IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Инџилот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инџилот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 36>
Автор
Порака
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 14:54
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

A zoshto mislish deka lazhat?! Seriozno prashuvam...
Prisustvuvaj na eden nastan, zaedno so ushte 5 lugje, i zastanete na razlichni mesta... gledajte edna ista sluchka i obidete se da ja prenesete potoa... osobeno ako e takva sluchka kako apsenje od strana na vojnici - znachi neprijatna, potresna sluchka. Kje vidish deka ne e mozhno sekoj od vas da ja prenese potpolno identichno - zatoa shto go prenesuva lichniot vpechatok.
Milion pati vekje imame kazhano tuka (i zatoa ti rekov deka ne chitash se, a si izbirash shto tebe ti odgovara), deka Biblijata, osven Bozhjite Zborovi (obrakjanjata na Isus), sodrzhi vo sebe i zhitie, odnosno opis na nastanite shto se sluchile. Tie nastani se preneseni, taka kako shto se videni, no pred se, kako shto se dozhiveani od lugjeto koi gi zapishale. Taka shto nikoj od niv ne lazhe, sekoj go prenesuva ona shto toj go pochuvstvuval i taka kako shto toj videl vo toj moment.
Kje ti dadam primer so k*ranot - koj e ednostaven diktat - lugjeto sedele okolu Muhammed, a toj im kazhuval shto Melekot mu prenel, kako slovo od Alah, taka? Shto znachi - site treba istoto da go zapishat. Ako ja poznavash dobro istorijata na k*ranot, kje znaeshe deka eden od prvite Kalifi (da ne go baram sega imeto, imavme i za ova pishano), gi sobral site pisanija koi bile vo toa vreme napraveni od k*ranot, zatoa shto bil svesen deka pri pishuvanjeto i prepishuvanjeto vo nekoi od niv se napraveni greshki. Potoa site gi sporedil so toj shto Aisha go imala i koj bil potvrden od Muhammed i rekol deka samo od toj k*ran vo idnina kje se prepishuva, a ostanatite gi zapalil. Shto znachi - duri i vo vashiot sluchaj, imalo verojatnost da se sluchi takvo neshto, odnosno da ima razliki, ako ovoj Kalif ne prevzel merki protiv toa. Takvo neshto vo Hristijanstvoto, ne e napraveno.
Tokmu ova potvrduva deka vashata ideja deka Biblijata e "napishana" od Konstantin, ili izmenuvana od nego e TOTALEN APSURD!!! Zatoa shto ako navistina menuvale neshto, togash kje gi smenele tie raboti koi ne se jasni.
Tofu - prochitaj ja prvo ubavo Biblijata od kraj do kraj, prouchuvaj ja malku, pa posle davaj mislenje za nea... vaka ne zvuchish seriozno... ama - kako shto rekov - sekoj go chita i slusha toa shto saka da go slushne...


Brat Tofu super Objasni Sega Jasno Mi e.
Nothing Remains !!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 14:58
Shumadinche, i mene mi e jasno sega... jasno mi e deka niedno prashanje shto si go postavil za Biblijata i Hristijanstvoto ne bilo so namera da nauchish neshto povekje, tuku za da se potsmevash samo... ako ne e taka, togash seriozno gi postavuvam pod prashanje tvoite sposobnosti za razumno rassuduvanje, zatoa shto prifakjash mislenje na nekoj shto nema prochitano B od Biblijata, namesto na lugje koi daleku podobro ja poznavaat i prouchuvaat... Toa e kako jas da baram mislenje za k*ranot od tatko mi, koj go ima prochitano samo naslovot na koricata... Ama ova zboruva mnogu za tebe i tvoite nameri...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:02
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

A zoshto mislish deka lazhat?! Seriozno prashuvam...
Prisustvuvaj na eden nastan, zaedno so ushte 5 lugje, i zastanete na razlichni mesta... gledajte edna ista sluchka i obidete se da ja prenesete potoa... osobeno ako e takva sluchka kako apsenje od strana na vojnici - znachi neprijatna, potresna sluchka. Kje vidish deka ne e mozhno sekoj od vas da ja prenese potpolno identichno - zatoa shto go prenesuva lichniot vpechatok.
Milion pati vekje imame kazhano tuka (i zatoa ti rekov deka ne chitash se, a si izbirash shto tebe ti odgovara), deka Biblijata, osven Bozhjite Zborovi (obrakjanjata na Isus), sodrzhi vo sebe i zhitie, odnosno opis na nastanite shto se sluchile. Tie nastani se preneseni, taka kako shto se videni, no pred se, kako shto se dozhiveani od lugjeto koi gi zapishale. Taka shto nikoj od niv ne lazhe, sekoj go prenesuva ona shto toj go pochuvstvuval i taka kako shto toj videl vo toj moment.
Kje ti dadam primer so k*ranot - koj e ednostaven diktat - lugjeto sedele okolu Muhammed, a toj im kazhuval shto Melekot mu prenel, kako slovo od Alah, taka? Shto znachi - site treba istoto da go zapishat. Ako ja poznavash dobro istorijata na k*ranot, kje znaeshe deka eden od prvite Kalifi (da ne go baram sega imeto, imavme i za ova pishano), gi sobral site pisanija koi bile vo toa vreme napraveni od k*ranot, zatoa shto bil svesen deka pri pishuvanjeto i prepishuvanjeto vo nekoi od niv se napraveni greshki. Potoa site gi sporedil so toj shto Aisha go imala i koj bil potvrden od Muhammed i rekol deka samo od toj k*ran vo idnina kje se prepishuva, a ostanatite gi zapalil. Shto znachi - duri i vo vashiot sluchaj, imalo verojatnost da se sluchi takvo neshto, odnosno da ima razliki, ako ovoj Kalif ne prevzel merki protiv toa. Takvo neshto vo Hristijanstvoto, ne e napraveno.
Tokmu ova potvrduva deka vashata ideja deka Biblijata e "napishana" od Konstantin, ili izmenuvana od nego e TOTALEN APSURD!!! Zatoa shto ako navistina menuvale neshto, togash kje gi smenele tie raboti koi ne se jasni.
Tofu - prochitaj ja prvo ubavo Biblijata od kraj do kraj, prouchuvaj ja malku, pa posle davaj mislenje za nea... vaka ne zvuchish seriozno... ama - kako shto rekov - sekoj go chita i slusha toa shto saka da go slushne...


Potpolno se slozhuvam, toa e onoa sto se obiduvav i jas da go kazham.

Inaku, na site bi im preporachal da go gledaat filmot "Rashomon" od Akiro k*rosava. Ubeden sum deka potoa nema nikogash da postavat prashanje koj ochevidec ja zboruva vistinata.

Изменето од Messenger - 20.Март.2008 во 15:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:08
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Shumadinche, i mene mi e jasno sega... jasno mi e deka niedno prashanje shto si go postavil za Biblijata i Hristijanstvoto ne bilo so namera da nauchish neshto povekje, tuku za da se potsmevash samo... ako ne e taka, togash seriozno gi postavuvam pod prashanje tvoite sposobnosti za razumno rassuduvanje, zatoa shto prifakjash mislenje na nekoj shto nema prochitano B od Biblijata, namesto na lugje koi daleku podobro ja poznavaat i prouchuvaat... Toa e kako jas da baram mislenje za k*ranot od tatko mi, koj go ima prochitano samo naslovot na koricata... Ama ova zboruva mnogu za tebe i tvoite nameri...


Bate. Nikoj Ne Reche Deka Sakam Da Se Potsmevam. Jas Sakav Da Doznam Zoshto Site Pishuvale So Svoj Kejf.
Ako Beshe Rabotata Da Se Potsmevam Nemashe Da Postavam Prashanje Zatoa Shto Ako Ushte Ednash Napravam Kiks Znam Deka Sum Oficijalno Opomenat. Zatoa Bate. Nikoj Ne Reche Deka Se Potsmevam. Pozdrav Ke Se pisime Vecher
Nothing Remains !!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:12
Ti dadov objasnuvanje, dovolno jasno veruvam. A tvoe e da izberesh chij sovet kje go poslushash.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:23
Мислам нормално, секогаш кога нема да ти се допадне нешто што ќе речам почнуваш да тврдиш дека не знам што пишува во Библијата. Во случајот со цитатите што ги изнесе Шумадинче, мислиш ли дека Јован не би приметил дека Јуда го бакнал Исус во знак на предавство? Јован вели дека Исус сам си се предал! За разлика од него, другите евангелисти велат дека Јуда оди да го бакне Исус и со тоа го открива кој е. Знаеш, ако Јован не бил сведок на настаните, зошто пишувал за нив?
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:29
Шумадинче, чист доказ дека зидарски не знае што зборува е тоа што нон стоп тврди дека немам прочитано Б од Библијата! Изгледа се мисли дека е Господ, па може да ми ги чита мислите, да гледа што сум правел, кај сум бил, што знам, а што не знам. Се оградувам од вашето христијанство затоа што нема никаква врска! Ми било нелогично, сум се прашувал зошто е тоа така, никој нема нормален логичен и паметен одговор! Ева сега пак се бранат тврдејќи дека не сум ја прочитал Библијата! Од каде тоа го заклучија? Од таму што не им се допаѓа тоа што го велам за нивната религија! Катастрофа!
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:33
Goleminata na Konstantin bila sto ne dozvolil da se unificiraat pisanijata vo edna edinstvena verzija. Slabosta na toa reshenie e sto zasekogash ke ima lugje sto ke prashuvaat zoshto site pisanija ne se 100% istovetni. a so toa ke ja doveduvaat vo prashanje nivnata verodostojnost.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:35
За Шумадинче но и за секој што сака да дознае:

Ние ги гледаме луѓето од различни апекти. Ти си брат за твојот брат или сестра, дете на своите родители, нечиј братучед, нечиј пријател. Ако твојот пријател земе да напише нешто за тебе, тоа енма да биде исто како она што би го напишал твојот татко на пример. Напишаните работи ќе бидат точни и вистинити-но гледани од различна перспектива.

Твојот пријател на пример, за едни е сосед, за други близок опознаник итн. Сите можат да пишуваат за иста личност но од различен апект-и за разни доживеани случки со него.

Епа така и со четирите евангелисти.

Матеј, Марко, Лука и Јован се автори на првите 4 книги од Новиот Завет. Тие се наречени евангелија бидејќи тојзбор значи “добра вест“.

Марко на пример, ни Го покажува Исус како Божји слуга кој ја извршувал Божјата волја на маченик-спасител. Лука, грчки лекар, повеќе се осврнува на Исус како лек за болните и целото човештво (професионална деформацијанамигнување)

Матеј ни дава приакз на Исус како Цар-потомок на Давид Кој ќе го води светот во праведност.

Јован пак, го напишал Евангелието за да ни Го открие Исус како Спасител на светот и неговата книга е сведоштво на животот на Исус со Кого Јован бил многу близок. Истовремено, Јован пишувал за сведоштвата кои лично ги доживеал покрај исус за да ги убеди сите дека Исус е повеќе од човек.

Се надевам дека ако ме прочиташ, ќе имаш слика зошто се “толку“ евангелија
.трепкањеголемо%20гушкање


Изменето од maria_magdalena - 20.Март.2008 во 15:42
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:43
Јован вели дека Исус рекол, Јас сум тој што го барате. Јован тврди дека Исус го повторил тоа! Значи дека многу добро го слушнал дека вели Јас сум тој што го барате. Јован никаде не вели дека Јуда го бакнал и со тоа им посочил на војниците дека тоа е Исус што тие го бараат. Другите евангелисти пак велат дека Исус не им рекол Јас сум тој што го барате, туку дека Јуда го бакнува и со тоа го открива! Ова не е различно гледиште на иста случка! Ова е различна случка!
А ме интересира и од каде тој Константин си зел за право да одлучува кое евангелие ќе биде "вистинско" и ќе може да влезе во Библија? Што не ги внел сите??
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:43
Duri i site chetvorica da prisustvuvale na ist nastan nema da go opishat na ist nachin. Dobar primer e navedenata sluchka so Isusovoto apsenje. Vo taa nok kade sto prisustvuvale tolku lugje, vo nastanata meshanica, kade sto sekoj se dvizhel po nekoja svoja nasoka i gledal vo pravecot na dvizhenjeto, se razbira deka nikoj ne mozhel da vidi i da slushni se shto se sluchuva. Sekoj gledal i slushal samo del od zbidnuvanjeto, nekoj poveke, nekoj pomalu.

Takvi primeri imame sekojdnevno vo soobrakjajnite nesreki. Skoro site ochevidci na nesrekjata ja kazhuvaat vistinata, no sekoj ja interpretira spored sopstveniot agol na gledanje i spored onoa sto mozhel da vidi i slushne vo toj moment. Skoro nikogash dva ochevidci ne dale 100% ista izjava, iako site se zakolnale deka ke govorat vistina i nishto osven vistina.

I nikoj ne lazhe - site so vo pravo. Toa samo vistinata se otkriva vo svoite delovi.

Изменето од Messenger - 20.Март.2008 во 15:47
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:50
Imeno - Tofu - ne go mislev toa vo navreda, a kako fakt. Edno e da gi vidish bukvite vo Biblijata, drugo e da ja prochitash. Na poslednive dve-tri stranici dadov detalno objasnuvanje zoshto go mislam toa.
Ako ja imash prochitano Biblijata so otvoreno srce i um i ako navistina se zadlabochish vo evangelieto po Jovan, kje vidish deka, kako shto kazha Marija - od mnogu razlichen aspekt priogja kon lichnosta na Isus i kon negovoto delo. Toj ima najvozvisheno viduvanje na rabotite koi se sluchuvale.
Vo sluchajot so apsenjeto. Zarem ne mislish deka mozhebi Jovan ne videl deka Juda go baknal Isus. Bilo nokj, se naogjale vo gradina so drvja. Mozhebi duri i go videl toa, no ne go protolkuval kako znak deka Juda go izdava Isus, zatoa shto mozhebi seushte veruval vo dobrinata na site Isusovi uchenici... Zoshto toa bi bilo "laga", taka kako shto e napishano?!?!?!
Biblijata ne e detska prikazna pa se da e jasno na prvo chitanje. Ako navistina gi imash prochitano evangelijata, bez da pristapish kon niv so stav "eve sega kje baram greshki", togash kje vidish deka rechisi nema nikakvi razliki megju niv, osven vakvi sitnici, koi se sosema nebitni i lesno objasnivi. Ako ja imashe prochitano Biblijata, kje imashe nekakvo razbiranje za nejzinata sushtina i nemashe da se zanimavash so vakvi prashanja...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:53
Kje ti dadam ushte edno objasnuvanje za istiot nastan.
Trojcata evangelisti velat Juda go baknuva i taka go izdava, no ne velat deka Isus ne rekol "Jas sum toj shto go barate", ne velat "ne reche nishto i pojde po niv" ili neshto takvo. Ednostavno, znaat deka Juda, so baknezhot go izdal Isus i za niv toa e dovolno.
Jovan - veli deka Isus rekol "Jas sum toj shto go barate", no nikade ne veli deka Juda prethodno ne go baknal, zatoa shto nastanot i da se sluchil taka, kako shto rekov pogore, mozhebi ne sakal da poveruva deka negov uchenik kje go predade.
Nema nikakov konflikt megju ednoto i drugoto pisanie, samo ednite prenesuvaat neshto shto tie go smetaat za povazhno (predavstvoto), drugiot toa shto toj go smeta za povazhno (silata i doblesta na Isus da trgne so vojnicite bez da se protivi). Kapish?! :)
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 16:00
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

За Шумадинче но и за секој што сака да дознае:

Ние ги гледаме луѓето од различни апекти. Ти си брат за твојот брат или сестра, дете на своите родители, нечиј братучед, нечиј пријател. Ако твојот пријател земе да напише нешто за тебе, тоа енма да биде исто како она што би го напишал твојот татко на пример. Напишаните работи ќе бидат точни и вистинити-но гледани од различна перспектива.

Твојот пријател на пример, за едни е сосед, за други близок опознаник итн. Сите можат да пишуваат за иста личност но од различен апект-и за разни доживеани случки со него.

Епа така и со четирите евангелисти.

Матеј, Марко, Лука и Јован се автори на првите 4 книги од Новиот Завет. Тие се наречени евангелија бидејќи тојзбор значи “добра вест“.

Марко на пример, ни Го покажува Исус како Божји слуга кој ја извршувал Божјата волја на маченик-спасител. Лука, грчки лекар, повеќе се осврнува на Исус како лек за болните и целото човештво (професионална деформацијанамигнување)

Матеј ни дава приакз на Исус како Цар-потомок на Давид Кој ќе го води светот во праведност.

Јован пак, го напишал Евангелието за да ни Го открие Исус како Спасител на светот и неговата книга е сведоштво на животот на Исус со Кого Јован бил многу близок. Истовремено, Јован пишувал за сведоштвата кои лично ги доживеал покрај исус за да ги убеди сите дека Исус е повеќе од човек.

Се надевам дека ако ме прочиташ, ќе имаш слика зошто се “толку“ евангелија
.трепкањеголемо%20гушкање


Марко, Матеј, Лука, Јован, а бе кај е тука Бог, па тој да каже од која страна ги гледа работите. Ова тврдење навистина е смешно, зарем сега сакаш да не увериш дека навистина ја пишувале овие четворица и дека нема никаква инцпирација од Бога па тие ја пишувале токму онака како што самите ја доживуваат.
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.