IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 16>
Автор
Порака Обратен редослед
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 19:28
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Да те потцетам дека муабетов со рита го почнаве за ова зашто она тврдеше дека сите христијани,без разлика, се дел од Христовата Црква,кога елаборираше некаква нејзина дефиниција за тоа што и кој е член на Црквата(види ги претходните дискусии).
Епа сега кога некој/а "сам себе го убила" ќе мора постариот батко да ја вади од бламажата со мењање на темата.



Со кое лице тука се декларираш како христијанин? Се што до сега го пиша не му личи на некој што е толку посветен "католик". Како смееш така да ги судиш другите според деноминацијата дали ќе идат во пекол или рај? Бог заповеда да ги љубиме и своите непријатели, а во твоиве зборови осеќам таква омраза... испаѓа дека сум и самиот црн ѓавол.
Арно ама биди убеден дека Бог нема да не праќа во Рајот или Пеколот во однос на нашата деноминација, туку според верата.

"...та секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот. Зашто Бог не Го испрати Својот Син за да му суди на светот, туку светот да се спаси преку Него"
Јован 3:16-17

Таму пишува светот, а не православните или како и да ги викаш.
И запамти, многу работи во Библијата не се толку буквални , треба и да ја сфатиш малку симболиката (зборувам за тоа што си го напишал за Господовата вечера).
И ти реков, престани да исмејаваш.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 15:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Таа, а и секој вистински Христов следбеник, го засега она што мисли АВТОРИТЕТОТ Бог и Неговиот Збор - Библијата.


Типично протестантско "анти-тројство" Бог,Библија и еден тип/типка кои се врховен авторитет како се чита и толкува библијата и што Бог ни заповедал.
Со протестантски АНТИ-ПАПА нема зефрканција



Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Затоа пак, она што го тврди Бог во Своето Слово е Авторитет да каже кој е дел, а кој не е дел од Едната Света Христова Црква.


Да те потцетам дека муабетов со рита го почнаве за ова зашто она тврдеше дека сите христијани,без разлика, се дел од Христовата Црква,кога елаборираше некаква нејзина дефиниција за тоа што и кој е член на Црквата(види ги претходните дискусии).
Епа сега кога некој/а "сам себе го убила" ќе мора постариот батко да ја вади од бламажата со мењање на темата.



Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Врв на вашата имагинација и пуста желба е тоа што вие и католиците верувате дека на главите имате отисоци од рацете на апостолите,но факт е дека Христос, ниту пак апостолите, никаде не заповедале ниту пак назначиле дека црковниот авторитет ќе се пренесува на тој начин.


ООО и то те како заповедале дури и дале упатства.Но кој има очи да прочита и ум за да разбере.
Инаку тоа "отисоците" е никој друг туку Светиот Дух,па сега види ти. Инаку стиховите што ги наведуваш се сосема вон конеткс(како и секогаш со тебе).
Инаку бидејќи ти као "библист" не произнаваш никаков друг авторитет не верувам дека ќе има смисла да изнесувам тука како уште од апостолско време се практикувало апостолското преемство.

Ова инаку ова е мој став исто така:
"Очигледно е дека Христовата Црква се оние кои ја имаат Христовата изворна наука, Христовото чисто учење,(нерасипано до ереси) оние кои останале во Христовото Слово,(т.с на Неговата ЦРКВА која е автор на Светото Писмо) а не оние во чие учење одвај бледо се препознава Христово учење, оние кои се повеле по учењето на луѓе од типот на Џон Смит, кој се "самокрстил" и други слични на него кои најпрвин востанел против римските папи за на крај да станат самите папи,(додуша сами на себе но папа си е папа)".


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А учењето на православните е дека механичкото примање на лебот и виното всушност се прима и буквално телото и крвта на Самиот Христос, а со тоа и спасението.



Аха!! значи ова што го вели Христос уставри се збунил изгледа:

Јован 6.52-57Јудејците пак почнаа да се препираат меѓу себе ,велејќи како може овој да ни го даде телото свое да го јадеме?
А Исус им рече:Вистина,вистина ви кажувам:ако не го јадете Телото на Синот Човечки и не ја пиете крвта Негова не ќе имате живот во себе.
Кој го јаде Моето Тело и ја пие Мојат Крв,има живот вечен и Јас ќе го воскреснам во последниот ден.
Зашто моето тело е вистинска Храна и мојата Крв е вистинска напивка
Кој јаде од Моето Тело и пие од Мојата Крв,ќе биде во Мене и Јас во него.



Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Се разбира, ова учење го наследиле од католиците (пред да се отцепат од нив) кои пак ја измислиле оваа доктрина за да можат да им се закануваат на свои муштерии дека ако некој не ги слуша, нема да му дадат од "спасението"


За ваков став би бил избракан од факултетите по историја у која било земја на планетава а камоли пак на теолошките факултети!(освен нели кај вашите пастори нели).


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Најтазе пример за ова е пародијата околу свеќите на МПЦ со погребалните претпијатија кои продаваа свеќи по три пати поефтина цена од МПЦ (нарушувајќи го монополот на МПЦ)


типична баптистичка тактика.ако не иде никако со библијата, се иде на социална димензија, па нешто Кочо Рацин и поезија,тежок живот аргатски(и рударски),па погребални претпријатија па што ли нема да биде следно.


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Кои се тоа јасни и недвосмислени делови од новиот завет кои зборуваат за човечко свештенство во новозаветната Христова Црква?


абе џабе ја не викам дека ти не ме читаш..Ај малку рефреш:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4509&KW=%F1%E2%E5%F8%F2%E5%ED%F1%F2%E2%EE&PID=1918422#1918422


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И така, бидејќи имаме Голем Првосвештеник, Кој поминал низ небесата - Исус, Божјиот Син, да се држиме цврсто за исповедувањето! Зашто, немаме првосвештеник кој не може да сочувствува со нашите слабости, туку Кој бил искушуван во сè како нас, освен гревот.


Абе не ли сфаќаш дека тука е мисли на искупителната жртва на Христа и дека само Он може да ги земе нашите гревови и да ги очисти?!
Затоа и се зема споредбата со скинијата и старозаветното свештенство.
Али разбирливо е за некој кој тврдеше дека паганските богови не биле демони па сега и вака на свој начин да си го толкува Светото Писмо.


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Православните си ја задржале титулата свештеник од стариот завет повторно за да можат полесно да манипулираат и да ги држат по контрола своите верници.


Пак тука нешо комуњарско-марксистичко социјално толкување на Православието.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 14:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Не сум никаков авторитет туку според здравиот разум и според учењето на Едната Света Католичка(Соборна)Црква.
 
Ja заболе палецот Рита што за неа мисли православната ткн. "црква" која ти ја китиш со недостојните титули погоре. Таа, а и секој вистински Христов следбеник, го засега она што мисли АВТОРИТЕТОТ Бог и Неговиот Збор - Библијата.
Секоја ткн. "црква" си пресудува за себе дека е "во црквата". Истото го вели и адвентистичката црква, истото го велат и сведоците. По што вие би биле различни од нив во своето тврдење?
Затоа пак, она што го тврди Бог во Своето Слово е Авторитет да каже кој е дел, а кој не е дел од Едната Света Христова Црква.

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Како прво врв на нашето заедничарење со Христа тука на земјата е Светата Евхаристија која ја прави епископот кој има апостолско преемство(или презвитер ракоположен од него).
 
Врв на вашата имагинација и пуста желба е тоа што вие и католиците верувате дека на главите имате отисоци од рацете на апостолите голема%20насмевка но факт е дека Христос, ниту пак апостолите, никаде не заповедале ниту пак назначиле дека црковниот авторитет ќе се пренесува на тој начин. Еве што вели и светиот апостол Павле за Неговото "апостолско преемство": 
 
"Павле - апостол, испратен не од луѓе, ниту преку посредство на човек, туку преку Исуса Христа и Бог Таткото."
(Писмото на апостол Павле до Галатјаните 1:1)
 
A еве што вели и Христос околу тоа кој останува во Него, а кој не:
 
"Ако останете во Мене и ако Моите зборови останат во вас, барајте што и да посакате, и ќе ви биде.... Ќе останете во Мојата љубов, ако ги запазите Моите заповеди"
(Исус Христос во ев. Јован 15:7,10)
 
А еве и кои се Христовите следбеници:
"Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици... Учејќи ги да пазат сè што Јас Сум ви заповедал! (а не она што некои ткн. "свети отци" ќе ви заповедаат)"
(Исус Христос во ев. Матеј 28:19)
 
Очигледно е дека Христовата Црква се оние кои ја имаат Христовата изворна наука, Христовото чисто учење, оние кои останале во Христовото Слово, а не оние во чие учење одвај бледо се препознава Христово учење, оние кои се повеле по учењето на луѓе од типот на Григориј Ниски, Григориј Палама, Симеон итн.
 
