IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Инџилот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инџилот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 36>
Автор
Порака
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 19:09
" NA mene mojata vera na vas, vasata"

"Vo verata nema prisila"


Ova se Quranski stihovi!

Ako pisuvas na nekoja tebe, procitaj barem za sto se zbori!
Nemoj ovoj podforum da ti sluzi da si go zgolemuvas kontoto na postovi!

Изменето од Aisha - 17.Март.2008 во 19:11
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
bajaga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 19:23
demek vie razbravte a ovie drugive nisto збунетост tapa , a збунетостголема%20насмевкаголемо%20гушкањеголема%20насмевка
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 19:24
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Ne Halide biblijata ne gi spomnuva muslimanite a poshto znaesh deka bog znae se i ne bi izostavil neshto prashaj se samiot zoshto muslimanite ne se spomnati vo biblijata.


Pa i jas toa se prasuvam!??

Kakov e Ovoj Bog koj ne vi kazal za Pojavata na Muslimanite??

Eve nam Allah.xh.sh. ni kazal i za Hristijanite i za Evreite i za Megusijete,i za Se..Ednostavno za SE!!

Zatoa prasav,Zosto bog ne vi kazal,Niso za Muslimanite,i zosto voopsto ne gi spomnal!???

Zosto ne vi kazal na pr,Mrazetegi,Sakajtegi,tepajtegi,pocituvajtegi,nepocituvajtegi.itn.itn.itn....

Eve na pr jas ke ti kazam eden ajet:
So Sledbenicite na Knigata(Evreite i Hristijanite) Odnesuvajtese na Najdobar nacin!!

Pa kazimi,Ili vasiov Bog-Isus,ne znael??Sigurno ce da e Toa!??

No vaka ne Biduvat,DISKRIMINACIJA,ne mu e prv pat da ne znaet...Za Sudniot Den,ne znaet,Tuka kazavte deka se otkazal od Toa navodno ne sakal da znaet,Ete aj dobro...
A sega I sega li se Otkazal,i ne sakal da znaet deka ke se Pojavat Muslimani A???
/B]
vas vi kazal muhamed za tie shto vec'e postoele i raskazuval raboti za koi vec'e se znaelo i nemozete da se pofalite so nekoe prorishtvo dodeka od druga strana biblijata e okolu 30% so proroshtva.Vo sekoj sluchaj isus nekazal nikogo da mrazime kazal site da gi sakame duri i neprijatelite,ne postoi mrazenje vo nashata religija.Toa sega shto go kazuvash e isto kako da te prasham vi kazal li muhamed za Komaja ili jehovljevi svedoci koko da se odnesuvate so niv.


Jaki fakti Iznesuvas nemat so!!!

Prvo Mesas!!

k*ranot e od Allah.xh.sh ne e do Muhammed.a.s.

Pa vece ti kazav deka Allah.xh.sh. ni kazal da se Odnesuvame na Najdobar nacin so Sledbenicite na Knigata(Evreite i Hristijanite)taka da ovie Jehovini svedoci,Ti se Hristijanska Sekta!!

Pa i niv ke gi Respektirame,Sigurno!!

P.s. za ona so go pisa,Deka kaj vas nema Mrznja!!!

Na kogo se odnesuvat,ona Sakajtego i NEPRIJATELOT!!!

Ete Isus,v i rekol da gi sakate site,duri i Neprijatelite, A koi se tie Neprijateli???

Za koi Neprijateli,Konkretno kazuvat Isus Tuka???
neprijatel moze da ti bide bilo koj kako na primer suniti i shiiti se ista vera a se neprijateli parche se pravat a i ednite i drugite tvrdat deka e alah na nivnata strana taka ne e bitno od koja vera e neprijatelot bitno e neprijatel i treba da ne go mrazish i da ne mu mislish zlo gospod e toj shto sudi.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 19:24
Blagodaram za odgovorot efendija i blagodaram za utochnuvanjeto deka "sledbenici na knigata" se odnesuva na Hristijanite i Evreite...
Objasnuvash deka odredeni hristijanski monasi i evrejski rabini preminale vo Islam zatoa shto verojatno go chitale Tevratot i Indzhilot ili gi raspoznale vo nego znacite...
Spored toa, pak ostanuva faktot deka duri i vo vremeto na Muhammed - ili nemalo nitu Indzil, nitu Tevrat od koj da mozhe lugjeto da prochitaat, ili pak bile tolku izmeneti, a sepak Bog gi povikuva lugjeto da se pridrzhuvaat do nego... Ili - vie si objasnuvate deka Indzilot e izguben, modificiran ili ne znam shto, a toj verojatno ne e... (imaj vo predvid, vo vremeto vo koe Muhammed ja kazhuva objavata, Biblijata e vekje odamna vo izdanieto vo koe shto ja imame denes).
Кон врв
bajaga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 19:25
samo edno nesto ne mi e jasno ... zosto nikogas ne davate odgovori i ne delite pamet vo slucai koga nekoj ve prasuva a znaete deka e vo pravo pa posledovatelno na toa i vasiot odgovor bi odel vo polza na toj sto prasuva  збунетост збунетост
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 19:27
[QUOTE=Aisha]" NA mene mojata vera na vas, vasata"

