Испечати | Затвори го прозорот

М.Н.П. против Големобугарски пропаганди

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13484
Датум на принтање: 29.Септември.2024 во 05:28
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: М.Н.П. против Големобугарски пропаганди
Постирано од: La Ninja
Наслов: М.Н.П. против Големобугарски пропаганди
Датум на внесување: 29.Април.2008 во 16:49
За отпорот на Македонците против странските денационализаторски пропаганди во минатото (а посебно од крајот на 19 век и почетокот на 20) досега се наведени бројни сведоштва. Не мала улога во ова одиграл и Македонскиот народен пејач како најискрен и најавтентичен одразувач на волјата и сваќањата на Македонците во тоа време. кога веќе збориме за одности меѓу Македонците и Бугарите од ова време, да го укажеме и фактот дека како и сите други странски пропаганди така и Бугарската наидувала на остра осуда дури и во  песните.
Дека нашите предци биле многу посвесни за своето етничко потекло отколку некои денешни наши бугаромани, најречито зборува фактот дека во нашиот фолклор постојат македонски народни песни (создадени во самиот почеток на 20 век) во кои (заедно со другите пропаганди) децидно се напаѓа и бугарската пропаганда во Македонија.
Така на пример во една Македонска народна песна настаната во поилинденскиот период се вели:

Земја поробена, земја прочуена
Против тебе одат Грци, ем Бугари
Битка ќе се бијат, тебе да поробат...


Песната Викна се Јана провикна во истиот период настаната, вели:

Викна се Јана провикна
Од високите чардаци
од сребрените пармаци
-Удрете браќа, пукајте!
овдека не е Грција!
овдека не е Србија!
овде не е Бугарија!
Тука е Македонија!


Обете песни се од книгата на Душко Хр. Константинов. Сепак најдрастичен пример дека за добар дел од нашиот народ и  бугарска пропаганда не била сметана за ништо подобра од српската и од грчката, претставува фрагментот од една народна песна што е настаната околу 1913 год. Песната ја пеела старицата Менда Еленинска од село Папрадишта, а е запишана од А. Ќулафковски во далечната 1956 год. и за прв пат ја објави Блаже Ристовски во сп. Македонски фолклор. Дел од текстот гласи:

Душмани клети комшии
крвави кавги сториле
Србите влечат кон себе
Бугари уште повеќе
Ова е земја Македонија
Македонска мајка не родила
со македонско млеко доила
мајчина клетва ни дала:
-Кој кај одит, да одит,
иимето да не го губит,
мајчина клетва да чуват,
македонска земја да бранит!

не можа браќа да дојда
душман ми одит пред мене
пред мене, браќа, зад мене
со ками српски, бугарски
се под нож браќа ставает
нашата земја ќе делат
парче по парче меѓу нив.




Секако дека постојат и многу други М.Н.П. насочени и против грчката и против српската пропаганда. Мошне значаен е фактот што во македонските патриотски песни се употребуваат токму термините-Македонци, македонски народ, македонско име и сл. И тоа сведочи за Македонското национално сознание кај нашиот народ во минатото. Создавањето македонски народни песни против големобугарскиот шовинизам посебно се засилило во периодот на Втората светска војна. Тоа се т.н. патриотски народни песни кои настанале како резултат на отпорот на македонскиот народ против бугарската фашистичка окупација на поголем дел од Македонија. Во овие песни бугарскиот окупатор е наречен со низа погрдни имиња, како што се: Душмани, клети душмани, фашисти, клети фашисти, џелати, тирани, ѕверови и сл.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....



Коментари:
Постирано од: dudulovski
Датум на внесување: 29.Април.2008 во 17:11
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

За отпорот на Македонците против странските денационализаторски пропаганди во минатото (а посебно од крајот на 19 век и почетокот на 20) досега се наведени бројни сведоштва. Не мала улога во ова одиграл и Македонскиот народен пејач како најискрен и најавтентичен одразувач на волјата и сваќањата на Македонците во тоа време. кога веќе збориме за одности меѓу Македонците и Бугарите од ова време, да го укажеме и фактот дека како и сите други странски пропаганди така и Бугарската наидувала на остра осуда дури и во песните.Дека нашите предци биле многу посвесни за своето етничко потекло отколку некои денешни наши бугаромани, најречито зборува фактот дека во нашиот фолклор постојат македонски народни песни (создадени во самиот почеток на 20 век) во кои (заедно со другите пропаганди) децидно се напаѓа и бугарската пропаганда во Македонија. Така на пример во една Македонска народна песна настаната во поилинденскиот период се вели:Земја поробена, земја прочуенаПротив тебе одат Грци, ем БугариБитка ќе се бијат, тебе да поробат...Песната Викна се Јана провикна во истиот период настаната, вели:Викна се Јана провикнаОд високите чардациод сребрените пармаци-Удрете браќа, пукајте!овдека не е Грција!овдека не е Србија!овде не е Бугарија!Тука е Македонија!Обете песни се од книгата на Душко Хр. Константинов. Сепак најдрастичен пример дека за добар дел од нашиот народ и бугарска пропаганда не била сметана за ништо подобра од српската и од грчката, претставува фрагментот од една народна песна што е настаната околу 1913 год. Песната ја пеела старицата Менда Еленинска од село Папрадишта, а е запишана од А. Ќулафковски во далечната 1956 год. и за прв пат ја објави Блаже Ристовски во сп. Македонски фолклор. Дел од текстот гласи:Душмани клети комшиикрвави кавги сторилеСрбите влечат кон себеБугари уште повеќеОва е земја МакедонијаМакедонска мајка не родиласо македонско млеко доиламајчина клетва ни дала:-Кој кај одит, да одит,иимето да не го губит,мајчина клетва да чуват,македонска земја да бранит!не можа браќа да дојдадушман ми одит пред менепред мене, браќа, зад менесо ками српски, бугарскисе под нож браќа ставаетнашата земја ќе делатпарче по парче меѓу нив.Секако дека постојат и многу други М.Н.П. насочени и против грчката и против српската пропаганда. Мошне значаен е фактот што во македонските патриотски песни се употребуваат токму термините-Македонци, македонски народ, македонско име и сл. И тоа сведочи за Македонското национално сознание кај нашиот народ во минатото. Создавањето македонски народни песни против големобугарскиот шовинизам посебно се засилило во периодот на Втората светска војна. Тоа се т.н. патриотски народни песни кои настанале како резултат на отпорот на македонскиот народ против бугарската фашистичка окупација на поголем дел од Македонија. Во овие песни бугарскиот окупатор е наречен со низа погрдни имиња, како што се: Душмани, клети душмани, фашисти, клети фашисти, џелати, тирани, ѕверови и сл.


Супер ти се песничкиве. Закон. Додуша, кога цитираше песни од поново време, не смееше да ја пропуштиш и таа за Таки Даскало и Елпида Караманди. Дај нешто малку постаро. Од зборниците на Миладиновци и Шапкарев, од прикаските на Цепенков, од личните песни на Цепенков. Кога сме кај личното творештво, дај и нешто од Џинот, Жинзифов...