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Бидејќи твојата верска зеднива има различен став(од Светата Црква) за тоа што е уствари Евхаристијата
 
Евхаристијата е Господова спомен вечера заповедана од Христос да се извршува за Негов спомен и навестување на Господовата смрт додека не дојде Тој.
 
"Правете го ова, секојпат кога пиете, за Мој спомен!" (1 Коринтјаните 11:25)
" Зашто, секојпат кога ќе го јадете овој леб, и ќе пиете од оваа чаша, ја навестувате Господовата смрт, додека дојде Тој." (1 Коринтјаните 11:26)
 
Тоа е учењето на христијаните. А учењето на православните е дека механичкото примање на лебот и виното всушност се прима и буквално телото и крвта на Самиот Христос, а со тоа и спасението. Се разбира, ова учење го наследиле од католиците (пред да се отцепат од нив) кои пак ја измислиле оваа доктрина за да можат да им се закануваат на свои муштерии дека ако некој не ги слуша, нема да му дадат од "спасението" голема%20насмевка
Најтазе пример за ова е пародијата околу свеќите на МПЦ со погребалните претпијатија кои продаваа свеќи по три пати поефтина цена од МПЦ (нарушувајќи го монополот на МПЦ), по што МПЦ им фрли епитимија и забрана за причестување голема%20насмевка
 
 
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

а капак на се нема ниту никакво свештенство!(и покрај јасните и недвосмислени делови од новиот завет токму за тоа)
 
Кои се тоа јасни и недвосмислени делови од новиот завет кои зборуваат за човечко свештенство во новозаветната Христова Црква? среќа
Ајде покажи ми еден стих каде што се спомнува титулата свештеник во Христовата Црква?
 
Зарем не е Исус Христос единствениот Свештеник и Првосвештеник во новозаветната Христова Црква? (Целото писмо на апостол Павле до Евреите)
 
И така, бидејќи имаме Голем Првосвештеник, Кој поминал низ небесата - Исус, Божјиот Син, да се држиме цврсто за исповедувањето! Зашто, немаме првосвештеник кој не може да сочувствува со нашите слабости, туку Кој бил искушуван во сè како нас, освен гревот.
(Евреите 4:14-15)
 
Православните си ја задржале титулата свештеник од стариот завет повторно за да можат полесно да манипулираат и да ги држат по контрола своите верници.
 


Lele, navistina ja zabole palecot?изненадување
Lele pa toa e setilen organ brgu neka prevzeme nesto, neka ja svati Vistinata!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 12:52
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Не сум никаков авторитет туку според здравиот разум и според учењето на Едната Света Католичка(Соборна)Црква.
 
Ja заболе палецот Рита што за неа мисли православната ткн. "црква" која ти ја китиш со недостојните титули погоре. Таа, а и секој вистински Христов следбеник, го засега она што мисли АВТОРИТЕТОТ Бог и Неговиот Збор - Библијата.
Секоја ткн. "црква" си пресудува за себе дека е "во црквата". Истото го вели и адвентистичката црква, истото го велат и сведоците. По што вие би биле различни од нив во своето тврдење?
Затоа пак, она што го тврди Бог во Своето Слово е Авторитет да каже кој е дел, а кој не е дел од Едната Света Христова Црква.

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Како прво врв на нашето заедничарење со Христа тука на земјата е Светата Евхаристија која ја прави епископот кој има апостолско преемство(или презвитер ракоположен од него).
 
Врв на вашата имагинација и пуста желба е тоа што вие и католиците верувате дека на главите имате отисоци од рацете на апостолите голема%20насмевка но факт е дека Христос, ниту пак апостолите, никаде не заповедале ниту пак назначиле дека црковниот авторитет ќе се пренесува на тој начин. Еве што вели и светиот апостол Павле за Неговото "апостолско преемство": 
 
"Павле - апостол, испратен не од луѓе, ниту преку посредство на човек, туку преку Исуса Христа и Бог Таткото."
(Писмото на апостол Павле до Галатјаните 1:1)
 
A еве што вели и Христос околу тоа кој останува во Него, а кој не:
 
"Ако останете во Мене и ако Моите зборови останат во вас, барајте што и да посакате, и ќе ви биде.... Ќе останете во Мојата љубов, ако ги запазите Моите заповеди"
(Исус Христос во ев. Јован 15:7,10)
 
А еве и кои се Христовите следбеници:
"Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици... Учејќи ги да пазат сè што Јас Сум ви заповедал! (а не она што некои ткн. "свети отци" ќе ви заповедаат)"
(Исус Христос во ев. Матеј 28:19)
 
Очигледно е дека Христовата Црква се оние кои ја имаат Христовата изворна наука, Христовото чисто учење, оние кои останале во Христовото Слово, а не оние во чие учење одвај бледо се препознава Христово учење, оние кои се повеле по учењето на луѓе од типот на Григориј Ниски, Григориј Палама, Симеон итн.
 
