IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Инџилот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инџилот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 36>
Автор
Порака
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 12:38
Se dodeka jas se pridrzuvam na Torata i Noviot Zavet moj Gospodar ke Bide Bog koj preku mojot gospodar Sinot mi go isprati mojot gospodar Svetiot Duh, za da poveruvam vo se sto mi govorel Isus mojot Gospodar.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 13:05
dzem ne spamiraj. Drzi se za temata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
dzem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dzem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 13:06
Ok mess Nemam losha namera

PS Neli Indzilot e del od K*ranot

Изменето од dzem - 26.Март.2008 во 13:13
Euzu Billahi minessejtanirradzim Bismillahirrahmanirrahim ~ HasbunAllahu ve ni`mel vekil~
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 13:22
Ne velam deka namerata ti e losha, no velam deka toa sto go pravish ne e dozvoleno.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 13:26
Originally posted by dzem dzem напиша:



PS Neli Indzilot e del od K*ranot


Sega ne znam za sto se raboti... Indzhilot bil donesen, pa bil sokrien vo Vatikan, potoa Alah im se obrakja na vernicite da go sledat toj Indzhil... ajde da ne parafraziram, ke go citiram EvAngelos:

"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."


(Сура 5:68)
Вие велите дека во времето на Мухаммед вистинскиот Инџил се наоѓал во Рим. Тогаш зошто Мухаммед им веле на луѓето да се придржуваат до него кога тој не им бил достапен?


Зошто едноставно не им рекол дека Инџилот им е скриен во Рим и да не се придржуваат до него, туку да се придржуваат до сурите што Аллах преку него им ги објавува бидејќи нели според вас во нив се содржи целиот Инџил и се што им е потребно?
                                                             


Изменето од Messenger - 26.Март.2008 во 13:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 13:28
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Se dodeka jas se pridrzuvam na Torata i Noviot Zavet moj Gospodar ke Bide Bog koj preku mojot gospodar Sinot mi go isprati mojot gospodar Svetiot Duh, za da poveruvam vo se sto mi govorel Isus mojot Gospodar.


mislis deka znaes sto ti zboruval isus???

se lazes!!!

znaes samo sto ti zboruvale "apostolite" bidejki toa toj sto go zboruval e unisteno od nekoi si nevernici pa si napravile nesto kako sto im pasiralo niv...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 13:44
Pa edno znam ako ne preku Evangelijata togash preku ovoj citat sigurno Allah me povikuva da si go sledam mojot Gospodar Isus

"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."


(Сура 5:68)

Nie site si znaeme deka nas gospodar e Isus, za vas Isa, i nie treba da mu veruvame na toa sto ni e objaveno preku nego i da si go smetame za Gospodar, sto e tuka kontradiktorno.
Dajte priznajte si deka vo k*ranot Isus e narecen nas Gospodar so golemo G i deka nie treba da si go sledime, sto i pravime, nie go sledime ona sto go znaeme za nego od Knigata koja si ja sledime, i za koja k*ranot nikade ne veli deka e skriena, ami toa vi go rekle nekoi Kalifi podocna, za da ne mora da ne prifatite kako validna religija, potvrdena od k*ranot.
Ako e taka vie treba da si veruvate vo site tri Knigi, a nie vo dve od niv.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 13:52
kako taka vo dve od niv koga tuka ti se veli vo site knigi koi ti se isprateni OD boga odnosno od gospodarot tvoj...


i nemoj da gi menuvas aetite tuka ti e od gospodarot a ne na gospodarot vi se molam za pocit...

a koga ti treba da veruvas vo k*ranot veruvaj vo sekoj negov zbor a ne so protekcija...

i da znaes deka inzdilot ne e kniga koja ja napisale obicni luge denes nareceni apostoli tuku ja ispratil edinstveniot bog preku isa do celoto covestvo znaci ne se raboti za biblijata tuku za nekoja druga kniga koja denes ja nema...

