IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИЈА И НАУКА-СОЈУЗНИЦИ ИЛИ СОПЕРНИЦИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИЈА И НАУКА-СОЈУЗНИЦИ ИЛИ СОПЕРНИЦИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
Автор
Порака Обратен редослед
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2007 во 21:14
A TI MOIRA SI SLUSNAL ZA KOMPARACIJA????
Toj go sporedi svetoto trojstvo so nesto nevozmozno......

sega da ne begame od temata ke ve zamolam da odgovorite na ona sto ve prasav.


end off days 15...14...13....
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2007 во 20:38
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by goor goor напиша:

evangelos ocigledno ne go svati mo0eto prasanje......sega ako "bog e trojstvo" dali site trojca tatkoto sinot i svetiot duh se edno da receme telo(znam deka ne e telo zosto ne materijalno ama da receme ajde celina) dali sekade se dvizat taka........ako ne sekoj od ova trojstvo si razmisluva na svoj nacin......??????????

 

Ova e.... DA SE NAPRAVI KRUZEN CETIRIAGOLEN TRIAGOLNIK.

"DA SE NAPRAVI KRUZEN CETIRIAGOLEN TRIAGOLNIK".
OVA NI VO BIBLIJATA, NI VO NAUKATA, A NI VO KORANOT GO NEMA.
TI, MIRALEM, SI SLUSNAL ZA GEOMETRIJA?

Изменето од moira - 15.Јули.2007 во 20:42
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2007 во 23:16
Originally posted by goor goor напиша:

evangelos ocigledno ne go svati mo0eto prasanje......
sega ako "bog e trojstvo" dali site trojca tatkoto sinot i svetiot duh se edno da receme telo(znam deka ne e telo zosto ne materijalno ama da receme ajde celina) dali sekade se dvizat taka........
ako ne sekoj od ova trojstvo si razmisluva na svoj nacin......??????????
 
Ova e.... DA SE NAPRAVI KRUZEN CETIRIAGOLEN TRIAGOLNIK.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2007 во 02:53
evangelos ocigledno ne go svati mo0eto prasanje......
sega ako "bog e trojstvo" dali site trojca tatkoto sinot i svetiot duh se edno da receme telo(znam deka ne e telo zosto ne materijalno ama da receme ajde celina) dali sekade se dvizat taka........
ako ne sekoj od ova trojstvo si razmisluva na svoj nacin......??????????
end off days 15...14...13....
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2007 во 23:12
Originally posted by Gideon Gideon напиша:

Ili pak zameni go allah so Gospod I Adema so So Adama,A Ebi Musa so SO Mojsej i prikaznata e ista  kaj hristijanite...Pa sea vidi koj od kogo si pozajmuval...
 
Ebu Musa ne e Mojsie. Koga go spomnav Ebu Musa rekov R.A a ne A.S ;) Mojsie nemoze da prenese sto rekol Muhammed a.s zatoa sto daleku pred nego ziveel.
 
Ajde,kazi ni ti,ako Islamot pozajmuva od Hristijanstvoto,kazi ni kako nastanal covekot i kazi ni i dokazi ni deka jas,ti i drugite sme sozdadeni od Boga ? Ajde toa spored biblijata napravigo,znaci DOKAZI MI DEKA BOG MENE I TEBE NE' SOZDAL I SEKOJ COVEK.
 
Qur'anot samo ja potvrduva vistinata od prethodnite pratenici Bozji a ja razotkriva lagata koja ja izmisluvaat.Kako sto Isus toa go pravel za prethodnite i Mosie kako sto potvrduval za prethodnite i taka nataka......
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2007 во 16:00
Originally posted by goor goor напиша:



koga bog gi sozdal lugeto gi sozdal po svojot lik......
dali bog e crnec ili belec?????????????


 
Allah,spored Qur'anot,prviot covek (Adem a.s Adam) go sozdal od Zemja.
Imam Ahmed,prenesuva od Ebu Musaa r.a deka Muhammed s.a.w.s reko:
Allah go stvoril Adem a.s od grstovi zemja,koja zel od site vrsti na zemja.Zatoa Ademovite potomci se kako zemja... gi ima crni,beli,crveni,zolti....i boja pomegju niv.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2007 во 15:57
Таквата споредба (Таткото Создател - Синот Создаден) не е библиски оправдана, затоа што според Библијата Синот е вечен и Синот е Бог. Сите создадени нешта имаат свој почеток, а нешто што е вечно нема свој почеток. Преку Синот е создадено се видливо и невидливо на небесата и на земјата. Тој е Словото на создавањето. Тој е она "И рече Бог...".
Точно, никој не ја знае целосната природа на Бог, но јас ти го пишувам само тоа што Бог решил да ни го открие за Себе во Својот пишан Збор - Библијата.
 
