IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Смрт
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смрт

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 20>
Прашање: Се плашите ли од смртта??
Одговор Гласови Статистика
67 [38,51%]
84 [48,28%]
23 [13,22%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
oAr Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oAr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 02:27
Мене ми дојде еднаш тој со косалката во рака, и му викам: Добро бе ти! Кај најде сега да дојдеш. Оди коси трева таму, дојди после 70-80 години..еее више. И он се налути и си отиде.

Човекот е душа која го користи телото само за да функционира во материјалниот свет. Човекот е бесмртна душа која доживува многу животни циклуси.

Така барем велам, за да се спие подобро вечерва.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 10:28
Ако ма смртта се гледа од аспект на Метријализмот, таа е фаза на преминување на материјата во друга материја.
Материојата е бесконечна - само го менува обликот и местото.
Нека се плашат од неа тие што веруваат во задгробен живот. Мене може само да ми биде жал што нема повеќе да го гледам сонцето и тие што ги сакам.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
TIGAR Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
ТИГАР

Регистриран: 06.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TIGAR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 10:06
Не знам нема од што да се плашите кога секој човек по некое време го пречекува смрт,(нема никој бесмртен човек)
Happy new year
Be CarEfUl you don't now me
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 03:24
Originally posted by Ena Ena напиша:

Можеби животот по смртта е поубав, само нема кој да дојде и да ни каже како е..........
......уффф......јас се плашам да умрам!!!   




Кога ке идеш таму недај боже врати се и кажи ни
Кон врв
ang3l43 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l43 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 03:11
site znaeme sto ne ocekuva i tokmu poradi toa treba da ziveeme kako sakame i da gi iskoristim sekoj moment i sekoja sansa koja ni ja dava ovoj kratok no sladok zivot
life is too short not to be enjoyed
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 08:39
Originally posted by P.Natalija P.Natalija напиша:

NE SE PLASAM OD SMRTTA, SE PLASAM OD LOSITE LUGE STO SE ZIVI, A PONATAKA SAKAAT DA POVREDUVAAT....
 
Баш така!
Veni Vidi Vici
Кон врв
Ena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 798
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 21:18
Можеби животот по смртта е поубав, само нема кој да дојде и да ни каже како е..........
......уффф......јас се плашам да умрам!!!   
Рај за очите,пекол за душата, а чистилиште за џебот сме ние жените ....хахахах....
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 23:54
Originally posted by P.Natalija P.Natalija напиша:

љубовsmrtta e samo edna razdelba koja e teska za site nas, no treba da svatime deka ljubovtta kon pocinatiot nemozeme da ja prekineme so smrtta.
 Mi pocina kerkata i se bese tolku brzo i neocekuvanoрозароза
No sepak ima nesto posilno od placot-toa e LJUBOVTA koja postoela pomegu nas,no prodolzuva bez razlika dali sme megu zivite ili pocinatite.
Veruvam deka i ne ma da me razberete ,vcera na son mi barase karti da igra so nekoe detence ,ne i go gledam likot no ja custvuvam nejzinata blizina i smeenje,ne deka toa mi e uteha,roditel dete da prezali nemoze...
 No ima nesto pogolemo od nas ,posilno...
Odkako se slici sevo ova lugeto se cudni,neznaat kako da ti prijdat ,sto da ti kazat, a nemora seto toa se gleda vo nivnite oci...nekoi i me izbegavaat.
No se pomiriv so sudbinata deka e tuka nekade na neboto i ni pruza ljubov kon site nas-ednostavno sekogas nasmeano dete.
NE SE PLASAM OD SMRTTA SE PLASAM OD LOSITE LUGE STO SE ZIVI,A PONATAKA SAKAAT DA POVREDUVAAT....POZDRAV DO SITE!!!
 
 
NATALIJA, SILEN POST!!!
VAKA MOZE SAMO DUSATA DA ZBORUVA
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 23:34
Originally posted by P.Natalija P.Natalija напиша:

No se pomiriv so sudbinata deka e tuka nekade na neboto i ni pruza ljubov kon site nas-ednostavno sekogas nasmeano dete.
 