"Vo verata nema prisila"


Ova se Quranski stihovi!

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


Sovet do site braca i sestri muslimani an forumot, da ne ja pretrupuvame temava so postovi... bratot efendija dade prekrasen odgovor, i povece od sto treba e kazano,, suvisno e povece da debarirame okolu toa.. A koj ce razbere ce razbere, a koj nema nie ne mozeme nisto nasproti toa.. ALLAH koga saka upatuva na praviot pat, a kogo saka go ostava vo zabluda!
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 19:34
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Прашај го temini. Тој рече дека Инџилот бил кренат заедно со Иса А.С. голема%20насмевка
 
Вака, пошо гледам дека еден со друг си давате контрадикторни изјави, предлагам вака да направиме.
Вие да си се договорите по лични пораки во што верувате, а потоа еден од вас да излезе како претставник и јас да дискутирам со него. Вака ептен смешно изгледа кога сите давате различни одговори и само ја умрсувате ситуацијата среќа


Bidi Iskren Nikoj Osven Temimi Ne Rekol :
а) Бил скриен во Рим (не дадоа одговор кога тоа се случило)
б) Бил уништен
в) Бил променет од Павле
г) Бил променет од Константин
д) Бил кренат заедно со вознесението на Исус

Site Velat Deka Indzilot E Skrijen Vo Rimstaka Katolichka Crkva.
Ako Go Izvadite Od Tamu I Go Prochitate Site Ke Svatite Koj e Bog.
Zatoa Shto Toa E Kniga Koja Allah.D.S Mu Ja Objavil Na Hristos (Isa.A.S).

P.S : Bog Neka Ti Se Smiluva.

Nothing Remains !!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 20:13
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Blagodaram za odgovorot efendija i blagodaram za utochnuvanjeto deka "sledbenici na knigata" se odnesuva na Hristijanite i Evreite...
Objasnuvash deka odredeni hristijanski monasi i evrejski rabini preminale vo Islam zatoa shto verojatno go chitale Tevratot i Indzhilot ili gi raspoznale vo nego znacite...
Spored toa, pak ostanuva faktot deka duri i vo vremeto na Muhammed - ili nemalo nitu Indzil, nitu Tevrat od koj da mozhe lugjeto da prochitaat, ili pak bile tolku izmeneti, a sepak Bog gi povikuva lugjeto da se pridrzhuvaat do nego... Ili - vie si objasnuvate deka Indzilot e izguben, modificiran ili ne znam shto, a toj verojatno ne e... (imaj vo predvid, vo vremeto vo koe Muhammed ja kazhuva objavata, Biblijata e vekje odamna vo izdanieto vo koe shto ja imame denes).


Ne bi rekol bas deka e taka.A sto e so Kumranskite rakopisi,Evangelieto na Bernaba?-Znaci se otkrivale rakopisi i podocna,na obalata na Mrtvoto more vo zemjenite sadovi,tamu vo tie rakopisi jasno stoi deka:"Isus bese Hristijanski Mesija,no,postoi i drugi Mesija".

Interesno e vo kontekst na temava da go spomnam uste ova:Otkako se pojavil Muhammed a.s. evreite i hristijanite pocnale da gi menuvaat radosnite vesti za Muhammeda a.s.,za muslimanite protiv niv da nemaat nikakvi dokazi. Poznatiot engleski istoricar Dzibon vo 5 tom na svojata kniga rekol:"Rabinite i svestenicite gi prepisale i zamenile,posle pojavata na Islamot,mnogubrojni tekstovi od Tevratot i Indzilot (Stariot i Noviot Zavet)"

Bushra Zahari Mihail-hristijanin koj go primil Islamot vo svojata kniga "Muhammed e Allahov Pejgamber",vaka go najavuva Evangelieto:"Navistina,Monasite go iskrivija i promenija Indzilot".