Гоор, еве ти уште еден интересен пост (директен линк) за единството помеѓу Бог Таткото и Бог Синот:
 
 
А што се однесува до ликот на Бог, доколку си сериозен, Бог не е ни црнец, ни белец, ни женско, ни машко, ниту со црни, ниту со плави очи. Тоа "Нашата сличнсот" или "Нашето подобие" или "Нашиот образец" воопшто не се однесува на физичкиот изглед, ако ништо друго поради тоа што Бог е Дух и нема телесни карактеристики за да го споредиме со нашите.
Тоа дали некој е белец или црнец зависи од количеството на пигментот меланин во нашата кожа и воопшто не ја менува нашата "сличност со Бог".
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2007 во 15:31
evangelos
imas mnogu nejasni raboti za svetoto trojstvo.....
samo sakam da pojasnam nesto zasto gore ne bev dovolno jasen ako mozes da mi odgovoris......
mozno li e tatkoto i sinot da bide samo ime odnosno objasnuvanje za bog sakam da kazam tatkoto e sozdavatel na sinot.....sinot e sozdaden
mozno li e ova da znaci samo ona sto go slusame celo vreme deka nikoj ne go sozdal bog deka toj se sozdal sam sebe zatoa toj da bide tatkoto i toj da bide sinot......a svetiot duh da bide negovata dusa....
moze li da  e toa svateno pogresno....zosto kako sto veke kaza nikoj ne ja znae prirodata na bog.........??????????

koga bog gi sozdal lugeto gi sozdal po svojot lik......
dali bog e crnec ili belec?????????????


end off days 15...14...13....
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2007 во 13:35

Ne bi sakal ni tuka da se mesam.Ne bi sakal da zboruvam za Hristijanstvoto poveke,no,navistina,gledajki nekoi obidi za objasnuvanje,me teraat da postavam prasanje.

Interesno e da se vidi kako site izlozeni primeri ustvari nisto ne kazuvaat,toa sekogas podolu se kazuva.Kako na primer,covekot se zema za primer na boga,no,potoa "covekot sam so sebe ne komunicira"
Se' i eden bibliski citat ni kazuvaat deka Isus i Bog se dva razliciti entiteti.
 
Spored Islamot: BOG E EDEN. S.Duh e Melekot Dzibril a.s koj im nosi vesti na Bozjite pratenici.Isus e Bozji pratenik.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2007 во 09:05
Гоор,
Мило ми е што си се заинтересирал за Тројството.
Ќе ти одговарам со црвено (inline-reply)
 
Originally posted by goor goor напиша:

Evangelos
interesno e tvoeto izlaganje za trojnata priroda na bog samo ima eden problem se sveduva na pretpostavka.
Na pocetokot kazuvas:
Убеден сум дека човекот не е способен, а најмалку компетентен во целост да ја спознае природата на Бог, и како таков не е способен да даде сеопфатен одговор на прашањето: Каква е природата на Бог?
 
Која е претпоставката тука?
Дека не сме способни и компетентни во целост да ја спознаеме природата на Бог?
Дали е претпоставка ако кажам дека една мравка не е способна и компетентна да ја спознае во целост нашата природа?
Или една амеба природата на мравката?
 

ponatamu
Најдобар пример за ова сме ние луѓето. Човекот се состои од дух, душа и тело. Можеби за изненадување на некои, но и човекот е тројство. Што и не е така чудно ако се потсетиме дека човекот е создаден според Божјиот образец. Размисли сега добро: дали во себе гледаш три личности или една?

edna licnost se soglasuvam so tebe ama jas a mislam deka i nikoj drug(barem so zdrav razum)NE zboruva so svojata dusa i svojot duh i ne im se obraka kako sto toa go pravi bog.....

 

Примерот со човекот не го земав како паралелен пример, туку само како илустрација за Тројството, како еден пример за три во едно, поточно, три, а Едно.
Можеби кај нас Духот, Душата и Телото не комуницираат со зборови, но комуницираат сигурно на друг поинаков начин. Како што во самото тело крвта ни комуницира со клетките, мембраната со јадрото, нервниот систем со органите, мозокот со мускулите итн се е во еден вид комуникација во едно единствено тело.

