IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Инџилот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инџилот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 36>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:32
Svemirski - koga za prv pat e napishan ovoj Hadis i koga prv pat se pojavuva na videlo?
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:37
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Obekjav deka ke go napisam Hadisot vo Koj Resulullah salallahu alejhi we sellem go spomnuva Indzilot.

Hadisot go prenesuva Nuajm b. Hammad a toh glasi vaka:

"Kada osvojite Rim,udjite u njegovu istocnu crkvu na vrata koja su od istoka.Kada prodjete sedam ploca,osmu razbijte jer je pod njom Musaov alejhi selam,shtap,Indzil i nakit iz Bejtul-Makdisa"

Ovoj hadis inaku go sretnav vo knigata "Tajna veza" od Muhammed Isa Davud.



Аллах да те награди брате,но, имаш ли сознание од во која Хадиска Збирка е преземен овој Хадис?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:42
Na ova prasanje za Indzilot odgovoreno e bezbroj pati...
Zborod Biblija ne e nisto drugo od "Kniga". Biblija znaci KNIGA.
Eve povtorno,po sive temi ke pisuvam,iako e odgovoreno milion pati.
Allah dz.s vo Qur'anot veli:

2-79. A teško onima koji svojim rukama pišu Knjigu(BIBLIJA), a zatim govore: "Evo, ovo je od Allaha" (OVA E BOZJA OBJAVA)- da bi za to korist neznatnu izvukli. I teško njima zbog onoga što ruke njihove pišu i teško njima što na taj način zarađuju!

Znaci,tesko onie,koi so svoi race i od svoja pamet pisuvaat kniga i tvrdat deka e Bozja objava. Ova se odnesuva na denesnoto Evangelie a ne na objavata koja mu bese objavena na Isa a.s.

Vo drug Aet Allah dz.s veli:

Ние веруваме во Аллах, и во она што ни е објавено, и во она што му беше објавено на Ибрахим(Авраам), и на Исмаил, и на Исхак(Исак), и на Јакуб(Јаков), и на внуците; и во она што му е дадено од Господарот нивни на Муса(Мојсеј), и на Иса(Исус), и на пејгамберите(пророците) пред нив. Меѓу нив ние не правиме никаква разлика. И на Аллах сме Послушни!"
Сура Ел-Бекара 2:136

Znaci ona sto mu e objaveno na ISA,MUSA..... A ne na Josua i Pavleta..... Zatoa sto tie (Josua,Ezekiel,Melehija,Jovan,Matej,mARKO.....)se onie koi so svoi race i od svoja pamet pisuvaat pa potoa velat deka e Bozja objava.

Primer Pavle:
10 A ozenjenima zapovijedam, ne ja, nego Gospodin: zena neka se od muza ne rastavlja
11ako se ipak rastavi, neka ostane neudana ili neka se s muzem pomiri i muz neka ne otpušta zene.


Znaci,moze da se kaze deka e Bozja inspiracija,kako slusnal od poranesnite.... no vo prodolzenie veli:

12 Ostalima pak velim - ja, ne Gospodin: ima li koji brat zenu nevjernicu i ona pri voli stanovati s njime, neka je ne otpušta.

Dali e ova Bozja objava ????? !!!!! Pavle sam veli: "Na ostanatite mu velam JAS a NE GOSPOD"

Da se navratime na Aetite: "TESKO NIE KOI OD SVOJA PAMET PISUVAAT OI TVRDAT DEKA E OD BOGA" A vo drugiot veli: "NIE VEUVAME VO ONA STO MU E OBJAVENO NA ISA (A NE NA PAVLE).
Ne e znaci toa toj Indzil koj Allah s.w.t.a go spomnuva.
Pavle ponataka veli:

25 O djevicama nemam zapovijedi nego dajem savjet kao covjek po milosrdu Gospodnjem vrijedan povjerenja.

ZA DEVICITE NEMAM ZAPOVED znaci,ova sto ke vi go kazam za devicite NE E BOZJA ZAPOVED

Uste nesto od Savle:

Pavle,SAM NAUMIL da odi na zimuvanje. Kakva vrska ova ima so Bozjata inspiracija i Bozjata objava ???
Titus 3:12

12. Kad posaljem k tebi Artemu ili Tihika, postaraj se da dodjes k meni u Nikopolj, jer sam namislio da onde zimujem.
Znaci da se razbereme: A teško onima koji svojim rukama pišu Knjigu(BIBLIJA), a zatim govore: "Evo, ovo je od Allaha" (OVA E BOZJA OBJAVA)-

NE POBITNO E. Pavle sam resil da odi na zimuvanje,mavrovo ili popova sapka ili nikopolus... sam si odlucil,nekoj sam si resil da zapise deka pavle otisol na zimuvanje i tvrdi deka toa e Bozja Objava !

