IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
Автор
Порака
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 02:20
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

не сум јас таа што треба тоа да ти го каже. иако си имам некој одговор во главата што би направила јас. не сум достојна на некому друг да му кажувам.среќа
 
Ok togas, jas mislev deka si dostojna, kako sto bese koga ne sovetuvase da si ja sledime tradicijata od nasite predci. Samo sakav da ni pojasnis malku poprecizno na koi toa predci mislese vo tvojot sovet.
 
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

-следете си ја верата по традицијата, земете ја од вашите предци. 
Your sweetest nightmare
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 02:22
мора ли во вероисповед секогаш да се зборува со доза иронија? се дури е така ке почнам ама нема да довршам. поздрав
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 02:30
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

мора ли во вероисповед секогаш да се зборува со доза иронија? се дури е така ке почнам ама нема да довршам. поздрав
 
Ironija??? Kade najde ti vo mojot post ironija?
 
Kakov li nema izgovor da najdat nekoi za da mu ja zduvnat koga ke se najdat vo tesno среќа
 
Your sweetest nightmare
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 02:33
ете пак иронија јас нема што да му ја здувнувам немам страв да си го кажам своето мислење само некогаш не го правам тоа зашто со тоа ке потикнам ете тоа што го пројави ти-иронијата. а патем што тебе ти е битно што ке речам јас или само да се закачиш со некого...мене мила мува не ме лази кога знам што носам во себе а ти продолжи слободно да луташ изгубена во верите, наместо да направиш едно дрво на фамилијата и да ги прашаш твоите предци кој што бил и да се советуваш со некој што е доволно навлезен во верите.

малце припази на речникот мој совет ти е тоа.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 02:48
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

мене мила мува не ме лази кога знам што носам во себе а ти продолжи слободно да луташ изгубена во верите,
 
A sto nosis ti vo sebe? Svoj stav? Svoj izbor? Svoe licno ubeduvanje? Ili ona sto ti go kazale mama i tato?
Jas ne lutam izgubena po verite, tuku iskreno si tragam po vistinata, a taa ne moze da bide vo dve veri, nitu pak mozam da bidam 100% sigurna deka taa e kaj moite roditeli. Zatoa i gi istrazuvam site veri, za da donesam pravilen izbor. Za da izberes povegju dve nesta treba da imas poznavanja i od ednoto i od drugoto, zatoa i istrazuvam, ne prifakam nekoj (roditelite) izdzvakano da mi butaat vo usta svoe ubeduvanje.
 
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

наместо да направиш едно дрво на фамилијата и да ги прашаш твоите предци кој што бил и да се советуваш со некој што е доволно навлезен во верите.
 
Aha, ok ete ti kazav sto bile moite predci, edni bile pravoslavni, drugi bile hristijani, treti bile muslimani, cetvrti bile ateisti, ako ideme malku podlaboko vo toa familijarno drvo..tuka veke imame i mnogubozhci, i pagani i? i? i? So kogo da se sovetuvam od ovie?
 
btw. jas znam so kogo da se sovetuvam i veke se sovetuvam po LP za verite намигнување, ama me interesira ova so "predcite" среќа
 
Your sweetest nightmare
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 04:49
Verata sekogash ja nasleduvame od nash*te roditeli (ili zhivi predci - dedovci, pradedovci eventualno). Toa e dadenost - zatoa shto deteto ne poznava nishto drugo, osven toa shto mu e kazhano od roditelite.
Vo momentot koga kje pochne da dobiva soznanija za sebe, za lugjeto shto go opkruzhuvaat, za svetot shto go opkruzhuva, togash pochnuva procesot na gradenje na lichen stav. Toa prodolzhuva preku chitanje, istrazhuvanje, preispituvanje. Rechisi sekoj vistinski vernik shto go poznavam, barem ednash vo zhivotot ja preispital svojata vera, pa makar bilo toa i od prichina da se prasha dali e dovolno dostoen i pravilen vernik.
Togash vekje nastapuva momentot na izborot. Samite izbirame dali kje ostaneme vo verata na predcite, kje ja zasilime (ako kaj niv ne bila izrazena, koe shto e sluchaj so mnogumina vo Makedonija, od koja bilo veroispoved), kje ja smenime ili kje se otkazheme sosema od religija.
Istotaka - site sami birame kako kje ja sledime verata i kolku kje i bideme posveteni.
Ete... pochnuva kako tradicija, no sepak zavrshuva kako izbor.
Od aspekt na Hristijanstvoto, duri e i podobro taka - zatoa shto ako chovek navistina posle iskushenijata shto kje gi prezhivee izbere deka navistina veruva, togash negovata vera kje bide navistina silna.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 00:18
Секој што ќе каже дека сам си ја избрал верата - лаже. А тој што лаже не може да биде верник, бидејќи бог не ги сака таквите во своето стадо.
Сосема друго прашање е да се промени или отфрли верата.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 21:52
Taka ostanalo.
Tradicija si imame.
Кон врв
laki svedska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki svedska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:06

BRAVO MAJTORCE "TOJ STO LAZE NE MOZE DA BIDE VERNIK"

ZNACI SEPAK DOAGJAME DO ZAKLUCOK DEKA NEMA BOG !!!
Кон врв
HILAFET_CH Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај HILAFET_CH Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:13
da,verata se nasleduva ama i se menava ,no treba da se bide sposoben da se spoznae vistinskata vera i da se gleda realno na ona stos e ima i ona sto se nudi
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:33
Originally posted by laki svedska laki svedska напиша:


BRAVO MAJTORCE "TOJ STO LAZE NE MOZE DA BIDE VERNIK"

ZNACI SEPAK DOAGJAME DO ZAKLUCOK DEKA NEMA BOG !!!


PA NA TEBE I MAJSTORCE- VI SLEDI NOBEL
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:37
Originally posted by laki svedska laki svedska напиша:


BRAVO MAJTORCE "TOJ STO LAZE NE MOZE DA BIDE VERNIK"

ZNACI SEPAK DOAGJAME DO ZAKLUCOK DEKA NEMA BOG !!!



Е,сега ако заклучиме дека ти и мајсторче не лажете,ќе испадне дека сте добри верници,а последователно со тоа и дека ИМА БОГ!
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:38
UPS LAKI
VERNIK LI SI SEGA PO TVOJATA LOGIKA
BRAVO NA TEBE OMER A I NA MENE

Изменето од BACHIOS - 16.Април.2008 во 22:39
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Harun Jahja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Harun Jahja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:46
Originally posted by laki svedska laki svedska напиша:


BRAVO MAJTORCE "TOJ STO LAZE NE MOZE DA BIDE VERNIK"

ZNACI SEPAK DOAGJAME DO ZAKLUCOK DEKA NEMA BOG !!!




Ova bi Doshlo vaka!

Onoj koj e Bolen od Umot,i Bladat,Bla...Bla...Bla..

Doagame do zaklucok,(spored tebe)Deka ne Postoet Razum a ??

Znaci(spored tebe)Ako nekoj Lazet,i sega zaradi toa Lazenje negovo,Nemalo Gospod...

APSURD!

Pa i jas sega ja sledam Tvojata Logika,i ti kazuvam deka Zaradi..X person koj e Rstroen,ssega da kazam Deka ne Postoet Razumot a ??

A Zosto?
Emi,zaradi toj X person koj ne mu rabotet razumot,vo Slucajov kako so si TI!

Ne,Iako ti si takov/va...Sepak jas veruvam deka Postoet razumot(Iako ti go nemas)

Vakvi Smeski ne pisuvaj,poso ako i dete od 2 god,go procitat ova ke se
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.