Велат кога болен човек е бодар во духот и има силна воља побрзо оздравува. Тоа е еден доказ дека Духот и Телото се поврзани, комуницираат.
Велат дека кога една душа е потиштена и телото е омалаксано. Истиот заклучок.
 
 
Таткото е Бог. 1 Коринт 8:6; Ефес 4:6; Римјаните 1:7 итн

Синот е Бог. Јован 1:1,14,1,20,28,31; Римјаните 9:5; Филипјаните 2:6; Тит 2:13; Евреите 1:8; Откровение 1:17,18 итн.

Светиот Дух е Бог. Дела 5:3,4; 2 Коринт 3:18;


ako tatkoto sinot i svetiot duh se edno isto znaci sinot postoi uste od pocetokot na vremeto .sinot(1/3 od bog)(Христос не е 1/3 Бог, туку 100% Бог) zema covecko telo - Isus.
Taka??

Точно, Синот и Светиот Дух постојат од почетокот на времето.
Пророкот Михеј за Исус пророкува:
"А ти Витлееме Ефратов, од најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечни времиња. " Михеј 5:2
 
Исто така и Светиот Дух е наречен "вечен", на пример во следниов стих..
"...а колку ли повеќе крвта на Христос, Кој преку Вечниот Дух Му се принесе Сам Себеси на Бог..." Евреите 9:14
 
Koga go raspnaa Isus.....

Okolu devetiot cas Isus izvikaso siot glas-Eloi Eloi! Lama sabaktani?

Toa znaci >Boze moj,Boze moj!Zosto si me ostavil.
................
Togas Isus povtorno izvika glasno i rece>Oce vo tvoite race go predavam svojot duh.......

Toa sto sakam da go kazam e deka sinot se obraka na tatkoto kako na drug lik. ZOSTO????
 
Не знам зошто посебно го издвојуваш овој пример, затоа што Таткото и Синот општат меѓусебе уште од 1-то поглавје на Библијата. пр. "Ајде да создадеме човек...по Нашата сличност.."
Илустрација:
Таткото не е Синот, како што кај човекот главата не е раката.
Но Таткото е Бог и Синот е Бог, како што кај човекот главата и раката се дел од телото.
 
Плус за вплотениот Христос мораш да земеш предвид дека Тој, покрај тоа што е 100% Бог, е и 100% Човек. Да Исус земајќи човечко тело има 2 природи и затоа во Теологијата се нарекува Богочовек. Затоа и во Библијата е наречен Божји Син и Човечки Син. Само на таков начин, како медијарот, Тој можеше да ја исполни мисијата за искупување на човекот, само доколку станеше и 100% Човек за да праведно ја платеше казната за нашиот грев, притоа жртвувајќи го сопственото човечко тело, затоа што Божјата правда бараше Човек за Човек.
 
Значи човечкта природа или Човечкиот Син во Исус Христос е Тој што Му се моли на Бог. Тој е тој што беше искушуван од Сатаната во пустината, Тој е тој што не го знае денот и часот на Неговото повторно враќање, Тој е тој што умре на крстос (Бог не може да умре!) итн.

i sega logicki razmisleno ako bog e eden t. trojstvo zosto tatko i sin.....
Mozebi zaradi toa sto toj e sozdavatelot i kreacijata....?????

Синот не е креација. Преку Него е создадено се што е на небесата и на земјата, видливо и невидливо... се е создадено од Него и за Него (Колосјаните 2:15)

Можам само да претпоставувам, ама не сум сигурен зошто баш така се именувани Татко и Син. Така што не знам.

ako e taka toa e samo ime za bogot a ne i dvojstvo.(mi ja svakas poentata)
i sto pretstavuva svetiot DUH??
 
Светиот Дух е Бог, дел од Тројството. Според Неговата активност запишана во Библијата има повеќе функции, на почетокот се пројавува како извршна сила при создавањето, потоа зборува преку Пророците, потоа се јавува како придружник (утешител, сопатник) на христијаните, како инспиратор на Светото Писмо итн. Посебна тема е тоа, да не забегаме многу од темава.
Поздрав Гоор!