Ostaj toa.
PATEM,VELI PAVLE,DONESIMI GI CORAPITE I JAKNATA..... (i toa bozja objava) ???? Dali corapite na pavle se vazen Bozji predmet ????? Kakva vrska ovie licni raboti imaat so Bozjata objava ??????
druga timothy 4:10-13

9. Postaraj se da dodjes brzo k meni;
10. Jer me Dimas ostavi, omilevsi mu sadasnji svet, i otide u Solun; Kriskent u Galatiju, Tit u Dalmaciju; Luka je sam kod mene.
11. Marka uzmi i dovedi ga sa sobom; jer mi je dobar za sluzbu.
12. A Tihika poslao sam u Efes.
13. Kad dodjes donesi mi kabanicu sto sam ostavio u Troadi kod Karpa, i knjige, a osobito kozne.

Sto ima vrska ova so Bozjata objava,zatoa sto Pavle sam si naumil da odi na zimuvanje !

Gledaj tuka kolku e zbunet,ova li e Bozja zapoved:

Prva do Korincanite 1:14-16
14 Hvala Bogu što ne krstih nikoga od vas, osim Krispa i Gaja; 15 da ne bi tko rekao
da ste u moje ime kršteni.
16 A da, krstih i Stefanin dom. Inace ne znam krstih li koga drugoga.
PAVLE NE ZNAE STO PRAVI. Procitajte go barem 2 pati.
So drugi zborovi: Fala Bogu sto ne krstiv nikogo osven,ete,Krispa i Gaija.... (verovatno se nasmevnal posle toa)da ne recete utrezadutre deka sum krstel nekogo.... A da,(posle veli Pavle,,,verovatno go potseti s.duh)ke zaboravev,ja krstiv i kukjata na Stefan.A posle veli.... a neznam sto sum napravil,krstil nekrstil....a sigurno,otkako go ostavile nasamo,storil: ух

Ne,ova 100% NE E BOZJA OBJAVA.




Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:47
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Obekjav deka ke go napisam Hadisot vo Koj Resulullah salallahu alejhi we sellem go spomnuva Indzilot.

Hadisot go prenesuva Nuajm b. Hammad a toh glasi vaka:

"Kada osvojite Rim,udjite u njegovu istocnu crkvu na vrata koja su od istoka.Kada prodjete sedam ploca,osmu razbijte jer je pod njom Musaov alejhi selam,shtap,Indzil i nakit iz Bejtul-Makdisa"

Ovoj hadis inaku go sretnav vo knigata "Tajna veza" od Muhammed Isa Davud.



Аллах да те награди брате,но, имаш ли сознание од во која Хадиска Збирка е преземен овој Хадис?


Iskreno neznam... kazav deka go sretnav vo pogore spomnatata kniga. Allah naj dobro znae. Momentalno ne sum doma i ne bi mozel da proveram.
No kazav i na samiot pocetok deka Hadisot go sretnav vo knigata,no posto mi ja zede edno drugarce da ja prelista,nemozev da se setam koj prenesuva.... pa ete,da go ispolnam obekjanoto. Za sega tolku znam za toj Hadis.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 22:12
Svemirski, ne mi e jasno kade e napishan i od kogo e napishan ovoj hadis. Dali e napishan od Muhamed i dali se naogja vo k*ranot?

Izvini sto te prashuvam vaka, no navistina ne mi e jasno koj e avtorot na ovoj hadis.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 22:16
Ako e kazan od Muhamed, neka e Bozji mir nad nego - TOGAS NE SE NAOGA VO QURANOT!
MISLAM DEKA MILION PATI E KAZANO DEKA QURANOT E BOZJI GOVOR!

