IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Инџилот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инџилот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 36>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 16:47
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Messenger,
Na onoj koj ne veruva,seedno e da go teleportiras vo toa vreme i vo momentot koga ja sokrivale,toj nema da veruva.
Vo denesnive Evangelija sam Isus rekol deka dosol da gi NADOPOLNI ZAKONITE. Koi zakoni ? Sigurno ne se raboti za drzavni zakoni,tuku za BOZJIOT ZAKON,koj veke mu bil objaven na Mojsie. Isus bil Bozji glasnik,Bozji pratenik,koj ke ja nadopolni objavata. Isus go dobil BOZJIOT ZAKON.
Sto pisuvale drugite,toa se zabeleski od negoviot zivot,praksa.... No SIGURNO dobil Objava od Boga.
Ona sto Pavle go pisuval 100% ne e Bozja objava.
Ona sto go pisuvale Matej,Marko,Jovan i Luka... tuka pretka od vistinata. NO 100% NE E BOZJA OBJAVA.
kako sto 100% hadisite ne se Bozja objava,tuku go zapisuvale zivotot i praksata na Muhammed s.a.w.s.
No Qur'anot,toa e 100% ALLAHOVA/BOZJA OBJAVA.
I ovie 4 Evangelija se odbrani od eden GOLEM KUP koj lugeto go zabelezuvale zivotot na Isus. Kolku ima Apokrifni evangelija ??? Neli i Barnaba bil eden od Apostolite ?



Svemirski, Isus doshol da gi zameni site dotogashni zakoni so eden:


Pravi im na site onoa sto sakash tie da ti pravat tebe.

Tolku. So eden zakon gi zamenuva site minati zakoni. Toa e noviot zakon za noviot chovek. Robuvanjeto na mnoshtvoto rigidni i detalni propisi za sekoja prilika, koi bile potrebni za nekogashniot chovek, se zamenuvaat so eden idealen i univerzalen zakon sto mu prilega na noviot svesen chovek, na vistinskata Bozhja kreacija, onaka kako sto prvichno bila zamislena od Kreatorot - spored negoviot lik.

Vie mislite deka moralo da ima nekakov Indzhil vo koj, isto kako spored onoa sto mu se dalo na Mojsie, moralo da ima iznaredeno stranici i stranici propisi i zakoni za se i seshto.

Isus ja donesuva svetlata i radosna vest deka chovekot e osloboden od robuvanjeto na zakonite i so Svetiot Duh vo sebe se kreva na povisok stepen na egzistencija, ovoj pat ushte poblizu do Boga. Svetiot Duh e svesta i odgovornosta sto Isus ja ostava kaj lugjeto pred svoeto zaminuvanje. Znaejki deka promenata nema da mine bez posledici, toj go zema grevot na sebe, gi oslobiduva lugjeto od nego za vek i vekovi, so sto nedvosmisleno dava poraka deka tie od togash, pa se dodeka postojat vo ovoj svet, treba da odat po TOJ pat. Ne postoi druga opcija za chovekot, a Isus toa jasno go kazhuva so predupreduvanjeto deka posle nego ke se javat lazhni proroci, lazhni profeti, koi ke tvrdat deka tie go propovedaat vistinskiot Bozhji zbor.

Evangelijata se samo opisi na onoa sto se sluchuvalo so Isus od lugje koi prisustvuvale na tie momenti ili koe bilo slushnato od prva raka. Bez obzir sto tie se razlikuvaat vo nekoi detali megju sebe, tie se odnoznachni vo Isusovata poraka koja veke ja spomnav prethodno.

Изменето од Messenger - 25.Март.2008 во 16:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 17:17
Messenger,
Toa ne e edinstvena Isusova mudrost. Toa ne moze da bide zakon.
Zosto 30 razliciti crkvi imaat 30 razliciti nacini na veruvanje ? Za da se dojde do taa svetlina,sto go vikas ti svetiot duh,mora da postoi nacin.
Dali treba da se posti,ako gi prasas Hristijanite,bilo koi (ortodoxi,protestanti,katolici,,,,) site ke ti kazat "DA" Ako gi prasas kako treba da se posti,site ke ti dadat razlicito upatstvo.
A postot e propisan zaradi BUDENJE NA SVESTA.
Sozdatelot,se' sto bara od nas e da mu se vrati cisto ona sto ni go dal na zaem. Toa e TELOTO I DUSATA.
Kako sto sekoj proizvoditel na nesto si gi znae manite i nedostatocite na toa sto go proizvedil,taka i nasiot KREATOR. Na sekoj artikal ima upatstvo... na koja temperatura da se drzi,kako da se upotrebi,kako da se zatvori,kako da se otvori......
Taka sozdatelot ni dal upatstvo za nasiot zivot. No ne si prisilen da go pocituvas... kako sto postoi sloboda i moznost za prekrsuvanje na drzaven zakon,no da znaes deka za toa sledi kazna. Se si e povrzano. Na avtomobilot za da odi ne e dovolno samo benzin da mu tankas... treba da go odrzuvas a kako,za toa majstorot napisal kniga.