-------------
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 29.Април.2008 во 17:15
Originally posted by dudulovski dudulovski напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

За отпорот на Македонците против странските денационализаторски пропаганди во минатото (а посебно од крајот на 19 век и почетокот на 20) досега се наведени бројни сведоштва. Не мала улога во ова одиграл и Македонскиот народен пејач како најискрен и најавтентичен одразувач на волјата и сваќањата на Македонците во тоа време. кога веќе збориме за одности меѓу Македонците и Бугарите од ова време, да го укажеме и фактот дека како и сите други странски пропаганди така и Бугарската наидувала на остра осуда дури и во песните.Дека нашите предци биле многу посвесни за своето етничко потекло отколку некои денешни наши бугаромани, најречито зборува фактот дека во нашиот фолклор постојат македонски народни песни (создадени во самиот почеток на 20 век) во кои (заедно со другите пропаганди) децидно се напаѓа и бугарската пропаганда во Македонија. Така на пример во една Македонска народна песна настаната во поилинденскиот период се вели:Земја поробена, земја прочуенаПротив тебе одат Грци, ем БугариБитка ќе се бијат, тебе да поробат...Песната Викна се Јана провикна во истиот период настаната, вели:Викна се Јана провикнаОд високите чардациод сребрените пармаци-Удрете браќа, пукајте!овдека не е Грција!овдека не е Србија!овде не е Бугарија!Тука е Македонија!Обете песни се од книгата на Душко Хр. Константинов. Сепак најдрастичен пример дека за добар дел од нашиот народ и бугарска пропаганда не била сметана за ништо подобра од српската и од грчката, претставува фрагментот од една народна песна што е настаната околу 1913 год. Песната ја пеела старицата Менда Еленинска од село Папрадишта, а е запишана од А. Ќулафковски во далечната 1956 год. и за прв пат ја објави Блаже Ристовски во сп. Македонски фолклор. Дел од текстот гласи:Душмани клети комшиикрвави кавги сторилеСрбите влечат кон себеБугари уште повеќеОва е земја МакедонијаМакедонска мајка не родиласо македонско млеко доиламајчина клетва ни дала:-Кој кај одит, да одит,иимето да не го губит,мајчина клетва да чуват,македонска земја да бранит!не можа браќа да дојдадушман ми одит пред менепред мене, браќа, зад менесо ками српски, бугарскисе под нож браќа ставаетнашата земја ќе делатпарче по парче меѓу нив.Секако дека постојат и многу други М.Н.П. насочени и против грчката и против српската пропаганда. Мошне значаен е фактот што во македонските патриотски песни се употребуваат токму термините-Македонци, македонски народ, македонско име и сл. И тоа сведочи за Македонското национално сознание кај нашиот народ во минатото. Создавањето македонски народни песни против големобугарскиот шовинизам посебно се засилило во периодот на Втората светска војна. Тоа се т.н. патриотски народни песни кои настанале како резултат на отпорот на македонскиот народ против бугарската фашистичка окупација на поголем дел од Македонија. Во овие песни бугарскиот окупатор е наречен со низа погрдни имиња, како што се: Душмани, клети душмани, фашисти, клети фашисти, џелати, тирани, ѕверови и сл.


Супер ти се песничкиве. Закон. Додуша, кога цитираше песни од поново време, не смееше да ја пропуштиш и таа за Таки Даскало и Елпида Караманди. Дај нешто малку постаро. Од зборниците на Миладиновци и Шапкарев, од прикаските на Цепенков, од личните песни на Цепенков. Кога сме кај личното творештво, дај и нешто од Џинот, Жинзифов...



Ај ти овака пошто си умен Дудуловски кажи ми што би требало ова да значи??

Бугарин Т.ест Славјани???

И кога сме веќе кај тоа, дај ти цитирај ми нешто од Пулевски, нешто од Димитрија Чуповски, нешто од Прличев на пример кога кажал некои интересни работи за македонците
Од Исаија Мажовски исто така дај цитирај ми некои дебарчански песни, за Александар Македонски?
И ај исто така цитирај ми и ти на мене нешто од Џинот..





-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 29.Април.2008 во 17:17
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:


Песната Викна се Јана провикна во истиот период настаната, вели:Викна се Јана провикна
Од високите чардаци
од сребрените пармаци
-Удрете браќа, пукајте!
овдека не е Грција!
овдека не е Србија!
овде не е Бугарија!
Тука е Македонија!

Обете песни се од книгата на Душко Хр. Константинов.

Алооо, каков е тоjа Душко Хр. Константинов? Голем фалшификатор е, бреj... Еве го оригиналот на Песента:

Викна се Яна провикна
от високите чардаци,
от сребрените пармаци:
- Удрете, бракя, пукайте,
явер-пашова дружина!
Овдека не е Гърция,
овдека не е Сърбия,
тука е Македония!
Викна се Яна провикна
от високите чардаци,
от сребрените пармаци:
- Удрете, бракя, пукайте,
явер-пашова дружина!
Оздека носат момите,
реворверите на пояс;
тука е Македония,
тука е Македония!
----
Каде го видиш ова: овде не е Бугарија!

Таа е песна е записана од воjводата http://liternet.bg/folklor/sbornici/p_mihaylov/456.htm - Панчо Михаjлов.

http://liternet.bg/folklor/sbornici/p_mihaylov/index.htm - http://liternet.bg/folklor/sbornici/p_mihaylov/index.htm


Постирано од: dudulovski
Датум на внесување: 29.Април.2008 во 17:31
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by dudulovski dudulovski напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

За отпорот на Македонците против странските денационализаторски пропаганди во минатото (а посебно од крајот на 19 век и почетокот на 20) досега се наведени бројни сведоштва. Не мала улога во ова одиграл и Македонскиот народен пејач како најискрен и најавтентичен одразувач на волјата и сваќањата на Македонците во тоа време. кога веќе збориме за одности меѓу Македонците и Бугарите од ова време, да го укажеме и фактот дека како и сите други странски пропаганди така и Бугарската наидувала на остра осуда дури и во песните.Дека нашите предци биле многу посвесни за своето етничко потекло отколку некои денешни наши бугаромани, најречито зборува фактот дека во нашиот фолклор постојат македонски народни песни (создадени во самиот почеток на 20 век) во кои (заедно со другите пропаганди) децидно се напаѓа и бугарската пропаганда во Македонија. Така на пример во една Македонска народна песна настаната во поилинденскиот период се вели:Земја поробена, земја прочуенаПротив тебе одат Грци, ем БугариБитка ќе се бијат, тебе да поробат...Песната Викна се Јана провикна во истиот период настаната, вели:Викна се Јана провикнаОд високите чардациод сребрените пармаци-Удрете браќа, пукајте!овдека не е Грција!овдека не е Србија!овде не е Бугарија!Тука е Македонија!Обете песни се од книгата на Душко Хр. Константинов. Сепак најдрастичен пример дека за добар дел од нашиот народ и бугарска пропаганда не била сметана за ништо подобра од српската и од грчката, претставува фрагментот од една народна песна што е настаната околу 1913 год. Песната ја пеела старицата Менда Еленинска од село Папрадишта, а е запишана од А. Ќулафковски во далечната 1956 год. и за прв пат ја објави Блаже Ристовски во сп. Македонски фолклор. Дел од текстот гласи:Душмани клети комшиикрвави кавги сторилеСрбите влечат кон себеБугари уште повеќеОва е земја МакедонијаМакедонска мајка не родиласо македонско млеко доиламајчина клетва ни дала:-Кој кај одит, да одит,иимето да не го губит,мајчина клетва да чуват,македонска земја да бранит!не можа браќа да дојдадушман ми одит пред менепред мене, браќа, зад менесо ками српски, бугарскисе под нож браќа ставаетнашата земја ќе делатпарче по парче меѓу нив.Секако дека постојат и многу други М.Н.П. насочени и против грчката и против српската пропаганда. Мошне значаен е фактот што во македонските патриотски песни се употребуваат токму термините-Македонци, македонски народ, македонско име и сл. И тоа сведочи за Македонското национално сознание кај нашиот народ во минатото. Создавањето македонски народни песни против големобугарскиот шовинизам посебно се засилило во периодот на Втората светска војна. Тоа се т.н. патриотски народни песни кои настанале како резултат на отпорот на македонскиот народ против бугарската фашистичка окупација на поголем дел од Македонија. Во овие песни бугарскиот окупатор е наречен со низа погрдни имиња, како што се: Душмани, клети душмани, фашисти, клети фашисти, џелати, тирани, ѕверови и сл.


