IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - М.Н.П. против Големобугарски пропаганди
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

М.Н.П. против Големобугарски пропаганди

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 23:59
иш големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 07:28
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


...Фондација „Рамковски“ ја промовираше книгата „Македонското прашање и Балканскиот Сојуз“

Од бугарскиот академик Александар Цанков во издание на „Матица македонска“ и „Фондацијата Рамковски“.


„По заслуга на Д-р Васил Туциновски, кој успеа во бугарските архиви да ја пронајде, таа стана достапна и за македонската јавност и сведочи како еден бугарски интелектуалец, политичар, државник подоцна, премиер извесен период...


Александар Цанков не е бил академик. Бил е професор. Но наj ми е бил фашист и соработник со Ванчо Михаjлов. И вие публикувате спомените на фашист:

...През 1921 Александър Цанков е сред основателите на Народния сговор. Той участва в подготовката на Деветоюнския преврат през 1923 и след него оглавява коалиционното правителството и Демократическия сговор. При неговото управление избухват Юнското и инспирираното от Комунистическия интернационал Септемврийското въстание от 1923. По време на Септемврийското въстание от страна на военни, полицейски и паравоенни части (т.нар. "шпицкоманди") са извършени зверства срещу пленени въстаници и мирно население от въстаналите райони. В потушаването на въстанието в Пиринска Македония участват и дейци на Вътрешната македонска революционна организация...
...След съставянето на правителството на Константин Муравиев на 2 септември 1944 Цанков заминава за Виена, където формира подкрепяно от Нацистка Германия правителство в изгнание. Той е осъден задочно на смърт от Народния съд.

Александар Цанков
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 09:04
Абе незнам дали е фашист или нацист...али знам дека нешто добро напишал за Македонците, на крај крајава Хики сакаше да прави Голема Македонија.....
Како и да е се е убаво да се прочита......па и да е од Михајлов или пак од Хитлер..
Морам да ја земам книгата и да ја прочитам.....



Изменето од Vladimir88 - 06.Мај.2008 во 09:05
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 09:11
детево се уби од читање изненадување ме фаќа страв за неговиот вид голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 09:19
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

детево се уби од читање изненадување ме фаќа страв за неговиот вид голема%20насмевка


Абе ја сум имун на се, не треба да те фаќа страв за тоа..
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 15:46
да да особено на татари си имун хи,%20хи...
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 18:24
Инаку еве некои интересни писма за Браќата Миладиновци да постираме....

Да видиме како делувале Руските ТАЈНИ СЛУЖБИ...

Цитирај
Sir Henry L. Bulwer
to
Mr. Consul Calwert

Therapia
August 8, 1861

Although the account which you gave me in your despatch No 10 of the 3rd of April last was most conclusive as to this Miladinoff being an agent of the Russian Propaganda and although that despatch had been shown to Aali Pasha at the time it reached me, I was induced by a feeling of compassion for the unfortunate position of Mr. Miladenoff's Family to order an appeal to be made to the Porte on his behalf.

I regret, however, that this appeal has been altogether without effect. Aali Pasha told Mr. Pisani that he felt no sort of doubt from a perusal of the papers seized at the time of Miladenoff's arrest, that he is a Russian Agent. The affair is now before the Supreme Counsel and Aali Pasha declined interfering with the decision which might be arrived at. Miladenoff, he said, was receiving a salary from the Russian Govt and his brother is residing in Russia as an Agent of the Propaganda.
I am etc., etc.

(For Sir H. Bulwer
(signed) F. M. Еrskine)
Izvor: "Братя Миладинови – преписка", ред. Никола Трайков, III. Дипломатически документи -АНГЛИЙСКА ДИПЛОМАТИЧЕСКА ПРЕПИСКА, Писма 94 — 96 .






Цитирај



Pisani, zamenik konzul vo Bitola pisuva za Miladinov:

...This Miladenoff, says Aali Pasha, is a Russian agent, as shown by the correspondence and the papers, sized and translated into Turkish leave no doubt of the fact. He was receiving a salary from the Russian government, and his brother is residing in Russia as an agent for the Russian Propaganda. The affair is before the Supreme Council; but Aali Pasha regrets not to be able to do anything in favour of this man.

August 5th 1861

St. P[isani]

Public Record Office
Foreign Office
Turkey, Monastir
195/685





А чим ШИРЕЛЕ БУГАРШТИНА, значи ИМАЛО МАКЕДОНЦИ....
И тоа е доволен доказ за соработката на РУСИТЕ СО БУГАРИТЕ...и нивно помагање во ширење БУГАРШТИНА.