Kako sto ni e propisano 3 pati hrana za odrzuvanje na teloto togas ima nesto propisano i za dusata.
Cisto telo so valkana dusa,dzaba e. Kako sto ni cista dusa vo valkano telo ne sedi.
Samo onoj koj ja Hrani i dusata,kako sto mu e propisano, iskreno go misli ona: "sakaj mu go na drugite ona sto go sakas za sebe" koj ima valkana dusa, recenicata mu e samo na jazik. Onoj koj neznae koj mu e Sozdatelot,ke mu se moli i robuva na pogresni "bogovi" i samo ke misli deka e dobrodusen i dobronameren.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 20:22
Pa znam deka postot ne e tema , ama koga vekje go spomnuvas, barem ima pogolemi slicnosti pomegju postenjeto na bilo koi hristijanski podreligii, so nekoi primeri od stariot ili noviot zavet. Taka imame proroci koi postele bez meso ima posti bez kvasec, ima posti bez odbiranje hrana ami samo toa sto ke ni se ponudi, ima posti kade se dozvoluva samo rastitelna hrana, i kako sto rekov razlicni proroci razlicno postele, a Isus se znae deka postel cetirieset dena i nokji i deka piel samo voda.
E sega na nas e ostaveno koj kolku moze.
Od druga strana kaj muslimanite imame sosem poinakov post kade e vazno da se jade nokje a ne denje, takvo nesto ne samo sto nema vo noviot zavet ami go nema ni vo stariot, ajde indzilot go smenale ami i stariot zavet li, kade Musa velel da se jade samo nokje.
inaku jas smetam deka postot ne e najvazen vo bozjite oci, ami toj e samo sredstvo preku koe si go disciplinirame teloto, vazen e pred se i nad se samo duhovniot post koj trae 365 dena vo godinata, i vo celiot zivot treba pred se da se odkazeme od rabotite na koi im robuvame, strasti naviki, i zavisnosti, bilo da se hrana, cigari, zeni, droga, alkohol, kocka, pari, bogatstvo, i, sl. a kaj vas se e dozvoleno samo da e nokje.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 22:24
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Messenger,
Toa ne e edinstvena Isusova mudrost. Toa ne moze da bide zakon.
Zosto 30 razliciti crkvi imaat 30 razliciti nacini na veruvanje ? Za da se dojde do taa svetlina,sto go vikas ti svetiot duh,mora da postoi nacin.
Dali treba da se posti,ako gi prasas Hristijanite,bilo koi (ortodoxi,protestanti,katolici,,,,) site ke ti kazat "DA" Ako gi prasas kako treba da se posti,site ke ti dadat razlicito upatstvo.
A postot e propisan zaradi BUDENJE NA SVESTA.
Sozdatelot,se' sto bara od nas e da mu se vrati cisto ona sto ni go dal na zaem. Toa e TELOTO I DUSATA.
Kako sto sekoj proizvoditel na nesto si gi znae manite i nedostatocite na toa sto go proizvedil,taka i nasiot KREATOR. Na sekoj artikal ima upatstvo... na koja temperatura da se drzi,kako da se upotrebi,kako da se zatvori,kako da se otvori......
Taka sozdatelot ni dal upatstvo za nasiot zivot. No ne si prisilen da go pocituvas... kako sto postoi sloboda i moznost za prekrsuvanje na drzaven zakon,no da znaes deka za toa sledi kazna. Se si e povrzano. Na avtomobilot za da odi ne e dovolno samo benzin da mu tankas... treba da go odrzuvas a kako,za toa majstorot napisal kniga.

Kako sto ni e propisano 3 pati hrana za odrzuvanje na teloto togas ima nesto propisano i za dusata.
Cisto telo so valkana dusa,dzaba e. Kako sto ni cista dusa vo valkano telo ne sedi.
Samo onoj koj ja Hrani i dusata,kako sto mu e propisano, iskreno go misli ona: "sakaj mu go na drugite ona sto go sakas za sebe" koj ima valkana dusa, recenicata mu e samo na jazik. Onoj koj neznae koj mu e Sozdatelot,ke mu se moli i robuva na pogresni "bogovi" i samo ke misli deka e dobrodusen i dobronameren.


