poteknuvaat od istiot izvor!  Toa ne moze da go napravi niedna postoecka religija vo svetot!




Затоа и го напишав оноа кое се случи а на кое бев сведок. Љубовта незнае за граници, раси, вери и слично. Љубовта е само љубов и ништо повеќе. Љубовта се доживува.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 00:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Objasnete mi, bidejki navistina nemozham da razberam: kade ja gledate razlikata megju Ljubovta i "erotskata ljubov" megju mazh i zhena koi imaat isto versko ubeduvanje ili koi nemaat isto versko ubeduvanje? Kade ja gledate razlikata megju eroticizmot i verata ?

Koga mazh ili zhena ke bidat privlecheni od sprotivniot pol, prepoznavajki svesno ili nesvesno deka toa e onoa sto im nedostasuva da go finaliziraat svoeto sebstvo, kako mozhe da vlijae religijskoto veruvanje vo toa? Toa chuvstvo na vzaemna privlechnost i pripadnost se javuva ushte pred da se doznaat site detali na umstveniot make-up na drugiot. I sto ochekuvate, koga ke se doznae deka ne se ima potpolno isto veruvanje, deka taa silna i nenadminliva privlechnost za sebeostvaruvanje ke ja snema ???

Zarem se vljubuvate i dozhivuvate erotska privlechnost ili odbojnost poradi verskite ubeduvanja ??? Dali nekogash navistina ste bile Vljubeni ? Dali nekogash navistina ste ja nashle svojata druga polovina koja vi nedostasuvala za da se nadopolnite i da go realizirate vasheto sebstvo ili samo ste lutale od edna do druga lichnost mislejki deka toa e zaljubuvanje i toa e Ljubov ?



Се согласувам дека ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ е повеќе од секој ум и догма! Но не ја ограничувам ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ на “сексуална его спојка“ туку ја гледам истата ЉУБОВ како се духовно излива во се што ме створило, ме исполнува, ме обколува, ме допира, ме абсорбира...
Да, ја гледам ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ пред се во ВСЕДРЖАТЕЛОТ, затоашто без Него (Неа), што и кој сум јас? и што е мојата изгубена т.е. најдена половина?
Ако ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ не се влие на крајот на краиштата во ВСЕДРЖАТЕЛОТ, тогаш сепак не била таа ВИСТИНСКАТА, туку ограничената. Слична на онаа која ја критизираме во почетокот.
ЈАС верувам дека во ИСУС се влеа ВСЕДРЖАТЕЛОТ од ВИСТИНСКА ЉУБОВ кон СИТЕ нас!
Тој го покажа ПАТОТ на безграничната, безрезервната, на ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ!
Ќе можеме ли ние лично да го следиме првенецот, во тие предели?
Пределите кадешто не се врти се околу спојувањето со мојата изгубена т.е. најдена половина, туку сеопфатното единство по кое (свесно или несвесно) мечтее секоја душа.
Всушност и сексуалноста е само една сенка на духовното соединувањето (наоѓање) со својата совршена половина, а таа пак само сенка во сеопфатното ВСЕДРЖАТЕЛНО спојување.

Прашањето на содинувањето е прашањето од кое зависи иднината на оваа планета земја!

Нека ни е Благословено

АМИН
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 00:33
Е не ми се верува дека 10 страни направи темава голема%20насмевка
За филозофирање си имате посебен подфорум "Филозофија". Тука прашањето за дискусија беше "Смее ли христијанка да се омажи за муслиман." Ние христијаните ви дадовме краток и јасен одговор дека во Библијата има забрана за таквиот брак. Не сфаќам зошто уште се дискутира на темава тајм%20аут
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 00:44
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Objasnete mi, bidejki navistina nemozham da razberam: kade ja gledate razlikata megju Ljubovta i "erotskata ljubov" megju mazh i zhena koi imaat isto versko ubeduvanje ili koi nemaat isto versko ubeduvanje? Kade ja gledate razlikata megju eroticizmot i verata ?

Koga mazh ili zhena ke bidat privlecheni od sprotivniot pol, prepoznavajki svesno ili nesvesno deka toa e onoa sto im nedostasuva da go finaliziraat svoeto sebstvo, kako mozhe da vlijae religijskoto veruvanje vo toa? Toa chuvstvo na vzaemna privlechnost i pripadnost se javuva ushte pred da se doznaat site detali na umstveniot make-up na drugiot. I sto ochekuvate, koga ke se doznae deka ne se ima potpolno isto veruvanje, deka taa silna i nenadminliva privlechnost za sebeostvaruvanje ke ja snema ???