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Бидејќи твојата верска зеднива има различен став(од Светата Црква) за тоа што е уствари Евхаристијата
 
Евхаристијата е Господова спомен вечера заповедана од Христос да се извршува за Негов спомен и навестување на Господовата смрт додека не дојде Тој.
 
"Правете го ова, секојпат кога пиете, за Мој спомен!" (1 Коринтјаните 11:25)
" Зашто, секојпат кога ќе го јадете овој леб, и ќе пиете од оваа чаша, ја навестувате Господовата смрт, додека дојде Тој." (1 Коринтјаните 11:26)
 
Тоа е учењето на христијаните. А учењето на православните е дека механичкото примање на лебот и виното всушност се прима и буквално телото и крвта на Самиот Христос, а со тоа и спасението. Се разбира, ова учење го наследиле од католиците (пред да се отцепат од нив) кои пак ја измислиле оваа доктрина за да можат да им се закануваат на свои муштерии дека ако некој не ги слуша, нема да му дадат од "спасението" голема%20насмевка
Најтазе пример за ова е пародијата околу свеќите на МПЦ со погребалните претпијатија кои продаваа свеќи по три пати поефтина цена од МПЦ (нарушувајќи го монополот на МПЦ), по што МПЦ им фрли епитимија и забрана за причестување голема%20насмевка
 
 
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

а капак на се нема ниту никакво свештенство!(и покрај јасните и недвосмислени делови од новиот завет токму за тоа)
 
Кои се тоа јасни и недвосмислени делови од новиот завет кои зборуваат за човечко свештенство во новозаветната Христова Црква? среќа
Ајде покажи ми еден стих каде што се спомнува титулата свештеник во Христовата Црква?
 
Зарем не е Исус Христос единствениот Свештеник и Првосвештеник во новозаветната Христова Црква? (Целото писмо на апостол Павле до Евреите)
 
И така, бидејќи имаме Голем Првосвештеник, Кој поминал низ небесата - Исус, Божјиот Син, да се држиме цврсто за исповедувањето! Зашто, немаме првосвештеник кој не може да сочувствува со нашите слабости, туку Кој бил искушуван во сè како нас, освен гревот.
(Евреите 4:14-15)
 
Православните си ја задржале титулата свештеник од стариот завет повторно за да можат полесно да манипулираат и да ги држат по контрола своите верници.
 


Изменето од EvAngelos - 09.Септември.2009 во 13:13
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 11:10
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Кој авторитет си па ти да кажеш дали јас сум или не сум дел од Црквата? Со кое право го изјавуваш ова?


Не сум никаков авторитет туку според здравиот разум и според учењето на Едната Света Католичка(Соборна)Црква.

Како прво врв на нашето заедничарење со Христа тука на земјата е Светата Евхаристија која ја прави епископот кој има апостолско преемство(или презвитер ракоположен од него).
Бидејќи твојата верска зеднива има различен став(од Светата Црква) за тоа што е уствари Евхаристијата, а капак на се нема ниту никакво свештенство!(и покрај јасните и недвосмислени делови од новиот завет токму за тоа) не треба некој да е теолог за да сфати дека таа верска зедница што го прави тоа не е дел од Светата Црква(како што православните го подрзабираат овој термин).

Иначе ако мислиш за нашион папа на форумов ,он мене ме екскомунициратака да разбирливо е дека нема тој доверба во мене

п.с Евагелосе..веќе ме мрзи да се објаснувам со тебе зашто очигледно ти ВООПШТО НЕ ЧИТАШ ШТО ПИШУВАМ.
Но ако не почнеш да се фалиш дека сум бегал од вистината нема да ти реплицирам.
Но ако и за секунд се пофалиш дека "си ги решил православните" пак ќе бидам приморан да ти реплицирам и ПАК ќе се избламираш.Затоа ќути и трај.


Изменето од ahmar1 - 09.Септември.2009 во 11:17
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2009 во 16:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Blagoj_s, na forumov ne e dozvoleno povekjekratno objavuvanje na ist komentar vo razlichni temi.

