IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Смрт
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смрт

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 20>
Прашање: Се плашите ли од смртта??
Одговор Гласови Статистика
67 [38,51%]
84 [48,28%]
23 [13,22%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 14:15
море...гајле ми е...за се’...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 14:10
pa ako pocnesh taka za neizvesnosta da mislish,treba i za se drugo da ti se usvituva mozokot....shto saka neka sledi,ama ic ne mi e gajle....
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 14:09
Не чинот до толку...неизвесноста од тоа што следи...
А кога сме веќе кај чинот...се надевам дека ќе биде брзо,дека ќе ја дочекам свесна,здрава и на нога...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 14:04
ne sedam pozadi vrata biba...shto i da se slucuva tuka sum i probuvam so se shto nosi da se spravam.....
a tebe te plashel cinot...mislish na doaganjeto na smrtta i vo kakov oblik ke dojde????
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 13:59
Ти рече дека се плашиш од животот што тече,од искушенијата и проблемите што ги носи...Дали седиш скриен позади врата или излегуваш храбро надвор,спремен неизвесноста што денот ти ја носи...Сепак,жив си,свесен,чувствуваш,дишеш,сакаш,патиш...живееш...
Реков...не ме плаши чинот...ме плаши неизвесноста...не-живеачката,не-свесноста,не-чувствителноста...
Дали смртта е опозит на раѓањето или на животот?
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 13:38
taka be biba ednostavno prifati deka mora da te stigne i tolku..shto ima drugo da se razmisluva za smrtta..ko ke dojde neka dojde,vratata i e otvorena.....ke ja sprecish so toa shto ke se plashish od nea..ne...
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 13:33
Би сакала да прашам,ако смеам овде,ако не слободно или избришете или префрлете таму кај што сметате дека треба...

"Зошто , или уште подобро би било, Како тоа да не се плашите од смртта?"
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 13:32
ne se plasham od smrtta..sekoj shto se rodil mora da umre
taka i jas...sega nekoj porano,nekoj podocna no barem da ima red..a nema red......se plasham od zivotot shto tece i koj sekoj den ni nosi novi iskushenija koi morame da gi ziveeme..smrtta ke dojde i mozebi nema ni da ja setam,ako moze da se seti....
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
invader Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 442
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај invader Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 13:28
kako ona vikaatL
straslivcite umiraat bezbroj pati,
a hrabrite,
samo ednas!
在美居住和工作 ——快来参加官方举办的美国绿卡抽奖!
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 13:27
Не се согласувам дека од смртта се плашат слабите и себичните...Мислам дека секој човек носи во себе одредена доза на страв од смртта,сакале ние тоа да го признаеме или не,а тоа,спрема мене, е нормално.

Можеби не ми е страв од смртта како чин,од умирањето, колку што ме плаши неизвесноста-што потоа...што се случува со нас...со свеста,со духот,со чувствата.

Се плашам од смртта...го сакам животот...кој не сака да живее...како што храбро се пробивам низ него,верувам дека и кога ќе дојде крајот,и тогаш ќе бидам храбра...До тогаш,максимално ќе се потрудам што подолго да ја одолжам таа обврска кон мајката природа
Кон врв
janeppmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janeppmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 11:10
so RUSHKA se soglasuvam....samo sebicnite i slabite se plasat od smrtta...inaku jas ne se plasam od smrtta a veruvam deka posle "smrtta" sleduva nov zivot t.e. za da se rodi nov zivot mora nekoja da go napusti svetov...
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 15:50
Se sl*gam vo potpolnost so tebe,toa i jas go kazuvav samo izgleda nerazbirlivo pa nekoi nemozea da me razberat.
Od smrta se plasat samo slabite,sebicnite.
AKO ZNAES DA ZIVEES KE ZNAES I DA UMRES.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 14:08

Не гласав на анкетата од причина што:
порано МНОГУ се плашев, а сега ВООПШТО не се плашам!

Сите се раѓаат осудени на смрт! - The Twighlight Zone

Смртта не е лоша, бидејќи додека сме живи смртта ја нема, а кога ќе умреме нас не нема, па според тоа смртта воопшто не може да влијае на нас. - Епик*р

Кога некој би ни понудил бесмртност на земјата, кој би сакал да го прими тој жален поклон? - Жан Жак Русо

Смртта никогаш не го изненадува мудрецот, тој секогаш е подготвен за заминување - Жан де ла Фонтеин.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 09:19
Се плашам од смртта, и од болка, и од болката што останува со смртта. Уф тешка тема
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.