IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Македонска збирка на глупости
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонска збирка на глупости

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 31>
Автор
Порака Обратен редослед
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2012 во 22:54
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Само во Македонија има протести и контрапротести. Едно е да се протестира против политички опции, ама да се протестира против протести за социјалниот момент во кој се поскапува не е блиску до паметот.
Сите ние знаеме дека во времето на СДСМ се продаде ЕЛЕМ и никој тоа не го оправдува, ама мора ли маката на народот да се политизира? 

Контрапротести и за поскапувањата




Само да те исправам.. ЕЛЕМ не се продаде туку ЕСМ се продаде... ЕЛЕМ, МЕПСО и сегашен ЕВН се три различни правни субјекти.
Инаку факт е и се гледа дури од Марс дека ова е политички конструиран протест колку да се каже, еве и ми имамо коња за трку, а при тоа не познавајќи ја добро ситуацијата со ЕВН и поскапувањето на струјата.. Имено ЕВН како што сите знаеме е испорачател т.е трговска куќа која го има ексклузивното право да продава електрична енергија до крајниот потрошувач. ЕВН има едвај 5% влијание врз поскапувањето на цената на струјата... Најбитните субјекти околу поскапувањето на струјата се Регулаторна, ЕЛЕМ и Мепсо.. ЕВН е чист бизнис.. Купи продај само, без право на своеволно поскапување на струјата... Така да тие што се појавија на овие протести испаѓаат повеќе од смешни... Како прво незнаат за што протестираат, како второ не се запознаени како одат работите околу цената на струјата, како трето настапија премногу прозирно...
Јас дури и се изнасмеав на тоа што го читаше дотичната госпоѓа пред камерите, а при тоа политички диригираните медиуми им дадоа толку голема важност, чиниш тоа е општо и масовно собирање на народот... Туку на таква глупост може само необразуван или недоволно упатен човек да падне и да поверува...
Според мене, уште еден бисер во низата на оваа "власт"....

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2012 во 22:10
Само во Македонија има протести и контрапротести. Едно е да се протестира против политички опции, ама да се протестира против протести за социјалниот момент во кој се поскапува не е блиску до паметот.
Сите ние знаеме дека во времето на СДСМ се продаде ЕЛЕМ и никој тоа не го оправдува, ама мора ли маката на народот да се политизира? 

Контрапротести и за поскапувањата


Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2012 во 10:32

сега јас како стручњак по се, ќе ви кажам дека

-еден час летање во просек чини 150 евра..ако на тоа се додаде авантата(100%намигнување)излегува 300 евра час.Така кажуваат ФАКТИТЕ.намигнување

-тоа за гранатите нема врска,пошто таа рѓосана бомба од почетокот на минатиот век кога ќе пукне т.е. експлодира,нема шанси да го оштети авионот и на височина од само 50 метри..камоли повисоко.

-а тоа дека од водата ќе се направи спој на електричните водови е зива глупост,замајување на публиката....исто како и оштетување на домовите.Подобро кров прокиснат отколку пеплосана куќа.

..јасно?намигнување

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2012 во 03:50
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

чисто факти
авионите имаат капацитет од 961 литар гориво, и домет од скоро 3000 километри, што значи околу 10 часа летање при максимална брзина, а тоа не се 300 литри на еден час...
дури и да го земеме фактот дека трошат повеќе гориво поради помалата аеродинамичнос, и тоа што површината за полетување, слетување и полнење вода им е водена, пак не ја зголемува потрошувачката којзнае колку
да не збориме па за глупостите што ги треселе со гранатите, да не ги погодел шрапнел... па не е оа противавионска артилерија мајке му, туку обични гранати, кои нема да фрлат шрапнел повисоко отколку што се високи дрвата, а авионот лета најмалку некои десет метра над нив


стварно а од кај ти се "фактиве" ?????
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2012 во 16:35
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

