IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Љубов помеѓу "различни"!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубов помеѓу "различни"!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 19>
Автор
Порака Обратен редослед
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 19:18


од што тоа?
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Lost in Love Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lost in Love Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 19:18
амаа проблемот е тоа што имам грижа на совест !! ии тоа највеќе ме спречува
Кон врв
Lost in Love Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lost in Love Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 18:09
..Многу ме интересира.. доколку сте заљубени во некоја личност што е од друга вера.. а имате можност да бидете во врска со него или да се мувате .. дали тоа би го направиле !! Прашање е дали би се мувале или фатиле со него и ако верата може да спречи !! ??
Кон врв
Sweety love Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sweety love Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 19:18
Originally posted by kokomoko81 kokomoko81 напиша:


Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

не постои забранета љубов!!!постои брак од интерес или за ќеиф на родителите - тоа според мене треба да се забрани со закона било која љубов, ако е вистинска и силна, гревота е да се нагрдува со епитетот ,,забранета,,
mnogu filmovi ili mnogu ljubovni romancinja !!!Jas sum protiv !

потполно се согласувам. сите сме исти и не треба да се забранува и воопшто да се смета за забранета љубов ако сте од различна националност или вера. Забранета љубов треба да е само онаа принудената и бракот од корист (добро и секако ако сте во роднинска врска)
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2009 во 19:40
Tokmu taka Glen...potpolno se slozuvam so tvojot post. Ne e se taka rozevo vo zivotot, nitu pak taa togasna ljubov e presudna ili edinstvena. Mnogu takvi vrski se raziduvale samite po sebe....bez nikoj da im smeta. Nekoi od ponatamosnite problemi sto naisle a na pocetokot ne im smetale i mislele deka ljubovta se ke pobedi....nekoi od sosema drugi pricini. намигнување 
 
A i toa deka samo kaj nas gi ima tie problemi e isto taka samo povrsen odgovor.  Segade niz svetot site takvi vrski gi imaat potpolno istite komplikacii....osven kako sto i predhodno spomnavme i dvete strani da poteknuvaat od liberalni semejstva ili pak od semejstva koi i ne bas imale toplina vo domot, pa im e seedno kade ke gi odnese zivotot. голема%20насмевка
 
Mora da se spomne deka ima i takvi koi i pokraj komplikaciite opstojuvaat zaedno, megutoa sepak toa zavisi od zrelosta i spremnosta na partnerite da se soocat so sekoj predizvik sto go snosat vakvite vrski.  A za toa treba da bidat spremni uste na samiot pocetok. среќа големо%20гушкање
 
 
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2009 во 12:10
Забележав дека поголем дел од членовите мислат дека само во македонската или балканската средина овие проблеми доаѓаат до израз т.е тешкотиите кои произлегуваат од мешаните бракови и врски; не е баш така. Никаде во светот овие работи не поминуваат туку така освен ако не се работи за исклучително либерален пар кои потекнуваат од исклучително либерални семејства.
Можеби немаат толку остри размислувања по овие прашања но сепак верувајте дека секој си држи до себе.
Еве јас живеам во друга земја и ги посматрам припадниците на другите заедници како се однесуваат и какви ставови имаат отприлика. Не дека не се мешаат со други но секој си тежнее да си земе жена/маж од својот народ и вера, особено припадниците на Азиските заедници.
Едноставно луѓето тежнеат да останат во зоната на својот комфорт зашто се што е поразлично од вашата култура на живеење и вашите убедувања е еден голем животен предизвик со кој треба да справувате секој ден од вашиот живот.
Не треба слепо и наивно да се верува дека љубовта е пресуден фактор во ваквите врски, зашто кога ќе се доведе нечив идентитет во прашање и врските со вашето семејство кое не можете туку така да го откачите во име на таа „љубов од приказните„ многу карти ќе се отворат и некогаш ќе сфатите дека тоа што треба да го жртвувате многу повеќе ќе ве чини него што се мисли.
Затоа памет у глава и што и да се прави треба добро да се процени ризикот за помалку да боли доколку дојде до потреси и проблеми.


