IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - М.Н.П. против Големобугарски пропаганди
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

М.Н.П. против Големобугарски пропаганди

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: М.Н.П. против Големобугарски пропаганди
    Испратена: 29.Април.2008 во 16:49
За отпорот на Македонците против странските денационализаторски пропаганди во минатото (а посебно од крајот на 19 век и почетокот на 20) досега се наведени бројни сведоштва. Не мала улога во ова одиграл и Македонскиот народен пејач како најискрен и најавтентичен одразувач на волјата и сваќањата на Македонците во тоа време. кога веќе збориме за одности меѓу Македонците и Бугарите од ова време, да го укажеме и фактот дека како и сите други странски пропаганди така и Бугарската наидувала на остра осуда дури и во  песните.
Дека нашите предци биле многу посвесни за своето етничко потекло отколку некои денешни наши бугаромани, најречито зборува фактот дека во нашиот фолклор постојат македонски народни песни (создадени во самиот почеток на 20 век) во кои (заедно со другите пропаганди) децидно се напаѓа и бугарската пропаганда во Македонија.
Така на пример во една Македонска народна песна настаната во поилинденскиот период се вели:

Земја поробена, земја прочуена
Против тебе одат Грци, ем Бугари
Битка ќе се бијат, тебе да поробат...


Песната Викна се Јана провикна во истиот период настаната, вели:

Викна се Јана провикна
Од високите чардаци
од сребрените пармаци
-Удрете браќа, пукајте!
овдека не е Грција!
овдека не е Србија!
овде не е Бугарија!
Тука е Македонија!


Обете песни се од книгата на Душко Хр. Константинов. Сепак најдрастичен пример дека за добар дел од нашиот народ и  бугарска пропаганда не била сметана за ништо подобра од српската и од грчката, претставува фрагментот од една народна песна што е настаната околу 1913 год. Песната ја пеела старицата Менда Еленинска од село Папрадишта, а е запишана од А. Ќулафковски во далечната 1956 год. и за прв пат ја објави Блаже Ристовски во сп. Македонски фолклор. Дел од текстот гласи:

Душмани клети комшии
крвави кавги сториле
Србите влечат кон себе
Бугари уште повеќе
Ова е земја Македонија
Македонска мајка не родила
со македонско млеко доила
мајчина клетва ни дала:
-Кој кај одит, да одит,
иимето да не го губит,
мајчина клетва да чуват,
македонска земја да бранит!

не можа браќа да дојда
душман ми одит пред мене
пред мене, браќа, зад мене
со ками српски, бугарски
се под нож браќа ставает
нашата земја ќе делат
парче по парче меѓу нив.




Секако дека постојат и многу други М.Н.П. насочени и против грчката и против српската пропаганда. Мошне значаен е фактот што во македонските патриотски песни се употребуваат токму термините-Македонци, македонски народ, македонско име и сл. И тоа сведочи за Македонското национално сознание кај нашиот народ во минатото. Создавањето македонски народни песни против големобугарскиот шовинизам посебно се засилило во периодот на Втората светска војна. Тоа се т.н. патриотски народни песни кои настанале како резултат на отпорот на македонскиот народ против бугарската фашистичка окупација на поголем дел од Македонија. Во овие песни бугарскиот окупатор е наречен со низа погрдни имиња, како што се: Душмани, клети душмани, фашисти, клети фашисти, џелати, тирани, ѕверови и сл.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 17:11
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

