IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
Автор
Порака Обратен редослед
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 00:34
breeej kolku samo ne te biva eeej
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 00:29
Originally posted by blueprayer

го прочитав постот на Православие и малце не размислувам јас така. Не гледам на верата како на еци пеци пец е ова јас ке бидам. Ако моите предци, родители се православни христијани како јас би можела да бидам муслиман???? верата треба да ја прифатиме каква што ни е дадена од предците, а ако требало да сме нешто друго по вера ке сме се роделе како такви, барем јас така мислам. патем и не е толку битно што сме, битно е да не сме грешни, но ако навистина ја менуваме верата, јас мислам дека тоа не е во ред.


Originally posted by blueprayer





A sto mislis blueprayer,ako po tvojata logika razmisluvame site,zarem togas nema da dojdeme do zaklucokot:deka Bog nemalo potreba da ispraca svoi Pratenici,koi ce gi nasocuvaat ludjeto na praviot pat?
Sega spored tebe jas zaklucuvam deka trebalo covestvoto da si ostane onakvo kakvo sto bilo vo pocetokot. Ako e taka,kade ja gledas smislata na ispracanjeto na Isusa i drugite Bozji pratenici? Ednostavno da si ostanelo kako sto si bilo nekogas,jakiot sekogas jak,slabiot slab,i se da si se dvizelo vo nasoka po tradicijata,ako sme bile idolopoklonici da si bideme i sega,poso spored tebe menuvanjeto na verata ne e vo red. Bi sakal da te cujam kako razmisluvas po ova prasanje,koe namerno ili nenamerno ti go nametna vo tvojot post pogore.

Originally posted by blueprayer

намерно или ненамерно е провокација ама сепак не паѓам на ефендии...така да од мене имаш само едно-за се си има причина. познато е дека ретко пишувам овде баш поради вакви работи. и жалам што ке те разочарам ама ни најмалку не ти е точен заклучокот затоа што тој гласи -следете си ја верата по традицијата, земете ја од вашите предци.



Nikoj i ne bara od tebe da padjas na efendii,tuku da podrazmislis sto te prasa efendijata... Nosis totalno neprifatliva konstatacija,da ne recam smesna,no ajde nema povece da te zamaram posto ocigledno izbegnuvas dijalog so mene...

не избегнувам дијалог туку само те гледам како ми ги испревртуваш зборовите.....сосема друго од тоа што јас го тврдам....а тебе ако ти е смешно се надевам слатко ке се насмееш, само чукни ја главата за да сватиш што поточно реков. ај сеа пријатно (od blueprayer)


Hmm...ocigledno e deka izbegnuvas dijalog, Kolku sto gledam jas,ti vsusnost i nisto ne rece,samo se vrtis vo krug!
PRIJATNO
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 23:50
не избегнувам дијалог туку само те гледам како ми ги испревртуваш зборовите.....сосема друго од тоа што јас го тврдам....а тебе ако ти е смешно се надевам слатко ке се насмееш, само чукни ја главата за да сватиш што поточно реков. ај сеа пријатно
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 23:44
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

намерно или ненамерно е провокација ама сепак не паѓам на ефендии...така да од мене имаш само едно-за се си има причина. познато е дека ретко пишувам овде баш поради вакви работи. и жалам што ке те разочарам ама ни најмалку не ти е точен заклучокот затоа што тој гласи -следете си ја верата по традицијата, земете ја од вашите предци. 



    Nikoj i ne bara od tebe da padjas na efendii,tuku da podrazmislis sto te prasa efendijata...
Nosis totalno neprifatliva konstatacija,da ne recam smesna,no ajde nema povece da te zamaram posto ocigledno izbegnuvas dijalog so mene...

    
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 21:31
намерно или ненамерно е провокација ама сепак не паѓам на ефендии...така да од мене имаш само едно-за се си има причина. познато е дека ретко пишувам овде баш поради вакви работи. и жалам што ке те разочарам ама ни најмалку не ти е точен заклучокот затоа што тој гласи -следете си ја верата по традицијата, земете ја од вашите предци. 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 21:23
Originally posted by blueprayer

го прочитав постот на Православие и малце не размислувам јас така. Не гледам на верата како на еци пеци пец е ова јас ке бидам. Ако моите предци, родители се православни христијани како јас би можела да бидам муслиман???? верата треба да ја прифатиме каква што ни е дадена од предците, а ако требало да сме нешто друго по вера ке сме се роделе како такви, барем јас така мислам. патем и не е толку битно што сме, битно е да не сме грешни, но ако навистина ја менуваме верата, јас мислам дека тоа не е во ред.


