IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - На столбот на срамот!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

На столбот на срамот!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 49>
Автор
Порака Обратен редослед
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2013 во 21:56
Ma nie sekako ke go jademe , ....samo civo e grozjeto , aj za krasstavicite na zajko se , ama grozjeto...civo e збунетост
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2013 во 21:54

Ima bate nie da go jademe kako melem...i nema da znaeme sto se jademe....kako dosega.голема насмевкаNazdravje.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2013 во 21:46
A vratenoto GROZJE od Francija ...civo e ....ili toa treba da se prekjutiсвиркање
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2013 во 21:20
http://kurir.mk/makedonija/vesti/137650-Zaevi-se-branat-so-manipulacii-i-uste-poveke-propagaat


-e-pa makedonce..corba.Corba makedonce.

pa vika...firmita na Zaev,Hrvatska..kontrola laboratorija...i ne znam sto se.

Pa u pm..sto li jademe nie ovde?.Taa f-ka na Zaev ..Maev...Koljo ..Mujo i Haso kom...sto pakuva i prodava samo kaj nas ..vrsi li nekoj kontrola na ispravnosta na taa htana ili nie ke razbereme otkako nekoja druga drzava ke izvrsi kontrola i zabrana za konzumiranje.Ne mi se veruva deka 100 posto od proizvodstvoto na zelencuk ovosje i bilo koja druga hrana ja izvezuvame a uvezuvame samo zdrava od Izrael i Svajcarija.

Gnili sme..skapuvame..crvi zivi ne jadat..Vie pocituvani gospoda znaete za toa ili ne?.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2013 во 13:30
Томче Кежаровски излезе од притвор....
Груевски иако тропа зелени дека нема никаква контрола врз судот, овој пат попушти  пред притисокот на внатрешната и надворешна јавност и институции...
Само  уште еден доказ дека борбата против криминалот во последниве години не е ништо друго освен пресметка со секој што не мисли како следбениците на нашиов фараон...
Жално е што овој настан не е никаква победа....има уште илјадници кежаровци зад зидовите на Шутка и Идризово..
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2013 во 11:52
условите во кои живеат студентите и покрај барокниот раскош наоколу се мизерни...ама кому му е гајле?
нееее,ова не е некое заборавено јавно веце...ова е веце во руините што некои милуваат да ги нарекуваат студентски домови
http://www.slobodnaevropa.org/content/dnevnik-borjan-jovanovski/25155368.html

Фотографија: заборавено градско веце...нееееее,неееее...ова е тоалет во еден од руините кои некој ги нарекува студентски домови


Изменето од Andjelina - 02.Ноември.2013 во 12:00
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2013 во 08:26
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

... Ај нејсе како и да е, секој со својата мака, и со своето минато и сегашност...

Така е, секој со својата мака. И, на никого не му посакувам да го снајде моето.
А тоа што неколку пати го наметнуваш дека сум имал „пц“, зарем не си помислил дека тоа „пц“ е купено порано, во некои (за мене) подобри времиња?
Што се однесува до мојот наводен протекционистички став кон сегашнава власт, а антагонистички кон опозицијата, се гледа дека не си ги прочитал или, што е поверојатно, не си ги разбрал моите критики кон неа (или кон лидерот, што за некои претставува едно исто).
Но, за да не се бавиме овде со мене односно со мојот материјален статус и моето политичко убедување, би реплицирал на само уште една твоја забелешка, која се однесува на чесноста и „нагонот“ или склоноста на човекот кон разни нечесни работи.
Гледано од аспект дека човекот е животно, некои можат да заклучат и да прифатат убедување дека и тој (човекот) ги поседува оние вродени животински инстикти, оној животински нагон на самоодржување. Еве, како на пример кај „тигрите“намигнување! Само, за среќа, сепак има луѓе кои прифаќаат дека за разлика од останатите животински видови, човекот има една квалитативна разлика која битно ги диференцира од останатите, а која се нарекува - разум.
Е, тука е таа разлика која сакав да ја потенцирам во претходниот пост, а која ти очигледно не си ја разбрал.
Значи разликата меѓу луѓето е во тоа што за некои не само што е нормално, туку е неопходно потребно да се прават било какви нечесни (криминални, неморални, нехумани ...) дејствија за да се опстане во животот и за кои основната животна максима е „Целта ги оправдува сретствата“! За разлика од нив, има друг вид луѓе кои мислат дека сепак и без тие криминални дејства може да се живее. Можеби поскромно, но сепак да се живее.

