IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
Автор
Порака Обратен редослед
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 23:31
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

зар човекот не се разликува од животните по тоа што може да го пренесе своето знаење, традиција па дури и вера на своите поколенија?



Tokmu taka,covekot se razlikuva od zivotnite blagodarenie na negoviot razum,i covekot ima za pravo da si go prenesuva svoeto znaenje ,tradicija i vera na svoite pokolenija.

No,ce te prasam edno,spored tvojata logika:Zarem covekot nema pravo samiot da odbere vo odredeni momenti sto ce prifati vo zivotot,pa i koga verata e vo prasanje?

   

    Vo sprotivno,ako covekot nema pravo na izbor i slepo se drzi samo za tradicijata:Zarem toj ne e zivotno connected?

    


ефендија,
нема да навлегувам и да се дообјаснувам, затоа што јас сум типичен пример на кого не делува бихевиоризмот
но тоа го спомнав од друг аспект, а не дека човекот нема право на избор
разбери го тоа како дел од патот до Бога, за кој сметам дека има повеќе начини да се стигне до него, можеш да имаш помош од твоите претци, но можеш и да стигнеш сам....твој е изборот, но не верувам дека постои таков кој не би се допрашал на забелешките од некои поискусен, зар не мислиш така? среќа



Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 10:39
Copy paste ne e nacin nazivot!
 
Razumot go pravi covekot covek, a nedostatokot na istoto go pravi zivotno.
 
Razmisli pred da kazes, oti misionerite risjanski ne se slozuvaat so vas, tuku mudro si molcat.
 
Znaete li kolku i e krivo na MPC poradi odlivot na vernici? Pa zatoa se fakjaat za praiskona, a praiskona ne e povekje od cist paganizam!!!
 
Jas sum ubeden vo toa sto veruvam, a do toa ubeduanje sum dosol so citanje, gledanje, slusanje, razgovaranje, setanje, iskustvo! Togas covek nosi nesto sto zivotnoto ne nosi - ZAKLUCOK!!!
 
a za zaklucok ti treba pamet!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 23:11
Vd ne se ubacu blueprayer,ama eve jas...
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 23:10
Originally posted by connected connected напиша:

зар човекот не се разликува од животните по тоа што може да го пренесе своето знаење, традиција па дури и вера на своите поколенија?



Tokmu taka,covekot se razlikuva od zivotnite blagodarenie na negoviot razum,i covekot ima za pravo da si go prenesuva svoeto znaenje ,tradicija i vera na svoite pokolenija.

No,ce te prasam edno,spored tvojata logika:Zarem covekot nema pravo samiot da odbere vo odredeni momenti sto ce prifati vo zivotot,pa i koga verata e vo prasanje?

   

    Vo sprotivno,ako covekot nema pravo na izbor i slepo se drzi samo za tradicijata:Zarem toj ne e zivotno connected?

    
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 22:59
кристално јасно конектед, браво. мене моите да не ме учеле да верувам во Бог можеби и не би верувала сега во ништо од тоа (сега гарант на ова ке се убаци вд и ке каже дека јас не верувам во Бог). 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 22:54
зар човекот не се разликува од животните по тоа што може да го пренесе своето знаење, традиција па дури и вера на своите поколенија?

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 22:45
ееее друже прво и основно женско сум второ мило ми е што сепак ете не се сложуваш со мене ама не ме нападна..можеби за тебе моето е пагано ама мене не и е битно овде што ке се каже мене ми е битно како јас мислам дека  е правилно. а тоа што го кажа ДАИЈА уште милион пати да се повтори не верувам дека ке поверувам. Поздрав
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 22:41
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

-следете си ја верата по традицијата, земете ја од вашите предци. 

E druze ako odes po tradicija i po tvoite pradedovci togas bidisi pagan,znaes sega navistina na niv mi licis.
Jas ne sum Musliman zatoa sto tatkomi i pradedovcite moi bile muslimani,jas sum musliman zatoa sto sum ubeden vo Islamot.a Paganite na istiov nacin kako tebe im se obracale na Allahovite pratenici(Mir i Spas nad niv) koga tie gi povikuvale da veruvaat vo eden Bog tie im kazuvale,Zarem da go ostaveme napusteme ona sto go nasledivme od nasite pradedovci.dobro ti kaza i mojot brat DAIJA deka verata ne e od tradicija.
pozzz
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 17:47
E milo mi e, navistina.
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 17:45
Se slozhuvame vo neshto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 17:39
A ne e tvoj?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 17:22
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

 

Verata e od ubeduvanje, a nacijata e od nasledstvo ili tradicija.

 

Toa e fakt!!!

 



DAIJA, ova e tvoj stav ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 17:21
а што јас ако ете се приближувам се повеке на верата значи дека го газам татко ми или слично???? мешаш баби и жаби. и некако не ми држат твоите факти.


Изменето од blueprayer - 10.Јануари.2008 во 17:24
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 17:18
Kako mozes da kazes takov biser?
 
Verata e od ubeduvanje, a nacijata e od nasledstvo ili tradicija.
 
Toa e fakt!!!
 
Zosto togas apostolite go prifatile Isusovo ucenje ako trebale da si gi sledat tatkovcite?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.