За отпорот на Македонците против странските денационализаторски пропаганди во минатото (а посебно од крајот на 19 век и почетокот на 20) досега се наведени бројни сведоштва. Не мала улога во ова одиграл и Македонскиот народен пејач како најискрен и најавтентичен одразувач на волјата и сваќањата на Македонците во тоа време. кога веќе збориме за одности меѓу Македонците и Бугарите од ова време, да го укажеме и фактот дека како и сите други странски пропаганди така и Бугарската наидувала на остра осуда дури и во песните.Дека нашите предци биле многу посвесни за своето етничко потекло отколку некои денешни наши бугаромани, најречито зборува фактот дека во нашиот фолклор постојат македонски народни песни (создадени во самиот почеток на 20 век) во кои (заедно со другите пропаганди) децидно се напаѓа и бугарската пропаганда во Македонија. Така на пример во една Македонска народна песна настаната во поилинденскиот период се вели:Земја поробена, земја прочуенаПротив тебе одат Грци, ем БугариБитка ќе се бијат, тебе да поробат...Песната Викна се Јана провикна во истиот период настаната, вели:Викна се Јана провикнаОд високите чардациод сребрените пармаци-Удрете браќа, пукајте!овдека не е Грција!овдека не е Србија!овде не е Бугарија!Тука е Македонија!Обете песни се од книгата на Душко Хр. Константинов. Сепак најдрастичен пример дека за добар дел од нашиот народ и бугарска пропаганда не била сметана за ништо подобра од српската и од грчката, претставува фрагментот од една народна песна што е настаната околу 1913 год. Песната ја пеела старицата Менда Еленинска од село Папрадишта, а е запишана од А. Ќулафковски во далечната 1956 год. и за прв пат ја објави Блаже Ристовски во сп. Македонски фолклор. Дел од текстот гласи:Душмани клети комшиикрвави кавги сторилеСрбите влечат кон себеБугари уште повеќеОва е земја МакедонијаМакедонска мајка не родиласо македонско млеко доиламајчина клетва ни дала:-Кој кај одит, да одит,иимето да не го губит,мајчина клетва да чуват,македонска земја да бранит!не можа браќа да дојдадушман ми одит пред менепред мене, браќа, зад менесо ками српски, бугарскисе под нож браќа ставаетнашата земја ќе делатпарче по парче меѓу нив.Секако дека постојат и многу други М.Н.П. насочени и против грчката и против српската пропаганда. Мошне значаен е фактот што во македонските патриотски песни се употребуваат токму термините-Македонци, македонски народ, македонско име и сл. И тоа сведочи за Македонското национално сознание кај нашиот народ во минатото. Создавањето македонски народни песни против големобугарскиот шовинизам посебно се засилило во периодот на Втората светска војна. Тоа се т.н. патриотски народни песни кои настанале како резултат на отпорот на македонскиот народ против бугарската фашистичка окупација на поголем дел од Македонија. Во овие песни бугарскиот окупатор е наречен со низа погрдни имиња, како што се: Душмани, клети душмани, фашисти, клети фашисти, џелати, тирани, ѕверови и сл.


Супер ти се песничкиве. Закон. Додуша, кога цитираше песни од поново време, не смееше да ја пропуштиш и таа за Таки Даскало и Елпида Караманди. Дај нешто малку постаро. Од зборниците на Миладиновци и Шапкарев, од прикаските на Цепенков, од личните песни на Цепенков. Кога сме кај личното творештво, дај и нешто од Џинот, Жинзифов...
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 17:15
Originally posted by dudulovski dudulovski напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

За отпорот на Македонците против странските денационализаторски пропаганди во минатото (а посебно од крајот на 19 век и почетокот на 20) досега се наведени бројни сведоштва. Не мала улога во ова одиграл и Македонскиот народен пејач како најискрен и најавтентичен одразувач на волјата и сваќањата на Македонците во тоа време. кога веќе збориме за одности меѓу Македонците и Бугарите од ова време, да го укажеме и фактот дека како и сите други странски пропаганди така и Бугарската наидувала на остра осуда дури и во песните.Дека нашите предци биле многу посвесни за своето етничко потекло отколку некои денешни наши бугаромани, најречито зборува фактот дека во нашиот фолклор постојат македонски народни песни (создадени во самиот почеток на 20 век) во кои (заедно со другите пропаганди) децидно се напаѓа и бугарската пропаганда во Македонија. Така на пример во една Македонска народна песна настаната во поилинденскиот период се вели:Земја поробена, земја прочуенаПротив тебе одат Грци, ем БугариБитка ќе се бијат, тебе да поробат...Песната Викна се Јана провикна во истиот период настаната, вели:Викна се Јана провикнаОд високите чардациод сребрените пармаци-Удрете браќа, пукајте!овдека не е Грција!овдека не е Србија!овде не е Бугарија!Тука е Македонија!Обете песни се од книгата на Душко Хр. Константинов. Сепак најдрастичен пример дека за добар дел од нашиот народ и бугарска пропаганда не била сметана за ништо подобра од српската и од грчката, претставува фрагментот од една народна песна што е настаната околу 1913 год. Песната ја пеела старицата Менда Еленинска од село Папрадишта, а е запишана од А. Ќулафковски во далечната 1956 год. и за прв пат ја објави Блаже Ристовски во сп. Македонски фолклор. Дел од текстот гласи:Душмани клети комшиикрвави кавги сторилеСрбите влечат кон себеБугари уште повеќеОва е земја МакедонијаМакедонска мајка не родиласо македонско млеко доиламајчина клетва ни дала:-Кој кај одит, да одит,иимето да не го губит,мајчина клетва да чуват,македонска земја да бранит!не можа браќа да дојдадушман ми одит пред менепред мене, браќа, зад менесо ками српски, бугарскисе под нож браќа ставаетнашата земја ќе делатпарче по парче меѓу нив.Секако дека постојат и многу други М.Н.П. насочени и против грчката и против српската пропаганда. Мошне значаен е фактот што во македонските патриотски песни се употребуваат токму термините-Македонци, македонски народ, македонско име и сл. И тоа сведочи за Македонското национално сознание кај нашиот народ во минатото. Создавањето македонски народни песни против големобугарскиот шовинизам посебно се засилило во периодот на Втората светска војна. Тоа се т.н. патриотски народни песни кои настанале како резултат на отпорот на македонскиот народ против бугарската фашистичка окупација на поголем дел од Македонија. Во овие песни бугарскиот окупатор е наречен со низа погрдни имиња, како што се: Душмани, клети душмани, фашисти, клети фашисти, џелати, тирани, ѕверови и сл.