A se ona sto kazal, napravil ili molkum odobril Pratenikot Muhammed, n.b.m.n., stoi vo hadiskite zbirki i se narekuva hadis!

ne sum sigurna, no neka pomogne nekoj koj go poznava arapskiot, za toa sto znaci vo bukvale prevod zborot "hadis."
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 22:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Svemirski, ne mi e jasno kade e napishan i od kogo e napishan ovoj hadis. Dali e napishan od Muhamed i dali se naogja vo k*ranot?

Izvini sto te prashuvam vaka, no navistina ne mi e jasno koj e avtorot na ovoj hadis.


Месенџер,незнам по кој пат сум те замолил но,сега ќе те замолам ЕКСТРА нешто.Те молам модератору да ги читаш убаво постовите,не само насловот и крајот.Те молам да запамтиш дека има разлика помеѓу Qur,an и Хадис.
Значи се она што се наоѓа во Qur,anot е Објава од Аллах џ.ш.,не од Мухаммед а.с.,додека се она што се наоѓа во Хадисот се зборови на Мухаммед а.с.,а не на Аллах џ.ш..Те молам ова во иднина да го имаш на ум,зошто на тој начин многу работи нема да ги бркаш.

Инаку за Хадисот братот Свемирски посочи од каде го пренел,јас ја имам таа Книга и Иншаллах ,утре ќе проверам дали таму пишува кој е пренесувач на Хадисот и од која Хадиска Збирка е пренет.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 22:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Svemirski, ne mi e jasno kade e napishan i od kogo e napishan ovoj hadis. Dali e napishan od Muhamed i dali se naogja vo k*ranot?

Izvini sto te prashuvam vaka, no navistina ne mi e jasno koj e avtorot na ovoj hadis.


Messenger,ke ti odgovoram i jas,iako ti e odgovoreno i kako sto kazaa,mnogu pati se objasni tuka sto e Hadis a sto e Qur'an.

Hadisot e praksata na Muhammed a.s.w.s. I ona sto Muhammed s.a.w.s ni go PREPORACAL vo Hadisite,toa e SUNNET. Primer,da ostavis brada e SUNNET,ne e moralno. Ima vernici i so brada i bez brada. Ona sto Allah dz.s ni go objavil vo Qur'anot,toa e FARZ,toa e moralno. Da klanjame namaz,toa e FARZ i nema Vernik koj ne klanja namaz.Pazi,VERNIK/Mumin velam.
Vo Hadisite se zapisani delata na Muhammed s.a.w.s,negovoto pomnasanje,negoviot govor,negovite misli.... no kaj nas tocno se znae STO E BOZJA OBJAVA a sto nee.




Изменето од svemirski_duh - 17.Март.2008 во 22:39
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 22:41
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

[QUOTE=maria_magdalena] 



Убави прашања.

1.И повикал мелекот Џебраил

2.Иса а.с. прозборел од колевка,за да ја одбрани својата мајка од нападите недолични кои и ги упатувале нејзе.Тоа е всушност едно од чудата на Иса а.с.,кој прозборел од колевката.

   Тоа е Qur,anskoto кажување.А за другите чуда имаш во 49 ајет од Сурата Али Имран.Значи да резимираме според Исламското учење Иса а.с. прозборел од во својата колевка.


Благодарам на концизниот одговор.среќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 22:52
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Svemirski, ne mi e jasno kade e napishan i od kogo e napishan ovoj hadis. Dali e napishan od Muhamed i dali se naogja vo k*ranot?

Izvini sto te prashuvam vaka, no navistina ne mi e jasno koj e avtorot na ovoj hadis.


Месенџер,незнам по кој пат сум те замолил но,сега ќе те замолам ЕКСТРА нешто.Те молам модератору да ги читаш убаво постовите,не само насловот и крајот.Те молам да запамтиш дека има разлика помеѓу Qur,an и Хадис.
Значи се она што се наоѓа во Qur,anot е Објава од Аллах џ.ш.,не од Мухаммед а.с.,додека се она што се наоѓа во Хадисот се зборови на Мухаммед а.с.,а не на Аллах џ.ш..Те молам ова во иднина да го имаш на ум,зошто на тој начин многу работи нема да ги бркаш.