Ne sme na ista branova dolzhina i zatoa ponekogash i koga mislime isto ne mozheme da se razbereme.

Nemozhe da se ima slobodna volja i da ne mora da se sledat zakoni, a sepak da se bide kaznet poradi toa. Toa ne odi taka. Ako ti e darena slobodna volja i mozhnost neshto da ne sledish, togash nemozhe da bidesh kaznet za toj izbor, bidejki toa bi znachelo deka nemash pravo na prakticiranje na slobodnata volja, sto de facto znachi deka morash da pravish sto ke ti se naredi.

Inaku, kako mozhesh da sporeduvash avtomobili ili bilo kakvi drugi chovechki materijalni proizvodi so chovek ??? Aman be svemirski, takvata analogija e apsurdna. Pa imaat li site tie mrtvi predmeti od zhelezo, plastika i drvo nekakva svest i produhovenost? Pa niv li gi sozdade Bog po svojot lik ???

Ajde, ne mi se zboruva natamu.

P.S. Sekoja crkva togash imala, a i denes mozhebi si ima, nekoe svoe veruvanje, bidejki sekoja od niv si gi interpretira rabotite onaka kako sto odgovara na nejzinata dogma. Vo prashanje e opstanokot na religijata , a ne na vistinata. Toa ne dokazhuva nishto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 22:38
Pa eve ti malku filozofija. Del od knigata "Razgovor so prijatelot nevernik"
Samo da ti kazam sto e SLOBODNA VOLJA. Tvoeto prasanje e tipicno ateisticko "Ako gospod gi odredil moite dela,zosto togas me povikuva na odgovornost"



Ti napravi nekolku gre{ki: Tvoite dela mu se poznati na Gospod i se zapi{ani vo negovata kniga, no so toa ne ti se so sila odredeni. Tie se odredeni samo vo negovoto znaewe. Ovaa odredenost mo`e da se sporedi so slednoto: Ti ima{ znaewe za delata na svojot sin i vo niv e sodr`ana mo`nosta toj da izvr{i prequba. Ako go napravi toa dali ti si go prinudil na toa ili toa samo bilo pretpostaveno i se slu~ilo tvoeto znaewe da bilo to~no?



           [to se odnesuva do tvoite zborovi za slobodata i mo`nosta za birawe deka toa e samo obi~na laga i deka toa go doka`uva faktot {to ti ne si gi odbral sopstvenoto ra|awe, pol, boja, tatkovina, deka ne mo`e{ da vlijae{ na sonceto i mese~inata, tie ja poka`uvaat vtorata gre{ka {to ja napravi.                                           Gre{kata e vo toa {to ti slobodata ja sfa}a{ sosema poinaku od nas vernicite. Ti zboruva{ za apsolutna sloboda, pa veli{ zo{to ne sum mo`el sebe si da se sozdadam so boja, visina...koi jas si gi sakam, zo{to ne mo`am da se ramnam so Sonceto, Mese~inata, vo {to e vsu{nost mojata sloboda?

           Na ova odgovarame: ti zboruva{ za apsolutna sloboda...sloboda za slobodno raspolagawe so univerzumot, {to mu pripa|a samo na Gospod. Za nas vistinata e edna: „A Gospodarot tvoj sozdava {to saka i {to odbira. Ne e nivno da odbiraat” (Kasas, 68). Nikoj nema izbor vo odnos na pra{aweto za sozdavaweto, zatoa {to samo Allah x.{. e toj {to sozdava {to saka i bira {to posakuva. Gospod x.{. nema da te povika na odgovornost zaradi tvojata visina, nitu }e te kaznuva zaradi toa {to ne si go soprel sonceto vo svojata orbita. No podra~jeto na pra{aweto e pra{awe na naredbata. Ti na toj plan si sloboden i toa se granicite za koi zboruvame. Ti si sloboden da gi skroti{ svoite strasti, da go skroti{ svojot gnev, da se sprotivstavi{ na sebe, da gi otfrli{ zlite nameri, a da gi prodol`i{ svoite doblesti. Ti mo`e{ da bide{ dare`liv po sebe i so imotot. Mo`e{ da ja ka`uva{ vistinata ili da la`e{. Mo`e{ da ja vozdr`i{ rakata od zabranetoto. Mo`e{ da go vozdr`i{ pogledot od tu|ata sramota. Mo`e{ da go vozdr`i{ svojot jazik od napa|awe, ogovarawe i spletkarewe. Na ovoj plan nie sme slobodni, i samo za toa {to e vo nego }e bideme pra{ani i odgovorni.