A sto mislis blueprayer,ako po tvojata logika razmisluvame site,zarem togas nema da dojdeme do zaklucokot:deka Bog nemalo potreba da ispraca svoi Pratenici,koi ce gi nasocuvaat ludjeto na praviot pat?
Sega spored tebe jas zaklucuvam deka trebalo covestvoto da si ostane onakvo kakvo sto bilo vo pocetokot.

Ako e taka,kade ja gledas smislata na ispracanjeto na Isusa i drugite Bozji pratenici? Ednostavno da si ostanelo kako sto si bilo nekogas,jakiot sekogas jak,slabiot slab,i se da si se dvizelo vo nasoka po tradicijata,ako sme bile idolopoklonici da si bideme i sega,poso spored tebe menuvanjeto na verata ne e vo red.

Bi sakal da te cujam kako razmisluvas po ova prasanje,koe namerno ili nenamerno ti go nametna vo tvojot post pogore.

Pozdrav .
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 21:15

..секаде има пукања...ако така гледаме уште потрагично е што се пука секогаш не само за Рамазан, Василица и слично. Веќе имаше жртви од залутани к*ршуми поради тие начини на “славења“.   Но да се вратиме назад на темата, јас веке еднаш се изјаснив но ете ми текна уште  нешто да додадам откако после мојот пост со еден член разговарав. Велам  верата треба да ни е традиција а тој вели-јас ако го пронајдам Бог а не е во моја вера сепак ке продолжам. добро ај тоа да речеме дека ке го сватам иако не го сваќам. Бог е онаму каде што сме ние, а не во друга вера...ова навистина беше претставено како да се крие под дрвото а ти живееш под каменот па ке се отселиш. и повторно ке нагласам-не го навредувам ниту газам исламот, и уште нешто ке нагласам-според мене секој треба да си ја земе верата која му е од предците а не да изиграва паметњакович па се осеќал како ова па се осеќал како она. нормално овде не станува збор за атеисти, кристално јасно зашто.






Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

го прочитав постот на Православие и малце не размислувам јас така. Не гледам на верата како на еци пеци пец е ова јас ке бидам. Ако моите предци, родители се православни христијани како јас би можела да бидам муслиман???? верата треба да ја прифатиме каква што ни е дадена од предците, а ако требало да сме нешто друго по вера ке сме се роделе како такви, барем јас така мислам. патем и не е толку битно што сме, битно е да не сме грешни, но ако навистина ја менуваме верата, јас мислам дека тоа не е во ред.


Изменето од blueprayer - 09.Јануари.2008 во 21:17
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 18:11
,Зошто е пукањето? од што се ослободува муслиманскиот свет?,,
Aj i ti objasni zosto pukanjeto za nova godina, badnik i vasilica?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 17:49
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

efendija,ТРАДИЦИЈА на верските обичаи.



Uste da dodadese slavenjeto na Bozic,i se ce si bese namesto.
славење!?Само во каква ли заблуда си.За жал ефенди, славење нема. Ние само го одчележуваме денот. Ние сме различни од муслиманите кои на денот наместо да одележуваат, прават малте не свадби, но и калашњиковите се присутни на славењето.Само би те запрашал:,,Зошто е пукањето? од што се ослободува муслиманскиот свет?,,


E ova vece e napad vo strelci,cel vod vo napad protiv eden komandos, Abe Orlov,ete neka ne e slavenje tuku odbelezuvanje(da ti vlezam vpolozenie),iako Badnik nemi lici barem mene na odbelezuvanje,no,ajde toa sie vas nacin na ODBELEZUVANJE,i ne vi navleguvam povtorno vo istoto,posto i MPC se oglasi i dade apel do vernicite kako treba da se odbelezuva vasiot praznik.Nejse,toa e vasa rabota!
E sega za vtoriot del so kalasnikovite na svadbite,no comment.Samo me cudi edna rabota,kaj najde da go sporeduvas Bozic so nasite svadbi?



лично знаев дека си командос, но не треба тука да се кажува тоа, одиш надвор од темата.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 11:46
Ne e isklucok.
 