Zarem se vljubuvate i dozhivuvate erotska privlechnost ili odbojnost poradi verskite ubeduvanja ??? Dali nekogash navistina ste bile Vljubeni ? Dali nekogash navistina ste ja nashle svojata druga polovina koja vi nedostasuvala za da se nadopolnite i da go realizirate vasheto sebstvo ili samo ste lutale od edna do druga lichnost mislejki deka toa e zaljubuvanje i toa e Ljubov ?



Се согласувам дека ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ е повеќе од секој ум и догма! Но не ја ограничувам ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ на “сексуална его спојка“ туку ја гледам истата ЉУБОВ како се духовно излива во се што ме створило, ме исполнува, ме обколува, ме допира, ме абсорбира...
Да, ја гледам ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ пред се во ВСЕДРЖАТЕЛОТ, затоашто без Него (Неа), што и кој сум јас? и што е мојата изгубена т.е. најдена половина?
Ако ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ не се влие на крајот на краиштата во ВСЕДРЖАТЕЛОТ, тогаш сепак не била таа ВИСТИНСКАТА, туку ограничената. Слична на онаа која ја критизираме во почетокот.
ЈАС верувам дека во ИСУС се влеа ВСЕДРЖАТЕЛОТ од ВИСТИНСКА ЉУБОВ кон СИТЕ нас!
Тој го покажа ПАТОТ на безграничната, безрезервната, на ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ!
Ќе можеме ли ние лично да го следиме првенецот, во тие предели?
Пределите кадешто не се врти се околу спојувањето со мојата изгубена т.е. најдена половина, туку сеопфатното единство по кое (свесно или несвесно) мечтее секоја душа.
Всушност и сексуалноста е само една сенка на духовното соединувањето (наоѓање) со својата совршена половина, а таа пак само сенка во сеопфатното ВСЕДРЖАТЕЛНО спојување.

Прашањето на содинувањето е прашањето од кое зависи иднината на оваа планета земја!

Нека ни е Благословено

АМИН


Kako sto gledam govorime ista rabota, mozhebi so nekolku porazlichni zborovi (a mozhebi i malu nekade ne sme se razbrale vo potpolnost)...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 00:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zarem se vljubuvate i dozhivuvate erotska privlechnost ili odbojnost poradi verskite ubeduvanja ??? Dali nekogash navistina ste bile Vljubeni ? Dali nekogash navistina ste ja nashle svojata druga polovina koja vi nedostasuvala za da se nadopolnite i da go realizirate vasheto sebstvo ili samo ste lutale od edna do druga lichnost mislejki deka toa e zaljubuvanje i toa e Ljubov ?


Месинџер - во право си - религијата нема влијание врз вљубувањето. Вљубувањето е сила сама по себе, која не може да се контролира... Тоа е таа "еротска" љубов (не сексуална). Но - овде зборуваме за брак. Бракот е социјалната манифестација на таа вљубеност - и како таков е подложен на социјалните елементи и влијанија.
Доколку и двајцата имаат цврсти религиозни убедувања, тоа може нема да им пречи да бидат еден со друг, но ќе им пречи да бидат компактен дел од заедницата на едниот или другиот, да бидат дел од семејството, обичаите, начинот на однесување, размислување, однос кон различните социјални пројави, однос кон домашното воспитување, во крајна сметка - однос кон децата и нивниот развој. Тука настанува сериозниот проблем. Затоа што во повеќето случаи - значи раскинување со сопственото минато и заедница, во име на тоа да се биде заедно. Тоа - за луѓето кои се навистина посветени (за такви зборуваме овде, не за "просечни" верници, се извинувам за терминот, не ми текнува соодветен), претставува голем проблем.
Do what is right, come what may...
Кон врв
d_dani Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d_dani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 01:02
Zarem se vljubuvate i dozhivuvate erotska privlechnost ili odbojnost poradi verskite ubeduvanja ??? Dali nekogash navistina ste bile Vljubeni ? Dali nekogash navistina ste ja nashle svojata druga polovina koja vi nedostasuvala za da se nadopolnite i da go realizirate vasheto sebstvo ili samo ste lutale od edna do druga lichnost mislejki deka toa e zaljubuvanje i toa e Ljubov ?
nikogas ne se znae dali ke korespondira drugiot del-odnosno dali e praviot sto nedostasuva vo slozuvakata narecena ZIVOT
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 01:26
Прашањето не е за заљубувањето... а за бракот...
Дали сериозно мислите дека бракот се состои само од заљубеност? (да, битен елемент, но дали е само тој)
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 01:26

d_dani, дозволи ми да ти поставам неколку прашања.