           Stanuva zbor za relativna, a ne za apsolutna sloboda, sloboda na ~ovekot na plan na obvrskite. Ovaa sloboda e vistinita, a nea ja doka`uva vrodenoto ~uvstvo za nea. Nie ~uvstvuvame odgovornost, kaewe zaradi gre{kata, a zadovolstvo i mir koga }e storime dobro delo. Nie vo sekoj mig birame i gi sporeduvame sopstvenite mo`nosti. Duri i prvata zada~a na na{iot razum e opredeluvaweto pome|u pove}e mo`nosti.

           

Nie sosema jasno go razlikuvame dvi`eweto na rakata koja treperi od treska i rakata koja pi{uva pismo, pa velime deka prvoto e odredeno, nasilno, a vtoroto odbrano, slobodno. Da nemavme slobodna voqa, ne }e mo`evme da pravime razliki.



           Isto taka ovaa sloboda ja doka`uva a na{eto ~uvstvo na nemo} da go prinudime srceto na ne{to so {to toa ne e zadovolno. @enata mo`eme da ja prinudime so prisilba i zakani da pravi se {to }e i ka`eme, no so nikakvi sredstva ne mo`eme da ja prinudime da ne saka. Ova jasno poka`uva deka Allah x.{. gi oslobodil na{ite srca od sekakva prisilba, pravej}i go sosema slobodno. Zatoa Allah x.{. ja storil namerata t.e. nijetot, ~ij izvor e srceto, kako stolb na odgovornosta. Vernikot koj pod prisilba ja grdi verata nema da odgovara pred Allah x.{. se dodeka so soglasuvawe na svoeto srce ne go napravi toa: „..osven onoj koj so sila e prinuden, a negovoto srce e smireno vo verata..” (En-Nahl, 106).



           Vtor vid na pogre{nost na ova pra{awe se sostoi vo toa {to nekoi lu|e sfa}aat deka ~ovekovata sloboda i e nadredena na voqata na Allah x.{., obvinuvaj}i gi zastapnicite na tezata za slobodata deka na Gospod mu pripi{uvaat sou~esnici vo zapoveduvaweto i odlu~uvaweto. Pa taka i ti prijatele si ja razbral, pa zboruva{e za pove}ebrojnosta na voqite, {to o~igledno e pogre{no. ^ovekovata sloboda ne se vozdignala nad voqata na Allah x.{. ^ovekot e sloboden da stori ne{to {to mu se sprotivstavuva na zadovolstvoto na Allah x.{., no toj ne mo`e da stori ni{to {to i protivre~i na voqata na Allah x.{.



           Allah x.{. ni dal sloboda da se sprotivstavime na Negovoto zadovolstvo na na{a {teta, no na nikogo ne mu dal sloboda da se sprotivstavi na Negovata voqa. Ova e vtoro lice na relativnosta na ~ovekovata sloboda. Se {to pravime e vo ramkite na voqata na Gospod, duri i ona {to go pravime, a {to ne e vo sklad so Bo`jeto zadovolstvo i so [erijatot[2].

           Na{ata sloboda e Bo`ji blagodet i nagrada koja Gospod ni ja daril sosema nezavisno od na{ata voqa. Na{ata sloboda e samo negova voqa: “Vie ne mo`ete da sakate ne{to drugo od toa {to Allah saka” (El-Insan, 30)

           Da se zboruva za slobodata vo ovaa smisla ne zna~i pripi{uvawe na Gospod deka ima drugari. Na{ata sloboda e isto {to i Negovata naredba, Negovata voqa i Negovata odredba.

           Tret vid na pogre{nost na ova pra{awe e pogre{noto sfa}awe na odredbata i sudbinata na slobodnata voqa i slobodniot izbor, od strana na onie koi se zanimavale so prou~uvawe na ova pra{awe. Tie odreduvaweto i sudbinata gi sfatile kako da e toa prinuduvawe i prisiluvawe na ~ovekot na ona {to ne e vo negoviot karakter i vo negovata priroda. Istata ovaa gre{ka ja napravi i ti, prijatelu. Allah x.{. ja odrekuva prisilbata od svoja strana: „Da sakavme Nie bi pratile znak na neboto, pa tie pred nego bi gi svitkale svoite vratovi” (E{-[ua’ra, 4).