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2007 во 01:16
Evangelos
interesno e tvoeto izlaganje za trojnata priroda na bog samo ima eden problem se sveduva na pretpostavka.
Na pocetokot kazuvas:
Убеден сум дека човекот не е способен, а најмалку компетентен во целост да ја спознае природата на Бог, и како таков не е способен да даде сеопфатен одговор на прашањето: Каква е природата на Бог?

ponatamu
Најдобар пример за ова сме ние луѓето. Човекот се состои од дух, душа и тело. Можеби за изненадување на некои, но и човекот е тројство. Што и не е така чудно ако се потсетиме дека човекот е создаден според Божјиот образец. Размисли сега добро: дали во себе гледаш три личности или една?

edna licnost se soglasuvam so tebe ama jas a mislam deka i nikoj drug(barem so zdrav razum)NE zboruva so svojata dusa i svojot duh i ne im se obraka kako sto toa go pravi bog.....

Таткото е Бог. 1 Коринт 8:6; Ефес 4:6; Римјаните 1:7 итн

Синот е Бог. Јован 1:1,14,1,20,28,31; Римјаните 9:5; Филипјаните 2:6; Тит 2:13; Евреите 1:8; Откровение 1:17,18 итн.

Светиот Дух е Бог. Дела 5:3,4; 2 Коринт 3:18;


ako tatkoto sinot i svetiot duh se edno isto znaci sinot postoi uste od pocetokot na vremeto .sinot(1/3 od bog) zema covecko telo - Isus.
Taka??

Koga go raspnaa Isus.....

Okolu devetiot cas Isus izvikaso siot glas-Eloi Eloi! Lama sabaktani?

Toa znaci >Boze moj,Boze moj!Zosto si me ostavil.
................
Togas Isus povtorno izvika glasno i rece>Oce vo tvoite race go predavam svojot duh.......

Toa sto sakam da go kazam e deka sinot se obraka na tatkoto kako na drug lik. ZOSTO????

i sega logicki razmisleno ako bog e eden t. trojstvo zosto tatko i sin.....
Mozebi zaradi toa sto toj e sozdavatelot i kreacijata....?????
ako e taka toa e samo ime za bogot a ne i dvojstvo.(mi ja svakas poentata)
i sto pretstavuva svetiot DUH??

end off days 15...14...13....
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2007 во 17:14
ama zdrava osnova?
ima bog i toj stvara se
a vie ste samo marioneti
site lugje
site zivotni
site rastenja
site zvezdi
site planeti
site kometi
site crni dupki
site galaksii
ste marioneti na edno bitie koe vernicite go narekuvaat bog
ama zdrava osnova za naukata
alal i vera
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2007 во 17:11
Originally posted by anakin anakin напиша:

da gi znam
pogotovo naukata evangelos
a citajki ja bibijata vidov deka e oblakoder a naukata e stariot prc ili obratno

ti kazi eden edinstven pasus od biblijata koj  e korisen za naukata

 
Која научна дисциплина поконкретно ти е јака страна?
Мислам дека по постовите може најдобро да се види кој колку и дали ја познава науката, а празни фалења... се воздржувам од коментар.
 
Библијата не е напишана заради науката. Таа не е научен учебник во служба на науката. Таа е Божји Збор со порака до човекот и пред се има духовна порака со вечна перспектива.
Сепак мудрите научници, барем оние кои вервуале во веродостојноста на Библијата успеале да имаат корист од неа.
Така на пример археолозите многу пати ја користеле Библијата за да лоцираат некои исчезнати градови, населени места, стари објекти итн.
Антрополозите ја користат Библијата за да откријат многу исчезнати народи, племиња, културни богатства..
Историчарите ја користат Библијата особено во историјата на Израел и околните држави...
Медицината ја користи Библијата проучувајќи ги уредбите кои Бог им ги заповедал на евреите околу хигиената, болестите, обрежувањето во 8-от ден итн.
Биолозите ја користат Библијата за да не трескаат глупости како Дарвин, туку да почнат од една здрава основа дека Бог ги создал организмите по своите видови и дека тие не скокале од еден вид во друг.
Итн итн...доста за овој пост Smile
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2007 во 16:09
blagodaram Gideon.....
i sega tie greski vo genite nastanati posle prviot grev.....za dve iljadi godini nemalo da se razvijat do stepen na opasnost.......mislam ako ne se razvile tolku bog bi go unistil li svetot???
end off days 15...14...13....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.