IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Инџилот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инџилот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2728293031 36>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 17:56
Efendija - kako shto mnogu pati do sega sme rekle - ne mozheme da najdeme zaednichki stav po ova prashanje, zatoa shto bi znachelo edniot da otstapi od svojata vera. A i dvajcata imame silni prichini da veruvame vo toa vo koe shto veruvame.
Samo prijatelski sovet - pobaraj i neislamski izvori na informacija za "evangelieto" po Barnaba, zatoa shto i ova shto go postirashe sega izobiluva so greshki - odnosno, pak se meshaat poslanieto na Barnaba, so evangelieto po Barnaba, a ima i drugi propusti...
Problemot e shto koga se oslonuvate na tekst za koj e dokazhano deka ne e toa za koe shto se pretstavuva, diskusijata ne vodi nikade, zatoa shto se bazira na greshni argumenti.
Za drugite raboti - edinstven validen argument za da veruvam - e moeto lichno iskustvo i verba vo Boga, a ne toa shto nekoj sveshtenik precenil deka k*ranot e povistinski. Edinstveniot avtoritet koj mi e potreben za da veruvam sum samiot jas, zatoa shto mojata verba ja baziram na spoznanieto shto sum go dobil samiot, a ne na toa shto nekoj me ubedil vo toa. Osven toa - pak kje ti kazham - kakvi i da se sveshtenici, ne znachi deka dovolno go poznavaat Bozhjeto Slovo... ama toa e druga tema...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 17:57
Mislam deka sega razbiram vo sto e rabotata...

Ako se zemat Stariot i Noviot Zavet, pa se sporedat so k*ranot, ke se zabelezhat razliki megju Zavetite i k*ranot. Ako ima razliki toa znachi deka nekoja kniga od ovie ne e praviot Bozhji zbor. Od druga strana znaeme deka Stariot Zavet postoel so iljadnici godini vo nepromeneta forma, a potoa e dodaden Noviot Zavet. Znaeme deka k*ranot se pojavuva odednash bez nadovrzuvanje na prethodnite dva Zaveti, tuku kako nekoja nivna revizija.

Prashanjeto sto se postavuva od vernicite e kako mozhe k*ranot da pretendira deka e Bozhji zbor ako se razlikuva od prethodniot Bozhji zbor objaven vo prethodnite Knigi?

Reshenieto e ochigledno - ako se pretpostavi deka prethodnite knigi se korumpirani i spored toa netochni, togash najnovata sigurno e nivna korekcija. Ako nekoj saka dokaz za toa, neka si ja prochita Bozhjata objava vo koregiranata verzija. Bidejki ne e mozhno Bozhjata objava da ja snema tuku-taka, mozhe lesno da se pretpostavi deka originalite na nekogashnite knigi nekoj nekade gi ima sokrieno, pa onoj koj saka da razbere sto imalo vo niv neka si gi bara ili neka go prifati k*ranot.

He, he, he... nekoj tuka mati voda da ne bide bistra... ne znam koj, ne me ni interesira, ama onoj sto ja mati si znae samiot... si ja ima muvata na kapata i postojano se obiduva da "dokazhe" neshto sto e nedokazhlivo.

Ajde, prodolzhete si so diskusiite...


Изменето од Messenger - 26.Март.2008 во 17:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 19:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mislam deka sega razbiram vo sto e rabotata...

Ako se zemat Stariot i Noviot Zavet, pa se sporedat so k*ranot, ke se zabelezhat razliki megju Zavetite i k*ranot. Ako ima razliki toa znachi deka nekoja kniga od ovie ne e praviot Bozhji zbor. Od druga strana znaeme deka Stariot Zavet postoel so iljadnici godini vo nepromeneta forma, a potoa e dodaden Noviot Zavet. Znaeme deka k*ranot se pojavuva odednash bez nadovrzuvanje na prethodnite dva Zaveti, tuku kako nekoja nivna revizija.

Prashanjeto sto se postavuva od vernicite e kako mozhe k*ranot da pretendira deka e Bozhji zbor ako se razlikuva od prethodniot Bozhji zbor objaven vo prethodnite Knigi?

Reshenieto e ochigledno - ako se pretpostavi deka prethodnite knigi se korumpirani i spored toa netochni, togash najnovata sigurno e nivna korekcija. Ako nekoj saka dokaz za toa, neka si ja prochita Bozhjata objava vo koregiranata verzija. Bidejki ne e mozhno Bozhjata objava da ja snema tuku-taka, mozhe lesno da se pretpostavi deka originalite na nekogashnite knigi nekoj nekade gi ima sokrieno, pa onoj koj saka da razbere sto imalo vo niv neka si gi bara ili neka go prifati k*ranot.

He, he, he... nekoj tuka mati voda da ne bide bistra... ne znam koj, ne me ni interesira, ama onoj sto ja mati si znae samiot... si ja ima muvata na kapata i postojano se obiduva da "dokazhe" neshto sto e nedokazhlivo.

Ajde, prodolzhete si so diskusiite...


