IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Што се случува со нашето образование?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што се случува со нашето образование?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 28>
Автор
Порака Обратен редослед
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2013 во 18:07
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

со затворање на темата  Писмени,состави... ќе го подобрите образованието???
ај живи мајка
оној кој нема ученици дома може и да мисли дека е тоа така а кој има знае од шо се распаѓа нашиот образовен систем...
погледнете ги само учебниците од првачињата па натаму
кој стигнал ископирал учебник од википедија
кога во учебник по географија може да стои податок дека Грција излегува на три мориња и тоа-Средоземно,Јонско и Јадранско,наставникот тоа да го земе за точно и да им го даде на децата како таков да го учат не знам колку темава во идивиди е проблем за расипување на ученицитенамигнување
зошто не читаат книги?
катастрофално лош избор на лектири кои им се сервираат,тотално непогодни за нивна возраст

П.С
Мое мислење е дека затворањето на темата е глупост,самата тема за тоа првично и беше поставена
Алармантното  што таму треба да се направи е да поставите некој што сето тоа таму би го СРЕДИЛ!
Имате мал милион страни кои непотребно стојат во темата
Средете ја прегледноста на темата !!!
Bravo ,nekoj od malku prizemnenite na forumov......megudrugoto ja poprvo bi gi izbrisal od tamu majtapite koi se vodea na smetka na mali decinja upateni od vozrasni luge,da ne kazam citav postovi vo koi nekoi (da ne imenuvam) bukvalno se izhivuvaa so decinjata a so toa se obidoa da se istaknat samite sebesi ..mene toa mi e mnogu neprirodno I postrasno od momentot na nekoe dete da mu pomognes...
I uste eden moment ,temava e otvoren I stoi na toj podforum od 2008 I sekogas se slucuvalo istoto ,kako odednas toa izleze problem I zosto ?збунетост
 
p.s izvni sto prepishav od tebeголема насмевка ..se mislam nekolku dena da go pisam slicnovo i denes konecno odluchiv, neznaejki deka veke nekoj postiral nesto slichno .......


Изменето од Kastro - 14.Ноември.2013 во 21:27
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2013 во 14:23
Проблемот е во Градинките
Таму наместо да го учат Менделеевиот систем и рамнењето на равенки,Њутновите закони,пеат Кинески песмички,учат Маја и Фотошоп, ги читаат делата на Хегел,Декарт ..децата си играат со играчки,си чкрткаат по боенките,спијат,јадат и по цеел ден мочкаат .
После книга не факале ....

Изменето од Alekxandar - 14.Ноември.2013 во 14:29
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2013 во 12:12
со затворање на темата  Писмени,состави... ќе го подобрите образованието???
ај живи мајка
оној кој нема ученици дома може и да мисли дека е тоа така а кој има знае од шо се распаѓа нашиот образовен систем...
погледнете ги само учебниците од првачињата па натаму
кој стигнал ископирал учебник од википедија
кога во учебник по географија може да стои податок дека Грција излегува на три мориња и тоа-Средоземно,Јонско и Јадранско,наставникот тоа да го земе за точно и да им го даде на децата како таков да го учат не знам колку темава во идивиди е проблем за расипување на ученицитенамигнување
зошто не читаат книги?
катастрофално лош избор на лектири кои им се сервираат,тотално непогодни за нивна возраст

П.С
Мое мислење е дека затворањето на темата е глупост,самата тема за тоа првично и беше поставена
Алармантното  што таму треба да се направи е да поставите некој што сето тоа таму би го СРЕДИЛ!
Имате мал милион страни кои непотребно стојат во темата
Средете ја прегледноста на темата !!!


Изменето од Andjelina - 14.Ноември.2013 во 12:30
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2013 во 00:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Децата треба да се научат кои се придобивките од читањето, прво поради самите нив како личности. За да станат успешни жонглери со зборови, мисли, впечатоци од прочитаното, не треба да им се помага на ваков паразитски начин.
Вака само се стимулира некреативност, мрзливи мозоци и лажни дипломи за финале.

Aмин.

Децата имаат толку многу за “читање“(лекции), што за читање немаат време.
А и поголемиот дел од лектирите не се прилагодени за нивната возраст, со што само се јавува одбивност кон убавиот пишан збор.
Кон врв
д4б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Lord OFF the topic

Регистриран: 31.Јули.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2013 во 00:32
Админ ?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2013 во 00:30
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Децата треба да се научат кои се придобивките од читањето, прво поради самите нив како личности. За да станат успешни жонглери со зборови, мисли, впечатоци од прочитаното, не треба да им се помага на ваков паразитски начин.
Вака само се стимулира некреативност, мрзливи мозоци и лажни дипломи за финале.

Aмин.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2013 во 22:31

Не сум сигурна дека со затварање на темата ќе го решите проблемот. Сигурно не ви е тоа ни идејата.
И да помогнете некое од децава да се одврати од барање готови текстови, ако не тука - ќе ги најде на друго место. Гуглето знае се'. Тој што решил да препишува, ќе си го најде од друго место на соџвакано.


