IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Инџилот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инџилот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 36>
Автор
Порака
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 01:10
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:


'O sljedbenici Knjige vi niste nikakve vjere ako se ne budete pridr-zavali Tevrata i Indzila'


Taka Be Brat. Allah Da Te Nagradit.

Gledash Sega EvAngelos. Pridrzavali e Minato.
Kako Vo "Jovan 13:13" Kaj Vas.
Zatoa Shto Vo Nekoj Jazik Jovan Na Hristos (Isa.A.S) Go Opishuva. Gospodin
Nekade Gospod. Te molam Za da Priznaesh. Neli e Taka. ?
Nothing Remains !!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 01:15
ShumadinChe, prevodot na makedonski jazik bi bil:

"O sledbenici na Knigata, vie ne ste od nikakva vera ako ne se pridrzhuvate do Tevratot i Indzhilot."

Toa e vo segashno vreme (se razbira potencijalno i vo idno vreme), no definitivno ne e minato. Malu si ja pobrkal gramatikata na stranskite jazici.

Изменето од Messenger - 17.Март.2008 во 01:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 01:15
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:


'O sljedbenici Knjige vi niste nikakve vjere ako se ne budete pridr-zavali Tevrata i Indzila'

 
No kako je moguce da se sledbenici knige budu pridrzavali Indzila kada je ta kniga vec odavno nestala? голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 01:22
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

'O sljedbenici Knjige vi niste nikakve vjere ako se ne budete pridr-zavali Tevrata i Indzila'


 

No kako je moguce da se sledbenici knige budu pridrzavali Indzila kada je ta kniga vec odavno nestala? голема%20насмевка
hahahahah.....
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 01:26
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:


'O sljedbenici Knjige vi niste nikakve vjere ako se ne budete pridr-zavali Tevrata i Indzila'

 
No kako je moguce da se sledbenici knige budu pridrzavali Indzila kada je ta kniga vec odavno nestala? голема%20насмевка


Koga stanuva zbor za isceznuvanje na knigata, ne se misli po analogija deka Knigata bila edna pisuvana i kako takva isceznala, neliнамигнување
So samoto toa sto doslo do promena na Indzil,, (koj sto se nasol brisel stihovi, prepisuval, dopisuval i sto ja znam sto uste ne), Indzil isceznal od na scena, ne bil atraktiven,, jer pogolemiot del od Sledbenicite na Isus a.s. pocnale da gi sledat Modeficiranite Indzili (Bog znae kolku gi imlao).  Cistite sledbenici na Isus a.s. i negovoto ucenje ostanale mnogu malce, bile marginirani, izmacuvani i sto ja znam sto uste ne...  Indzil ostanal vo nasledstvo na nekoi Monasi i Bobozni ludze odredeno vreme, i vo usmena i pismena forma... se dodeka ne doslo vremeto na Muhammed a.s.
 i k*ranskite zborovi se odnesuvaat tocno na tie Ludze, na nivniot Indzil mislel Allah vo k*ran (ne veruvam uste da ima takviголема%20насмевка), koi so netarpenie go ocekuvale doadzanjeto negovo, zatoa sto i vo Indzil bilo pretskazano, i vednas se pridruzile na Muhammed a.s.

I nemoj da bides sarhasticen i drzok.........Da gi soberes site ludze, dzinni i sejtani nema da najdes kontradiktornost vo Allahovite zborovi!  Samo ja iskazuvas tvojata mrznja kon Allah i negovite sledbenici!





Изменето од muhadzir - 17.Март.2008 во 01:36
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 01:36

Како и да е, Инџилот како книга постоел во времето на Мухамед штом тој на следбениците на Книгата им велел да се придржуваат до неа. Колку и да вртите одоколу, не можете да го промените овој јасен ајет, на кој воопшто не му треба никакво толкување затоа што тој воопшто не е несфатлив или двосмислен, туку јасно си кажува дека во времето на Мухамед постоел Инџилот, за кој вие велите дека бил кренат заедно со Иса А.С. 6 века пред Мухамед, дека бил сменет од Павле, од Константин, дека бил уништен и што ти ја знам уште што нема да измислите.

Ајде добра ноќ на исте големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 01:44
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Како и да е, Инџилот како книга постоел во времето на Мухамед штом тој на следбениците на Книгата им велел да се придржуваат до неа ( da postoel zatoa mnogu i go ocekuvale doadzanjeto na Muhammed a.s., i vednas mu se pridruzile) .

