IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Ќар или Зијан од наметнатите „преговори„ за името?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ќар или Зијан од наметнатите „преговори„ за името?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ќар или Зијан од наметнатите „преговори„ за името?
    Испратена: 15.Април.2008 во 16:19

Прочитајте го ова:
Граѓаните се противат на промена на името, а се за преговори
вторник, 15 април 2008
 
Мнозинството (60%) од граѓаните на Република Македонија не се согласуваат државата да го промени своето уставно име со цел да стане дел од НАТО Алијансата, додека 36% од граѓаните сметаат дека тоа треба да се стори
 
 
 
 

Ова се дел од резултатите на анкетата која Центарот за Истражување и Креирање Политики од Скопје ја спроведе од 12-13 април 2008 година на примерок од 1100 испитаници со запазени критериуми за етничка, полова и регионална припадност.

Како што соопштуваат од Центарот, расположението меѓу граѓаните за ова прашање е доста променето во однос на мислењето што тие го имале за време на спроведувањето на анкетата на Центарот за истражување на 8 и 9 март 2008 кога 83% од испитаниците беа против промената на името.
 
- Битно е да се напомене дека мислењето драстично го промениле испитаниците етнички Албанци. Додека 52% од Албанците пред еден месец се согласувале Македонија да го промени уставното име ако тоа е услов за влез во НАТО, нивниот процент сега е зголемен на 94%. Всушност две третини од сите испитаници кои се за промена на името за влез во НАТО се етнички Албанци. Процентот на етнички Македонци кои се против промена на уставното име исто така се намалил од 95% во претходниот месец (или пред самитит во Бук*решт) на 80% во моментов – пишува во соопштението.
 
Според резултатите од анкетата, мнозинството на граѓани (78%) од сите етнички заедници се за продолжување на преговорите со Грција додека 19% се за прекин на преговорите (3% не дале одговор).
 
- Интересно е дека речиси половината, или 49% од етничките Mакедонци се против прекин на преговорите, 23% се за прекин, а 28% не дале одговор на прашањето. За разлика од нив, убедливо мнозинство од етничките Aлбанци (91%) се против прекин на преговорите – соопштуваат од Центарот.
 
Во соопштението понатаму пишува дека овие ставови на граѓаните не се кохерентни при констелацијата на односите каде Грција инсистира на преговори и промена на името на Република Македонија која ќе биде заеднички прифатена. Многу е неверојатно дека Македонија преку преговори ќе го задржи сопственото име. Македонските лидери треба јавно да ги запознаат граѓаните дека продолжување на преговорите најверојатно ќе значи и менување на името на државата односно „компромис“.

изненадувањелутина

Изменето од novace - 15.Април.2008 во 16:20
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 16:21
toa trebese pred 14 godini a ne sega
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 16:40
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

toa trebese pred 14 godini a ne sega
 
Само БУДАЛА го учи народот на вакви „комромиси„..независно дали сега или пред 14 години..
НЕМА (никаде досега виден) ВАКОВ „КОМПРОМИС„.
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 17:19
stajte me mene ministerka za nadvoreshni raboti,,,i gledajte samo kolku brzo ke vi ja reshavam sporot so imeto,,,i ne samo toa,,,tuku i odnosite so sosedite ,,,bi ni bile sjajni,,, ...

i ich bi nemalo potreba da mi se zablagodarite ....samo,,,eden glas za mene,,,ako sakate,,,se razbira....
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 17:29
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

stajte me mene ministerka za nadvoreshni raboti,,,i gledajte samo kolku brzo ke vi ja reshavam sporot so imeto,,,i ne samo toa,,,tuku i odnosite so sosedite ,,,bi ni bile sjajni,,, ...

i ich bi nemalo potreba da mi se zablagodarite ....samo,,,eden glas za mene,,,ako sakate,,,se razbira....


A kakoo ke se vikame gospogice ministerke?

Ako smeam da prasam.
Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 17:34
Kultuzin,,a kakvo e ova prashanje????

You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 17:36
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

Kultuzin,,a kakvo e ova prashanje????



Pa te prasuvam kako ke se vikame posle resavanjeto na sporot so imeto ili kako ke ni se vika drzavata?