i uste nesto, kako moze obicen covek da bide bog, zarem isa a.s(ISUS) e stvoritelot na se sto postoi????
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 14:25
King - vekje navleguvash vo navreda vrz hristijanstvoto...
Zarem ne mozhete da diskutirate za rabotite od islamska gledna tochka i da gi objasnite SAMO od islamska gledna tochka, bez da go navreduvate hristijanstvoto i verskite chuvstva na hristijanite?!
Ili mora da imate nekakva potkrepa?!
Prashanjeto koe EvAngelos go postavi seushte ne e odgovoreno. Jas go postavuvam istoto prashanje vekje nekolku meseci i nikoj ne odgovoril konkretno i jasno na toa. Zoshto Bog im veli na svoite sledbenici da sledat neshto koe shto e skrieno, bez pri toa da kazhe deka e skrieno?! Hadisot koj go citiravte za toa kade se naogja - toa se zborovi na Muhammed, no ne se ajet!
Efendija - nema zoshto da go tolkuvame toj ajet od hristijanski aspekt. Za mene, kako hristijanin, apsolutno nishto ne znachi... imam pochit kon k*ranot, no kako vasha sveta kniga, a ne moja, za mene e samo kniga koja izvrshila vlijanie vrz mnogu lugje, kako shto e za tebe Biblijata...
Кон врв
dzem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dzem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 14:52
Bez navreda Zidarski ama treba da se ima poznavanje od K*ranot za da se diskutira na ovie temi .

Znaci treba da se procita K*ranot jas mu go predloziv toa na Postariot brat, pa kolegata messenger opomena da ne sum spamiral imi gi izbrisha postovite .
Nie tuka diskutirame za shto? Treba da se procita K*uranot od vasha strana za da se razjasnat mnogu raboti
VAka samo kje se vrtime vo krug!!!!!!
Euzu Billahi minessejtanirradzim Bismillahirrahmanirrahim ~ HasbunAllahu ve ni`mel vekil~
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 15:00
Dzem - go imam prochitano k*ranot... i si go preprochituvam tuka pokraj nashive diskusii, otvaram po razni suri, proveruvam ajeti, itn. Imam chitano i dosta Hadisi... Imam chitano i dosta Tefsiri...
Messenger te opomena za nachinot na koj gi objavi postovite (nekolku edno po drugo, namesto vo eden), a ne za sodrzhinata.
I pokraj prochituvanjeto na k*ranot, prashanjeto koe go postaviv, a koe go postavi i EvAngelos i Postariot, a i mnogu drugi chlenovi na ovoj forum, seushte e validno i bez odgovor...
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 15:09
Ima dosta odgovori na toa prasanje zidarski, ne moze da se rece deka ne e odgovereno, a toa sto tebe ne te zadovoluvaat ovie odgovori e toa sto baras nekoj da te uveri deka Biblijata ne e toj Indzil, a znaes deka vo toa nikojpat nema da poveruvas, koga bi go storil toa ti bi se otkazal od svojata religija. 
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 15:24
Ne baram nekoj da potvrdi deka Biblijata e toj Indzil - kako shto rekov, jas ne sum musliman i ne veruvam vo k*ranot - taka shto toa shto go pishuva tamu, ne gi zasega moite verski chuvstva po nikakov nachin.
Prashanjeto (ona, na koe ne e odgovoreno) e - kako toa Bog povikuva da se sledi kniga koja e sokriena, a pri toa ne kazhuva deka e sokriena?! Kako toa "sledbenicite na Knigata" da sledat neshto koe shto ne znaat kade e i shto pretstavuva?!
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 15:29
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Ima dosta odgovori na toa prasanje zidarski, ne moze da se rece deka ne e odgovereno, a toa sto tebe ne te zadovoluvaat ovie odgovori e toa sto baras nekoj da te uveri deka Biblijata ne e toj Indzil, a znaes deka vo toa nikojpat nema da poveruvas, koga bi go storil toa ti bi se otkazal od svojata religija. 



k*ranskite Ajeti se jasni, a koj saka da veruva neka veruva, a koj ne zdravje

"Reci: 'O sljedbenici Knjige vi niste nikakve vjere ako se ne budete pridrzavali Tevrata i Indzila i onoga sto vam objavljuje Gospodar vas. A to sto ti objavljuje Gospodar tvoj pojacat ce, uistinu, kod mnogih od njih nepokornost i nevjerovanje, ali, ti ne izgaraj zbog naroda koji nece da vjeruje.'"/68/
"Oni koji su vjerovali, pa oni koji su bili jevreji, i sabijci, i krscani - oni koji su u Allaha i u onaj svijet vjerovali i dobra djela cinili, - nicega se oni nece bojati i ni za cim oni nece tugovati."/69/








Изменето од muhadzir - 26.Март.2008 во 15:30
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.