IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 73>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 16:20
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Еј, ај погледни ја малку историјата на сопствената црква и нивните размирици со РПЦ во минатото... И не ја критикувај МПЦ непотребно...


MPC ne e moja "sopstvena" crkva, a ne bi trebalo da bide ni tvoja sopstvenost. Za zhal, nashiot narod ne saka da mu se potchini na Boga, a bara sopstvena (narodna) Crkva. Odnosno, namesto da mu sluzhi na Boga, narodot bara Gospod da mu sluzhi nemu. Edno bezzakonie, neposlushanie i haos!



Kako mislis nasiot narod ne saka da mu se pokori na boga ???? Te molam odgovri mi na ovaa prasanje...
Blagodaram
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 19:19
Asya е привремено банирана, така што ќе ти одговори кога ќе се врати.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Al_Masih_Qam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Al_Masih_Qam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 03:11
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Asya е привремено банирана, така што ќе ти одговори кога ќе се врати.


Сирота Асја...

OCA (Orthodox Church of America) е афтокефалната американска православна Црква (како што МПЦ е во Македонија). За жал, и покрај тоа што амиерика си има афтокефална Црква, останатите православни Цркви присутни во Америка не се интегрирани во неа, туку остануваат под јурисдикција на своите синоди. На тој начин сите имаат мање-више статус на „паралелни Цркви“ (звучи познато). Православните во Америка се, колку што можам да забележам, веќе навикнати на таквата состојба и повеќето од нив имаат многу добра меѓусебна комуникација...

Него, темата... Постои дефинитивно! Кој има докази за спротивното - правац кај Миленко Неделковски...

Изменето од Al_Masih_Qam - 14.Јули.2008 во 12:25
AL MASIH QAM! HAQQAN QAM!
ВОИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ХРИСТОС БОГ!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 03:17
Една од основните причини заради која што црквите остануваат кон своите синоди, а не се интегрираат во една, е јазичната бариера. Секоја црква работи на јазикот на заедницата која ја формирала (и многу ретко користат англиски при Богослужбата). Затоа и остануваат под капата на црквата од која доаѓа соодветната национална група. Доколку се интегрираат во едно тело, ќе настанат проблеми со "превземање" на една црква од друга јазична група и слично. На тој начин, политиката ќе биде уште поприсутна отколку што е сега.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Al_Masih_Qam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Al_Masih_Qam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 03:42
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Една од основните причини заради која што црквите остануваат кон своите синоди, а не се интегрираат во една, е јазичната бариера. Секоја црква работи на јазикот на заедницата која ја формирала (и многу ретко користат англиски при Богослужбата). Затоа и остануваат под капата на црквата од која доаѓа соодветната национална група. Доколку се интегрираат во едно тело, ќе настанат проблеми со "превземање" на една црква од друга јазична група и слично. На тој начин, политиката ќе биде уште поприсутна отколку што е сега.


Моде, ако продужиш вака да забегуваш од темата ќе треба да се самобанираш на 2-3 дена...

Јазичната бариера си постои, но постои и феноменот на национални клубови... Вака се држи некој статус-кво, ама тоа не е решение. Мултилингуалноста не е непозната во ОСА, така што тоа не би требало да биде преголем проблем. Друго прашање е што „матичните“ Цркви од своите „вонгранични“ јусрисдикции имаат солидни приходи, кои не се за фрлање... Грците до ден денес не ја признаваат автокфалноста на ОСА, што апсолутно не може да се оправда со муабетот за „јазичната бариера“. На крајот на краиштата, ако некој отишол да живее во Америка се очекува да знае англиски и не знам зошто би требало нему специјално да му се служи Литургија на Грчки. Мислам, замиси да отидеш во Грција и да се побуниш што не ти служат на Македонски...
AL MASIH QAM! HAQQAN QAM!
ВОИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ХРИСТОС БОГ!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 06:12
Не си тука и очигледно не ја знаеш реалната ситуација. Тоа што ти го велиш може да се оствари само ако сите се согласни на тој принцип. Но... да земеме дека македонците, бугарите, србите и русите отстапат од тој принцип, а грците не... за многу кратко време, сите тие цркви ќе потпаднат под грчка "власт". Ова се конкретни примери од минатото и конкретни ситуации.
Црквите се изградени со макотрпна работа на илјадници луѓе (верувајте - воопшто не е лесно да се изгради таков објект и да функционира нормално), и редовно има обиди од разно-разни други групи да ги превземат тие објекти.
За среќа - ова е навистина демократска земја - и секој има право на свој избор. Соодветно - секој си има свое место...
И... да се само-опоменам... ајде назад на темата...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Al_Masih_Qam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Al_Masih_Qam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 12:32
(уште едма мала дигресија, чисто за да не отвараме нова тема - гледам дека не сакаш нови теми )

Знам дека е зафркната работата и дека муабетот со „јазичните бариери“ е најмалиот проблем, но и најчесто извинување. Се што велиш е така, но точно е и дека ваквата состојба не е согласна на правилата (каноните) на православната Црква. Се крши основното организационо правило на „еден еископ во еден град“ и следствено „еден епископат во една држава“. И покрај тоа забележувам дека оние православни во Америка кои сакаат да функционираат заедно (независно од јурисдикцијата на која и припаѓаат) - го прават тоа без проблем, што во секој случај е причина за радост, но не и причина за заметување на проблемот под тепих...
AL MASIH QAM! HAQQAN QAM!
ВОИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ХРИСТОС БОГ!
Кон врв
invader Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 442
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај invader Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 14:50
многу јасно дека НЕ!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 16:08
Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

(уште едма мала дигресија, чисто за да не отвараме нова тема - гледам дека не сакаш нови теми )


Каде тоа сум рекол дека неќам нови теми?!?!?!?! За секое прашање треба да се отвори тема, но убаво е прво да се разгледа дали има веќе таква постоечка тема...
Do what is right, come what may...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 16:21
mA ..POSTOI,,, GARANT големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 16:47
Koj e toj sto smee da sudi...
Dali postoi sevisniot ili ne....

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 16:49
jas be
toa pravo zivotot mi go dade
kako i pravo da sum tuka na ova planeta
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 16:51
A koj ti go dade zivotot...
I da bides kade sto si...
I toa sto si...
Da se prasuvas...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 16:56
ne prasuvam jas gluposti...
jas sum tuka...
i zatoa imam pravo na zivot i svoj sud...


Изменето од anakin - 14.Јули.2008 во 16:56
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 73>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.