Изменето од Vladimir88 - 06.Мај.2008 во 18:25
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 20:58
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


А чим ШИРЕЛЕ БУГАРШТИНА, значи ИМАЛО МАКЕДОНЦИ....
И тоа е доволен доказ за соработката на РУСИТЕ СО БУГАРИТЕ...и нивно помагање во ширење БУГАРШТИНА.


?????





Превод:


20 август 1852, Битоля


Достопочитаеми Александър Екзарх,


Вашето добро име е име за гордост на всички славянобългари в Европейска Турция. Ти привличаш почитта на нашите единородци чрез истинската ти ревност за тях. Пожелавам родолюбивото ти чувство да се разнася като светкавица към всички някога славни, а сега възкръсващи от тинята на невежеството наши единородци, потомци на Илир, на Коледа, на силния Стефан Немановик и на други [19].
О, какво време, по-сгодно от всякога за съкрушаване железните обръчи на заливащото невежество! Всесияйната северна звезда, предопределена от бога, не е ли всевидима, за да упътва единородците, както някога огненият стълб Моисея?... Сегашното време, през което сякаш ни ръководи ръката на всевишния, не е ли време за възход към златния ни век? Век на просветата? Няма ли страшният гигант на деня да разчупи прогнилия череп на аномалията и да разпръсне мъглата, що спъва напредъка? А пречките за тукашния славянски напредък не са нито малки, нито малко и като последица от другите пречки най-голямата е може би гръцкото духовенство, което е било всякога, е навсякъде и ще бъде интригантска машина против славянския език [20] (ама со име божио не ке дочекает) и според пословицата нужно е „на золтарi зла копачка”. Пиша ти свободно по моя съотечественик и ученик Андроник Д. Йосиф[чев] [21], когото ти препоръчвам като родолюбив и честен.Нека ми бъде простено да кажа някои наблюдения още от детство. В почти шест осми от Македония, населени от едноезични българи, всички се учат на гръцки и от гърците се наричат гърци с изключение на по-северните славяни, които напредват в славянския език [22].
Един руски пътешественик по име Виктор Григорович, професор в Казан, много се изненада, като видя славянски книги в Охрид, в моетородно място Струга, в Преспа и пр., като че ли тукашните българи [23] не са били познати на европейските народи, а са били смятани от тях като някакъв друг народ. Когато преподавах Тукидид в Охрид, Григорович възкликна възторжено: „О, ели наши братя сте?” и като че ли бълнуваше и не вярваше, че славянският език ни е майчини прадедовски език. Като стигнахме двамата в родното ми място Струга, вечерта пожела старата ми майка да изпее (богарска песма), която си и записа. И след това ме помоли да напиша граматика на говоримия днес български език, която очакваше във Виена, гдето някои гърчоля и албанци от околните места на родината ни, подбудени от някои, му приписваха несправедливи обвинения, че задигнал книги, а в същност нашите съотечественици му дадоха на драго сърце някои книги. От това разбирам, че „гърците и френците за нищо не не борает”.
Родолюбивейши! Пороят на гръцкия език ще стане за тукашните места неудържим, ако не се вземат силни мерки. Мнозина славянобъл-гари са се учили и се учат в Атина и с течение на времето с езика се оформяват и нравите, и следователно народността се слива с чувствата.
Моят брат, връщайки се това лято от Атина, гдето учи в университета гръцка филология само три години, мина през Атонския манастир Зограф, за да се срещне с йеромонах Партений [24], който някога бе мой ученик и който напоследък се учи в Русия. Брат ми имал намерение да склони Партения да му помогне да продължи образованието си в Русия по славянска филология [25]. Но засега изкарал само славяно-руска граматика и синтаксис в манастира [26] и се завърна в родното си място. А Партений му дал такова обещание (ако е вярно и това): „Чрез учителската си професия изплати в срок от три години своите лихвоносни дългове (тъй като ние се учихме с пари, взети под лихва), а подир това аз ще имам средства да те изпратя след три години в някой от университетите в Русия.” [27] Оттам брат ми донесе две книги: по черковно пеене на български и едно българско евангелие, които подари на родното ми място Струга, където, както ми пише брат ми, всяка неделя се чете българско евангелие от един свещеник, който знае славянски, за голямо задоволство на слушателите.
По моя подбуда гръцкият учител в Струга, бивш мой ученик, както и поп Йоан, се убедиха да обучават учениците първо на български. Ако имаха на този език книги за подготовка, като буквари, граматики, синтаксиси, аритметики и географии, уверявам ви, че щеше да стане добро начало от най-западна Македония.

