IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Смртна казна за напуштање на Ислам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смртна казна за напуштање на Ислам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
Автор
Порака Обратен редослед
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 22:09
Проблемот е кај џелатите, во чие име го одземаат животот?
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 22:09
Ионака за верниците смртта е слатка.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 21:58
Hahahahahaaa Nekoj vika vo islamot ako promenish vera ce te ubijat, drugiot vika pa toa ne e tolku strasno, tretiot filozofira a cetvrtiot kak mene eve neka bide treska gluposti. Prekrasno e neli... Ajde site veseli srecni ce si mizime i ce se pravime na tri i pol.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 18:16
Originally posted by deshad deshad напиша:


Точно, за разлика од лажното христијанство кое имало и има убава палета од справи за измачување до смрт на еретиците.




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 18:15
Originally posted by spiros spiros напиша:



Вистинскиот Ислам - како што БОГ лично ни го престави во Исус Христос - не познава убиство, нити смртна казна!








Точно, за разлика од лажното христијанство кое имало и има убава палета од справи за измачување до смрт на еретиците.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 18:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Што мислите вие за ова? Дали човекот треба да има слободна воља и да си одлучи сам во што ќе верува или пак е принуден да ја наследи религијата од своите родители и бесилката да му биде единствен излез од таа религија?



Во вистинскиот шеријат правилото е јасно: -нема присилба во верата, т.е. секој традиционален муслиман кога ќе навлезе во полнолетноста има право доколку не се согласува да биде муслиман, да се обрати пред шеријатското законодавно тело и да ги извести дека според своја слободна волја не сака да биде муслиман туку припадник на некоја друга вера.

Додека сите оние кои слободно се изразиле како муслимани, па после го напуштиле исламот, се повикуваат на советување за да се покајат, ако не се покајат треба да бидат мирни и да не провоцираат со ширење антишеријатска пропаганда, некои се оддалечуваат од шеријатската земја, а некои кои и покрај сите укори и напори продолжуваат со антиисламската пропаганда се сметаат за отворени непријатели на исламот и шеријатската држава и како такви се осудуваат на смрт.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 18:08


Вистинскиот Ислам - како што БОГ лично ни го престави во Исус Христос - не познава убиство, нити смртна казна!





Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 17:36
Во Иран е притворен еден христијански пастор и храбро си ја чека смртната казна која неодамна му беше потврдена и од апелациониот суд во Иран заради тоа што одлучил да го напишти Исламот и да стане христијанин.
Иранските власти велат дека не е илегално да си христијанин во Иран, но дека е илегално доколку си муслиман/ка да преминеш во друга вера (пр. христијанство).  Доколку сакате повеќе да прочитате за ова, само напишете го на гугл името Youcef Nadarkhani и ќе добиете над 600.000 веб сајтови за оваа актуелна вест.

http://www.mysanantonio.com/community/bulverde/article/Christian-pastor-in-Iran-faces-death-sentence-2204311.php
http://www2.starexponent.com/news/2011/oct/04/gospel-youcef-nadarkhani-and-barack-obama-ar-1357038/

Што мислите вие за ова? Дали човекот треба да има слободна воља и да си одлучи сам во што ќе верува или пак е принуден да ја наследи религијата од своите родители и бесилката да му биде единствен излез од таа религија?


Изменето од EvAngelos - 06.Октомври.2011 во 17:44
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.