Toa sto si go objavil tuka e apsolutno isto kako i onoa vo temata za adventistichkata crkva. Smetam deka tamu odgovara povekje otkolku tuka.

Vo ovaa tema bev prozvan kako eres , zato moja dolznost e da dadam objasnuvane.
Blagodaram

Изменето од Blagoj_s - 08.Септември.2009 во 16:26
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2009 во 15:12
Blagoj_s, na forumov ne e dozvoleno povekjekratno objavuvanje na ist komentar vo razlichni temi.

Toa sto si go objavil tuka e apsolutno isto kako i onoa vo temata za adventistichkata crkva. Smetam deka tamu odgovara povekje otkolku tuka.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 22:20
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Јас барем искрен сум и ти велам дека ТИ НЕ СИ ДЕЛ ОД ЦРКВАТА,но да се тврди дека сите што си се сметаат самите за христијани(вклучивајќи ги тука Јеховините,Мормоните,Адвентистите,оние што ракополагаат содомити за пастори,па здравје за некоја година и некое животно)дека се членови на ЕДНАТА ЦРКВА е просто неверојатно!!!


Кој авторитет си па ти да кажеш дали јас сум или не сум дел од Црквата? Со кое право го изјавуваш ова? Бог е Оној кој кажува дали ќе уживаш или ќе се печеш.
Освен тоа, мене папата ми рече дека ќе бидам со него во Рајот јасно?
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 21:38
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Па затоа според ова сфаќање на Црквата самата помисла за некакво цепење или делење на Црквата е апсурдна сама по себе! Може само да стане збор за ОТПАЃАЊЕ од заедницата со Христа.
Затоа и ние веруваме дека не се "отцепила православната црква од католичката"(реченицава сама по себе за нас е апсурдна ).
туку дека Римскиот епископ(папа)своеволно ОТПАДНАЛ од Едната Света Црква заради своите новотарии кои немат врска со апостолското предание и со традицијата на Црквата(цезаро-папизмот,филиоквето а од тоа и цел куп на теолошки заблуди и ереси).
 
1. Реченицата "православната се отцепила од католичката" воопшто не е апсурдна затоа што католичката црква си останала католичка (согласно каноните на католичката црква со векови порано), а православната се отцепила од неа, поточно отпаднала од веќе одамна отпадната црква.
 
2. На 16 Јули 1054 папските легати на чело со кардиналот Хумберт, во името на папата Лео IX, го екскомуницирале патријархот на Константинопол (Михаел Керулариј) по што тој престанува да биде член на католичката црква (согласно нејзините канони).
Понатаму источната црква продолжува да го следи анатемисаниот патријарх со што јасно се отцепува од мајката католичка црква.
 
3. Доколку ги земеме новотариите на католичката и православната црква кои си ги накалемиле низ вековите како причина за отпадништво, тогаш и двете се отпаднати цркви уште во старт на создавањето на католичката црква (а православната отпаднала од веќе отпаднатата црква). Тоа е библиската вистина:
 
"Но ако и ние, или ангел од небото, ви проповеда друго евангелие, различно од она што ви го проповедавме, да биде проклет!" (Галатјаните 1:8)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 19:53
Hmmm, ne mi e jasno ova, shto znachi "Pending Approval"...?
Nekolku moi poraki vakvi niz forumot se obelezani.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 17:45
Zamoleni ste da vnimavate na upotrebeniot rechnik dodeka komentirate i replicirate na ovoj forum.

Ne gi zemjate komentarite kako lichni napadi, ne gi napagjajte i ne im se potsmevajte na chlenovite poradi nivnite veruvanja dokolku tie se razlikuvaat od vash*te.

Ako ne se slozhuvate so neshto togash korektno i argumentirano izjasnete se zoshto e toa taka. Sekoe igranje majtap i degradiranje na tugjata lichnost kje bide sankcionirano.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 14:20
Бог гледа во срцето. Тоа му е најбитно.
Прочитај си го уште еднаш Јован 3:16:
"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој, кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот." Јас и никој друг не им негира на останатите дека имаат право да бидат со Бог во вечноста. Тоа е Божја работа.
Како што кажа некој претходно: црквата нема да оди во Рајот во пакет.
Немам намера повторно да објаснувам зошто е битно да се пази при изборот на црква. Богоугодно е да пазиме на Неговите заповеди, а не можеме да го правиме тоа доколку гледаме да не ги повредиме чувствата на некој поп или светец.
И престани да ги исмејаваш сите со ред. Не си ни ти совршен.
И кажи ми, што значеше katholikos? Колку значења имаше?
И ти се избламира, а јас не ти го плеснав тоа во лице на начин како што ти го правиш тоа со некои работи кои јас ги кажувам (а кои не мора да значи дека се погрешни само ако не ти се допаѓаат или не ги разбираш).
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 14:09
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Кажав јас како знам дека е тоа поставено. а Црква (со голема буква) ја сочинуваат сите верници без разлика дали се католици, православни, протестанти...
Таа ЦРКВА е Христовата Невеста.


