IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Lingua Latina - само јас ли го мразам?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Lingua Latina - само јас ли го мразам?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака Обратен редослед
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 16:55
Јас сум против изучување на латинскиот јазик во гимназиите. Барем не на оваков начин како што се учи *.
Апсурдноста на изучувањето ја согледувам во:

     1. учењето граматиката.
     Каде таа граматика ќе најде практична примена? И во медицината, и во фармацијата и во историјата ... таа граматика не е потребна. Потребни се само зборови.

     2. годините кога се учи
     Во последниве години незнам во која година се изучува латинскиот јазик. Кога јас учев во гимназија (19 ...плазење) тоа беше во I и II година. И објаснувањето на професорите дека „ќе се има потреба од латински јазик ако некој се запише на медицина ... бла, бла “ не држеше, бидејќи после учењето на јазикот, се правеше 2 години пауза (III и IV), за кое време речиси се што си учел се’ заборава. Од сето тоа што сум го учел останале само педесетина поговорки. Некој ни тоа не го запаметил. И што фајде од тоа што сме учеле и што некој можеби и година губел за тој латински?

* - Многу пологично за мене би било, ако веќе мора (а и пожелно е поради степенот на општа култура), латинскиот да се учи токму на крајот од гимназиското образование. Дури би предложил тој да биде едносеместрален испит (предмет).
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 16:03
Originally posted by mladprofesor mladprofesor напиша:

jas bi te pokanil da dojdes kaj mene na cas i mozda ke vidis deka Latinski jazik ne e tolkav bauk kako sto si imas uvrteno vo glavata.


e de odma kanis na casovi....ova izgleda deka si mlad profesorплазењеплазењеплазењеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
mladprofesor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mladprofesor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 12:22
JAs bi te prasal dali mislis deka site ke odat na medicina ili farmacija od medicinsko uciliste????!!!!
Ili deka takva moznost ima i od gimnazija
osnovata na svetskata kultura e vo Rimskata kultura i so toa i vo Latinski jazik
Pozz
Кон врв
mladprofesor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mladprofesor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 12:20
jas bi te pokanil da dojdes kaj mene na cas i mozda ke vidis deka Latinski jazik ne e tolkav bauk kako sto si imas uvrteno vo glavata.


Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2008 во 14:28
Spored mene mislam deka treba da se izucuva latinskiot,no samo vo ucilistata kade sto e potrebno,na pr.medicina ili istorija,znaci tamu kade sto toj se uste se koristi ili farmacija na pr..zatoa sto vo gimnazija mislam deka bas i ne e potrebno,dokolku navistina posle ic ne go koristis..podobro da imas nekoj predmet ili da ides u sekcija namesto toa..spored mene
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2008 во 14:03
anastea me potseti deka zaboraviv da prevedam ona sto prethodno go napisav
NIHIL RERUM HUMANARUM TAM INSTABILE AC FLUHUM QUAM POTENTIA SUA VI NIXA...ili "NISTO VO COVECKIOT ZIVOT NE E TOLKU NEPOSTOJANO ,KAKO VLASTA KOJA SE POTPIRA SAMA VRZ SOPSTVENATA SILA"
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2008 во 13:57
Nemoj da go mrazis, potrudi se da go naucis kolku sto mozes, tezok e ama vredi! Nekogas mozebi i ke se kaes sto ne si go naucila koga si imala moznost, zatoa knigata vo raka i na ucenje!..намигнувањеголема%20насмевка
 
"Per aspera ad astra."
(Patot do zvezdite e poslan so teskotii.)
големо%20гушкање
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2008 во 13:19
Sekako deka treba..Mislam deka i pokraj toa sto e mrtov jazik,sepak latinskiot e osnovata na poveketo denesni jazici.E sega ne treba da se preteruva,i da mu se pridava nekoe mnogu golemo znacenje ,vo smisol na ucenje kako sto rece padezite i deklinaciite na pamet,no sepak mislam deka sekoj urban covek denes bi trebalo da ima bar minimalno poznavanje na latinskiot jazik

Anne_sk discipula est ?
a bidejki denes se IZBORI voi toj duh ke kazam nesto mnogu pametno na latinski.."NIHIL RERUM HUMANARUM TAM INSTABILE AC FLUHUM QUAM POTENTIA SUA VI NIXA

Изменето од Makijaveli - 01.Јуни.2008 во 13:22
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Anne_sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2008
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anne_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2008 во 12:57
Vo gimnaziite dokolku vo treta godina odberete podracje - prirodni nauki ili opstestveni nauki ke ucite latinski jazik.
Mene licno casot mi e utepuvacka...Se se uci na pamet, delkinacii, padezite, tie nastavkite
Ste ucele li vie latinski, kakvo iskustvo imate i mislite li deka treba da se uci latinskiot jazik?
I LOVE MY LIFE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.