„От крепка ръка всички се нуждаем.” Търгуващите там г. г. Петър А. Димисовик и Димитър К. Пагонидис [28] могат да те осведомят за моите скромни чувства на родолюбие и за госпожа Немотията. [29]

Ако някога бъда удостоен с ваш отговор, изпращането на писмата се осигурява чрез господин Д. Пагонидис и Петър Димисовик, като се адресират до кантората в Битоля на братя Роби и синове. [30]

Съм завинаги ваш почитател,

Всецяло ваш:

Димитър Миладинис





http://www.promacedonia.org/bugarash/dmp/dmp_001_010.htm
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 22:07
Што не е јасно бе Дуле..
Што прашалници, убаво си постирав писма од Димитар Миладинов..каде го посочуваат како руски агент..што е толку чудно?
Што, тешко ти е да прифатиш дека биле Руски агенти??
Па биди среќен бе човеку, тие ширеле Бугарштина........сакале да го асимилираат Македонското Население..


Инаку еве и од странски извори за ширењето Бугарштина со помоштта на Мајка Русија...

Цитирај

in Salonika To the Right Honorable Austen Henry Layard


"...Russian agents are busy in the country, and even here, trying to get petitions that the whole of Macedonia be included in Bulgaria... They tell the people: If you remain out, your state (and you see what it is) will be worse then it was before, while if you attach yourselves to us and our cause, you will get all the benefits accruing to a large and powerful Kingdom, under Russian protection... I remain...

Edward B. Barker British Museum, London, Dmss Layard Papers, Vol. LXXXIX Addd. 39.019, 186-187.







Еве ти го изворот од каде е тоа писмо...(писмата на Миладинови)
Гордеј се со твоите влашки агенти...ти се залагаш за Бугарштина нели..
Цитирај
Izvor: "Братя Миладинови – преписка", ред. Никола Трайков, III. Дипломатически документи -АНГЛИЙСКА ДИПЛОМАТИЧЕСКА ПРЕПИСКА, Писма 94 — 96 .



Што е толку тешко да се прифати тоа??
Инаку тие се власи..
И Димитар Миладинов и Жинзифов..си биле агенти




Изменето од Vladimir88 - 06.Мај.2008 во 22:48
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 09:17
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Гордеј се со твоите влашки агенти...ти се залагаш за Бугарштина нели..
[QUOTE]
Што е толку тешко да се прифати тоа??
Инаку тие се власи..
И Димитар Миладинов и Жинзифов..си биле агенти


Влади - отдека знаеш што Миладиновци са биле власи? Нема ништо верно во ова... (не че има некакво значение). Миладиновци са били чисти македоно-бугари. Прочети оригинални источници и ке видиш. Как ке коментираш горното писмо во следниот пасаж:

...Един руски пътешественик по име Виктор Григорович, професор в Казан, много се изненада, като видя славянски книги в Охрид, в моетородно място Струга, в Преспа и пр., като че ли тукашните българи [23] не са били познати на европейските народи, а са били смятани от тях като някакъв друг народ. Когато преподавах Тукидид в Охрид, Григорович възкликна възторжено: „О, ели наши братя сте?” и като че ли бълнуваше и не вярваше, че славянският език ни е майчини прадедовски език. Като стигнахме двамата в родното ми място Струга, вечерта пожела старата ми майка да изпее (богарска песма), която си и записа. И след това ме помоли да напиша граматика на говоримия днес български език, която очакваше във Виена...
----
Зар мислиш што ако маjка му на Миладинов беше влаинка ке пееше богарска песма? Зар мислиш дека Миладинов лаже што славjанскиот език му е бил маjчин и прадедовски?
Влашкиот произход на Миладиновци е легенда. Сичко иде от ова што башта им Ристе Миладин е бил од село Магарево кое е било чисто влашко село (което значело што и он е бил влах). Да.. но во началото власите (после прогонването им од Москополье) не са се заселили на празно место. Имало е и автохтони селани во Магарево.
Пак казвам - нема значение - дури и Миладиновци да имаат влашка жилка - важното е те како какви са се чувствали.
Прочети и останалите писма и ке се увериш.
Па за "агенството" на Миладинов - то е друга тема. Но сепак прочети уште един пасаж од писмото:

Моят брат, връщайки се това лято от Атина, гдето учи в университета гръцка филология само три години, мина през Атонския манастир Зограф, за да се срещне с йеромонах Партений [24], който някога бе мой ученик и който напоследък се учи в Русия. Брат ми имал намерение да склони Партения да му помогне да продължи образованието си в Русия по славянска филология [25]. Но засега изкарал само славяно-руска граматика и синтаксис в манастира [26] и се завърна в родното си място. А Партений му дал такова обещание (ако е вярно и това): „Чрез учителската си професия изплати в срок от три години своите лихвоносни дългове (тъй като ние се учихме с пари, взети под лихва)
---
Зар мислиш што ако са били "агенти" са штели да взимат заем со лихва за да могат да се изучат? Нали на агентите им плаштат?


Види немам намера да ти објаснувам, и не ме интересира да ти кажам право право..
А горе ако не примети тоа се се писма од Бугарскиот архив..

Незнам сега дали вие сте ги тупнале намерно овие писма....за да пробате да не бугаризирате.....или пак правите некои сопки на Македонците....али знам дека сега засега во врска со Миладиновци ќе си останам неутрален..
А горе...тоа ти се се писма од бугарски архив......
А ти како сакаш прифати ги...
Само да знаеш дека мајка им(како што рече Мамамд) е влаинка...
Дури и писмата на грчки ги пишувале...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 09:46
...dule..dule... aj samo ushte ova i se odjavuvam od politika... mene poveke mi lezi obrazovanie... sporenjeto okolu jazicite... vlashkiot jazik e  latinski... i tuka ne mozesh da sporish... kako shto ne mozesh da sporish deka vo bugarskiot jazik barem 10 % zborovi se prezemeni od vlashkiot... mozam da ti gi napisham i da ti gi prevedam... bidejki vlashkiot alijas latinskiot e sostaven od izrazi... koi laicite kako tebe ne gi razbiraat...shto ne e greda... covek ne moze se da znae... okolu makedonskiot jazik... standardiziranjeto na jazicite kaj pogolemiot broj zemji... e izvrshena vo 20 vek... makedonskiot negde 1945 god. no toa neznaci deka nemalo naroden jazik... aj vashiot ...na bugarskiot... e standardiziran negde porano 1878 god. koga si sozdadovte nezavisnost grckiot... pak 1976 godina  katerevusa/demotiki vonka...
...e sega nekoi zemji ..bidejki tebe zvezda vodilka vo negiranjeto na vlashkite/makedonskite korenja ti e jazikot na koj zboruvale makedonskite dejci...nemaat "svoj jazik"... ja ti gi amerikancite, avstralijcite... i da ne nabrojuvam... nemaat svoj jazik...zboruvaat angliski... pa ne se pomalku amerikanci... avstralijci... hrvatite koi zboruvaat po Vuk karadzik ne se pomalku Hrvati... zatoa ostaj ni gi  na mira nash*te dejci... i te molam nemoj da gi narekuvash ruski shpioni... ... i te molam... ako vo tebe ima malku covecnost...i vo sebe imash malku pocit kon Vlasite... ne mavtaj na forumov so Alipasha...bidejki toj e krvnikot koj gi unishti Vlasite... toa e kako na Evreite im maftash so Hitler... mislam deka malku znaesh istorija i znaesh shto napravi Alipasha...zatoa reteriraj... ne pravi zlo onamu kaj shto ne treba... ne stavaj sol na otvorena rana...


Изменето од mamamd - 07.Мај.2008 во 09:49
Кон врв
__ __ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај __ __ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 12:28
Zashto li amerikancite i avstralijcite zboruvat angliski

Ova s Miladinovi ne drji voda
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 14:19
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