   Eden od istaknatite hristijani Otecot Abdul Ehad Davud El Esveri(nadbiskup) vo svojata kniga:"Indzilot i Krstot"-iznesuva nekoi od ovie iskrivuvanja koi se slucile,pa taka upatuva na recenicata ili pasusot:"Blagodarnost do Boga na Zemjata e mir,a medju ludjeto e radost!".Toj veli:"vaka ne bilo vo Indzilot,tuku:"Blagodarnost do Boga,na Zemjata e Islamot,a medju ludjeto e Ahmed(Muhammed)".

A sega bi ja citiral 72 glava od Evangelieto po Bernaba:

72
Noću je Isus tajno razgovarao sa svojim učenicima govoreći: “Uistinu, kažem vam da Satana želi da vas rasije kao pšenicu; ali ja sam molio Boga za vas, i od vas neće stradati niko, izuzev onog ko mi sprema zamke”. On ovo reče o Judi, jer mu je anđeo Gabriel rekao kako je Juda imao posla sa svećenicima, i ispriča im sve šta je Juda govorio.
Sa suzama se primaće Isusu onaj koji ovo piše, govoreći: “O gospodaru, reci mi, ko je taj ko bi te izdao?”
Isus odgovori, rekavši: “O Barnaba, ovo nije trenutak za tebe da ga znaš, ali hrđa će se sam otkriti uskoro, jer ja ću otići sa svijeta”.
Tad zaplakaše apostoli, govoreći: “O gospodaru, zašto ćeš nas napustiti? Mnogo je bolje kad bi mi pomrli, nego da nas ostaviš!”
Isus odgovori: “Ne uznemiravajte svoja srca, niti budite strašljivi: jer ja vas nisam stvorio, nego će Bog naš stvoritelj, koji vas je stvorio, zaštititi vas. Što se mene tiče, ja sam sad došao na svijet da pripremim put za Poslanika Božjeg koji će svijetu donijeti spas. Ali pazite da ne budete obmanuti, jer će doći mnogi lažni proroci, koji će uzeti moje riječi i zatrovati moje Evanđelje”.
Tad reće Andrija: “Gospodaru, reci nam neki znak, da bi ga mi znali”.
Isus odgovori: “On neće doći u vaše vrijeme, nego će doći izvjestan broj godina poslije vas, kad moje Evanđelje bude poništeno tako da će biti jeva trideset vjernika. U to vrijeme će Bog imati milosti nad svijetom i tako će On poslati svog Poslanika, nad čijom glavom će počivati bijeli oblak, na osnovu čega će on biti poznat kao jedan od odabranika Božjih, i pomoću njega će se manifestovati svijetu. On će doći sa velikom moći protiv bezbožnika, i uništiće idolopoklonstvo na zemlji. To me raduje što će kroz njega naš Bog biti poznat i slavljen, i pokazaće se da sam ja bio istina; i on će izvršiti osvetu nad onima koji budu rekli da sam ja više od čovjeka. Uistinu, kažem vam da će Mjesec bdjeti nad snom njegovim u njegovom djetinjstvu, a kad on odraste, on će ga uzeti u svoje ruke. Neka se svijet pripazi da ga ne odbaci, jer on će pobiti idolopoklonike, jer mnogo ih je pobio Mojsije sluga Božiji i Jošua, koji nije poštedio gradove koje su spalili i poklali djecu; jer na staru ranu neko stavlja vatru.
On će doći sa istinom mnogo jasnijom od one svih proroka i prekoravaće onog ko se bude služio gomilanjem. Kule grada našeg oca će pozdravljati jedna drugu od zadovoljstva: i tako kad se bude vidilo da idolopoklonstvo pada na zemlju i ja budem priznat čovjekom kao i drugi ljudi, uistinu kažem vam da Poslanik Božji dolazi".

Taka da neka ne ve cudi,ako vo idnina se otkrie i nekoe drugo Evangelie,ne spomnato dosega,ili mozebi Originalniot Indzil na Isa a.s.,oti edno e sigurno:Toa sto Allah Subhanehu ve Te,ala go rekol vo Qur,anot,koga togas povtorno ce izleze na videlina.PA MAKAR TOA DA NE IM SE DOPADJA NA NEVERNICITE.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
bajaga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 20:17
definiraj go te molam poimot nevernici .... od prosta pricina sto vo minatoto , turcite koi voedno se muslimani , nehristijanskoto naselenie , obicnata raja e narekuvale kauiri , dzauri i NEVERNICI ... posledovatelno na toa , sekogas koga velis nevernici , mene licno me asocira na navreda голема%20насмевка големо%20гушкање голема%20насмевка
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 20:21
neprijatel moze da ti bide bilo koj kako na primer suniti i shiiti se ista vera a se neprijateli parche se pravat a i ednite i drugite tvrdat deka e alah na nivnata strana taka ne e bitno od koja vera e neprijatelot bitno e neprijatel i treba da ne go mrazish i da ne mu mislish zlo gospod e toj shto sudi.(hr.lucky)

Abe,Laki Straki,ne mi objasnuvaj ti, se koj moze i nemoze da bide Neprijatel!! Ne mi davaj Smesni,Komparacii!!!