Инаку за Хадисот братот Свемирски посочи од каде го пренел,јас ја имам таа Книга и Иншаллах ,утре ќе проверам дали таму пишува кој е пренесувач на Хадисот и од која Хадиска Збирка е пренет.


Blagodaram za objasnuvanjata, koi za vas se neshto najosnovno, no nie morame da se soochuvame pri sekoja konverzacija i da stanuvame pofamilijarni so niv.

Znachi site napishani neshta vo k*ranot se objavi.
Site napishani raboti od Muhamed kako komentari ili preporaki okolu k*ranot se hadisi.

Dali hadisi se i pishuvanjata na drugi islamski nauchnici?

Изменето од Messenger - 17.Март.2008 во 22:53
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 23:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Svemirski, ne mi e jasno kade e napishan i od kogo e napishan ovoj hadis. Dali e napishan od Muhamed i dali se naogja vo k*ranot?

Izvini sto te prashuvam vaka, no navistina ne mi e jasno koj e avtorot na ovoj hadis.


Месенџер,незнам по кој пат сум те замолил но,сега ќе те замолам ЕКСТРА нешто.Те молам модератору да ги читаш убаво постовите,не само насловот и крајот.Те молам да запамтиш дека има разлика помеѓу Qur,an и Хадис.
Значи се она што се наоѓа во Qur,anot е Објава од Аллах џ.ш.,не од Мухаммед а.с.,додека се она што се наоѓа во Хадисот се зборови на Мухаммед а.с.,а не на Аллах џ.ш..Те молам ова во иднина да го имаш на ум,зошто на тој начин многу работи нема да ги бркаш.

Инаку за Хадисот братот Свемирски посочи од каде го пренел,јас ја имам таа Книга и Иншаллах ,утре ќе проверам дали таму пишува кој е пренесувач на Хадисот и од која Хадиска Збирка е пренет.


Blagodaram za objasnuvanjata, koi za vas se neshto najosnovno, no nie morame da se soochuvame pri sekoja konverzacija i da stanuvame pofamilijarni so niv.

Znachi site napishani neshta vo k*ranot se objavi.
Site napishani raboti od Muhamed kako komentari ili preporaki okolu k*ranot se hadisi.

Dali hadisi se i pishuvanjata na drugi islamski nauchnici?


Не под Хадис,се подразбира она што го рекол,со своја пракса покажал,или го одобрил со премолчување Мухаммед а.с.
Сите наратори на Хадисот во своите нарации го земаат ланецот на пренесувачи во своите Хадиси започнувајќи од оној од кој го слушнале,па се до Мухаммеда а.с.

Инаку пишувањата на другите исламски научници не се Хадиси.

Хадисит се исклучиво сврзани за зборовите на Мухаммед а.с.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 00:23
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:


Hadisot go prenesuva Nuajm b. Hammad a toh glasi vaka:

"Kada osvojite Rim,udjite u njegovu istocnu crkvu na vrata koja su od istoka.Kada prodjete sedam ploca,osmu razbijte jer je pod njom Musaov alejhi selam,shtap,Indzil i nakit iz Bejtul-Makdisa"
 
Miralem1, а пишува ли во хадисот кога бил сокриен Инџилот во Рим? Дали пред или после Мухамед?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 00:27
OK, znachi Hadisite se napishani od razni lugje niz istorijata od vremeto koga zhiveel Muhamed, pa do denes. Tie pishuvale za onoa sto videle i slushnale direktno do Muhamed ili onoa sto go slushnale od drugi lugje za Muhamed.

Dali ova e tochno?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 00:29
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Hadisot go prenesuva Nuajm b. Hammad a toh glasi vaka: "Kada osvojite Rim,udjite u njegovu istocnu crkvu na vrata koja su od istoka.Kada prodjete sedam ploca,osmu razbijte jer je pod njom Musaov alejhi selam,shtap,Indzil i nakit iz Bejtul-Makdisa"

 

Miralem1, а пишува ли во хадисот кога бил сокриен Инџилот во Рим? Дали пред или после Мухамед?


Хадисот не е детално истражен,Свемирски посочи од која книга го пренел,но,стрпи се до утре јас ја имам Книгата и ќе проверам кој го пренесува Хадисот.Многу е битно да се знае дали е веродостоен или не е.Капиш?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.