IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Инџилот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инџилот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 36>
Автор
Порака
bajaga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:02
ma i povece e deka imas posledici .. i toa trajni .. no , da go ostavime toj karakter po strana ... nekako pointeresanten si mi ti samiot ... primetuvam deka sekogas koga argumentite ne se na tvoja strana , prestnuvas da " zracis " so smirenost i verska naduenost ... vednas stanuvas vulgaren ... toa ne e ubavo ... ne procita li sto ti napisav ? kaj nas hristijanite postoi nacelo " ako ti udrat slakanica , zavrti go i drugiot obraz ? голема%20насмевка za zal , namesto odgovor na toa prasanje ti pocna so navredlivi tonovi i krevanje na tenzija vo samata tema ... pa kako e mozno toa kaj covek koj verata mu e nacelo i princip vo gradenje i ziveenje na zivotot збунетост збунетост збунетост .. a avatarot , prekrasen e , neli намигнување големо%20гушкање голема%20насмевка големо%20гушкање
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:03
Originally posted by bajaga bajaga напиша:

a sto se odnesuva do mojata veroispoved , jasno ti kazav koja e ... onaa cii pripadnici gi narekuvas NEVERNICI ..... i te molam , ne se vadi na toa " tie sto ne veruvaat vo boga" ... isuvislo e ... so vekovi , potocno od doadjanjeto na turcite a so samoto toa i islamot , nas hristijanite ne narekuvate NEVERNICI ... bilo da se raboti za katolici ili pravoslavci голема%20насмевкаголемо%20гушкањеголема%20насмевка



Reci: “O sljedbenici Knjige, dođite da se okupimo oko jedne riječi i nama i vama zajedničke: da se nikome osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne držimo!” Pa ako oni ne pristanu, vi recite: “Budite svjedoci da smo mi muslimani!”

Ali, nisu svi oni isti. Ima ispravnih sljedbenika Knjige koji po svu noć Allahove ajete čitaju i mole se;
Oni u Allaha i u onaj svijet vjeruju i traže da se čine dobra djela, a od nevaljalih odvraćaju i jedva
čekaju da učine dobročinstvo; oni su čestiti;
bilo kakvo dobro da urade, biće za nj nagrađeni. – A Allah dobro zna one koji se Njega boje.(Ali Imran:113-115)

Zosto mislis deka ve narekuvame tokmu vas nevernici?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
bajaga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:07
moze li na makedonski te molam ? .... tesko mi odi so stranski jazici голема%20насмевкаголемо%20гушкањеголема%20насмевка so ova malku skolo sto go imam edvaj i gi naodjam bukvite za da napisam na majcin , Makedonski jazik , koj vprocem cenam e i tvoj голема%20насмевкаголемо%20гушкањеголема%20насмевка
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:08
Originally posted by bajaga bajaga напиша:

ma i povece e deka imas posledici .. i toa trajni .. no , da go ostavime toj karakter po strana ... nekako pointeresanten si mi ti samiot ... primetuvam deka sekogas koga argumentite ne se na tvoja strana , prestnuvas da " zracis " so smirenost i verska naduenost ... vednas stanuvas vulgaren ... toa ne e ubavo ... ne procita li sto ti napisav ? kaj nas hristijanite postoi nacelo " ako ti udrat slakanica , zavrti go i drugiot obraz ? голема%20насмевка za zal , namesto odgovor na toa prasanje ti pocna so navredlivi tonovi i krevanje na tenzija vo samata tema ... pa kako e mozno toa kaj covek koj verata mu e nacelo i princip vo gradenje i ziveenje na zivotot збунетост збунетост збунетост .. a avatarot , prekrasen e , neli намигнување големо%20гушкање голема%20насмевка големо%20гушкање


Abe!!!
Imat takvo nacelo a ???

Ama sigurno samo pisano toa e taka!?? Napisano e taka i si Ostanalo,no negledam nieden Risjan,toa da go praktikuvat,tuku naprotiv,Vie use neudreni,pravete Lom,a ne nekoj da ve udrel...Zemajsi primer od Amerive...

Taka da ne si Interesen!!!
prvo vaspitajse,pa posle nekomu kazuvaj!!!
ti so efendija,nemozes i nemas n -e-od efendija...

