IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - СДСМ - 11 Октомври 2010 ден за новото вос
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СДСМ - 11 Октомври 2010 ден за новото вос

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака Обратен редослед
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1690
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: СДСМ - 11 Октомври 2010 ден за новото вос
    Испратена: 17.Октомври.2010 во 20:02
Originally posted by dras dras напиша:

...и да е така као што зборува линкот....хм ...а изгледа дека е блиску до вистината!?.....според Колишевски востането во  1941 година, логично и потребно, било да тргне од две ралични локации во Македонија,....но зошто сега за историја!...денешната вистина треба да ни е цел,.....Прилеп денес требаше да докаже дека во Македонија има се уште моќ да се стават картите на маса,.....изгледа дека така и бидна,....http://www.youtube.com/watch?v=wmBIG1P7RWQ,....многу чадори денес во Прилеп!?.....
 
Stvarno mnogu chadori ama ako ova e celiot arsenal na SDSM od cela Makedonija, a kako shto vidovme i od cela Makedonija beshe... pa 15 000 kako shto velat se dovolni za 2-3 pratenici kolku ke dobijat na narednite parlamentarni izbori. Samo napred ? ili nazad beshe збунетост...  Pa edna Ceca sobra vo Prilep 100 000 vo edna vecher. Malku e minorno ova na SDSM, neli?
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 07:35
Интересен феномен-почни со навреди (било да се лични или заради дискусиите) и упропаси ја темата.
Имаме милион теми каде дискутираме за односот позиција /опозиција. Ова конкретно е за злоупотребата на празникот 11 Октомври во дневно политички цели односно за партиски препукувања.
Симболиката на празникот е јасна-јасен е и протоколот на прославување:
-државните претставници положуваат цвеке, се доделуваат плакети, споменици и ај со здравје.
Зошто?
Па не може бре митинзи на таков ден.
Симболика?
Нема!
Борците од НОБ немале автобуси па да пренесуваат соборци од цела Македонија да биде масовно востанието.
Борците од НОБ работеле во илегала-а овие нашиве бре нови востаници со црни мерцедеси од најнов тип, со кондурчиња од крокодилска кожа ќе дигаат востаниезбунетост
Сум за тоа опозицијата да и дише на власта во врат, сум за тоа сиот валкан веш да го истакнува и да го зголемува со паролата од мува слон.
Не одобрувам ни она што го прави власта со вмровизација на празниците и придавање на едните датуми поголемо значение а на другите минимално, ама ова е утка, комплетна утка од опозицијата.
Не сум бре за вакви нелогичности.
Утнаа, како што утнаа и за Илинден со оние маиците со Дуле млекарот.
Нека беше ден потоа, не на денот не со паролта ВОСТАНИЕ!


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 01:51
Egoto e strashna rabota...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 01:33


Оцени го и ти ставот т.е. коментарот како празен муабет ако така мислиш и нема да биде навреда, но не и душата на членот.

Се надевам дека ќе ја разбереш разликата и повеќе нема да се расипува темата.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 01:23
Јас не можам да разберам како го согледуваш тоа така,кога се однесува и едното и другото на личност,нема потреба членот да ми се обраќа мене,нека коментира за темата,ако мене ми се обраќа и го критикува мојот став како празен,јас тоа го разбирам како лична навреда,е сега каква е вашата оцена тоа е друго,има и други членови и администратори нека ценат.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 01:09


Ајде Горазд покажи каде си навреден?!
Разликувајте критикување на став од лична навреда: исто ли е празен муабет (за постот) и празна душа (за членот)?!
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 01:05
Почнуваш да претеруваш,се воздржувам од коментари и кога некој ќе ме навреди,само одговарам,а на тебе и тоа ти смета,те молам почнуваш да ме иритираш.запрашај се малку за постапката????
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 00:42


Душите на членовите не се предмет на анализа на подфорум политика, и воздржувајте се од такви лични навреди.
Секој има на право на форум да ти го критикува или пофали јавно напишаниот став и да ти се обрати во рамките на темата, но без квалификации за личностите.


Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 00:25
Originally posted by MyWay MyWay напиша:


Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Имам пишувано некаде по форумот и секогаш кога ќе сретнам вакви размислувања,нема да речам нешто долно,пошто демнат модератори и админи,Никола,нема никаква врска со промоција на античко,верувајте трагата која сака да ја остави со искривените гримаси на скопје 2014,оставаат позитивен впечаток кај неупатените,антиката,историските моменти од тој период неможе да се земаат за мерило како некој нешто да направил или се издигнал,.Така во тие времиња на опстојување на диктатура се знае кој градел и што значело тоа,но сега реалноста е подруга,кај нас има премногу народ ,па и јас сум во нив кој нема стандардни услови за живот,тоа е мерката која треба да ја исполни грујоски,а не прикаските од минатото,и јас сум изучувал од историјата ,археологијата е мојата струка,гледам тука само селективност и еве ќе го кажам тоа во мојот град од каде што сум,а тоа било пракса за цела држава се вработувале кадри проверени со ориентација кон некои други центри,исклучиво со задача да не се истражува антиката,за жал сеуште тоа е продолжено и можам само да ви ги кажан кадрите кои се сега вработени ,истиот начин на удбашка линија и криење на овој дел од минатото продолжува.Фарсата на антички корени не успева со рекла -казала насекаде,нам ни фали интердисциплинарното истражување,а тоа досега го немало во вистонска смисла,и ако е чистотата во тоа,што се тогаш бугарските кадри во дпмне-то кои завршуваат лесно или ги купуваат дипломите од б,лгарија и стануваат б,лгарски граждани,за да овде се проповеда македонизам(кај нас благонадлежен б,лгарин е координаторот на дпмне-то),тоа се правело по илинденското востание и се нарекувало централизам. (поупатените повеќе знаат).
така да обвинувањата од тој ков ништо не ви значат,колку побрзо ги сфатите тие работи,толку навреме ќе излезете од таа прикаска,затоа што служи само за лаги,а некој дебело се офајдува.
не е се во разлагањето на празни муабети...можеш контрареплики да маваш колку сакаш но неможеш да напишеш ниту една добра работа што бц ја има направено за Македонија....Кажи некој придонес...