чисто факти
авионите имаат капацитет од 961 литар гориво, и домет од скоро 3000 километри, што значи околу 10 часа летање при максимална брзина, а тоа не се 300 литри на еден час...
дури и да го земеме фактот дека трошат повеќе гориво поради помалата аеродинамичнос, и тоа што површината за полетување, слетување и полнење вода им е водена, пак не ја зголемува потрошувачката којзнае колку
да не збориме па за глупостите што ги треселе со гранатите, да не ги погодел шрапнел... па не е оа противавионска артилерија мајке му, туку обични гранати, кои нема да фрлат шрапнел повисоко отколку што се високи дрвата, а авионот лета најмалку некои десет метра над нив



Не знам од каде ги најде твоите факти, но виcтинските факти велат дека радијусот на летање на авионот кога не е товарен со вода изнесува околу 1300 км. Кога е товарен тоа е значително помалу. Кога се наоѓа на терен, при полнење со вода, маневрирање околу запаленото земјиште и враќање до аеродромот за полење со гориво, вистинскиот ефект на оперирање од аспект на гасењето пожар во однос на трошењето гориво и неговиот радијус на оперирање е намален уште повеќе.

За посочените шрапнели мислам дека не може да коментира никој кој не е стручно и искуствено упатен во таа работа. Доколку лицата кои се одговорни за гасењето на пожарот и користењето на авионите го тврдат тоа, тогаш за мене тоа е повалидно отколку чаршијските муабети.

http://www.airtractor.com/aircraft/802f-fire-boss
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2012 во 03:50
чисто факти
авионите имаат капацитет од 961 литар гориво, и домет од скоро 3000 километри, што значи околу 10 часа летање при максимална брзина, а тоа не се 300 литри на еден час...
дури и да го земеме фактот дека трошат повеќе гориво поради помалата аеродинамичнос, и тоа што површината за полетување, слетување и полнење вода им е водена, пак не ја зголемува потрошувачката којзнае колку
да не збориме па за глупостите што ги треселе со гранатите, да не ги погодел шрапнел... па не е оа противавионска артилерија мајке му, туку обични гранати, кои нема да фрлат шрапнел повисоко отколку што се високи дрвата, а авионот лета најмалку некои десет метра над нив

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2012 во 00:13
Originally posted by brza brza напиша:

СКАПИТЕ ПРОТИВПОЖАРНИ АВИОНИ НЕИСКОРИСТЕНИ
Не гасат пожари оти многу трошат
Трите противпожарни авиони што ги набави државата за гасење пожари, стојат неискористени, оти трошат многу гориво. Според Дирекцијата за заштита и спасување, еден ер-трактор АТ-802, типот на авион што го има Македонија, за час летање може да изарчи и до 300 литри гориво, во зависност од начинот на кој се маневрира со леталото. Тоа е главната причина велат од Дирекцијата за нивната слаба искористеност. За овие четири години колку што ги имаме тие учествувале во гасење само на неколку поголеми пожари.





=========================================================

300 evra...od chas?!
..........a shto !збунетост...znachi,Debilite ke  chekaat da se rashiri pozarot ,pa posle da im letnat  vaionite?

...pa, dobro be,...ima li nachi,, da go izbrishe chovek svoeto poteklo,...zatoa shto chitajki i gledajki kakvi se gluposti nema da izlezat od makedonska  usta,
...na chovek mu ide da se srami shto e pripadni negov !

...znachi vaka vikaat Idiotite od '''shumite'':

...znachi,...nekoe suvo ako ledinche se zapalilo nekako, i nekoja grmushka  jasno,...pa ,dodeka ovie Imbecilive go sfatat dimot...vekje desetini grmushki i trevata okolu niv ke gorat,...

znachi,...togash ,  tie ke mu ja pratat na ""maliot''pozar svojata  peshadija, pa ako ovie ne izlezat na kraj so (seushte maliot) pozar,...togash ke pratele , otkako ke ja izvestele , i mehaniziranata brigada,...za koe vreme vekje sigurno kojznae kolku drvja pochnale da gorat,..

...i na kraj , koga ke uvidele deka ni ovie "teshko'' naoruzanive ne mozat da se spravat  so protivnikot,...ke mu pratele i avijacija na ,...za da go bombardiraat od vozduh !?

...ama, koga e vekje kasno shto i da e da se napravi,...barem  ne mozat ovie SHutraci makednonski!