Toa e veruvas ili ne veruvas, razbiras ili ne razbiras, rabota koja se bira....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 12:40
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Кико, знај дека има многу кои не постапиле по твоето мислење.
Ако не веруваш прашај низ народот, прашај низ МВР, оти и оние си имаат колекции разни со податоци важни!намигнување


Абе океј е тоа..Во сите работи има исклучоци!!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 10:17
Originally posted by KikoMC KikoMC напиша:



Брат, во ред е сето...Ете пример родителите на новороденчето се муслимани..Детето расти во Муслиманска заедница, другарите со кои расти исто се од муслиманска заедница, оди во муслиманско школо..И сега детето полни 18 години, што ќе прави?Го гледа татко му, мајка му ја почитуваат Исламската вероисповед, исто и баба му и дедо му.И мислиш ти дека ќе ја смени верата??Тоа што го зборуваш е логично(и исправно, дека сами треба да се бира верата)ама во пракса многу тешко мислам дека можи да се случи!!(Ко ќе се роди детето не можи да мисли и да верува, оти е празна табла*tabula rasa*)И обратно е така...Чим христијанско дете расте во христијанска заедница, без да има барем каков допир со муслиманската и тоа ко ќе порасни нема шанси да верува во никој друг освен во Исус!!Гледајќи ја фамилијата!!!А пак мешани населби има многу , ама така да своето дете ги гледа родителите какви се и ги следат!!Ајде да ги оставиме муабетите повелете кај мене на именден!!
 
Кико, знај дека има многу кои не постапиле по твоето мислење.
Ако не веруваш прашај низ народот, прашај низ МВР, оти и оние си имаат колекции разни со податоци важни!намигнување
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 10:13
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Znaci od ona sto go napisa mnogu e jasno,deka so tek na vreme bez razlika sto covekot se rodil vo hristijanska ili bilo koja druga familija,moze da si ja promeni verata,ako misli deka ne mu se dopadja taa vera od iks pricini.

tokmu taka, najsvez primer ni e Toni Bler koj nema ni eden mesec kako ja promeni verata.



I da ti odgovoram direktno na prasanjeto:Ako jas bev roden vo hristijanska familija,sto ce bese so mene ,toa samo Allah najdobro go znae,,no, fala mu na Boga sto sum musliman,i sto sum se rodil vo Islamot.No,i da bese poinaku,i da bev roden vo hristijanska familija,ako go poseduvav ova znaenje sto deneska go poseduvam BIDI UVEREN DEKA SO ZADOVOLSTVO CE GO NAPUSTEV HRISTIJANSTVOTO I CE PREMINEV VO ISLAMOT,posto imam moc za analiziranje i razlikuvanje na vistinata od nevistinata.A site pokazateli vodat do toa deka EDINSTVENO PRIZNATA VERA KAJ BOGA E ISLAMOT

Te smetam za dosta objektiven, pa bas i ne znam kako mozese vakvo nesto da napises. Da si se rodel vo hristijansko semejstvo, bi rastel i bi bil vospituvan vo ist duh ,samo usmeren vo druga nasoka, pa bi go velel istoto sto denes go velis za muslimanstvoto ...

sekoj vernik bez razlika na koja vera pripagja go veli istoto sto i ti, deka negovata vera e vistinskata....
 
100% неточно!
 
Живеам во средина каде што сите се македонци христијани. Од мал немав некакво традиционално верско образование, а ниту пак тие. Тие имаа само традиции кои сите ги почитувавме, вклучувајќи ме и мене.
 
Подоцна во текот на животот, додека одев во град, еден познаник, оџа, ме запраша дали сум размислувал за цела во мојот живот, дали сум создаден да јадам, пијам, спијам, и се така, или има нешто повозвишено? До тогаш немам идено во џамии ниу пак читано книги. А секако, сум ги гледал сите филмови за Исус и сум ги посетил сите Скопски цркви (онака со друштво-традиционално).
 
По тоа прашење мојот живот се смени, секако на подобро. Го најдов мојот муслимански идентитет преку размуслување, не преку традиција.
Некои сфатија некои не.
 
Некои останаа ни една вера, некои станаа христијански верници, а некои станаа муслимани, иако нивните биле и се традиционални христијани кои не го живеат христијанството.
 
Значи не секој е традиционалист! Не секој е фанатик - слеп приврзаник на некое мислење без аргументи....
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 01:22
Orlov:prokomentiraj mi za ova,dali ovde pisuva odbelezuvanje ili slavenje?
I ova ne e objaveno od IVZ(Islamska verska zaednica) tuku od MPC.