A toa na Avatarot,navistina ti prilegat,Koincidencija!!
Kako braca da ste!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:09
Originally posted by bajaga bajaga напиша:

ma i povece e deka imas posledici .. i toa trajni .. no , da go ostavime toj karakter po strana ... nekako pointeresanten si mi ti samiot ... primetuvam deka sekogas koga argumentite ne se na tvoja strana , prestnuvas da " zracis " so smirenost i verska naduenost ... vednas stanuvas vulgaren ... toa ne e ubavo ... ne procita li sto ti napisav ? kaj nas hristijanite postoi nacelo " ako ti udrat slakanica , zavrti go i drugiot obraz ? голема%20насмевка za zal , namesto odgovor na toa prasanje ti pocna so navredlivi tonovi i krevanje na tenzija vo samata tema ... pa kako e mozno toa kaj covek koj verata mu e nacelo i princip vo gradenje i ziveenje na zivotot збунетост збунетост збунетост .. a avatarot , prekrasen e , neli намигнување големо%20гушкање голема%20насмевка големо%20гушкање


Pa vidi,Miroslave,so ogled deka si zapnal po mene,povece od ocigledno e koj od kogo se plasi,no ,toa e tvoj problem koj veruvam ce te prati do grobot,inaku jas sum smiren sekogas i stalozen,i kolku sto jas barem gledam odgovoreno tie na sekoe prasanje(ako voopsto citas),posto imas nekoi drugi nameri toa e povece od ocigledno.Inaku za avatarot,da bidam iskren mnogu povece mi se dopadja od Putina,Kalimero,vo nekolku navrati se drzna da provociras so karikaturata ,taka da pak,ce povtoram :zadrzi si go ovoj lik,najpovece ti odgovara.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
bajaga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:10
vidi sega .. kaj zabega ... vracaj se na temata големо%20гушкањеголема%20насмевкаголемо%20гушкањеa avatarot ako ti se dopadja , mozam eden i vo zivo da ti ispratam големо%20гушкањеголема%20насмевкаголемо%20гушкање
Кон врв
bajaga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:11
i prestani da me narekuvas miroslav .... MOMCILO , taka mi e imeto голема%20насмевкаголемо%20гушкањеголема%20насмевка
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:11
Efendiaj,brat,neznam i so gubis popuistina vreme za vakvi

Vremeto e Skapocen dar,Ne go trosi za Vakvi!!
Кон врв
bajaga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:11
ete ... vo nedostig na argumenti , kidavela ... gubenje vreme големо%20гушкањеголема%20насмевкаголемо%20гушкање
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:16
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

 



A ona im na njega pokaza. “Kako da govorimo djetetu u bešici?” - rekoše. “Ja sam Allahov rob” - ono
reče - “meni će On Knjigu dati i vjerovjesnikom me
učiniti i učinit će me, gdje god budem, blagoslovljenim,
i naredit će mi da, dok sam živ, namaz obavljam
i sadaku udjeljujem, i da majci svojoj budem dobar,
a neće mi dopustiti da budem drzak i nepristojan. I
neka je mir nada mnom na dan kada sam se rodio i
na dan kada budem umro i na dan kada budem iz
mrtvih ustajao!” (Maryam, 29-33).


...i poslati kao poslanika sinovima Israilovim:
“Donosim vam dokaz od Gospodara vašeg: napravit
ću vam od ilovače nešto poput ptice i puhnut ću u
nju, i bit će, voljom Allahovom, prava ptica. I iscijelit
ću slijepa od ro|enja, i gubava, i oživljavat ću mrtve,
voljom Allahovom, i kazivat ću vam šta jedete i šta u
domovima svojim gomilate; to će, uistinu, biti dokaz
za vas, ako pravi vjernici budete (Ali ‘Imran, 49).

....i da potvrdim istinitost Tevrata, objavljenog prije
mene, i da vam dopustim nešto što vam je bilo
zabranjeno. I donosim vam dokaz od Gospodara
vašeg - zato se Allaha bojte i mene slušajte (Ali
‘Imran, 50).

A kad je Isa očita znamenja donio, on je rekao:
“Donosim vam mudrost i dolazim da vam objasnim
ono oko čega se razilazite. Zato se Allaha bojte i Meni
se pokoravajte, Allah je moj i vaš Gospodar, pa se
Njemu klanjajte, to je Pravi Put!” Ali su se stranke
izmedju sebe podvojile, pa neka iskuse nesnosnu
patnju na Dan bolni oni koji o Njemu krivo govore!
(Az-Zuhruf, 63-65).


Ova mislam deka e dovolno.

Благодарам за одговорот.
Јас тука би поставила уште едно-две прашања, од истата сура Мерјем:

23. породилните болки ја натераа да се засолни под една гранка од урма и рече:_о тешко мене!Зошто не умрев пред овој ден, да бев непозната, да не се спомнував и воопшто да не се знаеше која сум?

24. Ја повика Џебраил или Иса:-Не грижи се! Твојот господар направи под тебе да протеше извор.....итн.

1. Кој ја повикал Меријем? Џабраил или Иса?

2. И друго, во натамошните ајети што следат се вели дека Иса зборувал уште од колевка.