Супер ти се песничкиве. Закон. Додуша, кога цитираше песни од поново време, не смееше да ја пропуштиш и таа за Таки Даскало и Елпида Караманди. Дај нешто малку постаро. Од зборниците на Миладиновци и Шапкарев, од прикаските на Цепенков, од личните песни на Цепенков. Кога сме кај личното творештво, дај и нешто од Џинот, Жинзифов...



Ај ти овака пошто си умен Дудуловски кажи ми што би требало ова да значи??

Бугарин Т.ест Славјани???

И кога сме веќе кај тоа, дај ти цитирај ми нешто од Пулевски, нешто од Димитрија Чуповски, нешто од Прличев на пример кога кажал некои интересни работи за македонците
Од Исаија Мажовски исто така дај цитирај ми некои дебарчански песни, за Александар Македонски?
И ај исто така цитирај ми и ти на мене нешто од Џинот..





Не бе, не се секирај, не се правам попаметен. Уживај. Само ја прашав девојката да ми даде нешто постаро. Што од Пулевски? Самовила македонска? Па не кажува човекот ни збор против Бугарите.
За Прличев немам коментар. Прочитај ја Автобиографијата негова.


-------------
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 29.Април.2008 во 17:34
Ама зборува дека Македонците се народ и нивното место е Македонија во неговиот тријазичник а и збори нешто друго за Бугарите..нешто ептен интересно


За Прличев
Добро, јас ќе ја прочитам неговата Биографија во ред, ама он кажува некои ептен интересни коментари за Александар Македонски..
И не реков дека се правиш паметен, туку реков дека си умен...

Зошто обично другите бугари се прават на Тошо

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 29.Април.2008 во 17:47
423. БОРБА МЕЖДУ ЙОВАН АЛАБАКОВ И ЙОВАН БАБУНСКИ

Огин горе у Мокос планина,
тамо ни се сръбскинье войводи,
най-напред е Йован млад Бабунски,
по него е Васил от Теово,
трекиот е Коста от Полянец.
Проговори млад Йован Бабунски:
- Айде бракя, бре млади четници,
да одеме у село Ореше,
тамо ни се бугарските чети:
най-напред е Йован Алабакот,
по него е Пане Костадинов,
трекиот е Дачо Велешанец.
Па тръгнале сръбскинье войводи,
па тръгнале по Мокос планина,
да ми одат у село Ореше.
Ми наближиле село Ореше.
Бог да бие Йован Алабакот,
що ми беше надвор от селото,
та ми виде сръбскинье войводи.
Провикна се Йован Алабакот:
- Айде бракя скоро се спремайте,
па да фанем тежки метеризи,
да избием сръбскинье войводи.
Па фанале тежки метеризи,
да се бият с сръбкинье войводи.
Първа бумба хвърли Алабакот,
втора бумба хвърли Костадинов,
трекя бумба хвърли Велешанец.
Провикна се млад Йован Бабунски:
- Стой, не стреляй Йован Алабако,
ми изтепа сичките четници!
Па побегна млад Йован Бабунски,
па побегна Васил от Теово,
па побегна Коста от Пекянец.
Песни поят моминье бугарски,
песни поят за Йован Ал'бакот,
що е разбил сръбскинье войводи.

----
Дали таа М.Н.П. е против Големобугарски пропаганди?

http://liternet.bg/folklor/sbornici/p_mihaylov/423.htm - Панчо Михаjлов


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 29.Април.2008 во 17:54
Мислам дека ке го барам Владимир за маж голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 29.Април.2008 во 17:56
432. СМЪРТТА НА ЛЕОНИД ВОЙВОДА - 2


Тръба тръби Гевгелийско,
цело Турско даваджия, (2)
от юнака Леонида.
Царот дочул и изпратил
до три войски ми тирански:
пръва войска е дойранска,
втора войска е струмичка,
трекя войска е гевгелска.
Всека войска по иляда,
я Леонида сал с двамина.
Го тражиле вов Богданско,
го найделе вов Гявочко, (2)
вов Гявочко, вов Гюров-дол.
Леонид юнак под спила,
сърце му е от динамит.
Леонид фана по реката,
юнак Томе край реката,
таушанов по баира.
Отговаря юзбашия:
- Леониде, ти джелатин,
предай ми се ти на мене,
да те карам при султана.
Отговаря Леонида:
- Ей джандарма, юзбашио,
ногу срамно на българин,
жив да падне в турски раци!

Извади си Леонида,
извади си реворвера,
па го стреля юзбашия,
в десна рака, вов рамото.
Па завърте резорвера,
сам се стреля Леонида.
Преди душа да предаде,
сокършил е реворвера,
реворвера, малихера,
да не падне в турски раци


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 29.Април.2008 во 17:57
Ей джандарма, юзбашио,
ногу срамно на българин,
жив да падне в турски раци!

Извади си Леонида,
-точно така. затоа сте се декларирале за Срби да сте заедно со нив против Турците ...само јбг...ни тие не ве сакаат голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 29.Април.2008 во 18:08
...Викна Алексо извикна:
- Не видам мойта невеста,
тук видам мойта бесилка,
дек ке ме мене бесите!
Нека са живи бракя ми,
арни войводи ке бидат.
Дойде поп да го опева,
алексо на попо дума:
- Де гиди дедо свещеник,
ако си сърбин ма'ни се,
ако си бугарин ела сам!
...

http://liternet.bg/folklor/sbornici/p_mihaylov/441.htm - Панчо Михаjлов


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 29.Април.2008 во 18:09
е да де...тој се декларирал за грк голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 29.Април.2008 во 18:11
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

е да де...тој се декларирал за грк голема%20насмевка




Постирано од: is no good
Датум на внесување: 01.Мај.2008 во 15:45
Originally posted by дуле дуле напиша:

432. СМЪРТТА НА ЛЕОНИД ВОЙВОДА - 2


ногу срамно на българин,
жив да падне в турски раци!

 
Pravilnata pesna e mnogu sramno za KOMITA ne za blgarin намигнување
Pesnite za Jovan Babunski nemaat vrska.
Jovan Babunski ni samiot neznae sto e i koj e.
PRvo begase od komitite zasto bese predavnik posle silen stana


-------------
www.komiti.org


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 01.Мај.2008 во 15:47
Originally posted by is no good is no good напиша:

Pravilnata pesna e mnogu sramno za KOMITA ne za blgarin намигнување



е да да - прав си
не всички българи са биле комити


-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Мај.2008 во 17:28
Повекето блгари са хорда татарска и партизани нелиголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 01.Мај.2008 во 17:46
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Мислам дека ке го барам Владимир за маж голема%20насмевка


Ејј ова сега го гледам

Marry me


Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Повекето блгари са хорда татарска и партизани нелиголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка



Да а и заборавија кој им го даде јазикот




Ама ништо сега овој што ја Пишал книгата која го руши грчкиот мит, ќе испадне неписмен човек според бугарите, и гољам србоман..

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Izzi
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 00:55
се што е контра блгарија-или е српско или е србоманско газење%20од%20смеење

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 01:06
јасно голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 09:24
се што е контра блгарија- беше српско или србоманско

сега е македонскоголема%20насмевка


-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 12:01
грешка!
се што е бугарско сакаше да и сеуште сака да е македонско.....голема%20насмевка
џабе ви ЕУ пак не ви е на место срцето....и пак ке речам прво срби сакавте па грци сакавте да бидете..идоли ви се комшиите нема шо ....голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 12:41
кай нас нема теми по форумите за споюване с Грцитеголема%20насмевка

-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 14:14
голема%20насмевкаа отвори си и гитла

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 14:16
nesakam

-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 14:18
ok
aman

ajde bye


-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 14:45
мафтање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Zorge
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 19:49
Време е ние да станеме единствени, а потоа да се бориме против другите. Неоже сами на себе да сме душмани а да кажуваме како другите ни се душмани и дека треба да ги сотреме.

