IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Сега знам дека ништо...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сега знам дека ништо...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака Обратен редослед
551mb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 207
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 551mb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 22:44
MA MOZE I PODOBRO E TAKA,DA NEZNAM....плазење
Кон врв
лидијана Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај лидијана Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 21:47
Леле, баш ти фала за информацијата, стварно ме просветли со сознаието, еве и јас научив нешто ново.
Но, дали сега можам да кажам дека јас ништо не знам? Сепак нешто знам, знам што рекол Сократ, (благодарение на тебе)
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 01:27
  Dobro dali stvarno nisto ne citas ? Taja misla ja iskazal Sokrat, a drugarceto ovde ja citirase za da se razvie diskusija. BOOZEEEEE ????!!!
и то...
Кон врв
лидијана Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај лидијана Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 23:59
е дури сега ништо не знам!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2007 во 20:39
Originally posted by fuja fuja напиша:



Mnogu jaka misla : SEGA ZNAM DEKA NISTO NEZNAM !!!

... .........................................

  a,koj e "mislitelot"Confused
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
fuja Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fuja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2007 во 08:55


Mnogu jaka misla : SEGA ZNAM DEKA NISTO NEZNAM !!!

1. onie ludje koi malku znaat ...
od golemoto ...
bidejki malku znaat ....
nivniot "oset" deka nesto ne znaat e mal ...
i mislat deka veke se naucile vo zivotot ...

na primer ... ima nesto golemo ...
a toj od toa znae nesto so radius na primer od 1 m ...

toj krug na negovo znaenje moze da se izrazi
matematicki vaka ..

P = r2 * pi

toa e povrsinata na negovoto znaenje ...

a "oseka" deka ne znae :

L = 2 * r * pi

toa e dolzinata na linijata izmedju znaenjeto i neznaenjeto ... !!!

2. Dokolku radiusot na znaenjeto na nekoj covek rasti ....
so toa ke rasti povrsinata na negovoto znaenje (P) ...
no rasti i dolzinata na negovoto "osekanje" na neznaenjeto ... (L) ...

3. Taka da ludje koi postignale mnogu da znaat ...
na kraj osekaat deka nisto ne znaat ...

koj im e kriv ....

Кон врв
Ivaaaaa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ivaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2007 во 04:09
legenda...bas taka
It is in our nature to try to destroy what we know we can not help create
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2007 во 00:31
eeehhh,...koga bi mozel da mi te razberam,..ke doznaev neshto poveke,...od toa shto ne go znam,...Cry
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
LEGENDA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 359
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LEGENDA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 23:17
ja ova go sfakam kao deka uvek mozes da doznaes poveke a toa sto go znaes e nisto vo sporedba so toa sto mozes da go osoznaesh
www.hjspain.com
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 21:18
jas oduvek sum znael deka,.... nishto ne znam..a,za razbiranje ,..i da ne zborime,..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Ivaaaaa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ivaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 21:00
Ustvari na nekoj nacin Sokrat sakal da kaze deka sekoj covek poseduva znaenje samo treba da go otkrie vo sebesi.Sokrat pri razgovor so ddrugite luge im pravel pat da stignat do znaenjeto koe veke go poseduvaat a za koe ne se svesni preku doaganje do ironija so samiot sebesi
It is in our nature to try to destroy what we know we can not help create
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2007 во 16:55
Sega znam deka nisto ne znam.

Toa e verojatno nagolemata filozofska vistina sintetizirana vo edna misla.

Za zal, lugjeto go gubat od vid najvazniot postulat na toj aksiom. Imeno, Sokrat go kazha ova koga po site usvoeni kriterijumi toj se smetashe za najumniot chovek vo svoeto vreme. Toj togas, vo zenitot na svojata zrelost i mudrost, gi izgovori ovie zborovi.

Tokmu toj element ja pravi ovaa vistina transcedentna. Lugjeto velat : dobro, sigurno deka razbiram oti sega ne znam nisto, no ke se potrudam da doznaam, pa togas ke znam.

Pogreshno.

Goleminata na Sokrat e vo toa sto toj na vrvot od svojata mudrost razbra deka znaenjeto e samo edna iluzija - proizvod od talkanjata po bespatijata na ogranicheniot chovekov um, nisto drugo tuku proizvod na minatite pretpostavki, tradicii, postulati, obichai, normi i posakuvanja.


Toa e krugot na osoznavanjeto, toa e patot do vish*te sferi na bituvanjeto. Koga ke pomislish deka na krajot sepak nesto si osoznal, toa ke ti bide znakot deka si doshol do krajot na toj del od svojot pat, do toj del od svoeto prosvetluvanje. Za da prodolzhish ponatamu, vo povisoka sfera na svest i egzistencija, treba da si dovolno velik i doblesen da razberes deka onoa predhodnoto bilo pogreshno, da se pomiris so faktot deka tokmu togas nisto ne znaes, da go otvoris umot lishen od sekakvi pretpostavki i ochekuvanja rodeni od prethodnite iskustva i - da pochnesh od novo...

Изменето од Messenger - 28.Мај.2007 во 17:41
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 01:20
Sokrat kazuvajkji ja ovaa famozna misla napomenuva : Prv cekor da se dojde do znaenje e da se priznae deka nishto ne se znae,a potoa da se premine na indukcija od blisko kon dalechno i od poedinechno kon opshto.
Se slozuvam so ova Wink
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 11:09
сега знам дека ништо не знам, е секојдневна мисла на многумина кои се стремат кон совршенството.
но одбегнувајќи да се памети, т.е. запомни, всушност си го одмараме мозокот од многу тешки трауми.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.