IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонци најдени во пописи од 1899 год.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонци најдени во пописи од 1899 год.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака Обратен редослед
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Македонци најдени во пописи од 1899 год.
    Испратена: 03.Октомври.2008 во 22:32
Не се нервирам воопшто - ги знам јас сите пропагандни финти на туркомонголите - а ако сакаш да ме прашаш за мене или ако сакаш да прашаш било кој Македонец за Македонското ни чувство - прашај или ако не ти е верно слободно читај ги и Џафери и Милошевиќ и Туѓман па и Сталин,Мицотакис и Димитров ако сакаш читај ги можеби тие за твоето туркомонголско потекло знаат повеке од тебе,за мене сигурно од мене повеке незнаатнамигнување
Кон врв
ThrakerAnticki49 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThrakerAnticki49 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 21:36
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Жален си бидејки си во состојба да читаш/слушаш Грк,Србин,Шиптар и кој знае уште кој друг а Македонец неможеш да слушаш и да ја испочитуваш неговата желба.


Не се нервирай. ПРОСТО ТЪРСЯ ИСТИНАТА. ТОВА Е.

А желбата за самостойна и независна Македония я почитувам.
Бъди сигурен.
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 21:24
Буги брадър
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 21:22
Жален си бидејки си во состојба да читаш/слушаш Грк,Србин,Шиптар и кој знае уште кој друг а Македонец неможеш да слушаш и да ја испочитуваш неговата желба.Епа ТуркоМонголизиран тракиецу побарај си сличност во оние кои ги сакаш и ги слушаш - очигледно јас и ти(Македонците и Бугарите) неможеме да се сложиме,ние не сме како вас Бугарите - „девојки за сите“,ние зме за Македонија на Македонците - и на никој другнамигнување

СКИ - ОВ тоа ти е - Македонец е Македонец - сакал нејкел - чорба туркомонголчеголема%20насмевка
Кон врв
ThrakerAnticki49 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThrakerAnticki49 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 19:31
Добре де, обясни ми какъв е произхода на вашето -ски. Аз не знам. Джафери казва нещо, което ми се струва донякъде логично. Ти казваш не е вярно, но не ми казваш от къде е това -ски?
Защо да съм жален, много неща не ми са ясни и се надявам да ми помогнеш.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 19:26
смеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеење

Да Да - се тешиш,кажав јас дека си жален во последно временамигнување
Кон врв
ThrakerAnticki49 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThrakerAnticki49 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 19:15
Смирненски- от Смирна
Рилски- от Рила
Синаитски- от Синаит
Васил Иванов Кунчев- Левски направил лъвски скок в Белград, не е фамилно име.

Фамилиите на -ски, обикновено са свързани с мястото от където произхождат - примерно Беровски от Берово.
Има сигурно изключения, но толкова масово и изведнъж повечето да са на -ски

Интересно ми е дали имаш обяснение.

Примерно аз да ти кажа за -ов - означава син (внук..) на...

Синът на Петър е Петров (син)

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 18:52
Сакаш да кажеш дека Константин Мановски,Васил Левски,Александър Шелейховски,Свети Иван Рилски,Теодосий Синаитски,Младен Сърбиновски,Христо Смирненски и уште многу многу други се власизбунетост

Баш ме чудишголема%20насмевка
Кон врв
ThrakerAnticki49 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThrakerAnticki49 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 17:13
Бре, тия линкове били към Ристов, но много сърби излизат.

Изменето од ThrakerAnticki49 - 03.Октомври.2008 во 17:19
Кон врв
ThrakerAnticki49 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThrakerAnticki49 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 17:09
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Најде и ти кој да го читаш...
Пише в статията някои интересни нещо, особено за -ски и ску не го бях срещал до сега.

Направих няколко проверки в
http://www.ellisislandrecords.org/search/search_new.asp?
и наистина и гърци и власи са се писали македонци.
Ristoff ми се стори име, което е типично македонско ( в България е обикновено Христов ) и излизат

91 Bulgarian и 41 Macedonian

Изменето од ThrakerAnticki49 - 03.Октомври.2008 во 17:09
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 22:32
Најде и ти кој да го читаш...
Него многу ми е интересно, кога ќе видам како ги оживувате некои мои ептен стари теми, тоа е доволен доказ дека тие теми ве имаат погодено ептен јако..

Изменето од Vladimir88 - 02.Октомври.2008 во 22:34
Кон врв
ThrakerAnticki49 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThrakerAnticki49 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 22:10
Originally posted by naemnik naemnik напиша:



Da beshe Bozho ozbilna lichnost a ne nekoj si ludak kako sho e, i da si pomisleshe deka mozh ke gi istrgne tie milion evraArno ama, on chim ne mozhe da najde Makedonci, nego cheka nekoj da mu gi donese, samio pokazhuva deka e balabalaInache Vladi, toa so Elias Database e stara prikazna:Na grchki lista na site Imigranti za Amerika Sho sa pishale kako Makedonska RasaPrevedi so Google


Вчера имаше нещо интересно за ВЛАСИТЕ от Арбен Джафери, сега като прочетох списъка с имигрантите МАКЕДОНЦИ от линка ми се струва, че тия са ВЛАСИ. НЕ ГИ ЧЕТОХ ВСИЧКИ 8000 И КУСУР ИМЕНА, НО ОТ ТИЯ, КОИТО ПРОЧЕТОХ НЕ ВИДЯХ МАКЕДОНСКО ИМЕ.

Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 06:32
Originally posted by Aminta2 Aminta2 напиша:

Писмото на Даме Груев погоре по не знам кој пат го постираат, демек кога се глупираат, дај да се прават луди до крај.



Сепак имаш напредак че не казваш што писмото е фалшификат.Биб било наj лесно: фалшификат и толкоз!
Еве првата страница на тоа знаменателно писмо:




Изменето од Boogie - 03.Август.2008 во 12:52
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 06:17
Originally posted by Aminta2 Aminta2 напиша:


Бугарија ни ветила воена помош, многуилјадна војска, но како и секогаш, ни го забила ножот во грб. Писмото на Груев ги потсетува на тоа, во време кога нам ни е многу тешко, губиме, па се бара било каква сламка за спас на гол живот.


Бугариjа не е обештавала воена помош, зоштото едно такова обештание би било неизполнимо. Нема ни едно писмено сведение во таа насока. Во овоj период (до 1903 г.) Бугариjа е била слаба, а Турциjа била посилна во воено отношение. Кнежество Вугариjа се уште не е била независна држава (била е номинално потчинена на Османската држава до 1908 г. кога се прокламира независноста и става царство).
Нека си спомним што обединетите Балкански држави започват воjната срешту Турциjа през октомври 1912 г. - неколко дни по поразот на Турциjа во воjната со Италиjа во Либиjа. Тогаж Турциjа е била веке ослаблена. Но таа ситуациjа не е била валидна во 1903 г. Да се обjави воjна на Турциjа во 1903 г. е било равно на самоубивство.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.