-------------
,,РАБОТАМ СПОРЕД ЛОГОРИТАМСКА ТАБЛИЦА,,


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 19:50
Тоа секаде е така. Не се другите светци-прашај кај сакаш исто ке ти кажат.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Zorge
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 19:57
Можеби не се, ама не си прават зло еден на друг, како тоа знаеме да го правиме ние македонците сами на себе.

-------------
,,РАБОТАМ СПОРЕД ЛОГОРИТАМСКА ТАБЛИЦА,,


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 19:59
а од кај си ти толку сигурен збунетост јас не верувам во тоа ти што го велиш зашто 100000% не е така..
народот не гледа по нација-народот враќа на оној што му згрешил...а не на оној што не е негова нација....


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Zorge
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 20:01
Грешиш, војводкино.

-------------
,,РАБОТАМ СПОРЕД ЛОГОРИТАМСКА ТАБЛИЦА,,


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 20:03
Хм..ај размисли...еве ти замисли си германец (пример) и комшијата ти напраи нешо (да не треснам нешо без врска да не те навредам) ама нешто ептен лошо...нема да му вратиш ради тоа што е германец???? дај те молам немој такви моабети

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Zorge
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 20:09
Демек да не ми ја рчне понежната половина. Е, супер. И, што?- за тоа јас треба да го треснам? Сигурно НЕ. Но, ме интересира дали на тоа помисли кога кажуваш (да не треснам нешо без врска да не те навредам)?

-------------
,,РАБОТАМ СПОРЕД ЛОГОРИТАМСКА ТАБЛИЦА,,


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 20:10
било што...да не речам нешто што би те навредило......ама сепак ако се работи за фамилија..што нема да му вратиш зашто сте иста нација? ај биди искрен

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Izzi
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 20:30
сачма во рака и бес во глава намигнување

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 20:37
големо%20гушкањеабе јасно секој си го брани своето...ама ја прв пат слушам некој да не сака да се одолжи само ради тоа шо се иста нација изненадување

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 23:04
Абе се јунаци..
М.М.Е. значи утре да очекувам самоубиствен бомбашки напад од некој наш јунак а ?

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 23:05
Инаку може ли да ми каже некој колку кеш чини книгава??









Фондација „Рамковски“ ја промовираше книгата „Македонското прашање и Балканскиот Сојуз“
Илчо Лазаревски      Коментари (0)   
25.04.2008 20:18

Во годината за македонскиот јазик, центарот за култура во Делчево беше домаќин на промоцијата на книгата „Македонското прашање и балканскиот сојуз“.

Од бугарскиот академик Александар Цанков во издание на „Матица македонска“ и „Фондацијата Рамковски“.

Непроценливото дело кое третира прашања за Македонија и нејзиното опстојување, повеќе од еден век беше сокривана во софиските архиви.

„По заслуга на Д-р Васил Туциновски, кој успеа во бугарските архиви да ја пронајде, таа стана достапна и за македонската јавност и сведочи како еден бугарски интелектуалец, политичар, државник подоцна, премиер извесен период, гледал на македонското прашање на македонската самостојност во почетокот на 20 век“, изјави Ѓорѓи Барбаровски.

Книгата што сведочи за посебноста на македонската нација и култура, создадена од перото на виде Бугарин е пишувана со прецизен многу јасен и едноставен стил, на бугарски јазик кој се користел пред повеќе од 100 години.

„Нејзините главни особини се јасноста на стилот, прецизноста на мислата, но исто така и големата аналитичност што таа ја нуди во објаснувањето на документите кои се изнесуваат“, вели Гоце Ристовски.

„Со еден збор во оваа книга имаме само вистина“, додаде Ристовски.

Промоцијата на книгата „Македонското прашање и балканскиот сојуз“, предизвика посебен интерес и воодушевување кај Делчевчани.

„Јас се радува на една таква промоција и се радувам што имаме една таква фондација која се грижи да такви дела допрат до македонскиот човек“, изјави еден од присутните граѓани на промоцијата.

„Изненадена сум што некој со бугарско потекло воопшто се дрзнал да пишува за Македонија и за македонските работи, за тоа дека всушност пости посебен бугарски народ и постои посебен македонски народ со своја култура со своја историја“, додаде видно воодушевената госпоѓа.

По повод 130 годишнината на постоењето на Пијанечката република, создадена како израз на државотворните интереси на македонскиот народ, општина Делчево организираше свечена прослава на јубилејот.

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 23:30
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Абе се јунаци..
М.М.Е. значи утре да очекувам самоубиствен бомбашки напад од некој наш јунак а ?

Влад тебе некој да ти повреди фамилија ке му се одолжиш или ке си кутиш пошто е македонец? ај жити ја бар ти одговори ми големо%20гушкање


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 23:37
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Абе се јунаци..
М.М.Е. значи утре да очекувам самоубиствен бомбашки напад од некој наш јунак а ?
Влад тебе некој да ти повреди фамилија ке му се одолжиш или ке си кутиш пошто е македонец? ај жити ја бар ти одговори ми големо%20гушкање


Тоа го нема во ниту една држава....

Нормално, го има само во Бардовци, каде на психопатите.... им е "whatever"

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 23:40
значи дојде 12 сат и не сваќам...ај појасни ропак сум тага

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 23:57
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

значи дојде 12 сат и не сваќам...ај појасни ропак сум тага


Abe i ja ne razbiram, ama ete jbga.....to e to xD
ajde ja begam na citanje...

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Мај.2008 во 23:59
иш големо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 06.Мај.2008 во 07:28
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


...Фондација „Рамковски“ ја промовираше книгата „Македонското прашање и Балканскиот Сојуз“

Од бугарскиот академик Александар Цанков во издание на „Матица македонска“ и „Фондацијата Рамковски“.


„По заслуга на Д-р Васил Туциновски, кој успеа во бугарските архиви да ја пронајде, таа стана достапна и за македонската јавност и сведочи како еден бугарски интелектуалец, политичар, државник подоцна, премиер извесен период...


Александар Цанков не е бил академик. Бил е професор. Но наj ми е бил фашист и соработник со Ванчо Михаjлов. И вие публикувате спомените на фашист:

...През 1921 Александър Цанков е сред основателите на Народния сговор. Той участва в подготовката на Деветоюнския преврат през 1923 и след него оглавява коалиционното правителството и Демократическия сговор. При неговото управление избухват Юнското и инспирираното от Комунистическия интернационал Септемврийското въстание от 1923. По време на Септемврийското въстание от страна на военни, полицейски и паравоенни части (т.нар. "шпицкоманди") са извършени зверства срещу пленени въстаници и мирно население от въстаналите райони. В потушаването на въстанието в Пиринска Македония участват и дейци на Вътрешната македонска революционна организация...
...След съставянето на правителството на Константин Муравиев на 2 септември 1944 Цанков заминава за Виена, където формира подкрепяно от Нацистка Германия правителство в изгнание. Той е осъден задочно на смърт от Народния съд.

http://bg.wikipedia.org/wiki/Александър_Цанков - Александар Цанков


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 06.Мај.2008 во 09:04
Абе незнам дали е фашист или нацист...али знам дека нешто добро напишал за Македонците, на крај крајава Хики сакаше да прави Голема Македонија.....
Како и да е се е убаво да се прочита......па и да е од Михајлов или пак од Хитлер..
Морам да ја земам книгата и да ја прочитам.....