Колку и да вртите одоколу, не можете да го промените овој јасен ајет, на кој воопшто не му треба никакво толкување затоа што тој воопшто не е несфатлив или двосмислен, туку јасно си кажува дека во времето на Мухамед постоел Инџилот, за кој вие велите дека бил кренат заедно со Иса А.С.  6 века пред Мухамед, дека бил сменет од Павле, од Константин, дека бил уништен и што ти ја знам уште што нема да измислите ( Istorijata ja potvrduva nasata ispravnost, i vasite sobori od Nikeja i Kartagena i sto znam ja uste kade neнамигнување).

Ајде добра ноќ на исте големо%20гушкање  Allah dz.s da te socuva zdrav i so pamet se dodeka ne ti dojde casot smrten,, Dobra Noc i tebeголемо%20гушкање


Moe e samo da te izvestam i da ja siram vistinata, a ti treba da se misles kako ce izlezes pred Allah dz.s.љубов

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 01:46
Chudna rabota jas pravev muobet so eden musliman tuka za ovie raboti na forumot i toj mi kaza deka i tvrdenjata na muslimanite na forumot se od nekoj falsh k*ran eve so ovie zborovi,,ne be brat znaesh kolko ima falsh k*ran toj vas ve lzhev,,iskreno gledano tuka muslimanite go komentiraat istiot k*ran no ima i takov mit deka postojat i drugi k*rani napraveni da se iskrivi islamot
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 13:39
Гледам дека сеуште ЕвАнгелос,води инает за Инџилот. Тоа е нормално и својствено за него,небаре со тоа ќе не доведе во безизлезна ситуација.Но,тоа се негови пусти желби на кои си има право,оставете го човекот нека си мечтае.Нормален човек брзо сваќа и учи.За да видете што се крие во неговата глава кога тој го постави ова прашање,драги мои форумаши ќе имате можност да научете допрва.Ако ЕвАнгелос е искрен,се надевам дека сега искрено ќе ми одговори на моето прашање.Пошто темава е за Инџилот нема да бидам офтопик,ако го запрашам следново:

1. Дали си убеден дека Иса а.с. кој се спомнува во Qur,anot е истата личност со Исус,значи дали се работи за една иста личност, и:

2. Што мислиш за Инџилот,дали Qur,anot зборува во овој ајет кој ти го посочуваш,а и во неколкуте кои јас претходно ти ги посочив за Светото Писмо,или пак за некоја друга Книга,или за нешто што никогаш не постоело?

Те молам за одговор на овие две прашања,па после ќе продолжиме со дискусијата.


Изменето од efendija - 17.Март.2008 во 13:47
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 13:55
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by ShumadinChe ShumadinChe напиша:

Kade Vo Ku ranot Pishuva Deka Isa.A.S Bil Vozdignat So Se Indzilot. ? намигнување

 

Прашај го temini. Тој рече дека Инџилот бил кренат заедно со Иса А.С. голема%20насмевка

 

Вака, пошо гледам дека еден со друг си давате контрадикторни изјави, предлагам вака да направиме.

Вие да си се договорите по лични пораки во што верувате, а потоа еден од вас да излезе како претставник и јас да дискутирам со него. Вака ептен смешно изгледа кога сите давате различни одговори и само ја умрсувате ситуацијата среќа



Dobar predlog
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 14:02
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by ShumadinChe ShumadinChe напиша:

Kade Vo Ku ranot Pishuva Deka Isa.A.S Bil Vozdignat So Se Indzilot. ? намигнување

 

Прашај го temini. Тој рече дека Инџилот бил кренат заедно со Иса А.С. голема%20насмевка

 

Вака, пошо гледам дека еден со друг си давате контрадикторни изјави, предлагам вака да направиме.