Супер ти се песничкиве. Закон. Додуша, кога цитираше песни од поново време, не смееше да ја пропуштиш и таа за Таки Даскало и Елпида Караманди. Дај нешто малку постаро. Од зборниците на Миладиновци и Шапкарев, од прикаските на Цепенков, од личните песни на Цепенков. Кога сме кај личното творештво, дај и нешто од Џинот, Жинзифов...



Ај ти овака пошто си умен Дудуловски кажи ми што би требало ова да значи??

Бугарин Т.ест Славјани???

И кога сме веќе кај тоа, дај ти цитирај ми нешто од Пулевски, нешто од Димитрија Чуповски, нешто од Прличев на пример кога кажал некои интересни работи за македонците
Од Исаија Мажовски исто така дај цитирај ми некои дебарчански песни, за Александар Македонски?
И ај исто така цитирај ми и ти на мене нешто од Џинот..





Изменето од Vladimir88 - 29.Април.2008 во 17:17
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 17:17
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:


Песната Викна се Јана провикна во истиот период настаната, вели:Викна се Јана провикна
Од високите чардаци
од сребрените пармаци
-Удрете браќа, пукајте!
овдека не е Грција!
овдека не е Србија!
овде не е Бугарија!
Тука е Македонија!

Обете песни се од книгата на Душко Хр. Константинов.

Алооо, каков е тоjа Душко Хр. Константинов? Голем фалшификатор е, бреj... Еве го оригиналот на Песента:

Викна се Яна провикна
от високите чардаци,
от сребрените пармаци:
- Удрете, бракя, пукайте,
явер-пашова дружина!
Овдека не е Гърция,
овдека не е Сърбия,
тука е Македония!
Викна се Яна провикна
от високите чардаци,
от сребрените пармаци:
- Удрете, бракя, пукайте,
явер-пашова дружина!
Оздека носат момите,
реворверите на пояс;
тука е Македония,
тука е Македония!
----
Каде го видиш ова: овде не е Бугарија!

Таа е песна е записана од воjводата Панчо Михаjлов.

http://liternet.bg/folklor/sbornici/p_mihaylov/index.htm
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 17:31
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by dudulovski dudulovski напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