МПЦ ПРОТИВ ПРОСЛАВА СО ПАГАНСКИ ОБИЧАИ

Со ракија и огнови не се слави Божик

Бадникарските огнови, печењето колбаси и пиењето ракија се во апсолутна спротивност со начинот на кој верниците треба да го одбележат празникот, сметаат владици на МПЦ


Бадникарските огнови, печењето колбаси и пиењето ракија се во апсолутна спротивност со начинот на кој верниците треба да ги одбележуваат деновите пред Божик, сметаат достоинственици на МПЦ. Митрополитот струмички Наум и епископот велички Методиј, управител на Американско-канадската епархија, велат дека гозбите и пиењето околу коледарските огнови е во целосна несогласност со црковното предание и со божикниот пост.
- Бадник го славиме по пагански, а Божик, ако имаме сила да го славиме заради бадниковите теревенки, тоа го правиме по рисјански. Посната бадникова вечера, како претпразненство на големиот празник на Христовото раѓање, кое треба да го сплоти семејството, и полноќната Божествена литургија се заменети со литаниите на маалските огнови и култот на греената ракија. На тој начин се уништува убавината и раскошното предание на нашата празнична култура - потенцира епископот Методиј во својата колумна „Реставрација на традиции или реставрација на примитивизам“, објавена на интернет-порталот на МПЦ „Преминпортал“.

Владиката Наум укажува дека и обичајот со бадниковото гранче не е дел од македонската традиција.

- Овој обичај е насилно воведен во нашите цркви по утврдената српска окупација на вардарскиот дел на Македонија по завршувањето на Првата светска војна. Ова е прашање на идентитет и знам дека со медиумското форсирање на ваквите обичаи се дефокусира јавноста од она што е битно, а тоа е исполнувањето на Божјите заповеди, исповедта на своите гревови и причестувањето со телото и крвта Христови. Очигледно, многу е полесно да се собираат гранки по шума отколку да се чекори по тесниот евангелски пат - вели владиката Наум.

Огновите, скарите, греената ракија и вино и масовни собирања што започнуваат вечерва, досега не беа толку остро проблематизирани од страна на достоинствениците на МПЦ. Причина за ова се различните ставови околу одобрувањето на ваквите собири од страна на владиците и свештениците на МПЦ. Дел од свештениците присуствуваат на ваквите собири и ги благословуваат. Свештеникот Драги Костадиновски од Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје вели дека на палењето огнови и пиењето ракија не треба да се гледа толку ригидно.

- Огнови во чест на раѓањето на Исус Христос се палеле уште во 3 век, од страна на првите црковни општини. И јас не одобрувам пиење ракија во големи количества, но ако се пие во умерени граници тогаш може да се дозволи. Исто е и со музиката и со играњето ора околу огновите - вели Костадиновски.

Пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, утре Здружението „Бадник“ ќе им дели бадникови гранчиња и греена ракија на верниците.

- Нема ништо паганско во начинот на кој ние го организираме прославувањето на Бадник и Божик. Само сакаме да добијат бадниково гранче и оние луѓе што немаат можност да го купат. А топлата ракија е тука за да се згреат на студеното време, исто како што делиме и чај. Ова е една народна традиција што сакаме да опстане - вели Александар Пановски од Здружението „Бадник“.

Повеќе скопски општини деновиве делат големи количества бесплатни дрва за палење коледарски огнови. Општина Аеродром вчера соопшти дека добиле 100 барања за донирање дрва за коледарски огнови. Општината, на крајот, решила да подари сто кубици дрва. Во некои скопски населби по 250 денари се наплаќа учеството во конк*ренцијата да се биде кум на идната прослава на празникот.

Јован Таковски, професор на Теолошкиот факултет „Свети Климент Охридски“, вели дека треба да се прекине со ваквите традиции.

- Тоа се само пагански обичаи со кои Бадник се претвора во забава, а се прекинуваат постот и подготовката за празникот. Нема врска меѓу огнот и пештерата во која се родил Исус Христос. Бадник треба да се помине со молитвено бдеење во храмот. Не случајно во таа пригода се читаат најмногу молитви. Постот е неспоив со пиењето ракија и грешка е ако некој мисли дека на тој начин ќе ги привлече луѓето кон Црквата - порача Таковски.

Молитви и литургии во сите храмови

Со молитви и литургии во храмовите, МПЦ деновиве ќе го одбележи еден од најголемите христијански празници, Рождество Христово - Божик, посветен на раѓањето на Исус Христос. Утре, недела, со почеток во 8 часот во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ ќе се одржи литургија посветена на Свети Јован Златоуст, а попладневната литургија ќе започне во 17 часот. В понеделник, на Божик, архиепископот Стефан ќе началствува со празничната литургија посветена на свети Василиј Велики. Ден потоа, поглаварот на МПЦ ќе служи во црквата „Свети Спас“ во Маџари, а в среда во црквата „Свети Ѓорѓи“ во Чаир.

Бранко Горгевски





Изменето од efendija - 08.Јануари.2008 во 01:23
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.