IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Колку е стара Земјата ??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку е стара Земјата ??

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 13>
Автор
Порака Обратен редослед
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2008 во 23:55
На што треба да одговорам? збунетост
 
п.с. Ве молам да не пастирате по цели страни, туку пастирајте ги конкретните прашања, кратки и концизни.
 
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:



Сличен шок за геолозите и еволуционистите предизвика и пронаоѓањето на фосилизирани човечки черепи во слоевите од јаглен, проценети на старост од 12 милиони години (според геолошката таблица на еволуционистите човекот датира од пред 1-3 милиони години).
 
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Ова навистина не сум го слушнал како податок..  Може ли да посочиш некој линк до релевантен извор, статија објавена во некое релевантно научно списание...слики..објаснување КАКО е јагленот проценет на 12 милиони години (стварно КАКО ли процениле да ми е да знам...??збунетост..кога ниедна метода НЕ Е ТОЧНА...)
 
Горенаведениот податок е од професорот по геологија и минерологија на Рударскиот факултет во Фрајберг (Германија), Otto Stutzer, инаку стручњак за геологијата на јагленот. Токму овој стручњак пишува дека присуството на човечките черепи  во јагленот не му е јасно.
За ова можеш да прочиташ во неговиот научен труд:
Otto Stutzer, Geology of Coal, University of Chicago Press, 1940, стр. 271 
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Како и да е... Не прочитав во твоите постови КОЛКУ Е СТАРА ЗЕМЈАТА...
 
Јас најмалку 2 или 3 пати во оваа тема напишав дека не знам не%20знам колку е стара Земјата. Кога ќе откријам, ако откријам, ќе ви пишам намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 22:36
Хммм....EvAngelos... можеби и за тебе важи дека не ги читаш сите постови.. кажав веќе што мислаам за тоа колку е стара земјата...4, 6 милијади години...
Од друга страна, непродуктивно е да повторувам објаснување за нешто што Zlatnik веќе претходно го напиша... иако не се согласувам целосно со неговото мислење...
барем не во делот каде целосно го негира постоењето на творецот..
онака како што јас го разбирам... и дожувавам.. не е така..
Како и да е...тоа е друга тема , нели....
Твоето мислење е малку "невообичаено"...и затоа побарав одговор на некои поставени дилеми кои, патем, јавно ги искажуваш..па јавно и ќе бидат дискутирани...
и да.. не се согласувам со таквиот начин на размислување...
shoot me...тага
...BTW ...а одговори ќе има ли... или тешко..
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 13:23

којсумјас, јас никаде не застанав позади јаглеродната метода за определување на староста, туку јас само кажав дека со помош на таа метода еволуционистите добиваат драстично различни резултати за староста на некој животински вид. Притоа тие замижуваат пред тие резултати што не им одговараат, а тие што се во рамките на нивните набаждарени геолошки таблици, ги прикажуваат.

Значи, не е како што велиш. Јас не го користам МОЈОТ критериум за да ја побијам таа теорија, туку само изнесувам факти како таа теорија е побиена од сопствениот нејзин критериум.

Препрочитај го уште еднаш мојот коментар погоре и ќе видиш за што зборувам. И не пишувај само колку да се пишело нешто, туку поткрепи ги твоите мисли со аргументи - сепак сме на подфорумот наука нели?



Изменето од EvAngelos - 13.Октомври.2008 во 13:23
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 14:48
Meteorot, sto doprinese za izceznuvanje na dinosaorusite, padnal pred 65 milioni godini, a da zboruvame za covek pred tolku godini, neli e malce apsurdno , fosolite najdeni na nasite predci, neandertalecite ( i da ne se tie pred niv luge nemalo, bareme se uste ne se najdeni takvi fosili), govorat za edna brojka od 160.000-200.000 godini, no ete neka ne e taka neka e i 1 milion godini, razlikata e nepremostliva, sepak se 64 mil. god. vo prasanje.

Poradi ovie pricini mislam deke doslo do nedorazbiranje pogore, deka ne e Evangelos dobro razbran, ama kako i da e da pocekame i da vidime sto ke odgovori.
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 12:59
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

neo_wmaster, диносаурсите немаат никаква врска со Дарвиновата теорија. Тие ниту ја оправдуваат таа теорија, ниту ја побиваат, а најмалку пак ја потврдуваат.