Жалам што ќе те разочарам,но,ти и понатака НИШТО НЕ РАЗБИРАШ.

Изменето од efendija - 26.Март.2008 во 19:12
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 22:58
Ajde, objasni da razberam... vnimatelno ke te chitam.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 23:10
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ajde, objasni da razberam... vnimatelno ke te chitam.


Чекај следна прилика.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 23:29
Ova go postirase Muhadzir
"Oni koji su vjerovali, pa oni koji su bili jevreji, i sabijci, i krscani - oni koji su u Allaha i u onaj svijet vjerovali i dobra djela cinili, - nicega se oni nece bojati i ni za cim oni nece tugovati."/69/
i ne znam dali e ajet ili Hadis, ama povtorno ubavo vi se kazuva ostajte gi na mira Hristijanite i Evreite, si znaat tie, se dodeka veruvaat vo eden Bog i pravat dobri dela, a kako moze da bidat Hristijani i da veruvaat vo eden Bog, pa mnogu ubavo zatoa sto site Hristijani veruvaat vo eden Bog koj samo se vplotil vo Isus, i sega site sledbenici na Isus koi veruvaat vo nego veruvaat kako vo Sin Bozji ili Eden vo Trojniot Bog.

Za kraj ve molam po stoti pat za citat od k*ranot i samo k*ranot vo koj se pisuva deka sledbenicite na Knigata go smenile Indzilot, a ne citati od nekoi si drugi knigi. i ve molam nemojte da poistovetuvate skrsnuvanje od verata so krienje ili izmena na Knigata.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 23:57
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Ova go postirase Muhadzir"Oni koji su vjerovali, pa oni
koji su bili jevreji, i sabijci, i krscani - oni koji su u Allaha i u
onaj svijet vjerovali i dobra djela cinili, - nicega se oni nece bojati
i ni za cim oni nece tugovati."/69/
i ne znam dali e ajet ili Hadis, ama povtorno ubavo vi se kazuva ostajte gi na mira Hristijanite i Evreite, si znaat tie, se dodeka veruvaat vo eden Bog i pravat dobri dela, a kako moze da bidat Hristijani i da veruvaat vo eden Bog, pa mnogu ubavo zatoa sto site Hristijani veruvaat vo eden Bog koj samo se vplotil vo Isus, i sega site sledbenici na Isus koi veruvaat vo nego veruvaat kako vo Sin Bozji ili Eden vo Trojniot Bog.Za kraj ve molam po stoti pat za citat od k*ranot i samo k*ranot vo koj se pisuva deka sledbenicite na Knigata go smenile Indzilot, a ne citati od nekoi si drugi knigi. i ve molam nemojte da poistovetuvate skrsnuvanje od verata so krienje ili izmena na Knigata.


Ајде да те задоволиме со цитати од Qur,anot:

" A teško onima koji svojim rukama pišu Knjigu, a zatim govore: "Evo, ovo je od Allaha" - da bi za to korist neznatnu izvukli. I teško njima zbog onoga što ruke njihove pišu i teško njima što na taj način zarađuju!"(Bekare 79)

“I kad rece Isa, sin Merjemin: “O sinovi Israilovi! Uistinu, ja sam vam poslanik Boziji, potvrdjujuci ono sto je bilo prije mene od Tevrata i donosilac radosne vijesti O POSLANIKU (koji) DOLAZI POSLIJE MENE, NJEGOVO IME JE AHMED. Pa posto im je dosao s dokazima jasnim, rekose: “Ovo je sihr ocit.” (As Saff, 6)

"Zatim smo, poslije njih, jednog za drugim naše poslanike slali, dok nismo Isaa, sina Merjemina, poslali, kojem smo Indžil dali, a u srca sljedbenika njegovih smo blagost i samilost ulili, dok su monaštvo oni sami, kao novotariju, uveli - Mi im ga nismo propisali - u želji da steknu Allahovo zadovoljstvo; ali, oni o njemu ne vode brigu onako kako bi trebalo, pa ćemo one među njima koji budu ispravno vjerovali nagraditi, a mnogi od njih su navjernici." (sura Hadid

27)





Задоволен?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 00:24
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Ova go postirase Muhadzir
"Oni koji su vjerovali, pa oni koji su bili jevreji, i sabijci, i krscani - oni koji su u Allaha i u onaj svijet vjerovali i dobra djela cinili, - nicega se oni nece bojati i ni za cim oni nece tugovati."/69/
i ne znam dali e ajet ili Hadis, ama povtorno ubavo vi se kazuva ostajte gi na mira Hristijanite i Evreite, si znaat tie, se dodeka veruvaat vo eden Bog i pravat dobri dela, a kako moze da bidat Hristijani i da veruvaat vo eden Bog, pa mnogu ubavo zatoa sto site Hristijani veruvaat vo eden Bog koj samo se vplotil vo Isus, i sega site sledbenici na Isus koi veruvaat vo nego veruvaat kako vo Sin Bozji ili Eden vo Trojniot Bog.   ( Toa sto go postira muhadzir e Ajet, ama ti za zal nisto ne razbiras od toa sto se kazuva vo Ajetot)


Za kraj ve molam po stoti pat za citat od k*ranot i samo k*ranot vo koj se pisuva deka sledbenicite na Knigata go smenile Indzilot, a ne citati od nekoi si drugi knigi. i ve molam nemojte da poistovetuvate skrsnuvanje od verata so krienje ili izmena na Knigata.