...znachi....ushtedile Smrdlivite  drzavni Gomnari  nekoja stotina evra vo kesh,  na smetka na,...stotici iljadite koishto izgorele samo zatoa shto ovie Infantilnive ...chekale da se proshiri pozarot!...Click for a larger view

...газење од смеење


.....лесно ти е тебе!. Македонија гори brzа се сонча.голема насмевкаи тоа у Грција,кај непријатеЉите наши....дознава еден новинар на невладина агенција..плазење

туку за авионите,не било само горивото во прашање,туку и не можеле да летаат ноќе оти не гледале..па се прешувам сега после ова погоре напишаното од тебе,дали некој намерно чека да се стемни и да не се интервенира.

....ни изгоре Македонијава како секоја година порано,оваа година и до поголеми штети и човечки животи...отиде шумата неповрат,акцијата за пошумување замира ради политика....со еден збор..ПЕКОЛ не чека.тага

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2012 во 07:34
Ова е токму за тука, здравје поголема глупост-секој месец некој Скопјанец да му плаќа по 10 ден од квадрат на некој акционер од Топлификација оти нели на крај парите ги делат акционеритезбунетост. Ако како што велат за да не бидат оштетени останатите станари која ја плаќаат и сумата за исклучениот комшија, тогаш парите треба да одат на сметка на куќниот совет. Вака нели се наплаќа 2 пати- и фиксно по 10 денари квадрат од оној кој не се грее и од фиксно дел од поделената вкупна сума  распоредена на другите станари-оној кој се греезбунетост
Имаме ли луге ние правници кои знаат да ги толкуваат законите?
Ќе се греат на струја, но ќе плаќаат и за парно


Изменето од mamamd - 06.Јули.2012 во 07:36
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2012 во 15:29
СКАПИТЕ ПРОТИВПОЖАРНИ АВИОНИ НЕИСКОРИСТЕНИ
Не гасат пожари оти многу трошат
Трите противпожарни авиони што ги набави државата за гасење пожари, стојат неискористени, оти трошат многу гориво. Според Дирекцијата за заштита и спасување, еден ер-трактор АТ-802, типот на авион што го има Македонија, за час летање може да изарчи и до 300 литри гориво, во зависност од начинот на кој се маневрира со леталото. Тоа е главната причина велат од Дирекцијата за нивната слаба искористеност. За овие четири години колку што ги имаме тие учествувале во гасење само на неколку поголеми пожари.





=========================================================

300 evra...od chas?!
..........a shto !збунетост...znachi,Debilite ke  chekaat da se rashiri pozarot ,pa posle da im letnat  vaionite?

...pa, dobro be,...ima li nachi,, da go izbrishe chovek svoeto poteklo,...zatoa shto chitajki i gledajki kakvi se gluposti nema da izlezat od makedonska  usta,
...na chovek mu ide da se srami shto e pripadni negov !

...znachi vaka vikaat Idiotite od '''shumite'':

...znachi,...nekoe suvo ako ledinche se zapalilo nekako, i nekoja grmushka  jasno,...pa ,dodeka ovie Imbecilive go sfatat dimot...vekje desetini grmushki i trevata okolu niv ke gorat,...

znachi,...togash ,  tie ke mu ja pratat na ""maliot''pozar svojata  peshadija, pa ako ovie ne izlezat na kraj so (seushte maliot) pozar,...togash ke pratele , otkako ke ja izvestele , i mehaniziranata brigada,...za koe vreme vekje sigurno kojznae kolku drvja pochnale da gorat,..

...i na kraj , koga ke uvidele deka ni ovie "teshko'' naoruzanive ne mozat da se spravat  so protivnikot,...ke mu pratele i avijacija na ,...za da go bombardiraat od vozduh !?

...ama, koga e vekje kasno shto i da e da se napravi,...barem  ne mozat ovie SHutraci makednonski!