За отпорот на Македонците против странските денационализаторски пропаганди во минатото (а посебно од крајот на 19 век и почетокот на 20) досега се наведени бројни сведоштва. Не мала улога во ова одиграл и Македонскиот народен пејач како најискрен и најавтентичен одразувач на волјата и сваќањата на Македонците во тоа време. кога веќе збориме за одности меѓу Македонците и Бугарите од ова време, да го укажеме и фактот дека како и сите други странски пропаганди така и Бугарската наидувала на остра осуда дури и во песните.Дека нашите предци биле многу посвесни за своето етничко потекло отколку некои денешни наши бугаромани, најречито зборува фактот дека во нашиот фолклор постојат македонски народни песни (создадени во самиот почеток на 20 век) во кои (заедно со другите пропаганди) децидно се напаѓа и бугарската пропаганда во Македонија. Така на пример во една Македонска народна песна настаната во поилинденскиот период се вели:Земја поробена, земја прочуенаПротив тебе одат Грци, ем БугариБитка ќе се бијат, тебе да поробат...Песната Викна се Јана провикна во истиот период настаната, вели:Викна се Јана провикнаОд високите чардациод сребрените пармаци-Удрете браќа, пукајте!овдека не е Грција!овдека не е Србија!овде не е Бугарија!Тука е Македонија!Обете песни се од книгата на Душко Хр. Константинов. Сепак најдрастичен пример дека за добар дел од нашиот народ и бугарска пропаганда не била сметана за ништо подобра од српската и од грчката, претставува фрагментот од една народна песна што е настаната околу 1913 год. Песната ја пеела старицата Менда Еленинска од село Папрадишта, а е запишана од А. Ќулафковски во далечната 1956 год. и за прв пат ја објави Блаже Ристовски во сп. Македонски фолклор. Дел од текстот гласи:Душмани клети комшиикрвави кавги сторилеСрбите влечат кон себеБугари уште повеќеОва е земја МакедонијаМакедонска мајка не родиласо македонско млеко доиламајчина клетва ни дала:-Кој кај одит, да одит,иимето да не го губит,мајчина клетва да чуват,македонска земја да бранит!не можа браќа да дојдадушман ми одит пред менепред мене, браќа, зад менесо ками српски, бугарскисе под нож браќа ставаетнашата земја ќе делатпарче по парче меѓу нив.Секако дека постојат и многу други М.Н.П. насочени и против грчката и против српската пропаганда. Мошне значаен е фактот што во македонските патриотски песни се употребуваат токму термините-Македонци, македонски народ, македонско име и сл. И тоа сведочи за Македонското национално сознание кај нашиот народ во минатото. Создавањето македонски народни песни против големобугарскиот шовинизам посебно се засилило во периодот на Втората светска војна. Тоа се т.н. патриотски народни песни кои настанале како резултат на отпорот на македонскиот народ против бугарската фашистичка окупација на поголем дел од Македонија. Во овие песни бугарскиот окупатор е наречен со низа погрдни имиња, како што се: Душмани, клети душмани, фашисти, клети фашисти, џелати, тирани, ѕверови и сл.


Супер ти се песничкиве. Закон. Додуша, кога цитираше песни од поново време, не смееше да ја пропуштиш и таа за Таки Даскало и Елпида Караманди. Дај нешто малку постаро. Од зборниците на Миладиновци и Шапкарев, од прикаските на Цепенков, од личните песни на Цепенков. Кога сме кај личното творештво, дај и нешто од Џинот, Жинзифов...



Ај ти овака пошто си умен Дудуловски кажи ми што би требало ова да значи??

Бугарин Т.ест Славјани???

И кога сме веќе кај тоа, дај ти цитирај ми нешто од Пулевски, нешто од Димитрија Чуповски, нешто од Прличев на пример кога кажал некои интересни работи за македонците
Од Исаија Мажовски исто така дај цитирај ми некои дебарчански песни, за Александар Македонски?
И ај исто така цитирај ми и ти на мене нешто од Џинот..





Не бе, не се секирај, не се правам попаметен. Уживај. Само ја прашав девојката да ми даде нешто постаро. Што од Пулевски? Самовила македонска? Па не кажува човекот ни збор против Бугарите.
За Прличев немам коментар. Прочитај ја Автобиографијата негова.
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 17:34
Ама зборува дека Македонците се народ и нивното место е Македонија во неговиот тријазичник а и збори нешто друго за Бугарите..нешто ептен интересно


За Прличев
Добро, јас ќе ја прочитам неговата Биографија во ред, ама он кажува некои ептен интересни коментари за Александар Македонски..
И не реков дека се правиш паметен, туку реков дека си умен...