ЛЕЛЕЕЕ оф мори мајко!!
Ја додека да ти напишам да пазиш за да не се бламираш ти си продолжила да пишуваш!!
Него ај..ако си решила да се до-бламираш..не можам да не ти одолеам барем уште ова да те прашам:

Aко е навистина така,(како што велиш во цитираниот дел погоре) тогаш што мајка барате да скокате против православните?!
ако јас и ти, и покрај тоа што имаме различна вероисповед, припаѓаме на истата Христова Невеста, што мајка бараш да се буниш и да ме напаѓаш?
Зарем ако е така, со самото тоа не се напаѓаш самата себе си (затоа што, според тебе, твојата вера и мојата вера се едно, затоа што нели Црквата е ЕДНА) или во полош случај, зарем не скокаш против Христовата Невеста?

Јас барем искрен сум и ти велам дека ТИ НЕ СИ ДЕЛ ОД ЦРКВАТА,но да се тврди дека сите што си се сметаат самите за христијани(вклучивајќи ги тука Јеховините,Мормоните,Адвентистите,оние што ракополагаат содомити за пастори,па здравје за некоја година и некое животно)дека се членови на ЕДНАТА ЦРКВА е просто неверојатно!!!
п.с
како и на едно твое другарче,ќе ти препорачам: паузирај малце од форумот,за твое добро, колку бруката/резилот да се подзаборави.


Изменето од ahmar1 - 07.Септември.2009 во 14:11
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 14:08
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

И никаде во Библијата нема да најдеш напишано "Светата Црква".Само Господ е свет и никој друг. Тоа е твое (ваше) верување.


Навистина?!
Буквално „Светата Црква“ не е пишано во Библијата, како што никаде во Библијата не е пишано „Света Троица“ (или како што вие велите „Свето Тројство“), па тоа не значи дека не е така. Треба да ја препрочиташ Бибилијата, затоа што како што вели дедо Наум во писмото кое му беше упатено против вашиот пастор „теолог“ Марко Грозданов, немате пракса на редовен подвиг и читање на Писмото, па затоа правите вакви киксови и се резилите и бламирате пред јавноста.
Но да видиме што се вели во Новиот Завет за тоа дали Црквата е или не е света:

Ефесјаните 5:25 Вие, мажите, сакајте ги жените свои, како и Христос ја засака Црквата и се предаде Себеси за неа,
26 за да ја освети, очистувајќи ја со водна бања преку словото;
Ефесјаните: 5:27 та да ја претстави пред Себе како славна Црква, која нема оскрвение, или порок, или нешто слично, туку да биде света и непорочна.

Така да би ти препорачал да го ЧИТАШ светото писмо пред да се прчиш на форуми и да се "библиски"бламираш вака,исто како твојот пастор во Дневник,или пак твоето другарче Евангелос тука на форумов.


Ај истепај ме уште малку. Дај искулирај.
Ти зарем не викаш Свето Тројство? И прееска го прочитав тој стих. Башка пиши на овие он лајн библиски преводи "света црква" и ќе видиш кои резултати ќе ти ги даде. Овој стих е едниствен каде што во контекст на зборот црква се спомува и света.
Црквата, со големо "ц", може да биде света поради делото на Христос, но не и некоја си таму зграда или земна институција како што ти тврдиш.
Од кај знаеш дека баш Марко е мој пастор? Знаеш колку цркви има во Скопје? Само кинеш зелени. И тргни ги тие наводници зашто повеќето ваши попови и теолози на него можат само вода да му носат.
Не знам кој е оној тука што се мава во гради за некои работи...
И дај смени го тонот зашто немам намера да се карам со тебе, туку сакам да дискутираме како културни и цивилизирани луѓе. Нема потреба да избувнуваш и да мешаш круши со јаболки.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 2,642 секунди.