Диносаурисите постоеле пред потопот, но не го преживеале истиот. Нивното постоење е научно потврдено. Имено најдени се многу фосили од нив, најдени се и коски од нив, заби и сл. Дури и Библијата ги спомнува нив, само под друго име: змеј, чудовишта и сл.(зборот "диносаурс" прв пат е воведен дури во 1841 година)
Интересно тврдење..ако мислиш на потопот и Ноевата арка...Ај сега вака... Постоењето на диносаурусите е научно потврдено.. има докази...Колку што ми е познато пред потопот постоеле и луѓе... Значи ли тоа дека ако има докази за постоење на диносаурусите,треба да најдеме докази и за постоење на луѓе во времето на диносаурусите...пред потопот...Или нешто сум ги помешал работиве...збунетостАко се мисли за некој друг потоп... го повлекувам прашањето...Ако не..збунетост

За истиот потоп станува збор. Во историјата која е пишана во Библијата имало само еден потоп. После тоа Господ ветува дека нема да ја уништува земјата повеке.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 12:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

neo_wmaster, диносаурсите немаат никаква врска со Дарвиновата теорија. Тие ниту ја оправдуваат таа теорија, ниту ја побиваат, а најмалку пак ја потврдуваат.

Диносаурисите постоеле пред потопот, но не го преживеале истиот. Нивното постоење е научно потврдено. Имено најдени се многу фосили од нив, најдени се и коски од нив, заби и сл. Дури и Библијата ги спомнува нив, само под друго име: змеј, чудовишта и сл.(зборот "диносаурс" прв пат е воведен дури во 1841 година)


Интересно тврдење..ако мислиш на потопот и Ноевата арка...
Ај сега вака...
Постоењето на диносаурусите е научно потврдено.. има докази...
Колку што ми е познато пред потопот постоеле и луѓе...
Значи ли тоа дека ако има докази за постоење на диносаурусите,
треба да најдеме докази и за постоење на луѓе во времето на диносаурусите...пред потопот...
Или нешто сум ги помешал работиве...збунетост
Ако се мисли за некој друг потоп... го повлекувам прашањето...
Ако не..збунетост

Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 10:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

neo_wmaster, диносаурсите немаат никаква врска со Дарвиновата теорија. Тие ниту ја оправдуваат таа теорија, ниту ја побиваат, а најмалку пак ја потврдуваат.


Диносаурисите постоеле пред потопот, но не го преживеале истиот. Нивното постоење е научно потврдено. Имено најдени се многу фосили од нив, најдени се и коски од нив, заби и сл. Дури и Библијата ги спомнува нив, само под друго име: змеј, чудовишта и сл.(зборот "диносаурс" прв пат е воведен дури во 1841 година)

Најчудно кај диносаурусите ми е тоа што првиот фосил е најден од девојче. Како толку многу години никој не успеал да најде фосил, а тоа и успеало на 7 годишно девојче од Германија.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 03:28

neo_wmaster, диносаурсите немаат никаква врска со Дарвиновата теорија. Тие ниту ја оправдуваат таа теорија, ниту ја побиваат, а најмалку пак ја потврдуваат.

Диносаурисите постоеле пред потопот, но не го преживеале истиот. Нивното постоење е научно потврдено. Имено најдени се многу фосили од нив, најдени се и коски од нив, заби и сл. Дури и Библијата ги спомнува нив, само под друго име: змеј, чудовишта и сл.(зборот "диносаурс" прв пат е воведен дури во 1841 година)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 23:56
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

А ти што мислиш, кажи ми го твоето мислење, според тебе како е?

Za Dinosaurusite mislam deka ne postoele, tuku se izmislica na golemite naucnici za da ja opravdat teorijata na Darvin. A za starosta na zemjata seuste mislam deka zemjata, a i vselenata se relativno mladi.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 23:48
А ти што мислиш, кажи ми го твоето мислење, според тебе како е?
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 23:45
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Добро е ко расчистивме за брзината на светлината. Фала Богу!!! Ама таа бројка апсолутно не менува ништо па и да е, што знам јас 100 000км/сек, затоа што таа ни треба да пресметаме во случајов грубо растојание, само за да знаеме дали се оддалечуваат некои подалечни тела, или се приближуваат, и зато си зимаме да е вакум да ја упростиме пресметката и зато си сметаме во Астрономски единици или Светлосни години, за телата кој се поблиску и кој не интересира точната положба си користиме друг метод, проста тригонометрија и тука нема утка (бар е минимална, занемарлива).

Можам да ти кажам дека Православната Цркава,не ја одрекува науката, дури ни Католичката, за другите не знам.