Da se nadovrzam na bratot efendija....... 

k*ran-Sura   Trpeza (Al-Ma`ide)


12. Allah je prihvatio zavjet sinova Israilovih - a između njih bili smo postavili dvanaest starješina - i Allah je rekao: "Ja sam s vama! Ako budete molitvu obavljali i milostinju davali, i ako budete u poslanike Moje vjerovali, pomagali im i drage volje zajam Allahu davali, sigurno ću preći preko hrđavih postupaka vaših i uvešću vas u džennetske bašče kroz koje će rijeke teći. A o­naj među vama koji ni poslije ovoga ne bude vjerovao - s Pravog puta je skrenuo."

13. Ali, zato što su zavjet svoj prekršili, Mi smo ih prokleli i srca njihova okrutnim učinili. o­ni su riječi s mijesta na kojima su bile uklanjali,* a dobar dio o­noga čime su bili opominjani izostavili. I ti ćeš kod njih, osim malo njih, neprestano na vjerolomstvo nailaziti, ali im oprosti i ne karaj ih! - Allah, uistinu, voli o­ne koji čine dobro







Изменето од muhadzir - 27.Март.2008 во 00:26
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 01:11
Pa nikade nema tuka deka e nesto smeneto ili skrieno, samo ima predupreduvanje:  " A teško onima koji svojim rukama pišu Knjigu, a zatim govore: "Evo, ovo je od Allaha", takvi predupreduvanja ima milion i vo biblijata, na primer krajot od Biblijata od Jovanovoto Otkrovenie.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 01:14
Ve molam citat od k*ranot kade se posocuva jasno deka Knigata ili ako sakate Indzilot e skrien, ili smenet.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 01:18
Pa ete be postar brate,Gi imas ajetite,i bas toa so si go Podvlekol,za koe kazuvas deka epREDUPREDUVANJEA teško onima koji svojim rukama pišu Knjigu, a zatim govore: "Evo, ovo je od Allaha",

Upotrebi ja Logikata Postar!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 01:23
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Ve molam citat od k*ranot kade se posocuva jasno deka Knigata ili ako sakate Indzilot e skrien, ili smenet.


“A Kad Allah rekne:” O Isa, sine Merjemin, jesi li ti govorio ljudima: “Prihvatite mene i majku moju kao dva boga uz Allaha! <<- on ce reci: >>Hvaljen neka si Ti! Meni nije prilicno da govorim ono sto nemam pravo. Ako sam ja to govorio, Ti to vec znas; Ti znas sta ja znam, a ja ne znam sta Ti znas; samo Ti jedini sve sto je skriveno znas.”  
 
“Ja sam im samo ono govorio sto si mi Ti naredio: “klanjajte se Allahu, i mome i svome Gospodaru! I ja sam nad njima bdio dok sam medju njima bio, a kad si mi Ti dusu uzeo (teveffejteni), Ti si ih jedini nadzirao; Ti nad svim bdis.”  
 
“Ako ih kaznis, robovi su Tvoji, a ako im oprostis, silan i mudar Ti si.”
 
“Allah ce reci:>>Ovo je dan u kome ce iskrenima od koristi iskrenost njihova biti; dzenetske basce, kroz koje teku rijeke, pripasti, vijecno i dovijeka ce u njima ostati. Allah ce zadovoljan njima biti, a oni Njim. To ce veliki uspjeh biti.”
 
Al-Maida 116-119.


Еве овде многу јасно се алудира на промените кои се извршени во Инџилот,и учењето на Иса а.с.,со оглед дека постои голема разлика во вашето учење за овој пејгамбер.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 03:06
A be tuka se aludira ili ova ili ona ama fakt e deka ne e napisano deka nekoj go skril indzilot ili deka go ukral, samo se kazuva deka nie ne treba da veruvame vo povekje bogovi a toa e osnova na nasata religija, i nikoj ne veruva vo deva Marija kako vo Bog, jas ne znam deka nekoj Hristijanin veruva deka Bogorodica e Bog .A za Isus nie veruvame deka e Eden vo Boga i deka e del od Troicata koj se edinstveni vo Boga.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 03:09
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

A be tuka se aludira ili ova ili ona ama fakt e deka ne e napisano deka nekoj go skril indzilot ili deka go ukral, samo se kazuva deka nie ne treba da veruvame vo povekje bogovi a toa e osnova na nasata religija, i nikoj ne veruva vo deva Marija kako vo Bog, jas ne znam deka nekoj Hristijanin veruva deka Bogorodica e Bog .A za Isus nie veruvame deka e Eden vo Boga i deka e del od Troicata koj se edinstveni vo Boga.



Na nas nasata a na vas vasata vera!

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2728293031 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,279 секунди.