Р.Ѕ. Се надевам дека ќе се отвори некоја тема каде ќе можеме да ги размениме нашите спротивставени размислувања по однос на овие прашања. Има многу да се дискутира за тоа, но овде не е местото, а и немам време. Морам да одам да дилам дрога, за да им купам лепче на децава!голема насмевка Како беше она за „целта и сретствата“?намигнување
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2013 во 21:55
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

... а најголемата траги комедија со тебе е што кажуваш дека 5 години бараш работа, а пред 4 години си барал пензија...

Зарем ова што го читам е можно?изненадување Толку да не се сфаќаат и/или да се извртуваат работите?
Па човече, што има толку чудно во тоа што го реков, а на кое се иссмеваш и за кое велиш дека е трагикомедија? Па размисли Бре малку пред да напаѓаш некого. Ваљда знаеш проста математика (со посебен осврт на операцијата одземање!)
Пред 5 години останав без работа. Една година барав работа. Потоа почнав да размислувам за „инвалидска“ (рушветска) пензија. Зарем тоа не се 4 години? Мајко мила, што се не оди по земјава!?
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

... Мислам апсурд е да кажеш дека никогаш нема да посегнеш по мито или рушвет ако не ти е докрај загорено лончето.. Тоа кој сака нека ми каже, нема да му верувам..

Е, по тоа се разликуваат луѓето меѓу себе.

Р.Ѕ. А во однос на моите розови погледи ... смеењема ајде
Јас ти кажав најискрено дека не само што не сум член, јас не сум ниту симпатизер на било која партија. За кого да се завземам? За кого да речам дека е мој лидер? Сеуште не се родил таков. За кого да гласам, на кого да му давам глас за да краде и да си ги гледа само личните интереси? На апаши, користољупци, егоисти, лажговци, измамници ... ? Ме заболе мене за врхушките на политичките партии. Оти само тие се партијата. Само неколку души кои го поддржуваат лидерот, а сето друго т.е. народот ... народот каО ... ма стварно некогаш сакам да му се извинам на „Брза“ што го напаѓав бранејќи го истиот.
Ако и после ова што го прочита сеуште мислиш дека сум розов (или било како друго обоен) - незнам што да ти речам, освен да продолжиш да читаш понатаму и да го почиташ мојот потпис.


Бегаш од темата со тоа што се фаќаш за сопствениот пример кој ти самиот го посочи. Самиот убаво си кажа дека 5 години бараш работа и неможеш да најдеш, а дека пред 4 години си имал шанса за инвалидска пензија.. И во тој период од 5 години сигурно не е дека живееш од воздух и при тоа седиш мирен домче и чекаш да помине старосната граница за да стекнеш право на пензија. Ај нејсе како и да е, секој со својата мака, и со своето минато и сегашност...
Но кога ќе ми кажеш дека тука се разликуваат луѓето по тоа што некој седи дома и вака така ќе си чепне на интернетче кое впрочем го плаќа, исто како и што има пц дома, од тој што крпи од денес за утре и моли бога да најде некоја работа, тогаш тоа звучи како да во Македонија тече мед и млеко и дека има само определена бројка на невработени и толку.... Мислам, постојано го одбегнуваш контра реплика на мојата реплика.. НЕ ТИ Е ЗАГОРЕНО ЛОНЧЕТО ДО КРАЈ, ДУРИ ТОГАШ ЌЕ ВИДИШ КАКО ЌЕ СЕ АКТИВИРАШ ДА СЕ СНАЈДЕШ И ЗА РАБОТА И ЗА ПЕНЗИЈА ИЛИ ЗА ШТО ТИ УШТЕ НЕ... немој да ме убедуваш дека ти си баш човек со крстот на чело и дека не би посегнал по таква работа, ако знаеш дека баш од тоа ти зависи личниот опстанок и опстанокот на твоето семејство... Мислам тоа е факт т.е вроден инстинкт во борбата за опстанок и преживување. Во таа борба сите се водат по мотото ЦЕЛТА ГИ ОПРАВДУВА СРЕДСТВАТА, и никој, ама баш никој не е имун на тоа.