...znachi....ushtedile Smrdlivite  drzavni Gomnari  nekoja stotina evra vo kesh,  na smetka na,...stotici iljadite koishto izgorele samo zatoa shto ovie Infantilnive ...chekale da se proshiri pozarot!...Click for a larger view

...газење од смеење


Изменето од brza - 02.Јули.2012 во 15:32
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2012 во 00:06
eve, ova e tipichna makedonska Glupost: Девојче со леукемија само си купува скап лек

...a da frlash pari na ...umetnichki vrbi,

...za lugjeto,..k*r ja boli,..makedonija!
da î se ...u drzavata chovek !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2012 во 23:19
Originally posted by trnar trnar напиша:

Podolgo vreme imam ideja,a mozebi cuvstvuvam i potreba site nie zaedno da napravime zbirka na gluposti koi ja obelezaa makedonija od osamostojuvanjeto do denes.
Znaci na sekoj od nas,dragi kolegi,bez ogled na partiskata pripadnost,znaci iskreno,post po post da nabrojuvame kade i kako ja UTKAA nasite politicari-bezmilosno i iskreno.
Dobro bi bilo da e vozmozno da gi nabrojuvame glupostite hronoloshki.

Za pocetok :
EVE KAKO NE SE PRAVI DRZAVA:

PS.
NE NAVLEGUVAJTE VO DISKUSIJA,SAMO NABROJUVAJTE DA VIDIME KOLKAV E SPISOKOT.
paa, ne e prvpat temata da otide vo drug pravec!да

...ne e otvorena temava  za lichnite  gluposti na  makedoncite , tuku , ubavo rekol chovekot:

...Glupostite shto ja obelezija, ja obelezuvaat i ke ja obelezuvaat .... velikata makedonija !!

ps...za lichnite gluposti na obichnite makedonci  ke ima ...nova tema!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2012 во 22:08
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Е ова се вика македонска збирка на глупости, ем бајач еми силувач.изненадување

Кратовчанка од бајач побарала помош за да има деца, тој ја силувал



да ти кажам право  ....газење од смеење

Си имала мака не викам не,ама до толку да верува во тие глупости...и ако не бајач тогаш ќе бил некој доктор.Не се правете слепи и неми  дека не знаете...

Таман излезе од затвор оној што ги носеше на гробишта "да им забае "на неродилките ете ти друг...ама оваа мајчина некоја,не сакала...спискала.Е нема.И што мислела...ќе зачне како Дева Марија....од дух,нели?.Додека не и го....ај да не зборам....

Абеее,кај само ги наоѓаат таквите...камо мене некоја цуца да ми забае што не ми е.. интересно..како порано,па да ме врати во колосек.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2012 во 21:50
Е ова се вика македонска збирка на глупости, ем бајач еми силувач.изненадување

Кратовчанка од бајач побарала помош за да има деца, тој ја силувал


Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2012 во 13:30
Originally posted by zagor zagor напиша:

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=91596D6C57627D42917F531D9303529C


...еве ја првата верзија за врбите во вардар.

интересни се коментарите од тоа време....ме радува тоа што до ден денес и по толку "прегревања",некои сеуште го сочувале умот.

...a, ne ni sonuvale kolku ke gi  chini !смеење
======================================================================================
dzingis kan, 13.07.2008 13:43:18
Odlicna ideja so vrbite, crkvite, muzeite, postariot i poubaviot oficirski dom, sumite so dozvoli, princevi muslimani sto se nasi predoci, Licemerna radost za Ljube od koj postoese ograda do pred 1 mesec , kasi so makedonski proizvodi , licenci od 500EUR za da prodavate alkohol, latasi,jankovci, populisti, paceri, amateri, eksperti i se najdolno vo drzavata izleze na povrsina. Koneceno Makedonija si ja potpisa svojata kapitulacija - ke stane sto e mozno pogadna , pokriminalna i posiromasna drzava od Kongo. Sekoja cest VMROvci nenadmasni ste. Mozda vo Evropa uste Republika Srpska e pred vas vo gluposti.
================================================================================================
...pa i stanata e vekje....dobar prognozer ovoj !да

...osven shto tamu se crni ,..a tuka beli ,...lugjeto,
...nema nekoja pogolema razlika vo....bedata na narodot.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,312 секунди.