           Zna~eweto na ovoj ajet e jasno: sosema mo`no bilo da se prinudat lu|eto na veruvawe, no toa ne e storeno zatoa {to Gospod ne prisiluva:



           „Vo verata nema prisilba. Pravata vistina jasno se razlikuva od zabludata” (El-Bekare, 256); „Da go saka{e toa tvojot Gospodar, site lu|e }e veruvaa. Zarem ti }e gi prisili{ lu|eto da veruvaat i da bidat vistinski vernici” (Junus, 99)



           Vo zakonistite, koi Gospod gi dal nema nikakva prisilba. Odreduvaweto i sudbinata ne smeat da se sfatat kako prisilba na ne{to {to ne e negovata priroda. Allah x.{. mu dava na sekogo samo ona {to e vo namera na poedinecot, mu posakuva samo ona {to samiot toj si go posakuva i mu saka ona {to samiot si go saka. Bo`jeto upravuvawe e ~ovekov izbor, zatoa {to Allah x.{. go upravuva sekoj ~ovek kon ona {to negovoto srce te`nee i kakva namera ima:

“Koj ja bara `etvata na `ivotot ve~en Nie }e ja umno`ime `etvata negova. A koj ja bara `etvata na `ivotot zemski, }e mu ja dademe” (E{-[u-ra, 20). “Vo nivnite srca e bolest i Bog im ja zgolemi bolesta”. (El- Bekare, 10). “A tie {to se upateni im go zgolemi Allah x.{. upatot”.(Muhammed,   17). ]e go spomneme i ajetot vo koj Allah x.{. im se obra}a na zarobenicite: “Ako Bog najde dobro vo va{ite srca, }e vi dade podobro od ona {to vi go zel...” (Enfal, 70).

           Allah x.{. ni go ovozmo`uva ona {to sme go odbrale vo na{ite srca i ona {to ni se namerite i zatoa nema nasilie, prisilba ni prinuduvawe na ne{to {to ne e vo sklad so na{ite prirodi.

           „Na onoj koj deli i se ~uva i koj go potvrduva ona {to e najubavo , Nie }e mu go olesnime i ona {to e najlesno. A na onoj koj }e skr`avi i }e se smeta za nezavisen i }e go smeta za la`no ona {to e najlesno, nie }e mu go olesnime (patot) za ona {to e najte{ko (lo{o delo)” (El-lejl, 5-10).

           „Ti ne si frlil, koga si frlil, tuku Gospod frlil” (El-Enfal, 17).

           Tuka se poistovetuva aktot na ~ovekovoto frlawe so frlaweto od strana na Allah x.{. , ta zatoa postoi samo edno frlawe. Kaj ~ovekot e namerata, a Allah x.{. go ovozmo`uva nejzinoto realizirawe, i toa ako e dobro so dobro, a ako e zlo so zlo. ^ovekovata sloboda nema postojana mera tuku relativna mo}, koja se zgolemuva i namaluva. ^ovekot mo`e da ja zgolemi svojata sloboda so nauka: so pomo{ na otkritija i razli~ni pronajdoci ~ovekot uspeal da ja osvoi zemjata, da go sovlada prostorot i da se oslobodi od prangite na vremeto. Otkrivaj}i gi zakonite vo prirodata, ~ovekot uspeal da zavladee so niv i da gi pot~ini na sebe. Otkril kako se pobeduva `e{tinata, studot, temninata, i taka ja zgolemil svojata sloboda na planot na aktivnostite. Naukata e zna~i sredstvo za pro{iruvawe na granicite na ~ovekovata sloboda.

           Vtoro sredstvo e verata. Obra}aweto kon Allah x.{. i baraweto na Negova pomo{, isto taka gi pro{iruva granicite na slobodata i ova sredstvo go koristele site Bo`ji pratenici i nivnite sledbenici. Sulejman a.s. gi pokoril xinite, odel so veterot i zboruval so pticite, seto toa so Bo`ja podr{ka i pomo{. Musa a.s. go razdvoil moreto. Isa a.s. gi o`ivuval mrtvite, le~el slepci, gubavci i }oravi. ^itame isto taka i za evliite- tie koi mu ugoduvale na Allah x.{.- na koi im se pokriva zemjata i im se otkrivaat tajnite, nedostapni za obi~nite.

           Se se toa stepeni na slobodata, krenati nad prosekot na ~ovekova sloboda, koi tie ja postignale so svoeto obra}awe kon Allah x.{. i iska`uvawe na qubovta kon Nego. Nim im se podareni delovi od tajnoto znaewe.