Што се однесува до твоето кажување околу врхушките и властите јас само едно ќе додадам... Премногу си пасивен во критиката кон власта, а премногу си активен во критиката кон опозицијата.. Како да не го живееш животот денес, туку како да си заглавен во времето кога царуваше претходната банда и пуздер правеше. И самиот си да не речам жртва на новиот поредок т.е дружината братско стебло. Не боли ако ги искритикуваш малку за сето она што не чини во државата, можеби нема да смениш нешто но барем ќе го завземеш правилниот став и ќе дадеш мал придонес во процесот на подобрување на работите. Но сето тоа вешто го одбегнуваш, што од далеку те прави со розови очила.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2013 во 21:35
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

... а најголемата траги комедија со тебе е што кажуваш дека 5 години бараш работа, а пред 4 години си барал пензија...

Зарем ова што го читам е можно?изненадување Толку да не се сфаќаат и/или да се извртуваат работите?
Па човече, што има толку чудно во тоа што го реков, а на кое се иссмеваш и за кое велиш дека е трагикомедија? Па размисли Бре малку пред да напаѓаш некого. Ваљда знаеш проста математика (со посебен осврт на операцијата одземање!)
Пред 5 години останав без работа. Една година барав работа. Потоа почнав да размислувам за „инвалидска“ (рушветска) пензија. Зарем тоа не се 4 години? Мајко мила, што се не оди по земјава!?
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

... Мислам апсурд е да кажеш дека никогаш нема да посегнеш по мито или рушвет ако не ти е докрај загорено лончето.. Тоа кој сака нека ми каже, нема да му верувам..

Е, по тоа се разликуваат луѓето меѓу себе.

Р.Ѕ. А во однос на моите розови погледи ... смеењема ајде
Јас ти кажав најискрено дека не само што не сум член, јас не сум ниту симпатизер на било која партија. За кого да се завземам? За кого да речам дека е мој лидер? Сеуште не се родил таков. За кого да гласам, на кого да му давам глас за да краде и да си ги гледа само личните интереси? На апаши, користољупци, егоисти, лажговци, измамници ... ? Ме заболе мене за врхушките на политичките партии. Оти само тие се партијата. Само неколку души кои го поддржуваат лидерот, а сето друго т.е. народот ... народот каО ... ма стварно некогаш сакам да му се извинам на „Брза“ што го напаѓав бранејќи го истиот.
Ако и после ова што го прочита сеуште мислиш дека сум розов (или било како друго обоен) - незнам што да ти речам, освен да продолжиш да читаш понатаму и да го почиташ мојот потпис.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2013 во 15:37
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Е, со ова ме израдува!да Конечно некој да признае дека и неговите,  а не само другите краделе.
Токму поради овие нивни афинитети јас досега не сум им дал глас, ниту на едните, ниту на другите. Сум си’ рекол: „Неможам да спречам криминал, ама нема јас лично да им дадам право (глас) да крадат!“