-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 06.Мај.2008 во 09:11
детево се уби од читање изненадување ме фаќа страв за неговиот вид голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 06.Мај.2008 во 09:19
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

детево се уби од читање изненадување ме фаќа страв за неговиот вид голема%20насмевка


Абе ја сум имун на се, не треба да те фаќа страв за тоа..

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 06.Мај.2008 во 15:46
да да особено на татари си имун хи,%20хи...

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 06.Мај.2008 во 18:24
Инаку еве некои интересни писма за Браќата Миладиновци да постираме....

Да видиме како делувале Руските ТАЈНИ СЛУЖБИ...

Цитирај
Sir Henry L. Bulwer
to
Mr. Consul Calwert

Therapia
August 8, 1861

Although the account which you gave me in your despatch No 10 of the 3rd of April last was most conclusive as to this Miladinoff being an agent of the Russian Propaganda and although that despatch had been shown to Aali Pasha at the time it reached me, I was induced by a feeling of compassion for the unfortunate position of Mr. Miladenoff's Family to order an appeal to be made to the Porte on his behalf.

I regret, however, that this appeal has been altogether without effect. Aali Pasha told Mr. Pisani that he felt no sort of doubt from a perusal of the papers seized at the time of Miladenoff's arrest, that he is a Russian Agent. The affair is now before the Supreme Counsel and Aali Pasha declined interfering with the decision which might be arrived at. Miladenoff, he said, was receiving a salary from the Russian Govt and his brother is residing in Russia as an Agent of the Propaganda.
I am etc., etc.

(For Sir H. Bulwer
(signed) F. M. Еrskine)
Izvor: "Братя Миладинови – преписка", ред. Никола Трайков, III. Дипломатически документи -АНГЛИЙСКА ДИПЛОМАТИЧЕСКА ПРЕПИСКА, Писма 94 — 96 .






Цитирај



Pisani, zamenik konzul vo Bitola pisuva za Miladinov:

...This Miladenoff, says Aali Pasha, is a Russian agent, as shown by the correspondence and the papers, sized and translated into Turkish leave no doubt of the fact. He was receiving a salary from the Russian government, and his brother is residing in Russia as an agent for the Russian Propaganda. The affair is before the Supreme Council; but Aali Pasha regrets not to be able to do anything in favour of this man.

August 5th 1861

St. P[isani]

Public Record Office
Foreign Office
Turkey, Monastir
195/685





А чим ШИРЕЛЕ БУГАРШТИНА, значи ИМАЛО МАКЕДОНЦИ....
И тоа е доволен доказ за соработката на РУСИТЕ СО БУГАРИТЕ...и нивно помагање во ширење БУГАРШТИНА.



-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 06.Мај.2008 во 20:58
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


А чим ШИРЕЛЕ БУГАРШТИНА, значи ИМАЛО МАКЕДОНЦИ....
И тоа е доволен доказ за соработката на РУСИТЕ СО БУГАРИТЕ...и нивно помагање во ширење БУГАРШТИНА.


?????





Превод:


20 август 1852, Битоля


Достопочитаеми Александър Екзарх,


Вашето добро име е име за гордост на всички славянобългари в Европейска Турция. Ти привличаш почитта на нашите единородци чрез истинската ти ревност за тях. Пожелавам родолюбивото ти чувство да се разнася като светкавица към всички някога славни, а сега възкръсващи от тинята на невежеството наши единородци, потомци на Илир, на Коледа, на силния Стефан Немановик и на други [19].
О, какво време, по-сгодно от всякога за съкрушаване железните обръчи на заливащото невежество! Всесияйната северна звезда, предопределена от бога, не е ли всевидима, за да упътва единородците, както някога огненият стълб Моисея?... Сегашното време, през което сякаш ни ръководи ръката на всевишния, не е ли време за възход към златния ни век? Век на просветата? Няма ли страшният гигант на деня да разчупи прогнилия череп на аномалията и да разпръсне мъглата, що спъва напредъка? А пречките за тукашния славянски напредък не са нито малки, нито малко и като последица от другите пречки най-голямата е може би гръцкото духовенство, което е било всякога, е навсякъде и ще бъде интригантска машина против славянския език [20] (ама со име божио не ке дочекает) и според пословицата нужно е „на золтарi зла копачка”. Пиша ти свободно по моя съотечественик и ученик Андроник Д. Йосиф[чев] [21], когото ти препоръчвам като родолюбив и честен.Нека ми бъде простено да кажа някои наблюдения още от детство. В почти шест осми от Македония, населени от едноезични българи, всички се учат на гръцки и от гърците се наричат гърци с изключение на по-северните славяни, които напредват в славянския език [22].
Един руски пътешественик по име Виктор Григорович, професор в Казан, много се изненада, като видя славянски книги в Охрид, в моетородно място Струга, в Преспа и пр., като че ли тукашните българи [23] не са били познати на европейските народи, а са били смятани от тях като някакъв друг народ. Когато преподавах Тукидид в Охрид, Григорович възкликна възторжено: „О, ели наши братя сте?” и като че ли бълнуваше и не вярваше, че славянският език ни е майчини прадедовски език. Като стигнахме двамата в родното ми място Струга, вечерта пожела старата ми майка да изпее (богарска песма), която си и записа. И след това ме помоли да напиша граматика на говоримия днес български език, която очакваше във Виена, гдето някои гърчоля и албанци от околните места на родината ни, подбудени от някои, му приписваха несправедливи обвинения, че задигнал книги, а в същност нашите съотечественици му дадоха на драго сърце някои книги. От това разбирам, че „гърците и френците за нищо не не борает”.
Родолюбивейши! Пороят на гръцкия език ще стане за тукашните места неудържим, ако не се вземат силни мерки. Мнозина славянобъл-гари са се учили и се учат в Атина и с течение на времето с езика се оформяват и нравите, и следователно народността се слива с чувствата.
Моят брат, връщайки се това лято от Атина, гдето учи в университета гръцка филология само три години, мина през Атонския манастир Зограф, за да се срещне с йеромонах Партений [24], който някога бе мой ученик и който напоследък се учи в Русия. Брат ми имал намерение да склони Партения да му помогне да продължи образованието си в Русия по славянска филология [25]. Но засега изкарал само славяно-руска граматика и синтаксис в манастира [26] и се завърна в родното си място. А Партений му дал такова обещание (ако е вярно и това): „Чрез учителската си професия изплати в срок от три години своите лихвоносни дългове (тъй като ние се учихме с пари, взети под лихва), а подир това аз ще имам средства да те изпратя след три години в някой от университетите в Русия.” [27] Оттам брат ми донесе две книги: по черковно пеене на български и едно българско евангелие, които подари на родното ми място Струга, където, както ми пише брат ми, всяка неделя се чете българско евангелие от един свещеник, който знае славянски, за голямо задоволство на слушателите.
По моя подбуда гръцкият учител в Струга, бивш мой ученик, както и поп Йоан, се убедиха да обучават учениците първо на български. Ако имаха на този език книги за подготовка, като буквари, граматики, синтаксиси, аритметики и географии, уверявам ви, че щеше да стане добро начало от най-западна Македония.

„От крепка ръка всички се нуждаем.” Търгуващите там г. г. Петър А. Димисовик и Димитър К. Пагонидис [28] могат да те осведомят за моите скромни чувства на родолюбие и за госпожа Немотията. [29]

Ако някога бъда удостоен с ваш отговор, изпращането на писмата се осигурява чрез господин Д. Пагонидис и Петър Димисовик, като се адресират до кантората в Битоля на братя Роби и синове. [30]

Съм завинаги ваш почитател,

Всецяло ваш:

Димитър Миладинис





http://www.promacedonia.org/bugarash/dmp/dmp_001_010.htm - http://www.promacedonia.org/bugarash/dmp/dmp_001_010.htm


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 06.Мај.2008 во 22:07
Што не е јасно бе Дуле..
Што прашалници, убаво си постирав писма од Димитар Миладинов..каде го посочуваат како руски агент..што е толку чудно?
Што, тешко ти е да прифатиш дека биле Руски агенти??
Па биди среќен бе човеку, тие ширеле Бугарштина........сакале да го асимилираат Македонското Население..