Изменето од kultuzin - 15.Април.2008 во 17:37
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 18:04
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

stajte me mene ministerka za nadvoreshni raboti,,,i gledajte samo kolku brzo ke vi ja reshavam sporot so imeto,,,i ne samo toa,,,tuku i odnosite so sosedite ,,,bi ni bile sjajni,,, ...

i ich bi nemalo potreba da mi se zablagodarite ....samo,,,eden glas za mene,,,ako sakate,,,se razbira....
 Воопшто и не се сомневам...освен едно..
Ние ...си немаме проблем (спор)  со нашето име!!!
пс
Не ли ти јавија ...дека веќе си ставена за министерка?.
голема%20насмевка
 


Изменето од novace - 15.Април.2008 во 18:11
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 18:18
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

Kultuzin,,a kakvo e ova prashanje????



Pa te prasuvam kako ke se vikame posle resavanjeto na sporot so imeto ili kako ke ni se vika drzavata?


pa se razbira deka R.Makedonija...jas ne sum predavnichka...

p.s: Novace,,shtotuku mi javija,,,i odsega oficijalno jas sum novata ministerka....
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 18:19

Jas mislam deka treba da se smeni imeto Gorna ili Nova Makedonija da se imenuvame. Ne sme tolku jaki za da mozime da zacuvame ustavnoto ime da bevme jaki ke se bunevme do kraj ama slabi sme, e ako si slab treba da cutis...

Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 18:20
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

Kultuzin,,a kakvo e ova prashanje????



Pa te prasuvam kako ke se vikame posle resavanjeto na sporot so imeto ili kako ke ni se vika drzavata?


pa se razbira deka R.Makedonija...jas ne sum predavnichka...

p.s: Novace,,shtotuku mi javija,,,i odsega oficijalno jas sum novata ministerka....


Ajde cestito neka ti e ministerke.

Trba da castis.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 18:24
Originally posted by xxll xxll напиша:

Jas mislam deka treba da se smeni imeto Gorna ili Nova Makedonija da se imenuvame. Ne sme tolku jaki za da mozime da zacuvame ustavnoto ime da bevme jaki ke se bunevme do kraj ama slabi sme, e ako si slab treba da cutis...



Govori vo svoe ime, nemas pravo da vikas slabi sme, jas ne se cuvstvuvam taka.
Кон врв
Aminta2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 361
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 18:25
Се сложувам. Никој со сила не може да ни наметне име, зошто суверенитет и идентитет се основите на меѓународниот поредок. Ова што Грција го прави ствара многу опасен преседан. Затоа не тинтараат 17 години за ние самите да се сложиме, инаку да беше така како што копукот xxl над тебе сугерира, со сила ќе ни го сменеадо сега.

Би имало СПОР само доколку нашиот јужен сосед се вика Македонија или има збор Македонија во своето (покомплексно) име.

Бидејќи таа држава не се вика Македонија туку Грција, спор за името - НЕМА!

НО ИМА РАСИСТИЧКА АГРЕСИЈА СПРЕМА ЦЕЛ ЕДЕН НАРОД И НАЦИЈА СО ЦЕЛ ИСТИОТ ДА СЕ ИЗБРИШЕ, ДА НЕ ПОСТОИ.

Сходно, ние преговараме КАКО да не избришат како народ, дали со додавките Горна, Северна или со нешто друго.

Ние треба да РАЗГОВАРАМЕ, но не да ПРЕГОВАРАМЕ. СДСМ наеднаш од разговори не унапреди во преговори!

Секој еден предлог за ново име последниве 15 години е дел од ПАКЕТ побарувања, а кој пакет цело време е ист.
Пакетот има анекси и подточки, и во нив СЕКОГАШ се специфицира дека без разлика на тоа кое е новото име, ние се одрекуваме од својот македонски етнос, нација, итн.; потоа ни се забранува да користиме зборот Македонец или македонски за било каква употреба; се бара да го измениме учебниците и сите книги, песни, црквата итн.; сите држави што не признале, ќе треба да не признаат под новото име (зошто повеќе нема да сме Македонци); итн. итн.

Ова колку да нема забуни за што преговараме, и тоа во ситуација кога имаме свое име и кое само нам ни пришаѓа, а меѓународното право е на наша страна.

Изменето од Aminta2 - 15.Април.2008 во 18:31
Кон врв
miroslav_ggg8 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај miroslav_ggg8 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 18:32
ludje ... kakva e ovaa besmislena diskusija ... pa koj normalen smee i ima hrabrost i da pomisli da go menuva imeto ????? ...... opcii nema .... nitu alternativi .... samo edno edinstveno resenie ..... REPUBLIKA  MAKEDONIJA .......
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.