Јас под неговите подразбирам моето семејство и фамилија.. НИКОГАШ, АМА БАШ НИКОГАШ И НИКАДЕ НЕ СУМ КАЖАЛ ДЕКА ГИ ПРЕФЕРИРАМ ЕДНИТЕ, А ГИ ПРЕЗИРАМ ДРУГИТЕ.. НАПРОТИВ АКО СИ ДОВОЛНО ФОРУМСКИ ОБРАЗУВАН, ЌЕ ГИ ПРОЛИСТАШ МОИТЕ ПОСТОВИ, КАДЕ ЌЕ ВИДИШ ДЕКА ЈАВНО ГИ КРИТИКУВАМ И ЕДНИТЕ И ДРУГИТЕ...
А ОД ДРУГА СТРАНА ТВОЈОТ МУАБЕТ ДЕКА НЕ СИ ИМ ГО ДАЛ ГЛАСОТ НИТУ НА ЕДНИТЕ НИТУ НА ДРУГИТЕ, У СТАРТ ПАДНА ВО ВОДА, БИДЕЈЌИ ПРЕМНОГУ ОЧИГЛЕДНО ЈА ИЗБЕГНУВАШ КРИТИКАТА КОН ВЛАСТА, А СЕ ПРИФАЌАШ КОН КРИТИКА НА ОПОЗИЦИЈАТА. ФАКТ КОЈ ОД ТРИГЛАВ И МАЛО ДЕТЕ ЌЕ ГО ЗАБЕЛЕЖИ.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2013 во 15:31
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

... Ограбување на банка е смислено кривично дело, кое го изведуваат организирани криминални групи. ...

Аха, значи ова со давање рушвет не е смислено кривично дело, а?
Добро! Штом ти така велиш - да ти верувам.
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

... Да во сите влади постоело тоа да дадеш рушвет за да се вработиш, ...

Е, со ова ме израдува!да Конечно некој да признае дека и неговите,  а не само другите краделе.
Токму поради овие нивни афинитети јас досега не сум им дал глас, ниту на едните, ниту на другите. Сум си’ рекол: „Неможам да спречам криминал, ама нема јас лично да им дадам право (глас) да крадат!“

А што се однесува за понатамошното набројување на твоите аргументи, за тоа дека не треба да има казни (секако заслужени и праведни), дека треба да има тезги на диво односно дека треба да се остави сивата економија ... мислам дека е одвишно да се дискутира.


Дефинитивно ниту си ме прочитал како што треба, а уште помалку и си ме разбрал што сакам да ти кажам.. Безпотребен е понатамошен коментар кога само блееш само она што тебе ти одговара од целокупниот пост, етикетирајки се самиот себеси дека носиш розови очила, поддржуваш криминална власт, а најголемата траги комедија со тебе е што кажуваш дека 5 години бараш работа, а пред 4 години си барал пензија... Мислам апсурд е да кажеш дека никогаш нема да посегнеш по мито или рушвет ако не ти е докрај загорено лончето.. Тоа кој сака нека ми каже, нема да му верувам.. ОСНОВЕН ЖИВОТИНСКИ ИНСТИКТ КАЈ СИТЕ ЖИВИ СУШТЕСТВА Е ДА ПРЕЖИВЕЕ И ОПСТАНЕ...  Мислам ајде убаво договори се сам со себе, застани пред огледало, консолидирај се и излези со аргументи, бидејки не можеш да разликуваш организирана криминална група со претходна добра подготовка од обичен измамник кои луѓето ги намамува заради нивната мака или евентуална лакомост....

