IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Ценовник на црковни услуги
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ценовник на црковни услуги

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
Автор
Порака Обратен редослед
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 00:33
Originally posted by annaja annaja напиша:

Денеска бев на погреб,кај блиска особа,и нешто многу ме изненади.За да не бидете и вие изненадени,чатењето на попот,чинеше 2500ден.Пред 2,5 год.цената беше 1500ден.Од што зависи ова поскапување?нафтата поскапе? текстот на пеењето се зголеми? А што ако некој нема толку пари?починатиот нема да биде закопан?Само немојте да ми кажете дека,црквата вика,кој колку има? На еден парастос за татко ми,мајка ми спреми 800ден.а требало 1500ден.попот ги погледна парите,ја праша мајка ми колку има и избега,па после мажот ми трчаше да му ги даде,нормално со уште 700ден.Срамота!




Cenovnikot za troskovite okolu pogrebot sto se davaat na Crkvata ,  se do 40 dena (a i ponatamu )e vo najmala raka kazano,  preskapo...

Ne se isplakja da se umira, bidete zivi i zdravi poevtino kje pominete да

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2011 во 23:22
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Дали католичката црква наплаќа за своите услуги...исто како и нашата православна...и имаат тарифа како во кафеана...мени со цени, додуша, немаат...а каде стои дека верата во бога...мора да се плати со пари...нели свештениците се духовни водачи...духовни...кои не ги интересираат материјалните добра...или џиповите не спаѓаат во материјални добра...


Ne ti oponiram... samo kako informacija - verata vo Boga ne se naplakja, tuku se naplakja uslugata dobiena od sveshtenite lica.

Sveshtenicite ne se monasi, imaat semejstva i zhiveat vo potpolno isti uslovi kako i vernicite. Na nekoj nachin treba da zarabotat pari za izvrshenite uslugi za da gi pokrijat svoite zhivotni troshoci, neli?

Interesno e da se doznae od nash*te chlenovi koi se sveshtenici ili bliski do niv, dali dobivaat plata od Crkvata za svojata rabota i servisiranjeto na vernicite ili toa e resheno kako dvoen sistem - plata za rabotnoto vreme vo crkva i poseben cenovnik za naplakjanje na nivnite uslugi dokolku toa izlaga nadvor od nivnata crkovna rabota.

Isto taka, dali servisite dadeni na vernicite za vremetraenjeto na rabotnoto vreme se pokrieni so taa plata ili ne?

Na krajot, kakov e opisot na nivnoto rabotno mesto za koe zemaat nadnica od crkvata? Dali toj gi opfakja servisite kon vernicite ili ne?


Raznite verski komuni toa go reshavaat na razlichni nachini i jas bi navel eden primer od kaj mene... koj ne znam dali e potpolno soodveten, no sekako e ilustrativen... imeno, chlenovite na sinagogite plakjaat chlenarina barem po 20.000 dolari godishno, na strana od plakjanjeto na bilo kakvi posebni uslugi izvrsheni od sinagogata za niv. Isto taka, sekoj biznis koj sorabotuva direktno ili indirektno so sinagogite se ochekuva da im dava godishna donacija.






Изменето од Messenger - 17.Јануари.2011 во 04:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2011 во 22:25
Originally posted by annaja annaja напиша:

А што ако некој нема толку пари?починатиот нема да биде закопан?
Ако се во прашање градски гробишта ќе биде погребан независно дали има свештеник или не. Тоа најблиското семејството го одредува веќе сспоред тоа дали починатиот изричито побарал за време на животот или непосредно пред смртта, да биде опеан од свештеник.

Мојот дедо(голем комунист) кога веќе му се ближеше времето да го напушти телото, иако беше крстен како бебе, изричито бараше да нема никакви попови и церемонии - така и беше постапено за време на погребот.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2011 во 19:33
Дали католичката црква наплаќа за своите услуги...
исто како и нашата православна...
и имаат тарифа како во кафеана...
мени со цени, додуша, немаат...

а каде стои дека верата во бога...
мора да се плати со пари...
нели свештениците се духовни водачи...
духовни...
кои не ги интересираат материјалните добра...
или џиповите не спаѓаат во материјални добра...

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2011 во 19:11
Nema zoshto da te chudi... Crkvata raboti kako korporacija.

Taa vrabotuva sveshtenici i administracija, ima svoi kancelarii, crkvi, manastiri, shkoli i razni drugi posedi koi treba da se odrzhuvaat. I bidejki parite ne pagjaat od Nebo so molenje, ovie se pribiraat so naplakjanje na crkovnite uslugi spored tarifite koi se odreduvaat sekoja godina. I kako shto rastat troshocite na zhiveenjeto, taka rastat i cenite...

Crkvata raboti kako i sekoe pravno telo, no kolku shto znam taa e izzemena e od danochni davachki kon drzhavata. Dozvoluvam da bidam popraven dokolku gresham.






Изменето од Messenger - 16.Јануари.2011 во 19:13
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2011 во 19:02
Денеска бев на погреб,кај блиска особа,и нешто многу ме изненади.За да не бидете и вие изненадени,чатењето на попот,чинеше 2500ден.Пред 2,5 год.цената беше 1500ден.Од што зависи ова поскапување?нафтата поскапе? текстот на пеењето се зголеми? А што ако некој нема толку пари?починатиот нема да биде закопан?Само немојте да ми кажете дека,црквата вика,кој колку има? На еден парастос за татко ми,мајка ми спреми 800ден.а требало 1500ден.попот ги погледна парите,ја праша мајка ми колку има и избега,па после мажот ми трчаше да му ги даде,нормално со уште 700ден.Срамота!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.