IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Прогласот на Дедо Иљо Малешевски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прогласот на Дедо Иљо Малешевски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака Обратен редослед
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Прогласот на Дедо Иљо Малешевски
    Испратена: 16.Јули.2010 во 13:38
Originally posted by чоли чоли напиша:

на стр. 8 од темата сум написал:

Апелот, както правилно подчертава бугарскиот патриарх Кирил, е написан наjверојатно од Натанаил (Охридски) и е призив кон македонското население внатре во областа за востание... Во апелот мегу другото се вели:

“Jунаци, македонски и бугарски! Светлиj наш лав 'ржи по нашите македонски гори и долини, планини и пустини и ни вика сички на оружие. Где сте вие, побрзаjте да се собереме со оружие во рацете ни, да избавиме тие невиновати жертви от ова гнусно и позорно безчестие. Донесете си наум, што наши татковци, дедовци се бориха и проливаа своjа крв за слобода грчка и србска. . . , поглед своj и на лански години обрнете и ке видите што крв они не пожалеха за обштата слобода наша.”
---
Мислам што требе да поверваме на патриархот Кирил бидеjки тоj е наj голем капацитет по темата за Кресненското востание


Интересно нешто Чоли, ако го земеме в предвид фактот дека кај Патријархот се најдени најголем дел од документите поврзани со кресненското востание, можеби и тврдењето на Патријархот е вистинито, иако мислам дека нема не можеме да тврдиме со сигурност.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2010 во 13:31
на стр. 8 од темата сум написал:

Апелот, както правилно подчертава бугарскиот патриарх Кирил, е написан наjверојатно од Натанаил (Охридски) и е призив кон македонското население внатре во областа за востание... Во апелот мегу другото се вели:

“Jунаци, македонски и бугарски! Светлиj наш лав 'ржи по нашите македонски гори и долини, планини и пустини и ни вика сички на оружие. Где сте вие, побрзаjте да се собереме со оружие во рацете ни, да избавиме тие невиновати жертви от ова гнусно и позорно безчестие. Донесете си наум, што наши татковци, дедовци се бориха и проливаа своjа крв за слобода грчка и србска. . . , поглед своj и на лански години обрнете и ке видите што крв они не пожалеха за обштата слобода наша.”
---
Мислам што требе да поверваме на патриархот Кирил бидеjки тоj е наj голем капацитет по темата за Кресненското востание
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2010 во 13:12
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Одамна не сме пишувале по темава. Првото што си го мислам е дака нема доказ дека прогласот е од дедо Иљо. Да не е од Натанаил?



Што те наведе на мислењето дека Натанаил е авторот на прогласот? Можеби имаш некаков доказ?

Изменето од Македон - 16.Јули.2010 во 13:12
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2010 во 13:04
Одамна не сме пишувале по темава. Првото што си го мислам е дака нема доказ дека прогласот е од дедо Иљо. Да не е од Натанаил?

Барајќи по Загре*ачките изданија, најдов нешто од 1867 за дедо Иљо.







Изменето од Каснакоски - 16.Јули.2010 во 13:05
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 15:32
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Македоне, тоа не тие пишушта машина. Во „правда“ се гледа триуголник и 2 цртици на долу, за мене е Д


Черчетаторе, јас ниту еднаш не помислив дека станува збор за пишувачка машина, јасно е дека не е.
Во "правда", можеби за тебе е Д, за мене не е, погледни убаво, ноџињата не ми личат на д, ноџињата му се вакви ~ . Мене тоа воопшто не ми личи на Д
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 15:28
Македоне, тоа не тие пишушта машина. Во „правда“ се гледа триуголник и 2 цртици на долу, за мене е Д
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 15:22
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


"Нозете" на Д се како српско Ш, па затоа и тешко дека тоа е Д. Може е и да е Ц, со такви нозе, ама и на тоа не личи воопшто.


Види пак.

„и на правда Сан Стефанскаго договора“

го читам јас.

Ајде провери го "д" во "договора" и д во т.н. "правда". Мислам дека е доволно за да се види разликата.



nema razlika vo ova vtorovo nozinata se razvleceni.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 15:20
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


"Нозете" на Д се како српско Ш, па затоа и тешко дека тоа е Д. Може е и да е Ц, со такви нозе, ама и на тоа не личи воопшто.


Види пак.

„и на правда Сан Стефанскаго договора“

го читам јас.



Ајде провери го "д" во "договора" и д во т.н. "правда". Мислам дека е доволно за да се види разликата.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 15:17
Originally posted by Македон Македон напиша:


"Нозете" на Д се како српско Ш, па затоа и тешко дека тоа е Д. Може е и да е Ц, со такви нозе, ама и на тоа не личи воопшто.


Види пак.

„и на правда Сан Стефанскаго договора“

го читам јас.



Изменето од cercetator - 13.Септември.2009 во 15:18
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 15:00
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

"съвременицы" е. Не знам дали зборуваме за исти работи, но меѓу Македонски и Блгарски не е „и“, за мене е поправено.
Тоа што го читам јас „и на правда Санстефанскаго договора“, ти тврдиш дека не може да е Д, покажав ти како го пишува Д во Македонија, на доли се продолжени „нозете“ на Д



"Нозете" на Д се како српско Ш, па затоа и тешко дека тоа е Д. Може е и да е Ц, со такви нозе, ама и на тоа не личи воопшто.
Инаку  "И" за тебе може е поправено, ама тоа само за тебе, спореди убаво со другите И, ќе видиш дека станува збор за развлечено пишување.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 14:23
А да го прашаш
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 14:19
"съвременицы" е. Не знам дали зборуваме за исти работи, но меѓу Македонски и Блгарски не е „и“, за мене е поправено.
Тоа што го читам јас „и на правда Санстефанскаго договора“, ти тврдиш дека не може да е Д, покажав ти како го пишува Д во Македонија, на доли се продолжени „нозете“ на Д

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 13:43
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Не може да биде тоа правда, не ми личи тоа на Д, погледни дека има нешто подолу, не би можело да е Д.

Точно Д е. Види како го пишува Д во Македонија.


Последниот збор од реченицата пред „Македонци!“ треба да е „современици“



Ајде погледни ја буквата и види дека не е Д, се разликува оваа буква од таа другата.
Од друга страна во зборот современици, погледни ја последната буква И, спореди ја со онаа која ти велиш дека не е И, па види дека се исти.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 13:40
Темата не е Дедо Иљо, туку анализа на прогласот, на кој наводно е автор Дедо Иљо, за кого фактите говорат дека бил неписмен. Значи, темата е анализа на документот а не на Дедо Иљо, кој можеби и не е автор на документот.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.