Инаку еве и од странски извори за ширењето Бугарштина со помоштта на Мајка Русија...

Цитирај

in Salonika To the Right Honorable Austen Henry Layard


"...Russian agents are busy in the country, and even here, trying to get petitions that the whole of Macedonia be included in Bulgaria... They tell the people: If you remain out, your state (and you see what it is) will be worse then it was before, while if you attach yourselves to us and our cause, you will get all the benefits accruing to a large and powerful Kingdom, under Russian protection... I remain...

Edward B. Barker British Museum, London, Dmss Layard Papers, Vol. LXXXIX Addd. 39.019, 186-187.







Еве ти го изворот од каде е тоа писмо...(писмата на Миладинови)
Гордеј се со твоите влашки агенти...ти се залагаш за Бугарштина нели..
Цитирај
Izvor: "Братя Миладинови – преписка", ред. Никола Трайков, III. Дипломатически документи -АНГЛИЙСКА ДИПЛОМАТИЧЕСКА ПРЕПИСКА, Писма 94 — 96 .



Што е толку тешко да се прифати тоа??
Инаку тие се власи..
И Димитар Миладинов и Жинзифов..си биле агенти




-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Мај.2008 во 09:17
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Гордеј се со твоите влашки агенти...ти се залагаш за Бугарштина нели..
[QUOTE]
Што е толку тешко да се прифати тоа??
Инаку тие се власи..
И Димитар Миладинов и Жинзифов..си биле агенти


Влади - отдека знаеш што Миладиновци са биле власи? Нема ништо верно во ова... (не че има некакво значение). Миладиновци са били чисти македоно-бугари. Прочети оригинални источници и ке видиш. Как ке коментираш горното писмо во следниот пасаж:

...Един руски пътешественик по име Виктор Григорович, професор в Казан, много се изненада, като видя славянски книги в Охрид, в моетородно място Струга, в Преспа и пр., като че ли тукашните българи [23] не са били познати на европейските народи, а са били смятани от тях като някакъв друг народ. Когато преподавах Тукидид в Охрид, Григорович възкликна възторжено: „О, ели наши братя сте?” и като че ли бълнуваше и не вярваше, че славянският език ни е майчини прадедовски език. Като стигнахме двамата в родното ми място Струга, вечерта пожела старата ми майка да изпее (богарска песма), която си и записа. И след това ме помоли да напиша граматика на говоримия днес български език, която очакваше във Виена...
----
Зар мислиш што ако маjка му на Миладинов беше влаинка ке пееше богарска песма? Зар мислиш дека Миладинов лаже што славjанскиот език му е бил маjчин и прадедовски?
Влашкиот произход на Миладиновци е легенда. Сичко иде от ова што башта им Ристе Миладин е бил од село Магарево кое е било чисто влашко село (което значело што и он е бил влах). Да.. но во началото власите (после прогонването им од Москополье) не са се заселили на празно место. Имало е и автохтони селани во Магарево.
Пак казвам - нема значение - дури и Миладиновци да имаат влашка жилка - важното е те како какви са се чувствали.
Прочети и останалите писма и ке се увериш.
Па за "агенството" на Миладинов - то е друга тема. Но сепак прочети уште един пасаж од писмото:

Моят брат, връщайки се това лято от Атина, гдето учи в университета гръцка филология само три години, мина през Атонския манастир Зограф, за да се срещне с йеромонах Партений [24], който някога бе мой ученик и който напоследък се учи в Русия. Брат ми имал намерение да склони Партения да му помогне да продължи образованието си в Русия по славянска филология [25]. Но засега изкарал само славяно-руска граматика и синтаксис в манастира [26] и се завърна в родното си място. А Партений му дал такова обещание (ако е вярно и това): „Чрез учителската си професия изплати в срок от три години своите лихвоносни дългове (тъй като ние се учихме с пари, взети под лихва)
---
Зар мислиш што ако са били "агенти" са штели да взимат заем со лихва за да могат да се изучат? Нали на агентите им плаштат?


Види немам намера да ти објаснувам, и не ме интересира да ти кажам право право..
А горе ако не примети тоа се се писма од Бугарскиот архив..

Незнам сега дали вие сте ги тупнале намерно овие писма....за да пробате да не бугаризирате.....или пак правите некои сопки на Македонците....али знам дека сега засега во врска со Миладиновци ќе си останам неутрален..
А горе...тоа ти се се писма од бугарски архив......
А ти како сакаш прифати ги...
Само да знаеш дека мајка им(како што рече Мамамд) е влаинка...
Дури и писмата на грчки ги пишувале...

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 07.Мај.2008 во 09:46
...dule..dule... aj samo ushte ova i se odjavuvam od politika... mene poveke mi lezi obrazovanie... sporenjeto okolu jazicite... vlashkiot jazik e  latinski... i tuka ne mozesh da sporish... kako shto ne mozesh da sporish deka vo bugarskiot jazik barem 10 % zborovi se prezemeni od vlashkiot... mozam da ti gi napisham i da ti gi prevedam... bidejki vlashkiot alijas latinskiot e sostaven od izrazi... koi laicite kako tebe ne gi razbiraat...shto ne e greda... covek ne moze se da znae... okolu makedonskiot jazik... standardiziranjeto na jazicite kaj pogolemiot broj zemji... e izvrshena vo 20 vek... makedonskiot negde 1945 god. no toa neznaci deka nemalo naroden jazik... aj vashiot ...na bugarskiot... e standardiziran negde porano 1878 god. koga si sozdadovte nezavisnost grckiot... pak 1976 godina  katerevusa/demotiki vonka...
...e sega nekoi zemji ..bidejki tebe zvezda vodilka vo negiranjeto na vlashkite/makedonskite korenja ti e jazikot na koj zboruvale makedonskite dejci...nemaat "svoj jazik"... ja ti gi amerikancite, avstralijcite... i da ne nabrojuvam... nemaat svoj jazik...zboruvaat angliski... pa ne se pomalku amerikanci... avstralijci... hrvatite koi zboruvaat po Vuk karadzik ne se pomalku Hrvati... zatoa ostaj ni gi  na mira nash*te dejci... i te molam nemoj da gi narekuvash ruski shpioni... ... i te molam... ako vo tebe ima malku covecnost...i vo sebe imash malku pocit kon Vlasite... ne mavtaj na forumov so Alipasha...bidejki toj e krvnikot koj gi unishti Vlasite... toa e kako na Evreite im maftash so Hitler... mislam deka malku znaesh istorija i znaesh shto napravi Alipasha...zatoa reteriraj... ne pravi zlo onamu kaj shto ne treba... ne stavaj sol na otvorena rana...


