IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Krop senzorot e mrtov...!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Krop senzorot e mrtov...!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 16:25
Искуството се вика објективи за медиум формат.
Никој не спомна дека мора да се користат објективи од 35мм на медиум формат.

Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 16:58
DA....za pochetok kje napravat 1 do 3....pa potoa kje si tera rabotata....))
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 17:15

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 19:03
Deni ti zabranuvam da pustas sliki od vakvi ruzni kameri голема%20насмевка

Ima najava i za Fuji Digital MF rangefinder, vrz telo na popularnite GA645


"Fuji GA 645 D:
Based, loosely, on the Fuji GA 645 series medium format rangefinder cameras, this camera features a FULL-FRAME 6x4.5 (55mm x 43mm) 48 megapixel SuperCCD SR sensor (24 million S pixels, 24 million R pixels). With 16 bit A/D converter and advanced processing, 10 full stops of dynamic range are captured.
ISO range from 200 to 6400. With no discernable noise through 3200 speed and barely perceptible noise at 6400. Has 8 pre-programmed film simulation modes and 4 programable settings.

The fixed four position zoom 45mm, 55mm, 80mm and 120mm (35mm equivalent: 28mm f4, 35mm f4.2, 50mm f4.8 and 75mm f5.6) is crisp and sharp "wide open" at all settings with no discernable chromatic aberation and limited easily correctable distortions at the extremes.The autofocus is much improved over the GA645 series - very fast and very sharp (beyond the resolution of the sensor).

Shooting speed of 3 frames per second until buffer fills with 1.5 frames per second thereafter. Buffer depth is 10 frames.
RAW image size is 100MB. Uses compact flash. Features lithium-ion battery with 500-700 shot capacity.
Target audience: Landscape photographers, street shooters with desire for ultimate image quality, studio shooters... Price: $9,000"


Jas ova go sakam среќасреќасреќа

Inaku kako za informacija. Cenite sto se za Digital MF mi se dovolni za da si kupam pro HD kamera so site dodatoci za da si ja rabotam mojata rabota. Pa, pak ne mozam da si najdam ekonomska opravdanost da ja kupam. Ednostavno - Ja rentam koga mi treba. So ovie ceni treba da ste CEO vo T-Home za da si ja kupite. Ne se palete kako Hepo kocki. Kupete si filmski MF za nekolku stotini evra i ete vi MF. Dodeka cekate cenite da padnat, izlaga nov model i taka nataka. Nikoj ne vi brani i sega da si zemete MF filmska kamera, filmovi ima kaj nas, foto studio ima, ili sam kje si razvivas. Ne cekajte tuku zemete i rabotete MF. Togas kje vidite zosto 35mm ili FF na Digital se za event fotografija, dodeka za studio, fine art, landscape e MF i Large Format.



Изменето од Tegla - 31.Јули.2008 во 19:17
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 19:11
[Ne citaj]
Уууу! Треба да е во нормално куповно подрачје или 10.000€? колку што гледам, објективите... ф4.8? Спори? Така да би требало да не е скап...

EDIT: A vakvo nesto smee?



Изменето од mdeni - 31.Јули.2008 во 19:29
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 19:20
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Уууу! Треба да е во нормално куповно подрачје или 10.000€? колку што гледам, објективите... ф4.8? Спори? Така да би требало да не е скап...


Deni koga ne gi znaes rabotite ne komentiraj, kolku da se komentiralo. Na MF lekjite 90% e f4.0. Samo na normalnite e 2.8. I edno prasanje. Dali znaes kolku e mm e normalna lekja na 6x4,5 , na 6x6, na 6x7 i na 6x9?
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 19:24
Pa aj da ne komentiram kolku da se komentiralo.

EDIT: izvini...
EDIT2: Ako 90% se f4, togas f4.8 e sporo, vrti kako sakas.
EDIT3: Vakvo gjubre nekoe na primer...



Изменето од mdeni - 31.Јули.2008 во 19:32
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 20:33
Deni taa 80mm f1.9 na Mamiya 645 e edinstvena vo MF. Na f1.9 ima DOF kako f1.0 na 35mm збунетост.
Sepak od iskustvo kje ti kazam deka so mojata Mamiya 90% rabotam so f5.6 i f8 i pak DOF-ot e dosta plitok. Na MF e problem da slikas grupa lugje vo 2 reda.
Okolu svetloto. Za dobra fotografija treba dobro svetlo. TAka sto se e do navika. I jas pred da pocnam redovno da slikam so MF mislev kako tebe. Sega vekje ne намигнување. Zemi si filmski MF i kje ja vidis razlikata намигнување

Edit. Lekjite na mojata Mamiya 6 se
50 f4
75 f3.5
150 f4.5 (ovaa samo mi fali)
Mozebi ti izgledaat spori no vidi sto pisuva za niv
http://www.kenrockwell.com/mamiya/6.htm
http://www.kenrockwell.com/mamiya/50.htm
http://www.kenrockwell.com/mamiya/75.htm
http://www.kenrockwell.com/mamiya/1506.htm

Ova se "dream"lekji po performansi намигнување


Изменето од Tegla - 31.Јули.2008 во 20:37
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
zulu Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zulu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 15:41
eve kako se vdahnuva nov zshivot vo 4/3 formatot
http://www.dpreview.com/news/0808/08080501microfourthirds.asp
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 16:11
Еве тука кажав што мислам за овој срам:
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11722&PN=12
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.