Зошто обично другите бугари се прават на Тошо

Изменето од Vladimir88 - 29.Април.2008 во 17:35
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 17:47
423. БОРБА МЕЖДУ ЙОВАН АЛАБАКОВ И ЙОВАН БАБУНСКИ

Огин горе у Мокос планина,
тамо ни се сръбскинье войводи,
най-напред е Йован млад Бабунски,
по него е Васил от Теово,
трекиот е Коста от Полянец.
Проговори млад Йован Бабунски:
- Айде бракя, бре млади четници,
да одеме у село Ореше,
тамо ни се бугарските чети:
най-напред е Йован Алабакот,
по него е Пане Костадинов,
трекиот е Дачо Велешанец.
Па тръгнале сръбскинье войводи,
па тръгнале по Мокос планина,
да ми одат у село Ореше.
Ми наближиле село Ореше.
Бог да бие Йован Алабакот,
що ми беше надвор от селото,
та ми виде сръбскинье войводи.
Провикна се Йован Алабакот:
- Айде бракя скоро се спремайте,
па да фанем тежки метеризи,
да избием сръбскинье войводи.
Па фанале тежки метеризи,
да се бият с сръбкинье войводи.
Първа бумба хвърли Алабакот,
втора бумба хвърли Костадинов,
трекя бумба хвърли Велешанец.
Провикна се млад Йован Бабунски:
- Стой, не стреляй Йован Алабако,
ми изтепа сичките четници!
Па побегна млад Йован Бабунски,
па побегна Васил от Теово,
па побегна Коста от Пекянец.
Песни поят моминье бугарски,
песни поят за Йован Ал'бакот,
що е разбил сръбскинье войводи.

----
Дали таа М.Н.П. е против Големобугарски пропаганди?

Панчо Михаjлов
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 17:54
Мислам дека ке го барам Владимир за маж голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 17:56
432. СМЪРТТА НА ЛЕОНИД ВОЙВОДА - 2


Тръба тръби Гевгелийско,
цело Турско даваджия, (2)
от юнака Леонида.
Царот дочул и изпратил
до три войски ми тирански:
пръва войска е дойранска,
втора войска е струмичка,
трекя войска е гевгелска.
Всека войска по иляда,
я Леонида сал с двамина.
Го тражиле вов Богданско,
го найделе вов Гявочко, (2)
вов Гявочко, вов Гюров-дол.
Леонид юнак под спила,
сърце му е от динамит.
Леонид фана по реката,
юнак Томе край реката,
таушанов по баира.
Отговаря юзбашия:
- Леониде, ти джелатин,
предай ми се ти на мене,
да те карам при султана.
Отговаря Леонида:
- Ей джандарма, юзбашио,
ногу срамно на българин,
жив да падне в турски раци!

Извади си Леонида,
извади си реворвера,
па го стреля юзбашия,
в десна рака, вов рамото.
Па завърте резорвера,
сам се стреля Леонида.
Преди душа да предаде,
сокършил е реворвера,
реворвера, малихера,
да не падне в турски раци
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 17:57
Ей джандарма, юзбашио,
ногу срамно на българин,
жив да падне в турски раци!

Извади си Леонида,
-точно така. затоа сте се декларирале за Срби да сте заедно со нив против Турците ...само јбг...ни тие не ве сакаат голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 18:08
...Викна Алексо извикна:
- Не видам мойта невеста,
тук видам мойта бесилка,
дек ке ме мене бесите!
Нека са живи бракя ми,
арни войводи ке бидат.
Дойде поп да го опева,
алексо на попо дума:
- Де гиди дедо свещеник,
ако си сърбин ма'ни се,
ако си бугарин ела сам!
...

Панчо Михаjлов
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 18:09
е да де...тој се декларирал за грк голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 18:11
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

е да де...тој се декларирал за грк голема%20насмевка


Кон врв
is no good Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај is no good Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 15:45
Originally posted by дуле дуле напиша:

432. СМЪРТТА НА ЛЕОНИД ВОЙВОДА - 2


ногу срамно на българин,
жив да падне в турски раци!

 
Pravilnata pesna e mnogu sramno za KOMITA ne za blgarin намигнување
Pesnite za Jovan Babunski nemaat vrska.
Jovan Babunski ni samiot neznae sto e i koj e.
PRvo begase od komitite zasto bese predavnik posle silen stana


Изменето од is no good - 01.Мај.2008 во 15:47
www.komiti.org
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.