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 07.Мај.2008 во 12:28
Zashto li amerikancite i avstralijcite zboruvat angliski

Ova s Miladinovi ne drji voda


-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 07.Мај.2008 во 14:19
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


...dule..dule... aj samo ushte ova i se odjavuvam od politika... mene poveke mi lezi obrazovanie... sporenjeto okolu jazicite... vlashkiot jazik e  latinski... i tuka ne mozesh da sporish... kako shto ne mozesh da sporish deka vo bugarskiot jazik barem 10 % zborovi se prezemeni od vlashkiot... mozam da ti gi napisham i da ti gi prevedam... bidejki vlashkiot alijas latinskiot e sostaven od izrazi... koi laicite kako tebe ne gi razbiraat...shto ne e greda... covek ne moze se da znae... okolu makedonskiot jazik... standardiziranjeto na jazicite kaj pogolemiot broj zemji... e izvrshena vo 20 vek... makedonskiot negde 1945 god. no toa neznaci deka nemalo naroden jazik... aj vashiot ...na bugarskiot... e standardiziran negde porano 1878 god. koga si sozdadovte nezavisnost grckiot... pak 1976 godina  katerevusa/demotiki vonka... ...e sega nekoi zemji ..bidejki tebe zvezda vodilka vo negiranjeto na vlashkite/makedonskite korenja ti e jazikot na koj zboruvale makedonskite dejci...nemaat "svoj jazik"... ja ti gi amerikancite, avstralijcite... i da ne nabrojuvam... nemaat svoj jazik...zboruvaat angliski... pa ne se pomalku amerikanci... avstralijci... hrvatite koi zboruvaat po Vuk karadzik ne se pomalku Hrvati... zatoa ostaj ni gi  na mira nash*te dejci... i te molam nemoj da gi narekuvash ruski shpioni... ... i te molam... ako vo tebe ima malku covecnost...i vo sebe imash malku pocit kon Vlasite... ne mavtaj na forumov so Alipasha...bidejki toj e krvnikot koj gi unishti Vlasite... toa e kako na Evreite im maftash so Hitler... mislam deka malku znaesh istorija i znaesh shto napravi Alipasha...zatoa reteriraj... ne pravi zlo onamu kaj shto ne treba... ne stavaj sol na otvorena rana...


Чекаj малце... нали не мислиш што jас нарекувам Миладиновци "руски шпиони"? Неее... моите постови беха во отрекуване на таа версиjа. Родольубието не е агенство во полза на таа или друга држава. Миладиновци са несправедливо обвинети за руски агенти от грцките фанариоти и заради тоа обвинение са си сложили коските на народниот олтар.
---
P.S. недej да си мислиш што немам представа од влашкиот (армънски) етнос. По едно стечение на судбата живеам во регион со компактно армънско население. Познавам вашиот народ доста добре. Например со този http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=9&aid=215 - Jанко Дузов сум добар познат. (и не само со него).
И накраjот - ете ти еден линк кон приказни на http://www.promacedonia.org/ksh_4/ksh_pridatyk_2_vlashki.htm - македоно-влашкиj език записани од Кузман Шапкарев. Можеби не ги знаеш овие записи.


Постирано од: dudulovski
Датум на внесување: 07.Мај.2008 во 15:37
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


...dule..dule... aj samo ushte ova i se odjavuvam od politika... mene poveke mi lezi obrazovanie... sporenjeto okolu jazicite... vlashkiot jazik e latinski... i tuka ne mozesh da sporish... kako shto ne mozesh da sporish deka vo bugarskiot jazik barem 10 % zborovi se prezemeni od vlashkiot... mozam da ti gi napisham i da ti gi prevedam... bidejki vlashkiot alijas latinskiot e sostaven od izrazi... koi laicite kako tebe ne gi razbiraat...shto ne e greda... covek ne moze se da znae... okolu makedonskiot jazik... standardiziranjeto na jazicite kaj pogolemiot broj zemji... e izvrshena vo 20 vek... makedonskiot negde 1945 god. no toa neznaci deka nemalo naroden jazik... aj vashiot ...na bugarskiot... e standardiziran negde porano 1878 god. koga si sozdadovte nezavisnost grckiot... pak 1976 godina katerevusa/demotiki vonka... ...e sega nekoi zemji ..bidejki tebe zvezda vodilka vo negiranjeto na vlashkite/makedonskite korenja ti e jazikot na koj zboruvale makedonskite dejci...nemaat "svoj jazik"... ja ti gi amerikancite, avstralijcite... i da ne nabrojuvam... nemaat svoj jazik...zboruvaat angliski... pa ne se pomalku amerikanci... avstralijci... hrvatite koi zboruvaat po Vuk karadzik ne se pomalku Hrvati... zatoa ostaj ni gi na mira nash*te dejci... i te molam nemoj da gi narekuvash ruski shpioni... ... i te molam... ako vo tebe ima malku covecnost...i vo sebe imash malku pocit kon Vlasite... ne mavtaj na forumov so Alipasha...bidejki toj e krvnikot koj gi unishti Vlasite... toa e kako na Evreite im maftash so Hitler... mislam deka malku znaesh istorija i znaesh shto napravi Alipasha...zatoa reteriraj... ne pravi zlo onamu kaj shto ne treba... ne stavaj sol na otvorena rana...


За Миладиновци кои фалсификати ги направил твојот духовен учител Харалампие Поленаковиќ...Косата ми се ежи кога ќе видам...Страшна работа.

-------------
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Мај.2008 во 15:41
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


...dule..dule... aj samo ushte ova i se odjavuvam od politika... mene poveke mi lezi obrazovanie... sporenjeto okolu jazicite... vlashkiot jazik e latinski... i tuka ne mozesh da sporish... kako shto ne mozesh da sporish deka vo bugarskiot jazik barem 10 % zborovi se prezemeni od vlashkiot... mozam da ti gi napisham i da ti gi prevedam... bidejki vlashkiot alijas latinskiot e sostaven od izrazi... koi laicite kako tebe ne gi razbiraat...shto ne e greda... covek ne moze se da znae... okolu makedonskiot jazik... standardiziranjeto na jazicite kaj pogolemiot broj zemji... e izvrshena vo 20 vek... makedonskiot negde 1945 god. no toa neznaci deka nemalo naroden jazik... aj vashiot ...na bugarskiot... e standardiziran negde porano 1878 god. koga si sozdadovte nezavisnost grckiot... pak 1976 godina katerevusa/demotiki vonka... ...e sega nekoi zemji ..bidejki tebe zvezda vodilka vo negiranjeto na vlashkite/makedonskite korenja ti e jazikot na koj zboruvale makedonskite dejci...nemaat "svoj jazik"... ja ti gi amerikancite, avstralijcite... i da ne nabrojuvam... nemaat svoj jazik...zboruvaat angliski... pa ne se pomalku amerikanci... avstralijci... hrvatite koi zboruvaat po Vuk karadzik ne se pomalku Hrvati... zatoa ostaj ni gi na mira nash*te dejci... i te molam nemoj da gi narekuvash ruski shpioni... ... i te molam... ako vo tebe ima malku covecnost...i vo sebe imash malku pocit kon Vlasite... ne mavtaj na forumov so Alipasha...bidejki toj e krvnikot koj gi unishti Vlasite... toa e kako na Evreite im maftash so Hitler... mislam deka malku znaesh istorija i znaesh shto napravi Alipasha...zatoa reteriraj... ne pravi zlo onamu kaj shto ne treba... ne stavaj sol na otvorena rana...