Вие да си се договорите по лични пораки во што верувате, а потоа еден од вас да излезе како претставник и јас да дискутирам со него. Вака ептен смешно изгледа кога сите давате различни одговори и само ја умрсувате ситуацијата среќа



Dobar predlog



Naj predlok nema sto tuka........ nema drugo sto da se ocekuva od covek koj e vo tesno i nema argument da se odbrani...... A porazot e tesko da se priznaeгазење%20од%20смеење     Evo bratot efendija se pridruzi da vidime sto ce izblamira sega evangelosтрепкање
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 14:12
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Evo ti i Tefsir (tumacenje):Uzviseni Allah kaze: "Reci, Muhammede:'O sljedbenici Knjige vi niste nikakve vjere ako se ne budete pridr-zavali Tevrata i Indzila'",    tj. dok ne budete vjerovali cjelovito u sve knjige koje su vama objavljene od Allaha, preko vjerovjesnika i dok ne budete praktikovali ono sto one sadrze, a medzu onim sto one sadrze u sebi jeste i vjerovanje u Muhammeda, s.a.v.s., imperativ slijedzenja njega, vjerovanje u njegovo poslanstvo i prihavatanje njegova vjerozakona "...i onoga sto vam objavljuje Gospodar vas", tj. casnog k*r'ana, smatra Mudhahid ( ova e Naucnik) Tumacenje Allahovih rijeci.



Ова навистина е убаво објаснување.Ова се надополнува со следниов Qur,anski ајет:
"On (Muhammed) je spomenut u knjigama poslanika prijasnjih." (26:196)

Зарем не се запрашал некој Христијанин: Исус си заминал во првиот век,а луѓето Евреите и Христијаните очекувале уште еден Месија-Пратеник,од каде тие ги црпеле податоците дека ќе дојде уште еден Аллахов Пејгамбер?
-Можно лие Тората и Инџилот да зборувале за тоа?
-Каде се сега тие цитати од овие две Книги?

Па ,после тоа да скокнете до историјата и да застанете во времето кога се родил,појавил Мухаммед а.с.,и да видете колку Еврејски Рабини,и Христијански свештеници,во негово време го примиле Исламот,благодарение на пророштвата кои ги читале и во Тевратот и во Инџилот:

"Zar ovima nije dokaz to sto za njega (Muhammeda) znaju uceni ljudi Sinova Israilovih?" (26:197)

Овие се интересни поставки за секој трагач по Вистината.

И навистина за мене е многу смешно од муслиманите да се бара КАДЕ Е ИСУСОВИОТ ИНЏИЛ?

Нам не ни треба концил,за да настапеме со заедничко мислење.Нашето мислење е јасно и гласно Инџилот онаков каков што му бил доставен на Иса а.с. денеска го нема.