И само една мала компарација ќе ти направам, бидејќи и на тој дел не си ме разбрал... Во времето кога царуваше сивата економија, немаше инспекции кои те демнат на секое ќоше небаре Оушн 13 го снимаат... Во тој период колку толку кај народот се вртеше по некоја пара и не трчаа толку многу по тие државни вработување ниту пак се делеа на демохристијани верници со безбол палки и синџири во рака, и комуњари кои протестираат исто така со реквизити у рука, а се со цел гре**ње за работно место и по некоја иљадарка во џеб. Тогаш сите беа сконцентрирани да направат некое париче повеќе, а отом потом.. Да се говореше за политика, загубари и ред други работи, но паричето им беше послатко и си туркаа вака така.. Е сега дојдоа законите, инспекциите (се разбира селективно), народот неможе да си праи тезгиња и картончиња и остана дома.. Единствен спас му е да се вработи некаде државно па се приклучија кон партиите, почнаат да прават се и сешто само и само за да добијат некое работиче, некое иљадарче или тие веќе што добиле да го оправдаат тоа работиче. Затоа се актуелизира рушветот во последните 5-6 години..
МЕ КАПИРАШ ИЛИ ТРЕБА ДА ТЕ ЗЕМАМ ЗА УШЕ (ИАКО СИ ПОСТАР ОД МЕНЕ) И ДА ТЕ ШЕТАМ МЕЃУ НАРОД, А НЕ МЕЃУ ПАРТИСКИ ШТАБОВИ ПА ДА ГО ЧУЕШ ВИСТИНСКИОТ ГЛАС НА НАРОДОТ КОЈ ШТО МАЛТЕНЕ 90 % ОД СТРАВ НЕМОЖЕ ДА ИЗБИЕ НА ПОВРШИНА !?!?

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2013 во 13:42
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

..............
Како второ, многу ти е, можам да кажам претерано ти е лоша компарацијата. Ограбување на банка е смислено кривично дело, кое го изведуваат организирани криминални групи. Мешаш баби и жаби и тоа на велико.
.............................................
-chunki ke da e prvpat,изненадување...a belki nema i posleden pat da bide!намигнување
...i i cheshki ke produzi da sobira i vo idnina...shto ne se zbira! ((ama  ne za drugo , tuku  da se prochita odvreme na vreme i ponekoja  (aritmetichka) glupost tuka))голема насмевка

-znachi  analogno na toa , treba i na onoj shto si konsumira i si kupil samo  za sebe... nekoja  doza,
... da mu se repne istata kazna kako  i na onoj shto mu ja prodal .
...a i na onoj  shto ima desetici takvi koishto im prodavaat na zakoravenite  ''kriminalci''  od tipot na... lichni konsumenti na zabraneti supstancii...za da si uzivaat samite!

-tuku,...i  mene mi zvuchi  glupavo toa deka  tolku i tolku iljadi evra  im bila tarifata na onie , za nekoj''tugjinec'' da go uposlele  kaj niv,,...pa ushte i imalo i   kandidati ...koishto im plakjale za da si rabotat  ''poshteno'' neshto .изненадување

...pa , makar i chistachka ili kafekuvar da bidesh!.... samo ne mi e jasno , za kolku godini  ke gi ''izvadat' tie ,tie 5000 €, so varenje kafe ili brishenje prashina i sl.?

...a i za kaznite ima pravo ,...ako neshto ne e dozvoleno, a se pravi (bez razlika od koja prichina),
...treba i da se kaznuva.

...druga rabota e  koj , za shto,koga i kako se kaznuva.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2013 во 07:41


Дневник 30.06.13
Иванов во Загреб на свеченоста за пристапувањето на Хрватска во ЕУ....

Откога ги реши сите проблеми во Државата не знај шо да прави со вишокот слободно време па на викенд тура по плоштадите на членките од ЕУ...
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2013 во 07:12
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

... Ограбување на банка е смислено кривично дело, кое го изведуваат организирани криминални групи. ...

Аха, значи ова со давање рушвет не е смислено кривично дело, а?
Добро! Штом ти така велиш - да ти верувам.
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

... Да во сите влади постоело тоа да дадеш рушвет за да се вработиш, ...

Е, со ова ме израдува!да Конечно некој да признае дека и неговите,  а не само другите краделе.
Токму поради овие нивни афинитети јас досега не сум им дал глас, ниту на едните, ниту на другите. Сум си’ рекол: „Неможам да спречам криминал, ама нема јас лично да им дадам право (глас) да крадат!“

А што се однесува за понатамошното набројување на твоите аргументи, за тоа дека не треба да има казни (секако заслужени и праведни), дека треба да има тезги на диво односно дека треба да се остави сивата економија ... мислам дека е одвишно да се дискутира.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 49>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.