IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - САМОУБИСТВО (од верски аспект)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

САМОУБИСТВО (од верски аспект)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
Автор
Порака Обратен редослед
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: САМОУБИСТВО (од верски аспект)
    Испратена: 20.Март.2008 во 02:07
eden sudi i samo nego mu veruvam-gospod
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 02:07
Nikade vo Biblijata ne se sugerira deka treba da se kaeme  vo poslednata minuta do smrtta ami to treba da bide od momentot koga ke svatime kolku sme zgresile pa do smrtta.
Inaku nikakvo ubistvo ne se dozvoluva , potocno najstrogo se zabranuva so kratkata i jasna zapoved - ne ubivaj, pa toa znaci deka ne se dozvoluva ni samoubistvo, ama sepak Bog ke sudi i na ubijcite i na samoubijcite.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 14:32
Originally posted by butel2 butel2 напиша:


Toa znaci vednas posle storenoto delo ke kazes " lele sto napraviv, Boze prosti mi..." i si zavrsil rabota?


So Samo Eden Zbor Ne Sum Siguren Deka Allah.D.S Bi Mu Prostil Nekogo.
Kaj Biblijata Beshe Edna Minuta Pred Da Umresh Da Se Pokaish I Prosteno Ti E. Kaj Nas Nee Taka Treba Na Vreme Sho Znachi, Pokajse Iskreno Pred Allah.D.S I Pokajse Na Vreme Za Da Mozhesh Da Napravish Nekoj Sevap A Ne Edna Minuta Pred Smrta. Ako Se Pokaish Na Vreme Siguren Sum Deka Ke Ti Ostane Vreme Za Da Napravish I Nekoe "Dobro Delo" Ne Veruvam Deka Ako Se Pokaish Vo Edna Minuta Pred Smrta Ke Ti Ostane Vreme Da Napravish "Dobro Delo" Me Svati ?
Nothing Remains !!
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 14:14
za toj grev nemas oprost butelce, za toj grev ti moras da si ja platis soodvetnata kazna koja e navistina gorka, bidejki toa ti e veke napred kazana deka ti e strogo zabraneto...


allah e toj sto ti ja dava dusata i toj e edinstveniot koj moze da ja zeme...


a so ovoj grev ti se obiduvas da napravis nesto koe e vo nadleznost na sevisniot i toa e neprostliv grev...


no bi imalo olesnuvanje na taja kazna ako se pokaes i pobaras proska od familijata i najbliskite na toj vrz kogo si go izvrsil toa i red drugi raboti....
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 09:15
pa na primer onie sto od zad grb od kola pukaat vo nekogo , bez nekoja posebna pricina sprema samiot toj covek, tuku zatoa sto pripagja na nekoja drug narod


posle toa ubistvo , toj i da ne ubie poveke nikogo i ako kaze, lele sto storiv, nemu se mu e priosteno i odi vo rajot?
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:30
Eden del od rabotata si zavrsil!
Ako sakas da ti se prosti grevot, ne smees veke da go ponovuvas! Moras da zavrsis so gresenjeto!

Ako si mu zgresil nekomu, togas za da ti se prosti grevot, treba i da baras prostevanje i od coevekot komu si zgresil.

Ako si napravil ili unistil nesto, togas mora da napravis restitucija!

Zavisi za kakov grev se raboti i kon kogo!!!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 08:15
Treba Da Se Pokaish Na Vreme Ako Sakas Allah.D.S Da Ti Prosti.


Toa znaci vednas posle storenoto delo ke kazes " lele sto napraviv, Boze prosti mi..." i si zavrsil rabota?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 00:45
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12262&PN=1

Tuka dosta opsirno diskutiravme za agresivnosta

Изменето од Templarius - 18.Март.2008 во 00:47
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
bajaga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 18:57
nitu bombasite samoubijci koi umiraat so poklicot " allahu ak'bar " ne se vernici ?
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 18:54
E pa togas ne se vernici!
BIdejki ubivanjeto i siluvanjeto se teski grevovi!
Se somenvam deka nekoj prav vernik bi se osmelil da gi pocini!

PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 13:36
Шумадинче, не реков дека во Библијата пишува убивај, силувај. Ниту една религија не го бара тоа. Ама верниците го прават тоа во име на религијата, за жал.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 00:09
Originally posted by goor goor напиша:

Na covek mu e smaceno i si go odzema zivotot
E seda prasanjeto e zosto bog ne go odobruva toa
zosto ovie luge nemaat pristoen pogreb
dali ima slobodna volja ili bog e diktator
Zivotot e dar da se iskorist!
Ako go iskoristi pogresno - kje bide kaznet!!!!
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 23:34
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Шумадинче...тебе пак ти се игра “Жикино Коло“, а? Овојпат ќе се поштедам себеси од шоферски изрази, малку ли беше до 5 саат наутро да ти објаснувам како се врши оплодување?

Што е ова, Библијата викат убивај, силувај, кради, лажи.
к*ранот што викат? Сакаш да ти изнесам куп ајети па да почеме по шоферски?



Ne znam Za Shto Kazuvash .
Daj Iscitiraj Nekoj Ajet. I Totalno Napishigo Od Koja Sura I Slichno.
намигнување
Nothing Remains !!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 19:23
A da ne pochnuva nikoj nishto...? Ajde ve molam, site malku da ja smirime topkata... Vo pravo si Magdalena, ama da ne pochnuvame raspravija - treba Shumadinche ili malku da se informira ili malku da pripazi na izjavite...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.