Јас тебе ти кажав и преку ЛП, а погоре некаде и напишав дека Мојсеј на еврејски напишал ЈОМ (фала му на Гоце што ми објасна за то ), дека за седум ЈОМА е направен светот. Порано Јом бил подолг неопределен временски период, можело да значи 24ч, 24год, 2400000000, но и 44400000000000 год. (Ова со јомот го провериле историчари, лингвисти и теолози, а не физичари )

Следствено Библијата не го порекнува ова, значи може да е стара 5 години, а може и 5 милијарди год и овде немаме проблем.

Друго библијата ни порекнува ни кажува дали биле диносаорусите тука, дали фосилите нивни се вештачки направени од луѓето или не, не знам, верувам дека имало диносаоруси, но не тврдам, за ова биолози ке прашаме, мојот дел е ако ми донесат фосил да ја утврдам неговата старост, но факт е дека пред 65 милиони год. удрил метеор и за то има доказ.


За Дарвиновата теорија не знам, знам само тоа дека потекнуваме од мајмун, и толку. Ако земеме во предвид дека се си има своја еволуција и од „ништо“ стана нешто, можно е (ако гледаме какви сме, тогаш сигурно сме од мајмуни, зш не сме ништо подобри од нив    )
Работи што потврдуваат дека имаме животинско потекло, се сличностите што сите цицачи ги имаат, аномалиите што се јавуваат понекогаш кај новороденчиња пр. зајачка уста, опавче, споени прсти на екстремитетите, понекогаш шкрги и др.


Искрено интересна е ова Дарвиновава теорија, ама јас многу малку знам за неа.

Аха, океј. Фала на објаснувањата уште еднаш.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 23:28
Можам да ти кажам дека Православната Цркава,не ја одрекува науката, дури ни Католичката, за другите не знам.


Јас тебе ти кажав и преку ЛП, а погоре некаде и напишав дека Мојсеј на еврејски напишал ЈОМ (фала му на Гоце што ми објасна за то ), дека за седум ЈОМА е направен светот. Порано Јом бил подолг неопределен временски период, можело да значи 24ч, 24год, 2400000000, но и 44400000000000 год. (Ова со јомот го провериле историчари, лингвисти и теолози, а не физичари )

Следствено Библијата не го порекнува ова, значи може да е стара 5 години, а може и 5 милијарди год и овде немаме проблем.

Друго библијата ни порекнува ни кажува дали биле диносаорусите тука, дали фосилите нивни се вештачки направени од луѓето или не, не знам, верувам дека имало диносаоруси, но не тврдам, за ова биолози ке прашаме, мојот дел е ако ми донесат фосил да ја утврдам неговата старост, но факт е дека пред 65 милиони год. удрил метеор и за то има доказ.


За Дарвиновата теорија не знам, знам само тоа дека потекнуваме од мајмун, и толку. Ако земеме во предвид дека се си има своја еволуција и од „ништо“ стана нешто, можно е (ако гледаме какви сме, тогаш сигурно сме од мајмуни, зш не сме ништо подобри од нив    )
Работи што потврдуваат дека имаме животинско потекло, се сличностите што сите цицачи ги имаат, аномалиите што се јавуваат понекогаш кај новороденчиња пр. зајачка уста, опавче, споени прсти на екстремитетите, понекогаш шкрги и др.


Искрено интересна е ова Дарвиновава теорија, ама јас многу малку знам за неа.

Изменето од BisernA - 02.Февруари.2009 во 15:19
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 22:40
Mi se razjasnija nekoi raboti. Ajde sega da se vratime na temata. Da receme deka zemjata e stara nekolku milioni ili milijardi godini. Togas sto stanuva so Biblijata? So ova se dokazuva deka Gospod ne go sozdal covekot, tuku deka covekot nastanal od covekolik majmun. Ili pak ke se postavi prasanjeto za dinosaurusite. Eve kakvo mislenje imas ti za ovie prasanja.

Изменето од BisernA - 02.Февруари.2009 во 15:19
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 13:50
Ova e posledno da se odzivam na nekoja prozivka za mene.
BRZINATA NA SVETLINATA SEKOGAS, NA SEKADE E ISTA, TEORIJATA NA RELATIVITETOT VAZI!!!


Tokmu ova gi zamisli na naucnicite i se postavi prasanjeto za cetvrtata dimenzija- VREMETO



I vo idnina ve molam vasite postovi neka nemaat prozivki za mene, osven ako navistina ve interesira, ako ne znaete, a ne za da vidite sto vika fizikata na toa prasanje, vo toj slucaj vi kazav kakvi da vi bidat postovite


Изменето од Sunny - 11.Октомври.2008 во 13:52
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.