П.С. Темплариус: зошто официјалната црква не го признава ЕВАНГЕЛИЕТО НА БЕРНАБА?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 14:28
Efendija - prashanjeto za indzhilot e na mesto...
Znachi - za moment da se ottrgneme od diskusijata za Biblijata, za Isus i slichno...
k*ranot veli - da se pochituva i sledi Indzhilot i Tevratot. Ushte povekje, veli deka ne ste nishto bez niv.
Koi se tie dve knigi, koi ochigledno vo vremeto na Muhammed postojat i koi toj povikuva da se sledat i pochituvaat?
Bidejki toj prenesuva Bozhji zbor i spored vas e nepogreshiv - ako knigite ne postojat vekje (unishteni), kje znael, kje prenesel taka. Ako bile skrieni - Bog gleda i znae se - taka shto kje imalo upatstvo kade se, kako da se najdat i slichno, isto kako shto ostava jasno upatstvo deka "bez tie knigi ste bez nikakva vera". Ako bile postoele, no modificirani od originalnata sodrzhina, istotaka Bog kje kazhel, zatoa shto ne mozhe Toj da gi povikuva negovite cheda da sledat knigi koi se lazhni.
Bidejki ne se ni osuduvam da pomislam deka Bog napravil propust ili greshka, soodvetno znachi deka vo vremeto na Muhammed postojat dve knigi (Indzhil i Tevrat), kon koi sekoj musliman e dolzhen da se pridrzhuva i da gi pochituva, soglasno so voljata Bozhja. Dali nekoj musliman (od vremeto na Muhammed pa navamu) gi ima videno tie dve knigi? Ako ne - dali toa znachi deka muslimanite ne se pridrzhuvaat kon jasno iskazhan ajet vo k*ranot?!
Da povtoram samo ushte ednash - ne pretendiram deka Indzhilot e Biblijata, nitu deka Tevratot e Torata, ne navleguvam vo toa dali Isus e Isa i slichno... zboruvame samo od aspekt na Islamot i od aspekt na knigite narecheni Indzhil i Tevrat, preneseni od Muhammed, a kazhani direktno od samiot Bog.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 14:48
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Efendija - prashanjeto za indzhilot e na mesto...
Znachi - za moment da se ottrgneme od diskusijata za Biblijata, za Isus i slichno...
k*ranot veli - da se pochituva i sledi Indzhilot i Tevratot. Ushte povekje, veli deka ne ste nishto bez niv.
Koi se tie dve knigi, koi ochigledno vo vremeto na Muhammed postojat i koi toj povikuva da se sledat i pochituvaat?
Bidejki toj prenesuva Bozhji zbor i spored vas e nepogreshiv - ako knigite ne postojat vekje (unishteni), kje znael, kje prenesel taka. Ako bile skrieni - Bog gleda i znae se - taka shto kje imalo upatstvo kade se, kako da se najdat i slichno, isto kako shto ostava jasno upatstvo deka "bez tie knigi ste bez nikakva vera". Ako bile postoele, no modificirani od originalnata sodrzhina, istotaka Bog kje kazhel, zatoa shto ne mozhe Toj da gi povikuva negovite cheda da sledat knigi koi se lazhni.
Bidejki ne se ni osuduvam da pomislam deka Bog napravil propust ili greshka, soodvetno znachi deka vo vremeto na Muhammed postojat dve knigi (Indzhil i Tevrat), kon koi sekoj musliman e dolzhen da se pridrzhuva i da gi pochituva, soglasno so voljata Bozhja. Dali nekoj musliman (od vremeto na Muhammed pa navamu) gi ima videno tie dve knigi? Ako ne - dali toa znachi deka muslimanite ne se pridrzhuvaat kon jasno iskazhan ajet vo k*ranot?!
Da povtoram samo ushte ednash - ne pretendiram deka Indzhilot e Biblijata, nitu deka Tevratot e Torata, ne navleguvam vo toa dali Isus e Isa i slichno... zboruvame samo od aspekt na Islamot i od aspekt na knigite narecheni Indzhil i Tevrat, preneseni od Muhammed, a kazhani direktno od samiot Bog.


Зидарски,не еднаш ами многу пати е одговорено на ова прашање.Постоеле во времето на Мухаммед а.с. и Рабини кои добро го познавале Тевратот и ги знаеле знаците кои биле во него за појавата на последниот Божји Пратеник.Постоеле и Христијански свештеници кои исто така добро знаеле дека и во Инџилот се застапени овие знаци.Дури тие добро знаеле дека тој последен Божји Гласник ќе биде од родот на к*рејшиите-Арапите.Значи сознанијата ги црпеле од Тевратот и Инџилот,па затоа и Qur,anot со ајетот кој го цитира ЕвАнгелос ги потсетува кога дошол Мухаммед а.с. на нивните свети Книги.Очигледно е дека во 7 век и покрај обидот на Константин,Атанасие и останатите свештеници на Никејскиот Концил(многу порано),се задржал во одредени места Инџилот на Иса а.с.,е сега во каква форма дали целосен,нецелосен, тоа не ние познато.Единствено што ние познато и истото историски е поткрепено е фактот на Рабините и Свештениците кои со радост го дочекале последниот Аллахов Пејгамбер.Значи тие се поводеле според цитатите на Светите Книги.Додека оние,другите како и нивните претходници Константин и останатите,почнале да ги менуваат овие радосни вести.

Интересно е во оваа пригода и излагањето на Свемирски Дух,кој посочи на едно место дека има Хадис во кој се вели каде е оригиналниот Инџил,и јас сум слушнал за тој Хадис,ќе се обидам да го најдам и да го постирам овде.

Но,било како било јасно е дека во времето на Мухаммед а.с. сеуште постоел Инџилот кој многу убаво давал насоки за последниот пратеник.Впрочем и ден-денеска сеуште се откриваат стари ракописи,кои не подлегнале на цензурата на Никејскиот Собор,еден од тие ракописи е и Евангелието по Бернаба,кого црквата го отфрла,поради неговиот текст кој не се поклопува со денешните 4 канонизирани верзии на Светото Писмо.

Според мене,за ова што го зборува Qur,anot одговор треба да дадат Христијаните,а не муслиманите.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.