Секој нема дарба (или афинитет) за убаво книжевно изразување или дарба за анализа на покомплексни текстови, ликови и литературни дела. Како што секој си нема дарба за математика, физика, изразување преку музичка или ликовна уметност... Она што не разбирам е дали родителите ги следат своите деца што прават или и тие им помагаат во барањето на готово? Наместо да им помогнат со разговор, да им дадат насоки како и што да анализираат (и основно - да им всадат љубов кон читањето од мали), тие по секоја цена ги форсираат децата да препишуваат текстови со основна цел - подобра оценка.

Наместо трска за ловење, оп на децата рибата на масата на готово и утре пак нема да знаат.
Децата треба да се научат кои се придобивките од читањето, прво поради самите нив како личности. За да станат успешни жонглери со зборови, мисли, впечатоци од прочитаното, не треба да им се помага на ваков паразитски начин.
Вака само се стимулира некреативност, мрзливи мозоци и лажни дипломи за финале.

А кој е крив во целата ситуација - не знам. Дали се децата, па родителите, па наставниците, па децата, па родителите, па наставниците.... Некако ми се врти во круг.
не знам



Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2013 во 21:22
Originally posted by Орка Орка напиша:

Па види сега...Има еден дел каде хирургот довикува:
-Сестро ово...
-Сестро оно...
-Сестро марамче...
И мислам јас кога би бил доктор ако таа сестра е
некоја калеша па и Анѓа многу би ми помогнала   

Внук ми за тоа знаеш што вика кога гледа филмови? Тете, чичково не знае да си земи сам што му треба па вика по тетката? Зошто работи ако вика по тетката? Мал е Андрејчо па и да му кажам нема да разбереголема насмевка

Ова твоево ќе излезе како рекламата на E! за едно како што они го нарекуваат ток шоуплазење
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2013 во 21:05
Тамаам ги спремив составите за оваа недела вие клучот на темата.



Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2013 во 21:02
Па види сега...Има еден дел каде хирургот довикува:
-Сестро ово...
-Сестро оно...
-Сестро марамче...
И мислам јас кога би бил доктор ако таа сестра е
некоја калеша па и Анѓа многу би ми помогнала   
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2013 во 20:58
Originally posted by Орка Орка напиша:

Искрено ни јас не би му посакал како што велат ни на душманот.
Неблагодарно е да ги поврзувам некои од случувањата во здравството
со последици,дека се од ваков тип на лекари.
Но Боже прости ми прво во тоа ми отиде паметот.


Алал да ти е ако на еден доктор му помогнала Калеш Анѓа при давање инфузија. Може само да му се сонилаплазење
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2013 во 20:57
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by Орка Орка напиша:

Многу радикално ова со укинување на темата за писмените...Ќе заличи на диктатура
Убаво е мислам заради адекватност на темите околу обрзованието,да се имаат
тие примери во обзир.Во никој случај нема да замрат линковите од веќе пишаните
состави,или уште помалце самото препишување дека ќе го снема.Во секој
случај како и линковите од торенти во ред е да се забрани јавно ставање на
тие линкови.А дека децата учат од возрасните еве во следниот линк
колку да се види дека не тие го измислиле препишувањето.
Сакам да пишам,овој тип на членови кои побаруваат писмени се и најмалце
виновни,токму тие се бавчата на која треба да се работи за понатаму
да не прераснат во ваков тип на академици,професори не дај Боже доктори
итн. итн.

http://www.fakulteti.mk/news/11-06-30/na_ispiti_so_indeks_i_bubachki.aspx
Иако статијава е од 2011 година овој начин на "снаоѓање" не верувам дека е надминат,
со оглед дека огласите се полни со овие помагала за полесно совладување
на материјалот.
А еве како тука нашите си се праат на тошо тоа у Београд така функционирало...Ние бевме позаостанати да да...

http://www.fakulteti.mk/news/12-05-12/polagaat_ispiti_so_shpionska_oprema.aspx

И јас не се сложив со затварањето на темата, но тоа не е за дискусија. За дискусија е фактот што некој тврди дека ние тука поддржуваме плагијати, без притоа да размисли ДАЛИ едно дете од 5то одделение има капацитет да го научи целиот состав на памет и да го напише од збор до збор истиот? Во спротивно не е плагијат, само користење на стурчна литература.

А препишувањето е стар занает, треба само добро да се совлада и тоа е тоа. Ако препишат состав не сме ние тука криви, туку крива е наставничката/професорката.
Не може еден сиромав идивиди форум да го оправи образованието ни за 0.0000001% ама нека е.

Sekoja chest Evangelina....nemam komentar poveke .....
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2013 во 20:56
Искрено ни јас не би му посакал како што велат ни на душманот.
Неблагодарно е да ги поврзувам некои од случувањата во здравството
со последици,дека се од ваков тип на лекари.
Но Боже прости ми прво во тоа ми отиде паметот.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2013 во 20:55
Messenger,ne veruvam deka Vie na nekoj nachin mu pomagavte na decata da "jadat od tacna"
Mislam deka vo posledno vreme,taa zasluga ja imam samo jas!
Ne se obvinuvajte Vie ,si se prepozna vinovnikot!

P.s Sega namesto na tema da baraat sostavi,kje baraat preku lp!
Nishto od idejata da se zatvori temata!


Изменето од Valerija - 12.Ноември.2013 во 20:55
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.