Но ние пак знаеме дека Исус започнал со своите чуда “кога дошол неговиот час“. Дотогаш се истакнувал пред другите само по своето познавање на Словото на кое сите му се восхитувале а првото чудо го направил во Својата 30-та година, на свадбата во Кана.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
bajaga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:19
zboruvame tuka za ISUS ili mozebi gresam ? ... samo edno nesto ne mi e jasno .... kako moze nekoj koj se rodil celi 6 vekovi podocna poubavo da znae od nekoj koj ziveel i ucel od samiot sin bozji ????
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:21
Vratete se site na tema - nekjam pak denot da go pominam vo brishenje. Miroslave - ajde ushte dve nedeli odmor od mene...
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:21
Obekjav deka ke go napisam Hadisot vo Koj Resulullah salallahu alejhi we sellem go spomnuva Indzilot.

Hadisot go prenesuva Nuajm b. Hammad a toh glasi vaka:

"Kada osvojite Rim,udjite u njegovu istocnu crkvu na vrata koja su od istoka.Kada prodjete sedam ploca,osmu razbijte jer je pod njom Musaov alejhi selam,shtap,Indzil i nakit iz Bejtul-Makdisa"

Ovoj hadis inaku go sretnav vo knigata "Tajna veza" od Muhammed Isa Davud.



Изменето од svemirski_duh - 17.Март.2008 во 21:25
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

 



A ona im na njega pokaza. “Kako da govorimo djetetu u bešici?” - rekoše. “Ja sam Allahov rob” - ono
reče - “meni će On Knjigu dati i vjerovjesnikom me
učiniti i učinit će me, gdje god budem, blagoslovljenim,
i naredit će mi da, dok sam živ, namaz obavljam
i sadaku udjeljujem, i da majci svojoj budem dobar,
a neće mi dopustiti da budem drzak i nepristojan. I
neka je mir nada mnom na dan kada sam se rodio i
na dan kada budem umro i na dan kada budem iz
mrtvih ustajao!” (Maryam, 29-33).


...i poslati kao poslanika sinovima Israilovim:
“Donosim vam dokaz od Gospodara vašeg: napravit
ću vam od ilovače nešto poput ptice i puhnut ću u
nju, i bit će, voljom Allahovom, prava ptica. I iscijelit
ću slijepa od ro|enja, i gubava, i oživljavat ću mrtve,
voljom Allahovom, i kazivat ću vam šta jedete i šta u
domovima svojim gomilate; to će, uistinu, biti dokaz
za vas, ako pravi vjernici budete (Ali ‘Imran, 49).

....i da potvrdim istinitost Tevrata, objavljenog prije
mene, i da vam dopustim nešto što vam je bilo
zabranjeno. I donosim vam dokaz od Gospodara
vašeg - zato se Allaha bojte i mene slušajte (Ali
‘Imran, 50).

A kad je Isa očita znamenja donio, on je rekao:
“Donosim vam mudrost i dolazim da vam objasnim
ono oko čega se razilazite. Zato se Allaha bojte i Meni
se pokoravajte, Allah je moj i vaš Gospodar, pa se
Njemu klanjajte, to je Pravi Put!” Ali su se stranke
izmedju sebe podvojile, pa neka iskuse nesnosnu
patnju na Dan bolni oni koji o Njemu krivo govore!
(Az-Zuhruf, 63-65).


Ova mislam deka e dovolno.
Благодарам за одговорот.Јас тука би поставила уште едно-две прашања, од истата сура Мерјем:23. породилните болки ја натераа да се засолни под една гранка од урма и рече:_о тешко мене!Зошто не умрев пред овој ден, да бев непозната, да не се спомнував и воопшто да не се знаеше која сум?24. Ја повика Џебраил или Иса:-Не грижи се! Твојот господар направи под тебе да протеше извор.....итн.1. Кој ја повикал Меријем? Џабраил или Иса?2. И друго, во натамошните ајети што следат се вели дека Иса зборувал уште од колевка. Но ние пак знаеме дека Исус започнал со своите чуда “кога дошол неговиот час“. Дотогаш се истакнувал пред другите само по своето познавање на Словото на кое сите му се восхитувале а првото чудо го направил во Својата 30-та година, на свадбата во Кана.


Убави прашања.

1.И повикал мелекот Џебраил

2.Иса а.с. прозборел од колевка,за да ја одбрани својата мајка од нападите недолични кои и ги упатувале нејзе.Тоа е всушност едно од чудата на Иса а.с.,кој прозборел од колевката.

   Тоа е Qur,anskoto кажување.А за другите чуда имаш во 49 ајет од Сурата Али Имран.Значи да резимираме според Исламското учење Иса а.с. прозборел од во својата колевка.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,227 секунди.