Наталија, ти благодарам што го сподели ова посебно искуство со сите нас. Иако не можам да кажам дека 100% соочувствувам со тебе, тоа не е можно, бидејќи јас ниту имам ќерка, ниту пак сум ја загубил. Сепак нешто ме притисна во градите додека го читав твојот пост.
 
Многу ме израдува твојот исход од трагедијата која те снашла, твоето помирување со судбината дека таа е тука некаде на небото, одвоена од телото, но жива во духот.
Како христијанин би сакал да те охрабрам и подржам во оваа твоја вера, дека љубовта кон нашите блиски не завршува со смртта. Љубовта е вечна! Смртта е само разделба, запирка, едно обично "довидување" до нашите најмили. Да живееме со вербата дека еден ден ќе ги видеме повторно оние кои привремено се разделени од нас.
Христос ја победи смртта на првиот Велигден и тоа ни дава една жива и реална надеж дека Тој, Кого смртта не можеше да го задржи, еден ден ќе не воскресне нас и нашите веќе починати, заедно со твојата најмила ќерќичка големо%20гушкање
Чувствувам потреба да Му благодарам на Христос за оваа огромна придобивка за нас од Неговата победа над смртта големо%20гушкањељубов
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
P.Natalija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај P.Natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 23:08
љубовsmrtta e samo edna razdelba koja e teska za site nas, no treba da svatime deka ljubovtta kon pocinatiot nemozeme da ja prekineme so smrtta.
 Mi pocina kerkata i se bese tolku brzo i neocekuvanoрозароза
No sepak ima nesto posilno od placot-toa e LJUBOVTA koja postoela pomegu nas,no prodolzuva bez razlika dali sme megu zivite ili pocinatite.
Veruvam deka i ne ma da me razberete ,vcera na son mi barase karti da igra so nekoe detence ,ne i go gledam likot no ja custvuvam nejzinata blizina i smeenje,ne deka toa mi e uteha,roditel dete da prezali nemoze...
 No ima nesto pogolemo od nas ,posilno...
Odkako se slici sevo ova lugeto se cudni,neznaat kako da ti prijdat ,sto da ti kazat, a nemora seto toa se gleda vo nivnite oci...nekoi i me izbegavaat.
No se pomiriv so sudbinata deka e tuka nekade na neboto i ni pruza ljubov kon site nas-ednostavno sekogas nasmeano dete.
NE SE PLASAM OD SMRTTA SE PLASAM OD LOSITE LUGE STO SE ZIVI,A PONATAKA SAKAAT DA POVREDUVAAT....POZDRAV DO SITE!!!
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 19:30
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

Дали некој некогаш бил во оној таканаречен бел тунел, најчесто се појавува кога некој е во кома па луѓето мислат дека го виделе рајот.... Или пак дали воопшто се плашите од смртта???




Нема потреба за страв од смрт кога се знае дека тоа е нешто кое е најреално. Конечно: ,,се што се раѓа мора и да умре,,
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 20:28
ne e smrta taa sto ke vi go zeme zivotot
tuku stravot sto ste go stvorile vo sebe
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2007 во 17:41
......najiskreno,ednas,nekogas,.........................nemozev da poveruvam deka toj bese mrtov,toj koj sto mnogu go sakav,toj koj sto mi dade patokaz vo zivotot,toj koj me nauci....................toj lezese mrtov..... mnogu luge doagaa da se zboguvaat so nego......a jas bez solzi vo ocite sedev do nego i potajno se nadevav deka vo sekoj moment ke stane i ke me gusne..........големо%20гушкање
neka mu e lesna zemjata


Изменето од zeznata - 05.Ноември.2007 во 17:42
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2007 во 00:33
Originally posted by nina1 nina1 напиша:

NEAM KOMENTAR NE SE PLASHAM OD SMRTA UVERENA SUM DEKA NEMA DA MI RIPNE UMRENIOT

nemoj da si tolku sigurna, bidi sekogas na gotovs
ili ne go gledaj filmot "bela macka crn macor"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.