Дали си месела некогаш зелник?

Дали си плевела во бавча?

Дали си перела јамболии?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 01:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

d_dani, дозволи ми да ти поставам неколку прашања.


Дали си месела некогаш зелник?


Дали си плевела во бавча?


Дали си перела јамболии?



Прашањата се многу адекватни всушност...
Do what is right, come what may...
Кон врв
d_dani Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d_dani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 01:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

d_dani, дозволи ми да ти поставам неколку прашања.


Дали си месела некогаш зелник?


Дали си плевела во бавча?


Дали си перела јамболии?


UUFFFFFFFFFFF?ZASTO BAREM NA LICNA DA ME PRASASE A NE VAKA JAVNO?
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 10:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Е не ми се верува дека 10 страни направи темава голема%20насмевка
За филозофирање си имате посебен подфорум "Филозофија". Тука прашањето за дискусија беше "Смее ли христијанка да се омажи за муслиман." Ние христијаните ви дадовме краток и јасен одговор дека во Библијата има забрана за таквиот брак. Не сфаќам зошто уште се дискутира на темава тајм%20аут
 
среќа Naravoucenie: hristijani i hristijanki, ne se zaljubuvajte vo muslimani, oti definitivno nema da mozete da ziveete vo brak so niv, znaci ili ke mora da gi otsakate ili da ziveete vo grev. Bog dozvoluva Ljubov , ama ne dozvoluva brak megju lugjeto koi se sakaat ako se od razlicna vera.  Gluposti na kvadrat! љубов
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 11:49

Kristin969, никој не ти впери пиштол во глава да станеш христијанка. Доколку не ти се допаѓа Христовото учење, не мораш да го следиш. Но навреда е, за христијаните, тоа што нивното верување ти го нарече "Глупости на квадрат".

Искрено јас имам многу ниско мислење за твојата вера, но сепак никогаш не сум ја нарекол "глупост", а камо ли "глупости на квадрат".
Нека ти служи на чест!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 12:41
Ubavi i kaza! Tuka zborime za KONKRETNA situacija , na koja ima konkreten odgovor...sekako, ubavo kaza EvAngelos, duri i hristijanka da stapi vo brak so musliman, nema da umre na lice mesto, no KE IMA posledici takviot izbor, kako i sekoj izbor sto ke go napravime vprocem.

Hristijaninot od ljubov prema Bog ke gi pazi negovite zapovedi, i ako toj Bog rekol da ne se mazi/zeni so nevernik ( a tuka spagaat site koi ne go priznavaat nasiot Bog za edinstven, Sozdatel i Spasitel) togas nema da se mazi i svrsen cin.

I jas navistina neznam kako ne vi vaga vo glava deka izgraden hristijanin NEMA NI DA SAKA da stapi vo brak so nevernik.

Hmmm, ako iskreno sum UBEDEN vo mojata hristijanska vera, stapuvanjeto vo brak so nekoj takov bi mi bilo kako da si plukam vo lice sam na sebe. Kolku saka neka im izgleda kako glupost na licnost od tipot na kristin9
69 голема%20насмевка, toa e nase ubeduvanje i tocka. Isto kako sto i taa e ubedena deka i homoseksualnata ljubov e normalna deka neli sepak e LJUBOV, pa utre ke ni kaze deka i pedofilskata ljubov e ljubov, koj moze da mu brani na pedofilot da ebe deca, pa ON GI SAKA BE!!!!!!! E toa se veke gluposti na kvadrat. Ne moze i ne smee da se igra na karta Bog e ljubov, Bog dozvoluva se, ljubov e ljubov...pa i nekrofilot i zoofilot cuvstvuvaat ljubov prema lesevi i zivotinji. Ajde sega i toa da go blagoslovime.болен
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.