Изменето од GlenKlouz - 25.Април.2009 во 12:10
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 12:29
тагаimame vakov problem vo familijata

moja netolku bliska bratucetka( a i ne tolku dalecna za da ne me interesira) momentlano e vo vrska so decko od druga vera.luge veruvajte haos e...kavgi, nervozi, zabrani...i taa e svesna za se sto donese i pak ti veli ne be go sakam...a ima neceli 17godini(ke recis sto znae taa za ljubov)..mene ne mi smeta, samo mi smeta toa sto site okolu mene, nejzninite roditeli i drugive povozrasni rodnini sekoj den se so nervozi i na lekarstva...zatoa samo ke recam, rano e uste kaj nas da se odensuvame taka "svetski" od prerasudi i osuduvanja glava nemoze da krenis!
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 08:38
Originally posted by kate v. kate v. напиша:

do sega jas licno ne sum se nasla vo takva situacija ali za ljubovta nema granici.

А колку е тоа „до сега“намигнување големо%20гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 10:54
Ако е љубов во прашање тогаш нема никаков проблем.
Кон врв
kate v. Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kate v. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 22:06
do sega jas licno ne sum se nasla vo takva situacija ali za ljubovta nema granici.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 19:38
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:



Abe kakva vera, rasna i nacionalna pripadnost. Mene bitno mi e da si go pominam zivotot so taa sto ja sakam. A ako bide od druga vera neka bide...patem ke se otkazeme dvajcata od verite ako treba.

Bitno e mir, ljubov i sloga da se ima vo semejstvoto, a ne raskol poradi verski razliki.




Zlatnik si se razbravme.

Mislam ovde kazav se sto trebase, da nema pogolemi zabuni


Изменето од bounty_hunter - 22.Април.2009 во 19:39
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 19:29
Момци, очигледно не ме разбирате.
Хантер рече дека „жената ја бираш, а верата не“!
На тоа полжавчето одговори дека и верата можеш да ја бираш.
Значи, Омар, од овде се гледа дека се работи за можноста за личен избор на верата, а не за можноста на избирање партнер од друга вера.
Еве уште една потврда за ова што го велам, од каде може да се види дека Хантер мисли за верата на единката.:
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Ne, se ragas i ti vikaat ti si hristijanin. Sakal ili ne toa e taka...

Е сега, Хантер! Тоа што го велиш дека „се раѓаш и ти викаат дека си христијанин“ важи само во христијанските земји. Дали е така во С.Арабија? Таму велат „се раѓаш и ти си мусиман“. И за ова си во право - тоа е наметнато. Но, доколку ти сакаш, можеш тоа да го промениш. Значи можеш (исто како и жената) и верата да ја одбереш. Или да ја отфрлиш. Доколку сакаш!
Дали сега сум малку по јасен?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 19:03
Zlatnik, ne znam bato sto se eskimite i drugite narodi po vera, nitu pak ti. Znam deka mene mi e nametnata, sakal ne sakal, toa e. Jas imam drugi svakanja za religii, bogovi i drugi raboti (za toa poveke na tema religija koga ke imam vreme) , no izrasnat sum vo sredina kade site veruvaat vo hristijanstvo (t.e. i niv im e nametnato).

Kako sto pisav, licno za mene verata nikogas nema da pretstavuva precka za da bidam sreken jas i tie okolu mene

Изменето од bounty_hunter - 22.Април.2009 во 19:06
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 18:47
zlatnik ne nzma kako si me svatil... no sepak ako se zaljubam nekogas vo nekoja za koja neznam ama voopsto nisto i posle toa doznaam deka e druga vera ama veke sem se "zatreskal" do usi sto mislis deka ke napravam??? Sto ti bi napravil da ti se sluci ova???
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.