IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - САМОУБИСТВО (од верски аспект)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

САМОУБИСТВО (од верски аспект)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 21>
Автор
Порака Обратен редослед
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:01
Знам ефендија, така е. Затоа и црквата не служи опело, ги погребуваат посебно.

Но бунтовникот во мене (би рекла-трагачот) ми налага да размислувам и вака.

Ако за одредени психички болести се виновни недостатоци на “хемија“ во мозокот, зар мислиш дека Бог тоа не би го земал в предвид?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 22:54
Самоубиството е голем грев,непростлив грев.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 22:06
   Никој неможе да знае што се одвивало во умот на самоубиецот во последните мигови од животот. Едно мало, моментно растројство може да направи “крш“ во мозокот. А колку ли повеќе некое душевно заболување?

   Но мислам дека иако црквите во принцип не служат опела на покојникот-самоубиец, иако се погребуваат посебно, секап, само Бог знае. Ако се работело за душевно растројство, денес науката знае дека за тоа се одговорни одредени хемиски дисбаланси во функционирање на нервниот систем (впрочем, како што дијабетесот е болест при кој панкреасот недоволно-или воопшто не излачува инмсулин или пак клетките немаат рецептори да го примат, како што за разни болести се одговорни “вишок“ или “кусок“ на одредени материи-исто важи и за душевните заболувања кои може да доведат до самоубиство.

  Епа сега, јас лично верувам дека иако самоубиството е оцрнето како грев-Бог најдобро си знае која била причината. Според тоа, не би ја окарактеризирала таа индивидуа како грешник.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Tiesto Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiesto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 22:53
Originally posted by Gideon Gideon напиша:

Nepostoi skoro nikakva pricna za samoubistvo,samoubistvoto ne se opravduva i e eden sramen cin za sekoj vernik ili nevernik!Znaci nepostoi tuka nikava hrabrost za nedostojno odzemanje na zivotot!
Toa e najgolemiot sram sto moze nekoj da go napravi!Zatoa sto dusata ne odi ni vo rajot nitu pak vo pekolot,nikoj ne ja saka,ostanuva da luta vo bezredieto,bbez spokoj i mir!
 
Da se slozuvam so tebe,Allah da gi upati lugeto na praviot pat i Insaellah da gi otrgne od takvite misli.Sepak mislam deka treba popametni temi da pisuvate za razlika od ovaa
 
sellam
La illahe illalah
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 22:50
A pusacite se samoubici? Lele i jas sum samoubica, a ne sum znaela!
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 12:16
Originally posted by SREK SREK напиша:

Originally posted by goor goor напиша:

ne e li toa samoubistvo
pa pak koga ke umrat(mozebi i od rak) gi isprakaat kako sto treba

?



Procitaj gi predhodnite postovi se odnesuvase na pusacite..........
end off days 15...14...13....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2007 во 02:11
Цитирај e taka gideon ubavo si kaza IMAME POTREBA OD RELIGIJA I VERA
i zatoa si ja pravime odnosno izmisluvame
kako koga narodot imal potreba od kuki sam si napravil...koga mu treba kola sam si pravi ili si kupuva od nekoj drug isto i so religijata..nesto si go izmislis sam nesto ukrades od druga religija i koga da vidis cela kniga
:)
 
Човекот има потреба и од вода, па не ја измислил...
Човекот има потреба и од воздух, па не го измислил...
 
Човекот има потреба и од љубов, па не ја измислил, а кога се труди пак самиот да си измисли љубов таму каде што нема љубов, обично страда, не е исполнет и не го задоволува.
 
Така е и со Бог. Човекот има потреба од Бог, како што едно сираче има потреба од свој татко. Измислените "богови" не ја задоволуваат духовната жед на човекот и затоа истите резултираат со една надворешна побожност, а внатрешен немир, фрустрации, духовно мртвило, а во некои случаи со изопачен ум, депресија, самоубиство и сл.
 
Но верата во вистинскиот Бог ослободува, обновува, нановородува, духовно воскреснува, раѓа плодови на љубов, радост, внатрешен мир, верност, добрина, самоконтрола итн.


Изменето од EvAngelos - 26.Август.2007 во 02:14
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2007 во 01:26
e taka gideon ubavo si kaza IMAME POTREBA OD RELIGIJA I VERA
i zatoa si ja pravime odnosno izmisluvame
kako koga narodot imal potreba od kuki sam si napravil...koga mu treba kola sam si pravi ili si kupuva od nekoj drug isto i so religijata..nesto si go izmislis sam nesto ukrades od druga religija i koga da vidis cela kniga
:)
end off days 15...14...13....
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2007 во 13:26
Pa ne e nemilosrde tuku e praveden!Nemoze da se pravi se sto saka a de  se pomine nekazneto za loso delo bre,pa ako e taka neamse da imame potreba od religija i verba!
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2007 во 13:23
znaci sepak e nemilosrden
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2007 во 13:22
haha,brza ne vo pravo ni najmalku,Gospod ke osudi so toa sto nema da go prifati zatoa sto toa e e neopravdan grev!
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2007 во 13:13
mozebi i ne se, ne moze da znaeme nie sto e vo glavata na onoj sto vrsi samoubistvo, no ete, i samiot velis, golema e verojatnosta deka se pokajal pred da se samoubie, a gospod sepak najstrogo ke go osudi.

i zar ne e vo pravo Brza koga veli, doktator neviden....
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2007 во 13:02
 toa e dosta verojatno no sepak potesko e potpolno da se ogovori na ova prasanje!!No Gospod takviot cin strogo go osuduva
takviot nerazumen i nemilosrden cin,zatoa sto ima mnogu drugi porazumni  resenija koi ni se sekogas dostapni!
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2007 во 12:56
sto ako toj pred da se samoubie , rekol - prosti mi boze , ama vaka ne mozam poveke da ziveam..."

covekot veke se pokajal i pobaral proska od Gospod, a toj i togas ke ostavi da mu luta dusata?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.