Jas Konkretno te prasav,na Koi Neprijateli Mislel,vasiot Bog,da gi Ljubete???

Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 20:21
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Во еден пост некоја страна поназад, некој од муслиманите на форумот, на прашањето за тоа каде се наоѓа Инџилот рече дека Инџилот е содржан во к*ранот.Но јас пак во к*ранот на ниту едно место не наидов ни траг од Исусовото учење. Само се споменува како Пејгамбер и ништо повеќе. Поставив прашање во кој дел од к*ранот е барем споменат дел од Исусовите проповеди, но не мибеше одговорено.Еве, моето прашање е тоа.



A ona im na njega pokaza. “Kako da govorimo djetetu u bešici?” - rekoše. “Ja sam Allahov rob” - ono
reče - “meni će On Knjigu dati i vjerovjesnikom me
učiniti i učinit će me, gdje god budem, blagoslovljenim,
i naredit će mi da, dok sam živ, namaz obavljam
i sadaku udjeljujem, i da majci svojoj budem dobar,
a neće mi dopustiti da budem drzak i nepristojan. I
neka je mir nada mnom na dan kada sam se rodio i
na dan kada budem umro i na dan kada budem iz
mrtvih ustajao!” (Maryam, 29-33).


...i poslati kao poslanika sinovima Israilovim:
“Donosim vam dokaz od Gospodara vašeg: napravit
ću vam od ilovače nešto poput ptice i puhnut ću u
nju, i bit će, voljom Allahovom, prava ptica. I iscijelit
ću slijepa od ro|enja, i gubava, i oživljavat ću mrtve,
voljom Allahovom, i kazivat ću vam šta jedete i šta u
domovima svojim gomilate; to će, uistinu, biti dokaz
za vas, ako pravi vjernici budete (Ali ‘Imran, 49).

....i da potvrdim istinitost Tevrata, objavljenog prije
mene, i da vam dopustim nešto što vam je bilo
zabranjeno. I donosim vam dokaz od Gospodara
vašeg - zato se Allaha bojte i mene slušajte (Ali
‘Imran, 50).

A kad je Isa očita znamenja donio, on je rekao:
“Donosim vam mudrost i dolazim da vam objasnim
ono oko čega se razilazite. Zato se Allaha bojte i Meni
se pokoravajte, Allah je moj i vaš Gospodar, pa se
Njemu klanjajte, to je Pravi Put!” Ali su se stranke
izmedju sebe podvojile, pa neka iskuse nesnosnu
patnju na Dan bolni oni koji o Njemu krivo govore!
(Az-Zuhruf, 63-65).


Ova mislam deka e dovolno.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 20:23
Originally posted by bajaga bajaga напиша:

definiraj go te molam poimot nevernici .... od prosta pricina sto vo minatoto , turcite koi voedno se muslimani , nehristijanskoto naselenie , obicnata raja e narekuvale kauiri , dzauri i NEVERNICI ... posledovatelno na toa , sekogas koga velis nevernici , mene licno me asocira na navreda голема%20насмевка големо%20гушкање голема%20насмевка


Ok,eve ti se izvinuvam ako se pocuvstvuva navreden od moite zborovi.NEVERNICI se smetaat site onie ludje koi sto neveruvaat vo Boga.Zadovolen.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
bajaga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 20:24
 


Изменето од bajaga - 17.Март.2008 во 20:25
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 20:24
Originally posted by bajaga bajaga напиша:

samo edno nesto ne mi e jasno ... zosto nikogas ne davate odgovori i ne delite pamet vo slucai koga nekoj ve prasuva a znaete deka e vo pravo pa posledovatelno na toa i vasiot odgovor bi odel vo polza na toj sto prasuva  збунетост збунетост


Na primer?

Ti odgovoriv na prasanjeto pogore.
A sega izvini me za moment,ce bidam otsuten,pa da ne pomislis deka begam od odgovorite.


Изменето од efendija - 17.Март.2008 во 20:27
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.