           Naukata se javuva po vtor pat. Ovoj pat toa e naukata na tesavvuf-misticizmot. Pra{aweto na slobodniot izbor i neslobodnata voqa - Ebu-Hamid El-Gazali go postavuva i razjasnuva kratko i ednostavno:

„^ovekot ima slobodna voqa za ona {to go znae, a ja nema vo ona {to ne go znae”. So ova toj misli deka {to pove}e se pro{iruva negovoto misti~no i objektivno znaewe, istovremeno se pro{iruva prostorot na negivata sloboda.

           Materijalisti~kite misliteli gre{at koga velat deka ~ovekot e rob na istoriskite nu`nosti, gledaj}i vo nego samo alka vo nizata na op{testveno-ekonomski slu~uvawa, sosema podredeni na zakonite na ekonomijata i dvi`eweto na op{testvoto.

           Poimot koj tie neumorno go povtoruvaat, kako da se raboti za zakon, a toa e nu`nosta na klasniot sudir, pogre{en e vo nau~nata analizae, bidej}i nema nu`nost na ~ovekov plan, tuku najmnogu {to ima toa se mo`nostite i verojatnostite... vo ova e i razlikata pome|u ~ovekot i zabecot, sredstvoto i materijalnite tela. Mo`no e da se predvidi zatemnuvaweto na sonceto vo minuta i sekunda, a mo`no e i predviduvaweto na negovoto dvi`ewe vo idninata. Me|utoa nevozmo`no e da se soznae {to ~ovekot krie vo svoite nameri, {to }e napravi utre ili zadutre. Nevozmo`no e da se znae ova osven so pomo{ na verojatnosti i mo`nosti i pretpostavuvawa i toa pod osnovna pretpostavka za imawe na dovolno podatoci za donesuvawe na istite.

           [to se odnesuva do tvrdewata na materijalistite za vlijanieto na sredinata i op{testvoto i za toa deka ~ovekot ne vodi samostoen `ivot, odgovarame deka vlijanieto na sredinata i na op{testvoto kako protivte`a na individualnata sloboda go potvrduva dijalekti~koto znaewe na ovaa sloboda, bidej}i individualnata sloboda se potvrduva samo vo soo~uvawe so protivdejstvata; ako nema protivdejstvo na ~ovekovata sloboda, toga{ toj i ne e sloboden, ako zboruvame za slobodata vo vistinska smisla, zatoa {to ne postoi pre~ka koja treba da se sovlada i da se potvrdi niz taa sopstvena sloboda.


Ete odgovor,pa napravi sega razlika od sloboda do sloboda.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 00:31
Миралем, не спамирај со оф-топик постови, туку одговори ми кратко и јасно на следново прашање:
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ок, значи се согласувате дека Инџилот бил сокриен во Рим.
Тогаш ме интересира на кој "Инџил" посочувал Мухаммед кога им велел на следбениците на Книгата да се придржуваат?
 
"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."
(Сура 5:68)
 
На скриениот ли?
Како може човек да се придржува до нешто што е скриено? збунетост
 
Немој да ми го пастираш "одговорот" од предходната страна бидејќи во него ти зборуваш за се освен за Инџилот.
 
Ти ми велиш дека имало луѓе кои верувале во СОКРИЕНОТО. Ок, верувај си ти така, но мене друго ми е прашањето погоре:
На кој "Инџил" посочувал Мухаммед кога им велел на следбениците на Книгата да се придржуваат? 
На скриениот ли?
Како може човек да се придржува до нешто што е скриено? збунетост
 
Вие велите дека во времето на Мухаммед вистинскиот Инџил се наоѓал во Рим. Тогаш зошто Мухаммед им веле на луѓето да се придржуваат до него кога тој не им бил достапен?
Зошто едноставно не им рекол дека Инџилот им е скриен во Рим и да не се придржуваат до него, туку да се придржуваат до сурите што Аллах преку него им ги објавува бидејќи нели според вас во нив се содржи целиот Инџил и се што им е потребно?
Зошто им велел "вие не сте ништо додека не се придржувате до Инџилот"...Инџилот.. фамозниот Инџил.. среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 01:22
Svemirski, voopshto ne zboruvame za ""Ako gospod gi odredil moite dela,zosto togas me povikuva na odgovornost". Ne spomnavme nikakvo odreduvanje na nishto, tuku zboruvavme za SLOBODA na izbor i za SVEST. Znachi tokmu za sprotivnoto od onoa sto se govori vo tekstot sto go postirash. Patem i toa objasnuvanje ne e vo red, bidejki ne e nishto poveke od pogreshna logika i demagogija so koja se saka neshtata da se soberat i stisnat vo religijskata dogma.
 
Bilo kako, blagodaram za postiraniot tekst i te ostavam so nego... i so tvoite ubeduvanja. Vprochem, mislam deka tie ti se potrebni i deka se drugo samo bi te napravilo nesrekjen. тага
 
Ostani mi so zdravje. Imaj leka nokj i ubavi snishta. големо%20гушкање
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 03:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."
(Сура 5:68)
 
На скриениот ли?
Како може човек да се придржува до нешто што е скриено? збунетост


zidarski : sho ne go opomenish na EvAngelos. Kolku pati mu odgovorivme.
Jas 5 pati ne sum repliciral ubo i sekoj pat me opomenuvash.
navratise ponazad. i vidi jas mu imam odovoreno, Svemirski mu ima odgovoreno. i ushte odgovor barat. Pozzнамигнување
Nothing Remains !!
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:23
"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."
(Сура 5:68)
Вие велите дека во времето на Мухаммед вистинскиот Инџил се наоѓал во Рим. Тогаш зошто Мухаммед им веле на луѓето да се придржуваат до него кога тој не им бил достапен?
Зошто едноставно не им рекол дека Инџилот им е скриен во Рим и да не се придржуваат до него, туку да се придржуваат до сурите што Аллах преку него им ги објавува бидејќи нели според вас во нив се содржи целиот Инџил и се што им е потребно?
                                                                (
Evangelos)

Navistina eve jas go povtoruvam prasanjeto od Evangelos, pa te molam i ti povtori go odgovorot koj eto e daden ili ne seedno neka ne te mrzi, samo te molam neka e pokratok od "Vojna i Mir" - Tolstoj.

Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:35
"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."
(Сура 5:68)


-Мене ме интересира како Христијаните ќе го протолкуваат овој ајет.Ме интересира нивното мислење,за кој Инџил станува збор?

-Ајде малце да ја видеме и другата страна.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:41
Jas samo sakam da kazam deka Muhamed ubavo ni vika nam na Hristijanite da si se pridrzuvame do Indzilot-Noviot Zavet bidejki samo nego go imame kako nesto sto mu e Objaveno na Gospodarot nas Isus. I ete i samiot ni kazuva deka Isus e nasiot Gospodar i nemu mu e Objaven Indzilot i se sto treba nie da napravime e da se pridrzuvame kon toa. a dokolku Muhamed ni dadese nekoj poinakov Indzil togash ke razgovaravme za moznosta da ovoj bide lazen, no Bidejki nitu Muhamed nitu k*ranot ne ja negira avtenticnosta na Knigata, togas ostanuva opcijata, da ne mu veruvame na Isus, da ne mu veruvame na Muhamed, ami samo da mu veruvame na nekoj si avtor na Hadisi koi ne se spomnati ni vo k*ranot, i kako takvi mozebi i ne se od Boga.
za kraj daj sledete go Boga i k*ranot, ako sakate da si imate mir , vaka se dodeka slusate nekoi podocnezni tolkuvanja na vasata Kniga koja ne smee da se menuva-tolkuva, vie ne samo sto ne ke si imate Mir so nas ami ne ke imate Mir ni megju sebe si, i ke se karate koj kalif sto kazal, a se sto e vazno go Imate vo k*ranot, ili mozebi ne veruvate deka toa e negovoto posledno obrakjanje, inaku vo k*ranot ke pisese- "A , da iaku k*ranot e moe posledno i seopfatno izlaganje vo idnina ke ima i drugi izlaganja na Kalifi i Ajatolasi koi ke bidat dovolno Mudri da vi kazat dali Indzilot e lazen a ne kako sto vi kazav jas Verodostoen.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:54
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Jas samo sakam da kazam deka Muhamed ubavo ni vika nam na Hristijanite da si se pridrzuvame do Indzilot-Noviot Zavet bidejki samo nego go imame kako nesto sto mu e Objaveno na Gospodarot nas Isus. I ete i samiot ni kazuva deka Isus e nasiot Gospodar i nemu mu e Objaven Indzilot i se sto treba nie da napravime e da se pridrzuvame kon toa. a dokolku Muhamed ni dadese nekoj poinakov Indzil togash ke razgovaravme za moznosta da ovoj bide lazen, no Bidejki nitu Muhamed nitu k*ranot ne ja negira avtenticnosta na Knigata, togas ostanuva opcijata, da ne mu veruvame na Isus, da ne mu veruvame na Muhamed, ami samo da mu veruvame na nekoj si avtor na Hadisi koi ne se spomnati ni vo k*ranot, i kako takvi mozebi i ne se od Boga.za kraj daj sledete go Boga i k*ranot, ako sakate da si imate mir , vaka se dodeka slusate nekoi podocnezni tolkuvanja na vasata Kniga koja ne smee da se menuva-tolkuva, vie ne samo sto ne ke si imate Mir so nas ami ne ke imate Mir ni megju sebe si, i ke se karate koj kalif sto kazal, a se sto e vazno go Imate vo k*ranot, ili mozebi ne veruvate deka toa e negovoto posledno obrakjanje, inaku vo k*ranot ke pisese- "A , da iaku k*ranot e moe posledno i seopfatno izlaganje vo idnina ke ima i drugi izlaganja na Kalifi i Ajatolasi koi ke bidat dovolno Mudri da vi kazat dali Indzilot e lazen a ne kako sto vi kazav jas Verodostoen.



Епа зошто тогаш не се придржувате?
Како што се придржувале тогашните христијански свештеници и еврејски рабини,кои според тоа што им било напишано во Тевратот и Инџилот, тие знаеле за последниот пејгамбер Мухаммед а.с.-Во што е сега проблемот?

Или тие христијански свештеници пред 14 века лажеле,или лажете сега вие,зошто повеќе од јасно е дека некој лаже.

Ајде уште еднаш ајетот:
              "О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."
(Сура 5:68)


и кон она што ви е објавено од Господарот ваш."

Знаеш ли ти на што се однесува ОНА ШТО ВИЕ ОБЈАВЕНО ОД ГОСПОДАРОТ ВАШ?

Ајде да те видам како ќе го протолкуваш ова.


Изменето од efendija - 26.Март.2008 во 11:54
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 12:03
ефендија, ние христијаните си веруваме во Библијата, а не во Кyранот. Да го пишуваше тој ајет во Библијата, јас ќе се придржував до Инџилот. Но такво нешто нема во Библијата, но затоа пак има во Кyранот.
Не во нашата Света Книга, туку во вашата пишува следбениците да се придржуваат до Инџилот, до Инџилот кој бил скриен во тоа време кога тоа од следбениците се барало. Нашето прашање е кристално јасно и очекува кристално јасен одговор:
 
На кој Инџил биле повикани следбениците на Книгата да се придржуваат? На скриениот ли? Како е можно човек да се придржува до нешто што му е недостапно?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 12:08
Nie drag moj gospodine (efendija) veruvame vo Svetoto Pismo-Biblija kako Kniga koja go sodrzi Bozjiot zbor, i vo nea ima mesta kade Bog im se obrakja na prorocite vo Stariot Zavet, i tie tamu zboruvaat deka Bog im rekol ova ili ona i go zapisuvaat vo Knigata, arno ama koga dosol Isus, toj ne samo sto velel Bog me prati zaradi ova ili ona, ami zboruval i vo prvo lice kako sto Bog zboruva -Jas vi velam, toa ke go sretnete mnogu cesto vo negovite zborovi od Noviot zavet. Isus e Zborot, Knigata , pa i Indzilot, ako tolku sakate, i Nikoj ne go skril ami toj Se vozdignal na nebesata pri Oca od koj nikogas i ne se odvoil. I nie gi imame svedostvata na negovite najbliski ucenici za da vo uloga na svedoci, i pratenici, ili proroci go prenesat ona sto ni go kazal nasiot Gospodar.
Toj e nas Gospodar i kako takov vi e posocen vo k*ranot, od samiot Allah, i daj poslusajte go Allah koga ni veli deka nie ne sme nisto se dodeka ne se pridrzuvame kon ona sto mu e objaveno na Nasiot Gospodar.

Ova me nosi do uste edno prasanje, Kako toa Allah koj vi veli da veruvate vo samo Eden Bog, koga se obrakja do Hristijanite veli da imaat drug Gospodar a ne Edinstveniot Bog? - osven sekako dokolku se raboti za istiot Gospodar, koj se voplotil vo Svojot Edinoroden Sin na zemjata. Jas ne veruvam deka vie Muhamed go smetate za vas Gospodar, kako nie sto go Smetame Isus, a vie velite deka Isus i Muhamed se Isto, pa nekoi duri velat deka Muhamed bil i pogolem i posleden.
Ako e taka kako Isa moze da go narekuvame Gospodar a Muhamed ne.
Jas smetam deka i dokolku postoele i dvesta evangelija za zivotot i deloto na Isus, niedno nemalo potpolno da gi objasni site negovi karakteristiki, i site negovi dobri dela.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.