Чекаj малце... нали не мислиш што jас нарекувам Миладиновци "руски шпиони"? Неее... моите постови беха во отрекуване на таа версиjа. Родольубието не е агенство во полза на таа или друга држава. Миладиновци са несправедливо обвинети за руски агенти от грцките фанариоти



Па тоа не се грчки извори горе...тоа се бугарски извори..??
Само се прашувам што си купил со тие парички Димитар Миладинов ?
Само ај сега......можеби сега ќе испадне и дека Александар Македонски е закопан на Беласица, Роксана бугарска принцеза, а Исус распнат во Охрид
Донски,Б.Ц.,Игор Шема, Божидар Димитров..
WTF што ни станува државава

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: dudulovski
Датум на внесување: 07.Мај.2008 во 15:46
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


...dule..dule... aj samo ushte ova i se odjavuvam od politika... mene poveke mi lezi obrazovanie... sporenjeto okolu jazicite... vlashkiot jazik e latinski... i tuka ne mozesh da sporish... kako shto ne mozesh da sporish deka vo bugarskiot jazik barem 10 % zborovi se prezemeni od vlashkiot... mozam da ti gi napisham i da ti gi prevedam... bidejki vlashkiot alijas latinskiot e sostaven od izrazi... koi laicite kako tebe ne gi razbiraat...shto ne e greda... covek ne moze se da znae... okolu makedonskiot jazik... standardiziranjeto na jazicite kaj pogolemiot broj zemji... e izvrshena vo 20 vek... makedonskiot negde 1945 god. no toa neznaci deka nemalo naroden jazik... aj vashiot ...na bugarskiot... e standardiziran negde porano 1878 god. koga si sozdadovte nezavisnost grckiot... pak 1976 godina katerevusa/demotiki vonka... ...e sega nekoi zemji ..bidejki tebe zvezda vodilka vo negiranjeto na vlashkite/makedonskite korenja ti e jazikot na koj zboruvale makedonskite dejci...nemaat "svoj jazik"... ja ti gi amerikancite, avstralijcite... i da ne nabrojuvam... nemaat svoj jazik...zboruvaat angliski... pa ne se pomalku amerikanci... avstralijci... hrvatite koi zboruvaat po Vuk karadzik ne se pomalku Hrvati... zatoa ostaj ni gi na mira nash*te dejci... i te molam nemoj da gi narekuvash ruski shpioni... ... i te molam... ako vo tebe ima malku covecnost...i vo sebe imash malku pocit kon Vlasite... ne mavtaj na forumov so Alipasha...bidejki toj e krvnikot koj gi unishti Vlasite... toa e kako na Evreite im maftash so Hitler... mislam deka malku znaesh istorija i znaesh shto napravi Alipasha...zatoa reteriraj... ne pravi zlo onamu kaj shto ne treba... ne stavaj sol na otvorena rana...


Чекаj малце... нали не мислиш што jас нарекувам Миладиновци "руски шпиони"? Неее... моите постови беха во отрекуване на таа версиjа. Родольубието не е агенство во полза на таа или друга држава. Миладиновци са несправедливо обвинети за руски агенти от грцките фанариоти



Па тоа не се грчки извори горе...тоа се бугарски извори..??
Само се прашувам што си купил со тие парички Димитар Миладинов ?
Само ај сега......можеби сега ќе испадне и дека Александар Македонски е закопан на Беласица, Роксана бугарска принцеза, а Исус распнат во Охрид
Донски,Б.Ц.,Игор Шема, Божидар Димитров..
WTF што ни станува државава


Остави го Божидар Димитров и Донски и сличните. Секој со своите глупости. Само што од тебе слушам дека Миладиновци биле руски шпиони...Зошто тогаш да се слават, да има библиотеки, училишта и населба со нивното име?

-------------
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 07.Мај.2008 во 16:52
Влади зашто просто не прочетеш http://www.promacedonia.org/bugarash/dmp/dmp_094_096.htm - тук :

. .. The correspondence extends over a period of five years; and it show that this agent has been in frequent communication with parties in Russia and at Constantinople, with the monks on Mount Athos, with Russian Consuls, and with Bulgarians in every part of Turkey in Europe. The principal aim appears to have been to bring the Greek Hierarchy into discredit in the eyes of the Bulgarians, with the view to the universal substitution of Bulgarian for Greek Prelates. Among other instructions this Propagandist emissary is directed to act in concert with Manchovich, whose arrest I reported; in a previous dispatch (№ 9), and he is mentioned as if he was likewise an instrument of action. Miladenoff is enjoined not to thwart Manchovich in his efforts to induce the Bulgarians to unite themselves to the Church of Rome, because every other consideration must give room to the one object in view, that of detatching Bulgarians from the Greek Church.


но после:


...Demetrius Miladinoff is the same person to whom I have adverted in my Dispatch 10, of the 3rd of April last, as having been arrested by the Turkish Authorities on suspicion of his being an Agent of the Russian Propaganda in Roumelia. The report went out at the time that an examination of his private papers seized left no doubt of the fact. Subsequently, however, various circumstances have transpired which induce me to believe that Miladinoff is rather the victim of a politico-religious persecution on the part of the Greek Clergy, and particularly on that of the Archbishop at Monastir. This prelate has had the free inspection of all this man's private papers, and it was through his mouth that the interpretation of what he discovered therein reached the executive Authorities. The Archbishop, of course, put his own construction upon it. It would appear that Miladinoff is a patriotic Bulgarian who had laboured assiduously to relieve his countrymen from the thraldom of the Fanariote Church by advocating their secession from it, and the foundation of a Bulgarian National Church. He naturally made himself an object against which the Greek Clergy directed the whole weight of their political influence. Russian propagandism is the bugbear of the Turkish officiais, and it sufficed to set up that pretext for the Archbishop to procure the arrest of Miladinoff.He then succeeded, so far as the Turkish Authorities were concerned, in justifying his accusation by what he himself picked out of his victim's private correspondence, and explained. Not having myself seen any portion of that correspondence I am unable to state the degree of development Miladinoff's connection, as was reported, with Russians, both in and out of Russia had assumed at the period of his arrest.
---
E?


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Мај.2008 во 17:12
Абе човеку...
Ова грк ли е???



№ 21

Monastir,

April 3 1861.



Му Lord,



I have the honour to transmit to Your Lordship herewith enclosed a Copy of my Dispatch of this date to Her Majesty's Ambassador at Constantinople, reporting the arrival of a Russian Consul at Monastir, and the arrest by the Turkish Authorities of a Russian Propagandist Agent, together with the seizure of his corresporidence.



I have the honour to be with the greatest respect



My Lord

Your Lordship's

Most obedient

humble servant

Charles Calvert

Имаш потврда и од Чарлс Калверт..
Врти сучи колку и да мачкаш има докази дека они биле руски агенти.....






-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 07.Мај.2008 во 17:57
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

COLOR]

Имаш потврда и од Чарлс Калверт..
Врти сучи колку и да мачкаш има докази дека они биле руски агенти.....




рапортот на Charles Calvert завршва со: ...The question whether Miladinoff has been guilty of anything like treason, or has in any way promoted a leaning towards Russia among his countrymen, could only be set at rest by instituting a searching but dispassionate inquiry which, in fact, seems to be the object of his wife's appeal.

Ами това е вопросот. Да си обвинет че си агент не значи што си таков. Тоа требе да се докаже со влезла во сила присуда. Да си чул дали има присуда? Миладиновци са били убиени во затворот преди изопшто да има дело. И какви са доказателствата? Што брат му на Димитар е учил во Русиjа? Што Димитар е имал кореспонденциjа со руски консули и други државници? И што од ова? По твоjата логика и Мисирков треба да е руски агент штото е служил при рускиот консул Ростковски а и сам е учил и живел во Русиjа.
---
P.S. Иисус Христос е бил обвинет и осуден.... но дали ке смееш да правиш паралели?


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Мај.2008 во 18:12
Види, што сакаш мисли....
Ајде нека биде по твое не биле руски агенти
Што се однесува до мене
Јас си останувам на својот став зошто не се само овие извештаи..

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Urednik
Датум на внесување: 10.Мај.2008 во 23:59
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Види, што сакаш мисли....
Ајде нека биде по твое не биле руски агенти
Што се однесува до мене
Јас си останувам на својот став зошто не се само овие извештаи..


Taka e Vladimire.

-------------
,,НЕОПХОДНА ЖЕТВА,,


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 11.Мај.2008 во 00:19
Originally posted by Urednik Urednik напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Види, што сакаш мисли....
Ајде нека биде по твое не биле руски агенти
Што се однесува до мене
Јас си останувам на својот став зошто не се само овие извештаи..


Taka e Vladimire.



А ти си?

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 11.Мај.2008 во 00:23
Уредник голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk