IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Инџилот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инџилот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 36>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 00:31
I ushte neshto... malku off topic, ako e, kje go premestam vo druga tema - kolku shto se sekjavam Islamot povikuva na miroljubivost i na nenapagjanje (tuka mnogu ajeti se citirani za toa)... a ovde vo Hadis (kazhano od Muhammed znachi) se veli deka treba da se osvoi Rim?!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 00:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

OK, znachi Hadisite se napishani od razni lugje niz istorijata od vremeto koga zhiveel Muhamed, pa do denes. Tie pishuvale za onoa sto videle i slushnale direktno do Muhamed ili onoa sto go slushnale od drugi lugje za Muhamed.

Dali ova e tochno?


Не Месенџер.Хадисите се бележеле уште за време на животот на Мухаммед а.с.,до времето на втората генерација.Првата генерација се асхабите(современиците,поточно луѓето кои биле во контакт со Мухаммеда а.с.),а втората генерација се Таби,ините (луѓето после Мухаммеда а.с.,кои сретнале некој од Асхабите)и тука завршува тој ланец на пренесувачи.

Тие го бележеле она што го виделе и слушнале од Мухаммеда а.с. директно,а и индиректно од други луѓе кои тоа го слушнале од Мухаммеда а.с.

Но,затоа во Хадиската наука постои систем СЕНЕД или ланец на пренесувачи,по кои строго се анализира одреден хадис дали е веродостоен или не е веродостоен.Се испитува биографијата на тие луѓе,нивниот карактер,доверливост,итн. Тоа е посебна дисциплина која за која има многу да се пишува.

Значи Мухаддисот(оној кој го бележел Хадисот),бил должен да го назначи ланецот на пренесувачите од кои го чул Хадисот.И тука се правела строга селекција на Хадисите.Дали личностите компарираат едни со други,дали Хадисот е спомнат од еден или повеќе пренесувачи,дали навистина Хадисот е од Мухаммеда а.с. итн,,,значи многу тешка и селективна,би рекол исцрпувачка дисциплина.А се со цел за да се пренесат веродостојните зборови на Мухаммед а.с.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 00:39
зидарски, абе таму се мисли за освојување во самоодбрана, а не во агресија.. читај малку Тефсир и се ќе ти се објасни среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 00:41
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

I ushte neshto... malku off topic, ako e, kje go premestam vo druga tema - kolku shto se sekjavam Islamot povikuva na miroljubivost i na nenapagjanje (tuka mnogu ajeti se citirani za toa)... a ovde vo Hadis (kazhano od Muhammed znachi) se veli deka treba da se osvoi Rim?!


Значи пред да талкаме во претпоставки,ќе почекаме да откриеме кој го пренесува Хадисот,дали е веродостоен итн.Па после ќе прашуваме и ќе одговараме.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 00:44
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

зидарски, абе таму се мисли за освојување во самоодбрана, а не во агресија.. читај малку Тефсир и се ќе ти се објасни среќа


Иако не сум сеуште потполно сигурен,мислам дека тој Хадис ги разработува Предзнаците на Судниот Ден.Па затоа не брзај со смешките,можеби Рим ќе биде освоен културно со прифаќање на Исламот,како тргнала работава,така и ќе биде.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 01:02
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

зидарски, абе таму се мисли за освојување во самоодбрана, а не во агресија.. читај малку Тефсир и се ќе ти се објасни среќа


Иако не сум сеуште потполно сигурен,мислам дека тој Хадис ги разработува Предзнаците на Судниот Ден.Па затоа не брзај со смешките,можеби Рим ќе биде освоен културно со прифаќање на Исламот,како тргнала работава,така и ќе биде.



голема%20насмевка    љубов    голема%20насмевка   љубов    голема%20насмевка
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 13:39
Premnogu se izbega od temava pa zatoa bi sakal da rezimiram :
 -Tevratot mu e daden na Mojsej i se odnesuva na evreite i taka evreite go sledat do den denes.
 -Indzilot mu e daden na Isa i negovite sledbenici na knigata(Indzil) si go sledat do den denes i pouceni od samiot Isa si go pocituvaat i Tevratot i pa i kon Evreite se odnesuvaat so pocit iako tie ne go prifatile Isus za svoj Spasitel zatoa sto sepak veruvaat vo Tevratot ili Stariot zavet i so toa vo 10-te Bozji zapovedi.
 -k*ranot im e daden na muslimanite so ista napomena kako sto imame i nie da gi pocituvaat vernicite ili sledbenicite na predhodnite knigi Tevrat i Indzil.

....................
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 13:58
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Premnogu se izbega od temava pa zatoa bi sakal da rezimiram :
 -Tevratot mu e daden na Mojsej i se odnesuva na evreite i taka evreite go sledat do den denes.
 -Indzilot mu e daden na Isa i negovite sledbenici na knigata(Indzil) si go sledat do den denes i pouceni od samiot Isa si go pocituvaat i Tevratot i pa i kon Evreite se odnesuvaat so pocit iako tie ne go prifatile Isus za svoj Spasitel zatoa sto sepak veruvaat vo Tevratot ili Stariot zavet i so toa vo 10-te Bozji zapovedi.
 -k*ranot im e daden na muslimanite so ista napomena kako sto imame i nie da gi pocituvaat vernicite ili sledbenicite na predhodnite knigi Tevrat i Indzil.

....................


Bratce ic ne se izbega so temata, bas ubavi postovi se postavija... Da Tevratot im e daden na evreite ama oni ne go sledat do den denes, ona sto tie go sledet e modificirana i izopacena verzija na Tevrat, sto e fakt deka ne e Tevrat (vo izvorna forma kako sto bil), isto se odnesuva i za Indzilot i negovite sledbenici. Ako evreite go sledea Tevrat toa ce traese se dodeka stignal Isus a.s. i ce go prifatea kako Bozji pratenik, kako sto stoelo vo Tevrat,, a toa ne se sluci, evreite ne samo sto ne go prifatia na Isus a.s za pejkamber tuku ja dozafrknaa epten rabotata i so Indzil, pa ete i sledbenicite negovi gi snajde istoto sto i niv.трепкање

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 16:43
Sepak dali nekoj ke prifati nekogo kako Bozji pratenik ili Sin bozji e pravo i sloboda na toj sto si veruva ili ne i sledstveno na toa i Evreite si imaat pravo da ne go prifakjaat Isus ili Muhamed, i nema zosto nie da gi napagjame samo zatoa sto ne go prifakjaat.
Mozeme samo so primer da pokazeme deka sme vernici sledejki go sekoj primerot posocen od sopstvenata religija.
Toa za mene znaci deka ako jas sum prifatil Hristijanstvo treba da svatam deka sum go prifatil blagodarenie na Boga koj se smiluval na mene i sum poveruval, i jas za sebe znam deka sum poveruval blagodarenie na zivotot i iskustvoto koe zaedno so citanjeto Biblija me doneslo do tuka i toa znaci deka jas moram da mu bidam Blagodaren na Boga za se sto postoi na zemjava i za slobodata  na izbor koja toj mi ja dal . Taka treba da svatam deka i sekoj drug nevernik ili vernik od bilo koja religija e ona sto e blagodarenie na Boga i samo taka ke mozam da prodolzam ponatamu da veruvam i da ucam za da dojdam do edinstvenata vistina.
Ova e podforum veroispoved i siguren sum deka 90 procenti tuka se vernici vo eden Bog, sega se razlikuvame samo vo finesi .
Sega jas bi kazal deka jas moram da imam pocit kon site religii koi bilo koga postoele na liceto na zemjava, pa duri i kon tie koi veruvale vo kamenja drva zivotni i dr. i deka i preku niv moze mnogu da se nauci, i sigurno deka i tie si imale svoe mesto vo spoznanieto na neobjasnivoto.
Taka doagjame do religiite koi priznavaat samo eden Bog, od koi sekako se izdvojuvaat Islamot i Hristijanstvoto kako sprotistaveni. Videte nie veruvame vo Isus kako Bozja objava , kako covek od zbor, kako ZBOR, kako KNIGA, cist, procisten, bel, svetol i  edinstven primer za sovrsen covek koj e ednovremeno sovrsen bezgresen i beskrajno milostiv i nesebicen, i so site epiteti na Bog. Koj koga ke pominel masa lugje bivale ispolneti so svet duh Bozji koj isceluval pomagal zakrepnuval i lecel. I koj na kraj dozvolil da bide zrtvuvan za da ni kaze kako i nie ne treba da se plasime od smrtta se dodeka sme nesebicni i sposobni da pomagame i prostuvame.
 Sega mora da priznaeme deka e mnogu tesko da ubedite nekogo koj veruva vo ovoj Bog koj slegol na zemjata i se predstavil kako najmilostvoto covecko sustestvo nenadminato do den denes, tesko deka ke ubedite nekogo kogo Bog go ucel da prostuva sekogas beskonecno mnogu pati deka odednas Bog se premislil i mu nareduva sega da ubiva,  bez razlika dali e rodnina ili nepoznat sekade i sekomu koj ne mu veruva na Muhamed i da postavuva zasedi koga ke pomine svetiot mesec.
Mozebi i bi poveruval koga bi mi posocile pogolem primer za sebezrtvuvanje, a ne sudenje na drugite koi ne veruvaat vo likot i deloto na Muhamed ili barem vo zborovite iskazani vo k*ranot, koi spored mene se cekor nazad kon vrednostite na stariot zavet kade kaznuvanjeto e glaven metod za pouka za razlika od Hristijanstvoto kade sto prostuvanjeto e najgolemata vrlina.

Ova ne vrakja na temata i tuka povtorno bi prasal dali Indzilot bilo kade vo k*ranot se prikazuva onakov kakov vie go prikazuvate a ne dali negovite sledbenici se sovrseni ili ne. Site znaeme deka vo sekoja religija najgolemiot broj sledbenici ne se pridrzuvaat do pravilata dadeni tokmu od taa religija i tuka ne mislam samo na muslimanite ili Evreite ami pred se ke pocnam od hristijanite bilo Amerikanci bilo Makedonci,
Fakt e deka site hristijanski zemji imaat vojski i so niv gi branat interesite na najbogatite lugje, i fakt e deka jas ne e bitno dali se soglasuvam so toa ili ne ne mozam da go smenam toa i zatoa veruvam deka ako se molam Bog da mi prosti i da im prosti na tie sto mi zgresile bilo Ameri ili Makedonski politicari ili pak Al Kaeda jas se molam ne Jas ami Bog da im sudi veruvajki deka ne tuka na zemjava ami na neboto e mojata nagrada, i edinstveno sto mozam e da razgovaram so sekoj so kogo ne se soglasuvame za nesto i da go ostavam samiot da prifati ili ne.
Toa bi trebelo da e i odnosot na islamot kon Evreite , Hristijanite, Hindusite, zenite bez shamija, zavisnici, prostitutki, i sl, i togash ako taka gi postavat rabotite i go ostavat Boga da sudi ne veruvam deka nekoj ke gi napagja, a lugjeto treba samo da rabotat, veruvaat sakaat i sovetuvaat togas mozebi i bi me ubedile deka nivnata religija e vistinskata, ama togash tie bi svatile deka vsushnost se raboti za istite pravila i vrednosti i so toa vera vo edinstven Bog koj ja sozdal sovrsena ovaa zemja za da se sakame i vo mir da rabotime i si pomagame edni na drugi.
 Kako sto nie Hristijanite za da poveruvame potrebno ni e da svatime deka ne sme prvi i edinstveni i deka istite pravila na igra ni se dadeni i vo stariot zavet(potocno na Evreite), a vo noviot samo ni e daden metod , pat, ili nacin kako polesno da se ispolnuvaat preku bozestveniot primer na Isus,
Taka treba i Muslimanite da svatat deka nemaat neprijateli vo iskrenite Hristijani, dokolku ovie ne sakaat da prifatat Islam.
Nas Isus nikade ne ni rekol da go sledime Muhamed i k*ranot, i zatoa ne lutete ni se sto ete ne se soglasuvame so stavovite koi ete nekoj gi procital nekoj gi nacul a koi se kosat so toa sto e napisano vo nasata KNIGA, ve molime da ja pocituvate taa kniga.
Muhamed gi spomnal sledbenicite na KNIGATA , go spomnal i indzilot kako kniga Bozja objavena preku Isa(Isus) i zatoa ve molam pocituvajte gi i tie sto ja preveduvale i sto gi zapisuvale nastanite vo Knigata koja nie ja sledime zosto toa vi e nalozeno vo Knigata koja ja sledite i ne gi napagjajte Avtorite na taa KNIGA koja ja sledele milioni lugje i vo vremeto koga se pisuval k*ranot. Nekoi od tie milioni vernici bile podobri vernici, nekoi polosi, i zatoa vi e receno da se borite so tie sto se losi sledbenici na knigata, a ne protiv site, veruvajte deka nema podobar sluga od Hristijanin, i toa go zakljucile Evreite i zatoa uzivaat vo Hristijanskite zemji, toa go svatile i Turcite i uzivale 500 godini na odmor na Balkanot, ama ja prezategnale zicata, i taa se skinala, Jas licno imam raboteno kaj gazdi Turci i nikogas ne sme imale problem jas da go pocituvam negovoto veruvanje ili toj moeto, a siguren sum deka ima i mnostvo obratni slucai inaku ne bi imalo vraboteni Muslimani vo Hristijanskite zemji, pa da si prodolzime da se sakame ili barem tolerirame, no za toa potrebno e da se prifatat osnovnite fakti, a toa e deka i pred Muhamed imalo vernici i lugje dragi na Boga vo sekoja religija pa zosto da ne i vo Hristijanskata pa da go ostavime nego da ni sudi .
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
dzem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dzem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 17:11
Mnogu dobar post se sl*gam mnogu ubavo napishano   no ako svakjash jas bi te predupredil na eden hadis na pejgamberot s.w.s: “se kolnam vo Onoj vo cii race e mojava dusha SEKOJ COVEK bilo hristijanin ili evrein koj ke SLUSNE ZA MENE imoeto pratenishtvo, a potoa ne poveruva ke stigne vo dzehennem”
Ako go priznavas Islamot kako vera togash ova e strasho po tebe
Euzu Billahi minessejtanirradzim Bismillahirrahmanirrahim ~ HasbunAllahu ve ni`mel vekil~
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 17:50
Dali jas ke stignam vo dzenemot ili ne toa e bozja rabota i ti mozes da prodolzis da me informiras za rabotite vo k*ranot a jas ke odlucam dali ke go prifatam, ili ne.

A ti koj veke si go prifatil kako verodostoen Bozji pratenik te molam posoci mi kade vo k*ranot se negira avtenticnosta na Knigata koja jas ja sledam, a ako nema takvo nesto togas seti se deka tokmu tamu vo k*ranot se vika deka i od Hristijanite ima bogubojazlivi koi Allah ti zabranuva da gi napagjas, sto znaci deka toj gi cuva.. E sega koga veke nikoj osven Allah ne moze da kaze koi se tie togas tvoe e da gi pocituvas site dodeka ne pocnat da te napagjaat fizicki, a ako so zborovi te napagjaat togas so zborovi i vrakjaj. A ako pak ne te napagjaat togas i ti ne gi napagjaj.


Изменето од postariot brat - 18.Март.2008 во 17:52
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 18:50
Fakt e deka Islamot kako vera postoi i fakt e deka i islamot ima nekoi dobri raboti, jas veruvam deka se na zemjata e dozvoleno od Boga i veruvam deka i Muhamed trebalo da se pojavi i da propoveda toa sto propoveda, no ne za da bide prv ili posleden ami eden od mnogute koi bile prateni od Boga, Pa mozebi i Muhamed i celiot Islam treba da postojat i dokolku treba da zavladeat so svetot sto sum jas kriv sto mene Bog me predodredil da se rodam vo Hristijanska familija kade Isus se smeta za Sin Bozji, a bidejki Muhamed go degradiral toa a sebesi ne se postavil za pogolem od nego jas ne mozam da mu veruvam zosto spored moeto veruvanje e pomal po rang od Sinot Bozji i so toa ne moze negovata Izjava da ja pobiva Isusovata rec.
Muhamedovite nacela vo k*ranot vo nekoi raboti se sprotivrecni na nasata Kniga i ne ja nadopolnuvaat kako sto noviot zavet go nadopolnuva stariot. I jas zasega ne sum slusnal deka k*ranot nosi pobozestveni poraki od noviot zavet, a sekako deka toa sekogas e merilo, jas sakam da veruvam vo takov Bog koj ke mi sudi so milost pa zatoa se sto bara od mene e milost, a ne odmazda. Zosto ako veruvam vo Bog koj ja dozvoluva odmazdata togas i rajot za mene e nedostizen zosto sekako deka sum zgresil.
Pa da sum trebel jas da poveruvam vo muhamedovata Kniga jas , togas sigurno bog ke se pogrizese da naucam Arapski, mozebi k*ranot Go prifatile Hristijanite Arapi i mozebi taka trebalo da Bide, Ama za da jas ne poveruvam se pogrizil Muhamedoviot Allah koga rekol nitu edno znakce nesmee da se promeni, a so toa i prevede i tolkuva, taka da Toa sigurno trebalo da bide religija za site koi go naucile Arapskiot jazik.

Videte stariot zavet se drzel do sodrzinata no pred se se osvrnuval na formata na veruvanjeto. na primer bilo pobitno dali e nekoj obrezan odkolku dali e nekoj ubiec iaku ne ubivaj e edna od desette najgolemi bozji zapovedi a obrezanieto e forma na obozavanje.
Isus doagja kako Sodrzina kako i toj ja oformil sodrzinata osloboduvajki bitno od nebitno i rekol dobro sakajte go Boga so seto svoe telo Duh srce , Razum i sakajte gi site lugje kako sto se sakate sebe si, i posle doagjaat zabranite od tipot ne kradi i ne ubivaj, za da na kraj ni naredi da ne sudime nikomu za i nas da ne ni se sudi, i sega odednas imame tvrdenje deka Knigata e lazna i sl, od nekoj koj sebe si ne se narekuva Sin Bozji i kogo nikoj ne go narekuva sin Bozji i Eden vo Boga , Kazete ni ve molam zosto da veruvame vo Muhamed a ne na site predhodnici na Isus koi velele deka Spasitelot ke se rodi od plemeto Judino i od Kolenoto davidovo, a ne od Arapsko poteklo.
Zosto da ne mu veruvame na Isus koj veli deka ke se vrati Toj  licno, a ne da veruvame na lugje koi ete i negovite iskazi gi menuvaat i ucat nesto sto e sprotivno na toa sto toj ne ucel.

Za kraj kako sto i pcnuva temava za da ne uverite deka naseto veruvanje e sprotivno na Bozjite nacela i normi i deka Indzilot se razlikuval od cetirite knigi vo noviot zavet treba da ni go pokazete originalniot Indzil. Nie imame dokazi za nepromenetost na Biblijata niz Vekovite sporeduvana so nekoi najstari zapisi koi datiraat od pred k*ranot taka da Allah sigurno imal cueno za postoenjeto na tie knigi koi ke se osnova za veruvanje na povekje od milijarda lugje deneska, od druga strana pak vie nemate mozebi ni k*ran od vremeto na Muhamed a ne pak Indzil.
  Ako jas prifatam Islam ke treba da se odmazduvam na barem deset iljadi lugje koi ja pokradoja drzavava i mu go zagorcija zivotot na milioni krotko naselenie toa znaci deka za mene zivotot bi prerasnal vo krvoprolevanje do smrt, ami ako pocnam da se odmazduvam na site neranimajkovci vo svetot togas jas ke Bidam pogolem ubiec i od Satanata him self.
Jas povekje bi sakal da veruvam deka i Losite lugje se loshi se dodeka ne se promenat a moja zadaca spored Biblijata e da so primer im pomognam da vidat deka moze da se zivee i poinaku.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:26
доста%20е Super Objasni 
Nothing Remains !!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:34
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

  Ako jas prifatam Islam ke treba da se odmazduvam na barem deset iljadi lugje koi ja pokradoja drzavava i mu go zagorcija zivotot na milioni krotko naselenie toa znaci deka za mene zivotot bi prerasnal vo krvoprolevanje do smrt, ami ako pocnam da se odmazduvam na site neranimajkovci vo svetot togas jas ke Bidam pogolem ubiec i od Satanata him self. Jas povekje bi sakal da veruvam deka i Losite lugje se loshi se dodeka ne se promenat a moja zadaca spored Biblijata e da so primer im pomognam da vidat deka moze da se zivee i poinaku.


Pred da donesam bilo kakov zaklucok, bi te zamolila da mi objasnis sto podrazbiras pod ova,i za ova tvoe mislenje, da mi potvrdis so kokreten primer. Koga muslimanite im se odmazdile (vo denesno vreme) na neranimajkovcite koi kradata?

Изменето од Aisha - 18.Март.2008 во 20:13
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.