Пишувај за темата ,немој да ми се обраќаш на мене.

Изменето од Анастеа - 16.Октомври.2010 во 00:37
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 00:07


Беше празник - заврши. Беше митинг - заврши. И винцето заврши.големо%20гушкање

Бидејќи бројката тешко дека ќе се уточни, а за говорот нешто слабо ви се муабети, останува да ја затвориме темава, а за секојдневните партиски препукувања да се префрлиме на другите теми.





Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 23:22
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Originally posted by ARISTOKRAT ARISTOKRAT напиша:

Nikola gruevski im dade do znaenje i na Branko i na Ljupco deka Makedonija ne e nitu Srbofilska tvorevina nitu Bugarofilska tvorevina.zatoa covekot od nemaj kade da gi zapri ovie mracni sili im go vturna antickiot koren na Makedoncite ,a so toa im ja zatvori ustata na dvajcata.
 
е да,им ја затвори устата и на двајцата...тоа е ок...изгледа и најбитно во оваа држава...да глумиш најдобар...да им ја затнеш устата на олошот кој е контра тебе иако си и ти олош...
ама...
се прашувам работи ли бе некој за подобар живот на народот во оваа држава или сиот тој политикантски олош заборавил  дека оваа држава има и народ ?
револуција на 11 Октомври????
абе нели не го признаваме периодот од 45 година до 91,кога се родивме ние,горди и самостојни?
нели се што е комунистичко не важи???
од кај таа желба на двете страни за прославување на 11 Октомври?
а нема ниту еден споменик од борците од НОВ на плоштад во Скопје?
и зошто баш 11 Октомври?
симболика или удирање четки,а?
не фаќате на сентименталности господо?
па не свириме веќе на танка жица,извинете...и едните и другите-измислете си некои нови датуми па дигајте револуции,не ни ја валкајте историјата !
 


Nie.
Pripadnicite na sistemot na RiK-ot vo povisokite k-di na OS na RM od vojnata 2001 godina za svoitte borci. A imajki vo obzir deka samo so niv mozje da ja stabilizirame Makedonija gordi sme na svoite zalozjbi.
 

 


Изменето од orlov - 15.Октомври.2010 во 23:23
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 23:00
Originally posted by ARISTOKRAT ARISTOKRAT напиша:

Nikola gruevski im dade do znaenje i na Branko i na Ljupco deka Makedonija ne e nitu Srbofilska tvorevina nitu Bugarofilska tvorevina.zatoa covekot od nemaj kade da gi zapri ovie mracni sili im go vturna antickiot koren na Makedoncite ,a so toa im ja zatvori ustata na dvajcata.
 
е да,им ја затвори устата и на двајцата...тоа е ок...изгледа и најбитно во оваа држава...да глумиш најдобар...да им ја затнеш устата на олошот кој е контра тебе иако си и ти олош...
ама...
се прашувам работи ли бе некој за подобар живот на народот во оваа држава или сиот тој политикантски олош заборавил  дека оваа држава има и народ ?
револуција на 11 Октомври????
абе нели не го признаваме периодот од 45 година до 91,кога се родивме ние,горди и самостојни?
нели се што е комунистичко не важи???
од кај таа желба на двете страни за прославување на 11 Октомври?
а нема ниту еден споменик од борците од НОВ на плоштад во Скопје?
и зошто баш 11 Октомври?
симболика или удирање четки,а?
не фаќате на сентименталности господо?
па не свириме веќе на танка жица,извинете...и едните и другите-измислете си некои нови датуми па дигајте револуции,не ни ја валкајте историјата !
 
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 21:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Izbegavte od temata... otidovte vo vinarite... ushte da si naleeme po edno crveno "T'ga za jug" ... i ubavo kje go proslavime 11 Oktomvri.

Toa bi bilo vistinsko vostanie, a ne onoa od pred nekoj den...   








ова со винцето ти беше топголемо%20гушкање
анастеа ќе ни каже убаво кога ќе види овдезагриженост

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 21:41
Izbegavte od temata... otidovte vo vinarite... ushte da si naleeme po edno crveno "T'ga za jug" ... i ubavo kje go proslavime 11 Oktomvri.

Toa bi bilo vistinsko vostanie, a ne onoa od pred nekoj den...   







Изменето од Messenger - 15.Октомври.2010 во 21:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.