...dule..dule... aj samo ushte ova i se odjavuvam od politika... mene poveke mi lezi obrazovanie... sporenjeto okolu jazicite... vlashkiot jazik e  latinski... i tuka ne mozesh da sporish... kako shto ne mozesh da sporish deka vo bugarskiot jazik barem 10 % zborovi se prezemeni od vlashkiot... mozam da ti gi napisham i da ti gi prevedam... bidejki vlashkiot alijas latinskiot e sostaven od izrazi... koi laicite kako tebe ne gi razbiraat...shto ne e greda... covek ne moze se da znae... okolu makedonskiot jazik... standardiziranjeto na jazicite kaj pogolemiot broj zemji... e izvrshena vo 20 vek... makedonskiot negde 1945 god. no toa neznaci deka nemalo naroden jazik... aj vashiot ...na bugarskiot... e standardiziran negde porano 1878 god. koga si sozdadovte nezavisnost grckiot... pak 1976 godina  katerevusa/demotiki vonka... ...e sega nekoi zemji ..bidejki tebe zvezda vodilka vo negiranjeto na vlashkite/makedonskite korenja ti e jazikot na koj zboruvale makedonskite dejci...nemaat "svoj jazik"... ja ti gi amerikancite, avstralijcite... i da ne nabrojuvam... nemaat svoj jazik...zboruvaat angliski... pa ne se pomalku amerikanci... avstralijci... hrvatite koi zboruvaat po Vuk karadzik ne se pomalku Hrvati... zatoa ostaj ni gi  na mira nash*te dejci... i te molam nemoj da gi narekuvash ruski shpioni... ... i te molam... ako vo tebe ima malku covecnost...i vo sebe imash malku pocit kon Vlasite... ne mavtaj na forumov so Alipasha...bidejki toj e krvnikot koj gi unishti Vlasite... toa e kako na Evreite im maftash so Hitler... mislam deka malku znaesh istorija i znaesh shto napravi Alipasha...zatoa reteriraj... ne pravi zlo onamu kaj shto ne treba... ne stavaj sol na otvorena rana...


Чекаj малце... нали не мислиш што jас нарекувам Миладиновци "руски шпиони"? Неее... моите постови беха во отрекуване на таа версиjа. Родольубието не е агенство во полза на таа или друга држава. Миладиновци са несправедливо обвинети за руски агенти от грцките фанариоти и заради тоа обвинение са си сложили коските на народниот олтар.
---
P.S. недej да си мислиш што немам представа од влашкиот (армънски) етнос. По едно стечение на судбата живеам во регион со компактно армънско население. Познавам вашиот народ доста добре. Например со този Jанко Дузов сум добар познат. (и не само со него).
И накраjот - ете ти еден линк кон приказни на македоно-влашкиj език записани од Кузман Шапкарев. Можеби не ги знаеш овие записи.
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 15:37
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


...dule..dule... aj samo ushte ova i se odjavuvam od politika... mene poveke mi lezi obrazovanie... sporenjeto okolu jazicite... vlashkiot jazik e latinski... i tuka ne mozesh da sporish... kako shto ne mozesh da sporish deka vo bugarskiot jazik barem 10 % zborovi se prezemeni od vlashkiot... mozam da ti gi napisham i da ti gi prevedam... bidejki vlashkiot alijas latinskiot e sostaven od izrazi... koi laicite kako tebe ne gi razbiraat...shto ne e greda... covek ne moze se da znae... okolu makedonskiot jazik... standardiziranjeto na jazicite kaj pogolemiot broj zemji... e izvrshena vo 20 vek... makedonskiot negde 1945 god. no toa neznaci deka nemalo naroden jazik... aj vashiot ...na bugarskiot... e standardiziran negde porano 1878 god. koga si sozdadovte nezavisnost grckiot... pak 1976 godina katerevusa/demotiki vonka... ...e sega nekoi zemji ..bidejki tebe zvezda vodilka vo negiranjeto na vlashkite/makedonskite korenja ti e jazikot na koj zboruvale makedonskite dejci...nemaat "svoj jazik"... ja ti gi amerikancite, avstralijcite... i da ne nabrojuvam... nemaat svoj jazik...zboruvaat angliski... pa ne se pomalku amerikanci... avstralijci... hrvatite koi zboruvaat po Vuk karadzik ne se pomalku Hrvati... zatoa ostaj ni gi na mira nash*te dejci... i te molam nemoj da gi narekuvash ruski shpioni... ... i te molam... ako vo tebe ima malku covecnost...i vo sebe imash malku pocit kon Vlasite... ne mavtaj na forumov so Alipasha...bidejki toj e krvnikot koj gi unishti Vlasite... toa e kako na Evreite im maftash so Hitler... mislam deka malku znaesh istorija i znaesh shto napravi Alipasha...zatoa reteriraj... ne pravi zlo onamu kaj shto ne treba... ne stavaj sol na otvorena rana...


За Миладиновци кои фалсификати ги направил твојот духовен учител Харалампие Поленаковиќ...Косата ми се ежи кога ќе видам...Страшна работа.
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.